boxas

Přečtené 1103Tetovaná konkubína
září 2022 (10.-23.)
Tetovaná konkubína 2010, Laura Joh Rowland

Podle mne asi zatím nejlepší z toho, co už o Sanovi Ičiró vím. Postava Reiko dává knize zase jiný rozměr, prostředí ženského světa je zajímavé, postavení žen ve středověkém Japonsku nutí k zamyšlení...ale... ...ale...některé pasáže jsou únavné, příliš rozvláčné, takže kniha ztrácí tempo a autorce chybí "tah na branku". Také si myslím, že by knihám prospěl mírný nadhled, občas nějaké odlehčení, aby to nebylo pořád tak smrtelně vážné. Samé zásady, povinnosti, pokora, poslušnost, žádné takové to pomyslné mrknutí na čtenáře, které tak mistrně umí třeba Jo Nesbø v knihách o Harry Holeovi. Sano je prostě příliš dokonalý a čestný a když už náhodou má o sobě pochybnosti, tak zase jenom kvůli tomu, jestli náhodou v něčem nezklamal. Ještě že mu do toho jeho světa plnou parou vletěla Reiko a trochu mu tu jeho dokonalou fasádu pocuchala! Jen tak dál a větší kapky! A ještě jedna poznámka. Knihy o Sanovi Ičiró poslouchám, čte je pořád ten stejný člověk, na jehož hlas jsem už vyloženě alergická. Bohužel tu platí to staré známé, že dobrý přednes dokáže knihu výrazně pozvednout, ale ten špatný ji naopak zadupává. Ach jo...


Cesta zrady
září 2022 (10.-16.)
Cesta zrady 2010, Laura Joh Rowland

Dál se rozvíjí příběh Sana Ičiró, tentokrát v konfrontaci s pro Japonce naprosto vzdálenou, exotickou kulturou Evropanů. Překvapilo mě hodně nelichotivé hodnocení holandských barbarů jako lidí bez zásad, úplatných, chamtivých, kteří navíc Japoncům strašně smrdí... A také s jakým odporem, hraničícím až s nenávistí, Japonci v té době odsuzovali křesťanství.


Ptáci v trní
? - září 2022
Ptáci v trní 1993, Colleen McCullough

Moc hezké, i když tak smutné... Kniha se mi líbila přece jen o něco víc než Hořkosladký život, ale vím, že je to jako srovnávat hrušky a jablka. Každá z knih má to svoje.


Šinjú
září 2022 (06.-10.)
Šinjú 2008, Laura Joh Rowland

Dobrý začátek série knih z prostředí, o kterém toho moc nevím. Napínavé a zároveň plné informací o životě ve středověkém Japonsku.


Bundori
září 2022 (02.-10.)
Bundori 2002, Laura Joh Rowland

Autorka drží nastavenou laťku, ale upřímně řečeno některé pasáže mi připadaly příliš zdlouhavé.


Tanec s vlky
srpen - září 2022
Tanec s vlky 1991, Michael Blake

Dobrá knížka a dobrý film. A že to není historicky věrohodné? No a co. Pokud chceme tzv. "realitu", budeme mít asi problém s většinou historických příběhů.


My proti vám
červenec - srpen 2022
My proti vám 2018, Fredrik Backman

Pokračování Medvědína, román My proti vám, si udržuje stále vysoký standard. To Fredrik Backman bezesporu umí. Ale takové nadšení jako první díl to ve mně nevyvolalo. Vadila mi tu příliš zdůrazňovaná rivalita dvou měst, politikaření, určitá schematičnost ve vykreslení postav (takové to pro Backmana typické multi kulti) a také, že autor tak úporně dopředu vyzrazuje, co bude dál, že se pak bohužel nedostaví žádný moment překvapení.


Milionová bankovka
? - srpen 2022
Milionová bankovka 1993, M. Twain (pseudonym)

Hodnotím povídku Milionová bankovka. Ta je skutečně skvělá a svým způsobem nadčasová. Třeba tím, jak někteří lidé (s prominutím) často lezou do zadku těm, o nichž se domnívají, že by z toho mohlo něco kápnout. A také o tom, že je to pravda odvěká, že šaty dělaj člověka... A mimochodem - ten starý film z roku 1954 s Gregory Peckem je skvělý také!


