Vlčí úžina

Volné pokračování POSLEDNÍHO LAPONCE, francouzského románu oceněného více než 20 žánrovými cenami. Jaro na dálném severu. Čas neúprosného světla. Stín, který vás nepustí. V Hammerfestu – městečku v nejsevernějším cípu Laponska na břehu Barentsova moře, budoucí Dubaji Arktidy s obrovskými nalezišti ropy – by vše bylo ideální, kdyby… tu nežili laponští pastevci a jejich migrující stáda sobů. Když stáda plavou přes Vlčí průliv na své letní pastviny, při nehodě zemře mladý laponský chovatel. Brzy poté je nalezen mrtvý starosta pod posvátnou skalou. A další podivná úmrtí pokračují… Ve městě jsou hrdiny potápěči v ropném průmyslu, nezmaři a hazardéři, hlavně mladý Laponec Nils Sormi. Klemet a Nina jsou vyšetřovateli u sobí policie. Ale Nina má jinou roli, intimnější, dramatičtější: hledání otce, který se ztratil na moři, když byla ještě dítě. Odhalí temný příběh spřádaný pomstou na pozadí nesmiřitelného kodexu cti. Olivier Truc ve svém druhém románu potvrzuje svůj vypravěčský talent, kterým nás provede po divokém území severního Laponska....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291067/vlci-uzina-Dk8-291067.jpg 3.855

Klemet Nango a Nina Nansenová 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Panteon

Le détroit du Loup, 2014

Kniha Vlčí úžina

soukroma

Napínavé, zajímavé, ale smutné: první díl jsem četla před dvěma a půl roky, takže jsem sice téměř vše zdárně zapomněla, ale přeci jen tušila, že to nebude klasická severská (ani francouzská) detektivka. Bylo to ale výrazně napínavější než první díl, hodně mrtvých (až moc), nejen lidí, ale i pár sobů, a skoro vše se týkalo sobí policie.
Tentokráte jsme ale na samém severu Norska, na Velrybím ostrově, v jehož bezprostředním okolí jsou už umělé ostrovy, ropné plošiny, kotvící tankery na zkapalněný plyn - prostě Barentsovo moře jako hotový ráj pro Norské království z hlediska nebývalých příjmů. To je pochopitelně v ekologickém podtextu autorem kritizováno, ale až v druhém plánu - v první řadě mu jde zase o propagaci Laponska a jeho obyvatel, tentokrát především "sobařů" a jejich starobyle volného průchodu se stády za pastvou (na ostrov je přes úžinu občas převáželi lodí, když ji nemohli přeplavat), což se "městským" moc nelíbilo, když objevili po zimě vyhladovělé a nyní spokojené soby spásající jim pěstěné (chutné) zahrádky.
Ale ani toto nebylo tentokrát hlavním tématem, tím bylo průmyslové hloubkové potápění s dřevných dobách, tedy 70. letech, a nemístná až nelidská míra experimentování pro lukrativní průzkumné podmořské vrty. Nesmírně zajímavé, neuvěřitelně hrozné a převelice smutné.

Jako v minulém díle bylo bezvadné, že každou kapitolu uvozovalo nejen místo děje, ale datum a čas východu a západu slunce, takže je krásně vidět, jak to na jaře na dálném severu chodí ("jižanka" Nina, ze Stavangeru!, vůbec nemohla spát...), zde začínáme:
"22. dubna; východ slunce: 3.31, západ slunce: 21.15, 17 hodin 44 minut slunečního svitu"
a končíme stylově:
"12. května; východ slunce: 0.42, západ slunce nenastal..."

Přes napínavost byla kniha zase příliš dlouhá, a přitom rozuzlení dost narychlo, takže mi nějak pár motivů, pachatelů a způsobu provedení zločinů stejně nebylo vysvětleno. Za příběh i tak dám o něco víc než u Posledního Laponce: 89%.

To jsem ale do hodnocení nepromítla "české" vydání s nehoráznými hrubkami neodpustitelnými ani na prvním stupni jako shoda předmětu s přísudkem (podle vydavatele, redaktorů, korektorů aj. zodpovědných vždy! neživotné předměty "byli" místo byly), nerespektování středního rodu (děcka "byly" místo byla), záhadné nepochopení rozdílu mezi jsi/si (soustavně! "navštívil si tam" místo navštívil jsi tam, a dokonce i obráceně!), fuj a ještě mnohokráte fuj, když se ve mně krev vařila a musela jsem ten ohavný pohled na neustávající proud hrubek zkousnout, abych knihu dočetla. Takže chybělo jen "aby jste" a míra chybovosti v rodném jazyce se v knize zdatně vyrovnala zdejším poměrům v komentářích, kde se neustále, i před občasná adresná soukromá upozornění, opakují naprosto stejné hrůzy, naneštěstí zrovna u velmi aktivních uživatelů...

Pozn.: mapka v úvodu je užitečná, nejsou na ní ale všechna navštívená místa a hlavně chybí měřítko.

kn23

To bola ina jazda,napinave od uplneho začiatku.

IHT

Do tohoto druheho dilu jsem se pustil hned po prvnim, takze jsem vedel, do ceho jdu. Nekdy se stava, ze druhy (a dalsi) dil je slabym odvarem prvniho - nastesti to ale neni tento pripad!! :)
Dej se odehrava v pro nas exotickem severnim Norsku, ale mezilidske vztahy (vykreslene verne) jsou nam duverne zname i z naseho prostredi. Skvela oddechovka, cetl jsem, kde to slo po par strankach. Urcite doporucuji :)

faraonka

Krásný příběh

Abia

Moc mě baví prostředí těchto knih. Po Posledním Laponci jsem nezaváhala a hned si vzala v knihovně Vlčí úžinu. Detektivku nehodnotím, ani bych jí tam nepotřebovala, protože mě moc baví Sámové, jejich kultura, zvyky a krajina severu. Ten střet kultur, minulosti a budoucnosti je vlastně až děsivý. A všechny ty zásoby surovin pod zemí ....

Největším objevem bylo, že není tak hrozné na severu mít polární noc, že je možná horší mít slunce celý den a noc. :-D Přečteno jedním dechem.

jarda155

Oproti jedničce lepší zápletka a prostě lepší detektivka,ale trochu upozadněné to prostředí,které hrálo prim v PL.
Trochu více mrtvol na malém prostoru na můj vkus.
Celkově na pomezí 3-4 hvězdy,převážili nahoru sobi na pohřbu.

JankaST
22.12.2019

Ostuda nakaldatelství Panteon, kolik gramatických chyb pustili v tomto překladu do světa! Překlad KATARÍNA HORŇÁČKOVÁ, korektury zřejmě NIKDO.

JFK117
18.08.2019

Moje hvězdičky jsou pro knihu až v druhé řadě. Hlavně je posílám Laponcům, jejich sobům, norské přírodě a zdravému rozumu. Snad to vše má ještě šanci.

Vražedný chlad
Vražedný chlad