Poslední Laponec

Poslední Laponec https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218889/mid_posledni-laponec-bag-218889.jpg 4 276 89

Nejlepší francouzská detektivka roku 2013, dekorovaná i dalšími 15 žánrovými cenami. Zima je v Laponsku studená a tvrdá. Vesnice Kautokeino se chystá na představení starého šamanského bubnu, darovaného jedním francouzským vědcem. Velkou událost zmaří krádež. V minulosti bylo zničeno mnoho takových bubnů v boji proti pohanství. Nebo to provedli laponští separatisté, aby se o nich mluvilo? Případ se dál zamotává smrtí pasáka sobů. Policejní vyšetřovatelé Klemet Nango a Nina Nansenová jsou přesvědčeni, že krádež a smrt spolu souvisejí. Co se stalo během dávné francouzské expedice do těchto končin? Proč tehdy vědci dostali šamanský buben a co tím dárce naznačoval? Napoví to tradiční píseň joik? Co do vsi přinese francouzský geolog? Uprostřed nádherné přírodní scenérie a silných postav odhalujeme jak limity moderního života, tak i tradice lidí bojujících za kulturní přežití. Vynikající thriller napsaný přímočarým a živým stylem, navíc autorem, který dobře zná problematiku území, jež popisuje.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Panteon

Le dernier Lapon , 2012

mpb1913
24.02.2015 4 z 5

Bez litrů krve, bez psychopatického vraha, bez charismatického vyšetřovatele, bez napětí, všude jen vítr, sníh, mráz, tma a soby. Na mě to ale překvapivě fungovalo dobře.

Zara
23.02.2015 odpad!

Nedočteno. Psát o severských zemích umí jen Seveřané, bohužel!

tlllk
13.02.2015 3 z 5

Záplatka mala logiku ale hlavným postavám chýba charizma, jediný Aslak tam má gule

vincek1
04.02.2015 3 z 5

Hezký popis přírody a zvláštností severu. Jako detektivka mi to připadalo jen občas. Že by to byla nej francouzská detektivka, tak to bych neřekl. Při četbě je z počátku potřeba silné vůle a organizmus odolný vůči nízkým teplotám. Takže přátelé, teple se oblečte, obrňte se trochou trpělivosti a uvidíte.

ondaboss
15.01.2015 3 z 5

Nebylo to špatný. Jednodušší detektivní zápletka, trošku jsem se knihou prokousával, ale jako poznávací zájezd na sever dobrý.
Na takový šrumec kolem "nejlepší" detektivky ve FRA hoooodně málo

Master127
01.01.2015 4 z 5

Posledního Laponce jsem přečetl ještě před Vánocemi, nicméně oceňuji prostředí Laponska a bližší přiblížení tamního prostředí, životních podmínek a vůbec tamní kultury. Působívá a poutavá detektivka, ale po přečtení, že je detektivkou roku 2013 ve Francii, jsem čekal, že to bude ještě něco více bombastického. Čtyři hvězdičky místo pěti dávám právě kvůli tomuto a rovněž malé mínus udílím za závěr, četl bych rád dál. Chybělo mi ještě pár stran epilogu. Každopádně stojí za přečtení!

Modrina
19.11.2014 5 z 5

Skandinávie je moje velká vášeň, už pár let netrávíme dovolenou nikde jinde. Z Laponska jsme zatím viděli jen málo, ale když jsem četla tuhle knihu, vyloženě jsem veškeré scenérie viděla. Příběh jsem doslova zhltla a moc se mi líbil.

Neo1tex
23.09.2014 4 z 5

Rozhodně velmi dobré čtení ze zajímavého a neotřelého prostředí. Ale nic víc. Po všech těch ovacích, které ta kniha dostala, jsem čekal nějakou pecku, ta se ale nekonala. Prostě jen dobrá detektivka, která určitě stojí za přečtení.

Oophaga
11.09.2014 3 z 5

Hoodně pomalý rozjezd. Ze začátku působí až tuctově, některé čtenáře, navyklé na v současnosti módní velmi brutální mordy nebo vraždy s dětskými obětmi, může jeden zabitý pastevec a jeden ukradený starobylý buben až trochu nudit. Kniha je dlouho zajímavá zejména popisem prostředí a dějin Laponska, jehož kontext je našinci spíše neznámý, ačkoli fanoušci detektivek se se Sámy potkali třeba už v sérii Asy Larssonové, v Temné vodě Kerstin Ekmanové nebo ve Stallu Stefana Spjuta, ovšem ne v téhle míře. Za polovinou a zejména ve druhé třetině už kniha kromě téhle roviny nabízí i zajímavou zápletku s historickými kořeny. Někoho může překvapit i lehce useknutý konec - jakmile je jasné, co se stalo a kdo je čeho viníkem, autor dál nerozebírá procedurální záležitosti ohledně toho, jak se situace nadále bude řešit a kdo bude jak potrestán apod., prostě už to neprotahuje. Za lokalitu 4*, za žánrové zpracování spíš 3*.

detektivní a krimi romány krimi Laponsko technothrillery

Olivier Truc
francouzská, 1964