Dobrodružství Huckleberryho Finna
? - srpen 2022
Dobrodružství Huckleberryho Finna 2007, M. Twain (pseudonym)

Dobrodružství Toma Sawyera se mi líbilo o kousek víc, ale i tak spokojenost...


Stalker
? - srpen 2022
Stalker 2015, Lars Kepler

Joona Linna to umí líp...


Sběratel
červenec - srpen 2022
Sběratel 1988, John Fowles

Ve své době před šedesáti lety to musela být bomba. Ale dnes a v porovnání jak s takovými příběhy, jako je např. Mlčení jehňátek, tak i se skutečnými případy, ke kterým došlo v USA, Rakousku a jinde, mi vychází pouze šedivý průměr. Zvlášť Mirandina část je slabá. Víc viz annastasia.j


A každé ráno je cesta domů delší a delší
červenec 2022 (30.-31.)
A každé ráno je cesta domů delší a delší 2018, Fredrik Backman

Kniha o lásce...ať už je jakákoliv. Nejvíc mě dojal slib Noah Noaha dědečkovi, že mu bude vyprávět o jeho životě, až se jeho paměťové náměstí ještě víc zmenší, nebo dokonce docela zmizí...


Tady byla Britt-Marie
červenec 2022 (18.-30.)
Tady byla Britt-Marie 2016, Fredrik Backman

Britt-Marie je pro mne takový Ove v sukni. Líbí se mi oba, i když upřímně řečeno Ove o mnoho víc. Možná protože Ove je přes všechny své podivnůstky muž z tohoto světa a z tohoto století. Kdežto Britt-Marie jakoby přišla z jiné doby, nebo dokonce z jiné planety. Ale třeba je to jen tím, že autor, jako muž, líp rozumí mužům než ženám, natož těm stárnoucím... :-) Ove je uvěřitelný ve všem, co dělá, Britt-Marie ne. Nemyslím tím např. její posedlost umytými okny, nevadilo mi věčné drhnutí podlahy ani přesvědčení, že se nepije z láhve, protože nejsme zvířata, nebo že pod skleničku patří podšálek. Tomu vcelku rozumím. Vadily mi jiné věci. Tak třeba to, s jakou rychlostí dokáže podle autora vyprat a usušit dresy, že je mají děti v podstatě vzápětí k dispozici - a to jako jak bez pračky a sušičky a jen s jedlou sodou? Hodně mě štvalo i její (nebo spíš autorovo) neustálé připomínání manžela a toho, co by on a kdy by on a jak by on. Také mi vadila schematičnost v rozložení postav a jejich charakterů. Co mi naopak vůbec nevadilo, byla pro Backmana typická poetika, laskavost a stálé hledání lásky a přátelství mezi lidmi. Tak to vůbec ne! Vždyť právě pro tuto poetiku mám autora Frederika Backmana a jeho knížky ráda.


Muž jménem Ove
červenec 2022 (09.-14.)
Muž jménem Ove 2014, Fredrik Backman

Hluboce lidská kniha o jednom stárnoucím, věčně nerudném bručounovi s velkým (bohužel nemocným) srdcem, kocourem, kterého nikdy, opravdu NIKDY nechtěl, šikovnýma rukama a s tak pevnými zásadami, aby na něho mohl být jeho táta hrdý. Tedy až se s ním a také s milovanou Sonjou jednou znovu setká. Už dlouho mě žádná kniha nepotěšila tolik jako Muž jménem Ove. P. S. to je moc pěkná třešnička na dortu ten nerudný mladík se saabem a veselou těhotnou ženou na konci. :-)


Jeptiška
? - červenec 2022
Jeptiška 1963, Denis Diderot

Smutné... Bylo mi jí tak líto...


