Poslední Laponec

Nejlepší francouzská detektivka roku 2013, dekorovaná i dalšími 15 žánrovými cenami. Zima je v Laponsku studená a tvrdá. Vesnice Kautokeino se chystá na představení starého šamanského bubnu, darovaného jedním francouzským vědcem. Velkou událost zmaří krádež. V minulosti bylo zničeno mnoho takových bubnů v boji proti pohanství. Nebo to provedli laponští separatisté, aby se o nich mluvilo? Případ se dál zamotává smrtí pasáka sobů. Policejní vyšetřovatelé Klemet Nango a Nina Nansenová jsou přesvědčeni, že krádež a smrt spolu souvisejí. Co se stalo během dávné francouzské expedice do těchto končin? Proč tehdy vědci dostali šamanský buben a co tím dárce naznačoval? Napoví to tradiční píseň joik? Co do vsi přinese francouzský geolog? Uprostřed nádherné přírodní scenérie a silných postav odhalujeme jak limity moderního života, tak i tradice lidí bojujících za kulturní přežití. Vynikající thriller napsaný přímočarým a živým stylem, navíc autorem, který dobře zná problematiku území, jež popisuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218889/posledni-laponec-bag-218889.jpg 3.8223

Klemet Nango a Nina Nansenová 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Panteon

Le dernier Lapon, 2012

Kniha Poslední Laponec

alekis

SPOILER
Tato kniha mě velice silně oslovila. Prostředí, lidé, způsob života... i ta krimi linka byla neobvyklá, vyšetřuje se ukradený šamanský buben a uříznuté uši jednoho propíchnutého chlapíka. A také jiné věci, spousta toho vyjde najevo... a úchylný padouch to dostane sežrat!
Způsob psaní mi vyhovoval, všechno jde lineárně od začátku ke konci, poslední dobou jsem četla vícero knih, kde je to samý přeskok v čase... a tohle bylo takové odpočinkové.
Nemyslím si, že by všem čtenářům vyhovovalo právě toto téma, rovněž lokalita, kde se příběh odehrává a celkově způsob psaní autora. To je ostatně vidět i na hodnocení. Proti gustu žádný dišputát, ale kdo se chce víc zamyslet a o hodně víc poučit o neobvyklých věcech, nám dosti vzdálených, možná se rád začte.
Na okraj: jakožto romantická duše doufala jsem v romantický vztah, co se vyvine mezi Klemetem a Ninou... Krom toho, že se Klemet mimořádně opil, pak políbil Ninu a dostal facku, se ale nic romantického nepřihodilo...
A ještě popaměti drobná citace: Oteplilo se... bylo jen mínus sedmnáct stupňů... :-)

Evišťátko

Je dobré,pokud už na začátku se nepřistupuje ke knize coby k severskému thrilleru,protože tím není. Ne v tom duchu na jaký jsme si u severských krimi zvykli.Pro mě je Poslední Laponec detektivní román z prostředí sámské kultury. A ač je mi na hony vzdálená,jistou paralelu s naší kulturou tam vidím, alespoň co se zemědělství týče. Ztráta tradic na úkor zisků, pohrdání menšinami, ekologie..to všechno tam je. Cením si každé knihy ,která mě donutí přemýšlet,dozvědět se zase něco nového a tou pro mě Poslední Laponec je.

Marplet
25.11.2020

Líbila se mi. Bylo to zajímavé z hlediska prostředí, jinak průměrná detektivka, která se dobře četla.

IHT
29.05.2020

Prijemne prekvapeni, nic zasadniho jsem necekal, ale dostal jsem hezky verohodny pribeh z exotickeho prostredi - uzil jsem si to!

m_martina
24.05.2020

Knihu jsem četla už před nějakou dobou, ale byla jsem s ní spokojená. Dobře se četla a byla napínavá.

Janadvorackova
13.05.2020

Krásné prostředí ledu a polární záře, tmy a jen občasné přítomnosti slunce. Mrazu, kulturních rozdílů, příbytků v tundře...
Ve hře je vyšetřování vraždy lovce na pozadí události, která se odehrála před staletími. Někteří hrdinové příběhu mají pestrou minulost, vyšetřovatelé tápou a ani nejsou moc nesympatičtí.
No ale vše mi přišlo strašně utahané a celkově vlastně spokojena nejsem.
Audio kniha je ovšem zpracována dobře.

faraonka
30.04.2020

Krásný příběh už se těším na další Vlčí úžina.

Abia
08.03.2020

Pro mě objev. Krásné prostředí, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. I hlavní postavy mě bavily. O Sámech jsem nevěděla nic, tak jsem se dovzdělala. :-D Překvapující, jak dokáží lidé žít v tak drsné krajině a jak je to všude s menšinami stejné.