Onlineboxas

Prázdné křesloPrázdné křesloJeffery Deaver

Asi do první třetiny knihy jsem se nějak nemohla do knihy "dostat". Připadalo mi všechno nějak jednoduché, prvoplánové. Ale pak příběh nabral grády a konec byl standardně skvělý, jak to ostatně Deaver umí.

včera

Nikola Šuhaj loupežníkNikola Šuhaj loupežníkI. Olbracht (pseudonym)

Špatná to knížka není, ale už to jaksi vyčpělo.

Scarlett 2Scarlett 2Alexandra Ripley

Je to mnohem slabší než původní Scarlett z Jihu proti Severu. Nu což...
Ta třetí hvězdička je asi z nostalgie.

Scarlett 1Scarlett 1Alexandra Ripley

Je to mnohem slabší než původní Scarlett z Jihu proti Severu. Nu což...
Ta třetí hvězdička je asi z nostalgie.

Hercova zpověďHercova zpověďLaurence Olivier

Na knihu jsem si před časem vzpomněla díky Vivien Leigh, manželce L. Oliviera, navždy nejslavnější Scarlet z Jihu proti Severu. Ale knížka není jen o ní nebo o neméně slavné Marilyn Monroe, se kterou si Olivier zahrál ve filmu Princ a tanečnice a kterou byl mimochodem podle této knížky silně znechucen. Dozvíme se zde spoustu postřehů nejen o filmech (podle mne nej, nejlepší Hamlet a Richard III. ze všech), ale je tu hodně zajímavostí i z hercova osobního života.
Zajímavé, čtivé a poučné.

Katedrála hrůzyKatedrála hrůzyJeffery Deaver

Četla jsem od Deavera lepší kousky.
Katedrála hrůzy neurazí, ale ani nenadchne. Všechno bylo jaksi předvídatelné. A konec? Belize? Ach jo!

Moudrost starých ČechůMoudrost starých ČechůJan Amos Komenský

No, upřímně řečeno asi bych si tuhle knížku ke čtení normálně nevybrala...ale jednak byla mezi novými e-knihami zdarma a jednak se mi hodila do letošní Čtenářské výzvy.
Ale zklamaná vůbec nejsem! Jazyk už je sice zastaralý, ale mnohé myšlenky jsou nadčasové a platné asi v každé době.
Namátkou pár příkladů:
Čeho nemáš, neslibuj.
Dobrý soused, drahý klénot.
Zítra také den bude.
Po bouři bývá jasno, po jasnu mračno.
Mnoho čápů, málo žab.
Rozdíl jest mezi heryňkem a lososem.
Pij pivo, jakéhos sobě navařil.
Kdo maže, ten jede.

SpasitelSpasitelAndy Weir

Moc dobrá knížka! Dobrá, dobrá, dobrá!
Pomalu, ale jistě se ze mne stává fanoušek Andyho Weira. Spasitele jsem "dorazila" dnes v jednu hodinu v noci, protože jsem nechtěla čekat až na ráno, abych se dozvěděla, jak to všechno dopadne. A tohle se mi prosím pěkně stává naprosto výjimečně!
Líbil se mi Marťan, líbila se mi Artemis a moc se mi líbila i tato zatím poslední kniha Spasitel. Mají všechny napínavý, až strhující děj a v každé jsem se dozvěděla něco z fyziky, matematiky, chemie a dalších přírodních věd. Zvlášť teď u Spasitele jsem si uvědomila, že mi autorův trochu vědecký styl vyhovuje a to, co se dozvím jaksi navíc, není na překážku a vůbec mě to neodrazuje od dalšího čtení. Všechno v knize má určitou logiku, dynamiku, a tak autorovi lehce uvěříte, že tohle by se koneckonců "mohlo klidně stát".
Jen tak dál, pane Weire, a klidně i větší kapky! Těším se na další vaše knihy!
P. S.
Jednu poznámku směrem k vydavateli:
Přestaňte tam už na ty obálky psát tu větu o knížce Marťan!
Uvědomte si prosím laskavě, že my čtenáři většinou už Andyho Weira známe a svůj názor na něj a jeho knihy si jistě umíme udělat, i když nám do omrzení nebudete připomínat Marťana! U Artemis jsem tuhle vaši hlášku ještě skousla, ale u Spasitele mě to už štve! Jestliže Marťan byl totiž skvělý, tak Spasitel je snad ještě lepší a žádnou takovou podbízivou reklamu nepotřebuje.