Pravda, nebo lež
červenec 2022 (05.-08.)
Pravda, nebo lež 2020, Colleen Hoover

POZOR! SPOILER! Upřímně řečeno, nic nového pod sluncem. Pořád jsem čekala, kdy TO (rozuměj -napětí, zpocené ruce, nutnost číst ještě ve dvě v noci...), tedy kdy to konečně přijde ... a ono nic. Vykonstruovaný děj, málo pravděpodobná zápletka, nesympatické hrdinky... Zvlášť Lowen, ta mě hodně štvala! Nepříliš úspěšná, psychicky nevyrovnaná čmuchalka, která strká svůj nos, kam nemá, vzdychá po svém zaměstnavateli, snažící se přiživit na úspěchu jiné (a už dopředu počítající s penězi, které takto získá), šupky hupky leze do postele jedinému slušnému chlapovi, který v knize je, a přitom pokrytecky využívá jeho osamění a smutek. Místo aby se dala do práce na pokračování Veritiny série, tak tráví čas fantazírováním o tom, o kolik by byla ona sama lepší milenka než Verity. Autorka tolikrát v knize zdůraznila, že všechny Veritiny knihy jsou psány z pozice záporné postavy, že průměrnému čtenáři muselo být už nejpozději od poloviny knihy jasné, kam děj směřuje, a že tzv. autobiografie autorky je jen její další literární fikcí, podobně jako předchozí knihy. Pravda nebo lež C. Hooverové je průměrná kniha průměrné autorky, která se nese na současné vlně trillerů. Ve mně nezanechá žádnou výraznější stopu, za půl roku nebudu tušit, o čem to sakra bylo. Jo, a i když nejsem žádná puritánka, tak toho sexu a polykání a zubů na obložení postele a kdesi cosi bylo na mě priveľa, jak říkají bratři Slováci. Milé Colleen Hooverové by někdo měl říct, že tady přímá úměra neplatí, že víc detailně popisovaného sexu ještě neznamená taky víc peněz za prodané knihy, natož větší autorskou slávu.


Dopisy, které nikdo nečetl
červen 2022 (07.-15.)
Dopisy, které nikdo nečetl 2017, Iona Grey

Tak tohle bylo moooc pěkné čtení! Tedy pokud jste romantické duše a čtete rádi příběhy o tak velké lásce, že ji nezastaví ani vzdálenost, ani čas a ani nepřízeň okolí. Líbilo se mi i prolínání minulosti (především rok 1943) a současnosti (rok 2011). Díky knize jsem bitvu o Anglii, ale i nálety na německá města uviděla trochu jinýma očima. Všichni čtyři hlavní hrdinové mi byli sympatičtí a všem jsem fandila, aby to pro ně dobře dopadlo. Jess a Wil v současnosti i Stella a Dan v minulosti. Především Dan! Jak já si přála, aby svoji lásku ještě někdy mohl políbit! Jak říkám, knížka je to romantická, trochu nostalgická, ale moc dobře se čte. V dnešní době problémů, kdy jsme přímo zavaleni neutuchajícím proudem negativních emocí, je to takové pohlazení na duši.


Salon s robertkem
06. červen 2022
Salon s robertkem 1991, Ivan Milan Jedlička

Trochu už vyčpělé beletristicky zpracované skutečné kriminální případy ze 70. až 80. let minulého století. Třeba titulní případ je o paní, která zanechala práce v kadeřnickém salónu a rozjela podnikání určené bohatým znuděným klientkám... Jenže se psala 80. léta, a tak paní, která by dnes nikomu nestála za jediné slovo, dostala podmínku na půl roku a peněžitý trest za nedovolené obohacování. A paničky, které si vesele užívaly s robertky - vibrátory, byly vláčeny k výslechům na tehdejší VB. Ach jo, byla to fakt blbá doba...


Případ bez hlavy
06. červen 2022
Případ bez hlavy 1980, Ivan Milan Jedlička

Trochu už vyčpělé beletristicky zpracované skutečné kriminální případy ze 70. až 80. let minulého století.


Poslední paní Parrishová
květen - červen 2022
Poslední paní Parrishová 2018, Liv Constantine

První část o Amber se dost táhla, všechno bylo jaksi předvídatelné, v druhé části, vyprávěné Daphne, dostala kniha spád a konec dobrý, takže vlastně všechno dobré. Na letní dovolenou do kufru proč ne...


Krvaví havrani
duben - květen 2022
Krvaví havrani 2015, Simon Scarrow

Cato s Macronem se vracejí do Británie. Potkávají některé své dávné známé, ale víc je těch nových, mnohem méně přátelských. Bitvy, léčky, bezvýchodné situace, hrdinství, zrada, podlost, fanatismus, disciplína, věrnost Římu... Je mnoho témat, se kterými se v této knize potkáme. Cato si musí (A ne bez velikého rizika!) obhájit svoji pozici prefekta a velitele posádky v pevnosti Bruccium a Macro? Macro je ve svém živlu. Už žádné zákulisní pletichy Říma, ale poctivý boj! Nebo že by ne? Že by jejich římští nepřátelé natáhli svoje drápy až sem? Do nejzazšího kouta ustavičným deštěm zkrápěné Británie? Vy, kteří jste ještě Krvavé havrany nečetli, se máte prostě na co těšit! Pomalejší rozjezd, ale o to dramatičtější závěr knihy!


Pretorián
duben 2022 (14.-29.)
Pretorián 2015, Simon Scarrow

Cato s Macronem se tentokrát vrátili na nějaký ten den do Říma a docela jim to tam svědčilo. Trochu si zabojovali, hodně pomohli císaři Claudiovi, ale stejně si myslím, že v legiích je to pro ně lepší. Zvlášť Macro je voják každým coulem a nějaké ty intriky nebo zákulisní hrátky, to je úplně mimo jeho akční rádius. A tak je dobře, že se vracejí zpět do boje. Snad tam prožijí hodně zajímavého! Mě tihle dva pořád ještě nepřestávají bavit, a chraň tě, Simone Scarrowe, všichni římští bohové, abys některého z nich v příštích dílech natrvalo vyřadil z boje!


Legie
duben 2022 (15.-23.)
Legie 2014, Simon Scarrow

Dobojováno... Tedy alespoň v tomto díle! Cato a Macro se opět předvedli v tom nejlepším světle, opět napravili některé přehmaty svých neschopných nadřízených velitelů, bojovali, taktizovali, pronásledovali vzbouřence v čele s Ajaxem, Macro dobrácky vrčel na své kluky (tentokrát poněkud změkčilé egyptské Šakaly) při výcviku i v boji, jen dost nerad poslouchal Catona, protože ten má teď už vyšší hodnost, Cato získal parádní jizvu, takovou, co se líbí ženskejm, jak konstatoval Macro, několikrát jim šlo o život, ale vylízali se z toho... Toto všechno obaleno podmanivým hlasem Marka Holého, bez kterého si už sérii ani neumím představit. Prostě paráda jako vždy a určitě ne zklamání pro ty z vás, kteří mají tuto sérii rádi. Dobře jsem se bavila. Citát: "Chovat se mile není o nic těžší než se chovat jako píčus." centurion Macro


Ranhojič
duben 2022 (06.-14.)
Ranhojič 2004, Noah Gordon

Historický román o době a místech, o nichž nic moc nevím, takže jsem se ráda nechala poučit. Soužití mezi křesťany, židy a muslimy mělo vždy svoje úskalí, ale středověká Evropa a Persie, tam byly tyto vztahy extrémně napjaté. Právě proto postavil autor Noah Gordon celou knihu na přátelství mezi třemi studenty medicíny, z nichž sice každý patří k jiné víře, ale jejich úsilí pomáhat nemocným je spojuje. Toto přátelství vzniklo v těžkých časech moru, kdy smrt byla všudypřítomná, ale kdy si mohli navzájem pomáhat přežít. Přátele rozdělila až smrt, které se bohužel žádným medicínským zákrokem zabránit nedalo. I když je to kniha obsáhlá, nevadilo mi to ani v nejmenším a rozhodně jsem se při čtení osudů Roberta Jeremyho Colea nenudila.