Černá díraČerná díraYrsa Sigurðardóttir

Solidní pokračování příběhů Huldara a jeho "přítelkyně" Freyji. Na dlouhé zimní večery se tahle knížka hodí, pěkně v teple a s kvalitním zámkem u dveří.
Jen mě trochu mrzí, že Yrsa Sigurðardóttir nedovede využít potenciál toho, že o Islandu asi většinou málo víme, a nedokáže nás víc vtáhnout do tamější krajiny (To třeba Jo Nesbo umí skvěle!) a každodenního života Islanďanů. Tak třeba já bych se docela ráda víc dozvěděla o tom, co jsou to ta patronyma. Něco málo o tom vím z ruštiny, ale na Islandu je to hodně jinak. Tam se to -son (syn) a -dóttir (dcera) nedědí a nesouvisí s příjmením. Tedy tohle jsem si našla na internetu. Problém je, že v Černé díře hrají patronyma důležitou roli a autorku nenapadlo nám to nějak ozřejmit. A takových záležitostí je v knize víc.
Neříkám, že je to špatná kniha! Jen by se mohla odehrávat kdekoliv v severní Evropě, protože ten Island (snad s výjimkou toho, že je to malý ostrov) je vedlejší. Škoda.

DNADNAYrsa Sigurðardóttir

Nebylo to špatné čtení.
Navíc pro mne s přidanou hodnotou, kterou je pro mě islandská literatura, protože tohle byla úplně první knížka nějakého tamějšího autora, kterou jsem dostala do ruky.
Děj má spád, Huldar je docela sympatický chlapík, Freyja je sympatická taky, takže některé drobnější vady na kráse jsem autorce ráda odpustila.

Geniální přítelkyněGeniální přítelkyněElena Ferrante

Nuda. Nebavilo mě to, a proto s Geniální přítelkyní končím.

02.12.2021

KrálovstvíKrálovstvíJo Nesbø

Prolog, tedy příběh s Dogem, to je alfa a omega celého Nesbova Království. Tam, u této příhody z dětství, všechno začíná a také končí. Tam leží pochopení celé knihy.
Jo Nesbo to tak dělá často. Jeho prology, to nejsou jen upoutávky k ději, je to většinou něco mnohem víc.
Ze začátku možná až moc poklidný příběh z malého městečka na norském venkově, které zakrátko v dohledné době, až bude dokončena nová silnice, vlastně skoro zmizí z mapy. Lidé, kteří se znají odnepaměti. Místní aférky a skandálky, které by jinde prošly bez povšimnutí, ale na které se zde nikdy nezapomíná. Zdánlivě klidný, až nudný život vesničanů.
A pak je tu vztah dvou bratrů, staršího Roye, který "dělá, co musí", a mladšího Carla, který je... prostě takový, jaký je...
Bratrská láska, pochopení, přijetí, odpuštění, závist a nenávist, "my" Opgardovi vůči světu...
A toto všechno zarámováno nádhernou norskou přírodou.
To, z čeho by průměrný autor udělal průměrnou knihu, Jo Nesbo povýšil na výborný čtenářský zážitek.
Možná to bude tím, že Jo Nesbo průměrný autor není. :-)

27.11.2021

Záhada na zámku StylesZáhada na zámku StylesAgatha Christie

Já jsem s touto detektivkou spokojená.
Dostala jsem přesně to, co jsem čekala - napětí, záhadnou vraždu, překvapivý závěr. A co se týče Hercula Poirota, nezapomínejme prosím pěkně na to, že tady autorka teprve postavu svého detektiva profilovala, a proto ji samozřejmě chtěla odlišit od fůry detektivů jiných autorů. A udělala to sakra dobře! Belgičan Hercule Poirot je tím pádem dodnes nezaměnitelný a nenapodobitelný. Rovnat se mu může tak akorát Sherlock Holmes. Nikdo víc.

17.11.2021

ArtemisArtemisAndy Weir

Na začátku jsem udělala tu chybu, že jsem si tu předem přečetla pár hodnocení. Ano, byla to chyba, protože pak jsem ke knize Artemis přistoupila už předem s určitým despektem.
Zbytečně.
Kniha je to čtivá, napínavá, hlavní hrdinka si sympaticky umí udělat srandu sama ze sebe, chybuje, ale snaží se svoje průšvihy napravit...atd. atd. Vůbec se mi to nečetlo špatně.
Věčné srovnávání s Marťanem aspoň u mne nedopadlo pro Artemis zle. Andy Weir si prostě libuje v technických detailech a z tohoto pohledu se Artemis svému slavnějšímu bráškovi podobá.
Za mě tedy dobrý.
Jen jedna věc mě poněkud štvala. Ta věčná korektnost co se náboženského vyznání a etnických specifik týče mi ale vadí obecně nejen u knih, ale i u filmů. Asi je to takový autorský ústupek dnešní společnosti. Nikde a s nikým si to nerozházet! Počínaje muslimy ze Saudské Arábie, přes Keňany, Maďary, Vietnamce, Nora, Brazilce atd. až po toho Svobodu, který byl kdo ví odkud.
Ale co, vždyť jsou stejně všichni Artemiďané!