Černobílý svět
březen - duben 2022
Černobílý svět 2011, Kathryn Stockett

Moc pěkná knížka! Je vidět, že i tak "profláknuté" téma, jako byly a jsou vztahy mezi černými a bílými obyvateli amerického jihu, se dá zpracovat čtivě a s pochopením.


Jak nevyloupit banku
březen 2022 (22.-30.)
Jak nevyloupit banku 1993, Donald E. Westlake

K popukání to ne, ale vtipná tato knížka skutečně je. A Harold Künde je fakt sympaťák, kterému držíte palce od začátku až do konce.


Pocit hanby
březen 2022 (13.-22.)
Pocit hanby 2022, Linda Castillo

Poctivě vystavěná detektivka jakoby tak trochu ze staré školy. Přidanou hodnotou je pro mne neznámé amišské prostředí. Byla to moje první detektivka této autorky a vybrala jsem si ji jen kvůli letošní čtenářské výzvě jako novou knihu. Určitě však to není poslední knížka od Lindy Castillo, kterou jsem četla.


Osmnáct pod nulou
březen 2022 (08.-21.)
Osmnáct pod nulou 2019, Stefan Ahnhem

Ve Skandinávii bych nechtěla žít. Je tam zima, půl roku tma, lidi jsou k sobě zlí nebo aspoň lhostejní a v přepočtu na jednoho obyvatele tam je nejvíc sériových vrahů na světě. Tedy tak to v podání severských autorů detektivek vypadá. Série o Fabianu Riskovi z tohoto scénáře nijak nevybočuje. Snad jen těch mrtvol a nechutností kolem nich je víc než průměr. Na hony z této knihy čiší jednoduchý kalkul - čím víc vražd (s nechutnými detaily, viz např. několikrát omílaní červi na mrtvole), čím víc sexu (s velkou chutí a návodně podaného), čím víc brutality (viz např. střeva na vozovce), čím víc toho všeho, tím líp. A do toho různé úchylky, zneužívání v dětství, neschopní, zkorumpovaní policisté atd., atd. A do toho vážně myšlená duchařina (Gréta ví vše!) a mnohde nechtěný humor (Vyťukávání čísel na mobilu špičkou nosu), neuvěřitelné náhody (Hodný chlapec Theodor) atd., atd. Výsledkem je podivný kočkopes více či méně nesympatických hrdinů (Třeba Sonya, ta mě hooodně štvala!), kteří dělají věci, nad kterými zůstává rozum stát. Chcete příklad? To jako fakt Fabian zjistí zásadní informaci přinášející zvrat ve vyšetřování, načež v poklidu odejde domů chystat rodince večeři? No co, práce přece počká. A pár mrtvol kvůli této prodlevě v mrazáku navíc? Prkotina. A když už jsme u těch mrazáků, autora nijak netrápí, jestli by se tam zavřený člověk náhodou spíš neudusil. Ono s flaškou vodky a marným zápasem s víkem na bytelný zámek (Ukažte mi prosím jeden jediný takový mrazák!) to vypadá efektněji. A ten konec! Autor zcela nepokrytě láká nebo přímo vybízí čtenáře k nákupu dalšího dílu série. Obávám se, že u mě jeho marketingová taktika selhala. Je mi úplně fuk, co bude s tou uměleckou husou Sonyou, jestli si Fabian Risk znovu vyholí kolem penisu knírek jako měl Hitler (Ha, ha, ha) nebo co bude s jejich povedeným syčákem synáčkem. Akorát Dunje přeji, aby toho slizáka odrovnala. I když vzhledem k její neschopnosti nevím, nevím.


I Walked the Line: Můj život s Johnnym
? - březen 2022
I Walked the Line: Můj život s Johnnym 2008, Vivian Cash

Trochu jednostranný pohled na život tohoto slavného zpěváka očima jeho první ženy. Upřímně řečeno tuctová a ve všem průměrná Vivian se k Johnnymu vůbec nehodila. Oba se snažili vztah udržet, ale nešlo to. A Johnnyho druhá žena June? Asi působila jako katalyzátor, to ano, ale nelze nevidět, že Johnnyho Cashe a jeho démony daleko víc chápala. P. S. Osobně si myslím, že za posledních 70 let byly jen tři naprosto výjimečné, nezaměnitelné a nenapodobitelné hlasy: Edith Piaf, Johnny Cash a Freddie Mercury. Nikdo další.