11.11.2021

Právo nálezcePrávo nálezceStephen King

Zajímavý námět o prolínání a vzájemném ovlivňování světa fikce a reality a o tom, jak mohou knihy a jejich hrdinové ovlivnit náš život.
Jenže upřímně řečeno Stephen King podobný námět zpracoval už několikrát a myslím, že lépe než v této knize.
Neříkám, že se kniha čte (nebo poslouchá) špatně, jen jsem pořád měla neodbytný pocit, že tohle nebo ono jsem už u Kinga někde četla. A mnohem líp!
Namátkou: poměry ve vězení a chlapík, který píše pro jiné viz Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, nebo autor, který svými knihami ovlivňuje životy druhých a doplatí na to viz Misery.
Podtrženo, sečteno: kniha Právo nálezce čtenáře neurazí ani nenadchne.

18.10.2021

Konec hlídkyKonec hlídkyStephen King

King uměl a umí vystavět dobrý, napínavý příběh. Tento není výjimkou.
Na mě je však kniha svým námětem příliš smutná, až depresivní.
Billa Hodgese s Holly Gibneyovou jsem si oblíbila, zvlášť toho sedmdesátiletého umanutého pragmatika Billa, tak asi bych Konec hlídky s čistým svědomím nedokázala doporučit někomu s určitými zdravotními problémy.

14.10.2021

Pán prstenů: souborné vydáníPán prstenů: souborné vydáníJ. R. R. Tolkien

Jedna z nejkrásnějších knih, jaká kdy byla napsána.
Nejde o to, že Tolkien tu vytvořil naprosto originální svět, ani o jednotlivé postavy a jejich osudy, nejde dokonce ani o ten Jeden prsten, co vládne všem. A už vůbec nejde o ten mediální humbuk, co kolem Pána prstenů vznikl a trvá!
Poselství této jedinečné knihy je podle mne v něčem jiném. Tolkien napsal příběh o přátelství, pomoci, obětech, hrdinství, ale především o tom, že každý, i ten sebenepatrnější, má právo na štěstí.
Jak jsem napsala už u Společenstva prstenu:
Proti zlu musíme bojovat, i když je něco takového proti naší povaze, tak v tomto případě neexistuje jiná volba. A ještě něco. Nepodceňujme se. I ten zdánlivě nejmenší může zásadně změnit svět, ve kterém žijeme.

Prométheus v plamenechPrométheus v plamenechThomas N. Scortia

Co by, kdyby...
Co by se stalo, kdyby došlo k havárii atomové elektrárny?
To, co v roce 1975 vypadalo jako čirá fikce, dostalo v roce 1986 úplně jiný rozměr. Kniha jako už mnohokrát předběhla svoji dobu. Když "bouchnul" Černobyl, tak se mi motivy z této knihy neustále honily hlavou. Třeba snaha splnit termíny za každou cenu, nebo ty zkroucené palivové tyče, zamoření okolí, osudy nevinných lidí a mnoho dalšího. Ach jo...

06.10.2021

Mrtvá a živáMrtvá a živáDaphne du Maurier

Mistrovský kousek paní Daphne du Maurier!
Hlavní hrdinka je tak jiná než její předchůdkyně. Tak nenápadná, bez sebevědomí, vždyť se ani nikdy nedozvíme její jméno! A přeci má něco, co její předchůdkyně nikdy neměla...
Příběh se mi moc líbil i jako film. Myslím ten starý, co se jmenoval Rebecca. s Laurence Olivierem v hlavní roli.

Zapomenutá vraždaZapomenutá vraždaAgatha Christie

(+ SPOILER) K této knize jsem se ve svém životě mnohokrát vracela, ale ze zcela jiného důvodu, než jsou ty obvyklé. Ne kvůli slečně Marplové, kterou mám mimochodem moc ráda, ne kvůli zajímavému, až tajuplnému nápadu s tapetami, schody apod.

Já se k této knize vracela ve své profesi češtinářky kvůli jedné, jediné větě!
Z této jediné věty jsem totiž naprosto jistě a bez pochybnosti pochopila, kdo je vrah.
Knížku jsem pak dočetla jen proto, abych si to potvrdila.

Zaujalo vás to?
Tak čtěte dál, která věta to je.
Nechcete se připravit o potěšení z odhalování vraha?
Dočtěte si tohle až jindy. :-)

POZOR SPOILER!
Takže která věta to je???
Asi ve dvou třetinách knihy se píše o tom, jak budoucí oběť Lily Kimblová jde od nádraží lesíkem a tam ji překvapí vrah a uškrtí ji. Před svojí smrtí stačí říct tuto větu:
„Nečekala jsem, že vás potkám tady.“
A v této jediné větě je řešení! Přečetla jsem si ji a bylo mi to jasné.
Pořád ještě tápete?
Je to jednoduché, když si uvědomíme, že v české větě je pořádek většinou takový, že to nejdůležitější dáváme až na samý konec.
Lily tedy mohla říct:
„Nečekala jsem, že vás tady potkám.“
To by byla zcela běžná věta vyjadřující jen překvapení. Něco jako když jdete v cizím městě po ulici a potkáte nečekaně známé.
Lily také mohla říct:
„Nečekala jsem, že tady potkám vás.“
A znamenalo by to, že očekávala setkání s někým jiným, ne s tím, koho potkala.
Jenže Lily řekla:
„Nečekala jsem, že vás potkám tady.“
A z tohoto pořadí slov logicky vyplývá, že ten, koho potkala, je totožný s tím, s kým měla schůzku. Musí to být stejný člověk. Potkala ho už tady, tedy dřív, ne až v domě, kam měla namířeno.
Přemýšlejte chvilku nad tou větou a uvidíte, že mám pravdu.
Nevím, jestli překladatelka právě toto zamýšlela. Mně tahle věta sloužila jako dobrý příklad toho, jaká je čeština krásná řeč a jak na zdánlivých drobnostech může velmi záležet.

Vetřelec - ProbuzeníVetřelec - ProbuzeníTim Lebbon

Knihu jsem si poslechla. Hlas Pavla Rímského je podmanivý, děj byl napínavý, bylo tam pár míst, která byla skutečně originální a zajímavá...
Bavilo mě poslouchat, trošku se bát a při tom třeba vařit. Výtky na téma, že nic moc nového nepřinesla, tak ty neberu. Asi není jednoduché vložit smysluplný děj mezi dva velice známé filmy.
Jenže bylo skutečně nezbytně nutné budit Ellen Ripleyovou? Kdyby se boj s vetřelci odehrál zcela mimo ni a ona dál spala se svým kocourem v hibernaci, co by se stalo až tak zásadního? Asi nic. A bylo by to tak určitě lepší.

03.10.2021

Králova řečKrálova řečPeter Conradi

Naprosto souhlasím s evismaior a několika dalšími, kteří knihu hodnotili přede mnou.
Já chápu, že vydavatelství chtělo využít nesmírného úspěchu filmu, koneckonců 4x Oscar, to už je něco...ale...
...ale ušetřit si práci natolik, že použili na přebal stejný plakát, jaký byl k filmu, to je moc! Čtenář, včetně mě, pak očekává od knihy něco zcela jiného, než co si nakonec přečte.
Moje doporučení tedy zní:
podívejte se nejdřív na film nebo zajděte do divadla na divadelní adaptaci a teprve pak si doplňte informace o králi a jeho logopedovi četbou nebo poslechem této knihy! Pokud to uděláte v tomto pořadí, nebudete zklamáni!

26.09.2021

BěžkyněBěžkyněPeter May

Ne a ne se do této knihy začíst. Nebavilo mě to. Měla jsem pocit, že autor, kterého mám jinak docela ráda, je zcela mimo realitu dnešní Číny. Osobně si myslím, že Číňané nejsou k cizincům ani zdaleka tak otevření a vstřícní, jak se nám May snaží podsunout. Sama detektivní zápletka špatná není, jen je tam jakoby navíc.

26.09.2021

LevhartLevhartJo Nesbø

“ Kaja měla na sobě rozepnutý a příliš velký vlněný svetr, obnošené džíny a plstěné pantofle, které byly tak staré, že by Harry mohl přísahat na to, že mají jaterní skvrny."

Tak přesně kvůli takovým větám mám knížky tohoto autora ráda. Jo Nesbø prostě a jednoduše umí psát tak, aby to mělo spád, napětí, dobrou zápletku, dramatické vyvrcholení na závěr...ale při tom všem nás jako čtenáře umí i nenápadně popíchnout, pobavit či přímo rozesmát.
Levhart zapadl mezi ostatní knihy o Harrym Holeovi jako ručka do rukavičky. Čte se to dobře, závěr je překvapivý, ale logicky promyšlený a domyšlený.
Líbilo se mi to.

A ještě jedna poznámka navíc:
"Pročetla" jsem se už k zatím poslednímu dílu série, tedy k Noži. Levhart byl poslední, co mi chyběl do sbírky. A teď jsem sama na vážkách, jestli (pro mne) bylo už Harryho dost, nebo ne. Jak to tak vidím já, tak nějakou chvilku asi vydržím, ale pak se mi po tom nespolehlivém alkoholikovi s brilantním myšlením a věčně rozmláceným obličejem začne stýskat. A doufám, že si Jo Nesbø časem na Harryho zase vzpomene!

A ještě jeden citát navíc:
Ty, Øysteine?“
„Ano?“
„Proč jsme spolu začali kamarádit?“
„Asi proto, že jsme vyrůstali vedle sebe, ne?“
„Jenom proto? Demografická náhoda? Žádné spříznění duší?“
„Já sem si teda ničeho nevšim. Pokud vim, máme společnou akorát jednu věc.“
„Jakou?“
„Že s náma nechtěl kamarádit nikdo jinej.“

22.09.2021

Svědectví o životě v KLDRSvědectví o životě v KLDRNina Špitálníková

Výborná kniha!
Patřím ke starší generaci, a tak bylo hned několik momentů, které mi bohužel připomněly dobu u nás před nějakými čtyřiceti lety. Jsem šťastná, že u nás už je to jen dávná, pro vás mladé těžko pochopitelná historie, a jsem smutná z toho, že v Severní Koreji, ale i jinde ve světě je to stále tragická současnost. Hladomor, popravy celých rodin, děti ulice... Je to moc smutné čtení, ale tolik, tolik potřebné!
Jsem vděčná autorce Nině Špitálníkové, že nám tento pohled na severní Korejce umožnila! Díky za to!

13.09.2021

CizinecCizinecHarlan Coben

Thriller jak má být. Tak tohle mě hodně bavilo!
Netečou tu sice potoky krve, ale napětí tu je. Jednotlivé díly skládačky, ze začátku zcela nepochopitelné, do sebe pěkně zapadnou a vy si řeknete: Aha! Vždyť ono to bylo vlastně úplně logické.

12.09.2021

Tucet špinavcůTucet špinavcůErwin M. Nathanson

VÝBORNÝ FILM A VÝBORNÁ KNIHA! OBOJE MÁ SVOJE PLUS I MÍNUS. FILM MÁ LEPŠÍ, PROPRACOVANĚJŠÍ ZÁVĚR, KNIHA JE PODROBNĚJŠÍ A VÍC ODHALUJE CHARAKTERY A MOTIVACI JEDNOTLIVÝCH POSTAV.
BOHUŽEL MĚ ZKLAMAL ZÁVĚR KNIHY. JE JAKOBY USEKNUTÝ, ODBYTÝ. JAKOBY AUTOROVI DOŠLY NÁPADY NEBO UŽ HO TO JEN PŘESTALO BAVIT. ŠKODA.

10.09.2021

Ostrov EntryOstrov EntryPeter May

Je to pěkný příběh, člověk se toho hodně dozví z historie Skotska i Kanady, vystižení atmosféry tehdy v první polovině 19. století i dnes je strhující a podmanivé...jen mi bohužel připadá, že za tím vším současná detektivní linie jaksi pokulhává. Jakoby tam byla navíc.
Za historický román bych bez váhání dala plný počet bodů, za slabší detektivní zápletku a její řešení jsem však musela něco ubrat.

07.09.2021

KritikKritikPeter May

Peter May je bezesporu velice čtivý autor, tedy pro mne určitě. Bohužel tato jeho kniha mi připadá jedním slovem odfláknutá.
SPOILER!!!
Na jedné straně až moc informací o víně a i když jsem se aspoň o vínu něco dozvěděla, tak jiné, pro detektivku podstatné informace, zcela chyběly. Třeba kdo byli všichni ti mrtví naložení v sudech nebo proč se policie tak málo ve věci angažovala atd.
A mimochodem, kdo si bere s sebou na pár dní do vinařské oblasti skotský kilt? To aby ho pak jako mohl vytáhnout na pohřeb?
Na jedno dvě deštivá odpoledne dobrý, ale jinak nic moc.

29.08.2021

Černé světloČerné světloPeter May

Je to solidně vystavěný detektivní příběh, ale jinak se přikláním k tomu, co už zde v diskusi zaznělo. Autor podle mne příliš sleduje celou sérii o Enzovi, a tak je sice mnohé řečeno, ale málo dořešeno.

08.08.2021