Život Freddie Mercuryho - The show must go on
? - březen 2022
Život Freddie Mercuryho - The show must go on 1992, Rick Sky

O životě Freddie Mercuryho toho bylo napsáno až až! Není snad člověka, který by jeho hlas nepoznal, když ho někde zaslechne. Tato knížka je velice zdařilou sondou do jeho života. Osobně si myslím, že za posledních 70 let byly jen tři naprosto výjimečné, nezaměnitelné a nenapodobitelné hlasy: Edith Piaf, Johnny Cash a Freddie Mercury. Nikdo další.


Edith Piaf
? - březen 2022
Edith Piaf 1990, Simone Berteaut

Skvělá kniha o neméně skvělé ženě! Čte se to samo. Dříve či později od knihy vstanete a začnete si k četbě přehrávat písně Edith Piaf, toho malého Vrabčáka s velikým srdcem a tak smutným osudem. Momonka věděla, o čem píše, když tuhle knížku o své sestře dávala dohromady... Jak už tu někdo konstatoval, je to asi nejlepší životopis, jaký jsem kdy četla. P. S. Nikdy nezapomenu na procesí kurev, které jdou do kostela poděkovat dobrému Pánu Bohu za uzdravení maličké (slepé) Edith nebo na to, jak nemocná Edith stojí na pódiu a zpívá, že ničeho nelituje... Osobně si myslím, že za posledních 70 let byly jen tři naprosto výjimečné, nezaměnitelné a nenapodobitelné hlasy: Edith Piaf, Johnny Cash a Freddie Mercury. Nikdo další.


Pardubice - město perníku
? - březen 2022
Pardubice - město perníku 2015, František Šebek

Všechno podstatné tu je.


Devátý hrob
únor - březen 2022
Devátý hrob 2018, Stefan Ahnhem

UPOZORNĚNÍ PRO TY, KTEŘÍ SE SÉRIÍ O FABIANU RISKOVI TEPRVE ZAČÍNAJÍ! Začněte celou sérii touto knihou a pak teprve Oběť bez tváře! Právě takto a ne jinak na sebe děj navazuje. Pro mne byl Devátý hrob zklamáním. Překombinovaný děj, Fabian Risk jako policista mi přišel neschopný a nesympatický, jako manžel a především jako otec mě vyloženě štval. A jaká kniha, takový konec. Zklamání. Kdyby nebylo hlasu Pavla Soukupa, tak jsem se k tomu konci asi ani nedostala.


Oběť bez tváře
únor 2022 (21.-25.)
Oběť bez tváře 2017, Stefan Ahnhem

UPOZORNĚNÍ PRO TY, KTEŘÍ SE SÉRIÍ O FABIANU RISKOVI TEPRVE ZAČÍNAJÍ! I když je tato kniha označena jako první v sérii, logicky a dějově jí předchází kniha Devátý hrob! Pokud tedy chcete udržet kontinuitu příběhů, začněte nejdřív knihou Devátý hrob a pak teprve Oběť bez tváře! Jinak to vidím to úplně stejně jako 5092. Knížka se mi líbila, ale ten konec! POZOR SPOILER! Jsem docela alergická na superhrdiny, kteří jsou mučeni, ohrožováni, znovu mučeni atd. atd., ale vždy se zvednou a neohroženě pokračují ve svém spravedlivém tažení, ale přitom dělají jednu nelogickou blbost za druhou. A takový je tu Fabian Risk. To jako vážně, že se tak dlouhou dobu nešel podívat do pokoje za svým synem? Člověk by taky čekal, že se rozhodne zůstat s ním v nemocnici, zvlášť když má sám namále, a ne se nechat dobrovolně zavřít do vězení... a takhle bych mohla pokračovat. Vrcholem byla Riskova "výprava" ve vězení potmě na záchod, to už na mě bylo moc. Závěr: kniha, která měla našlápnuto k tomu být dobrou detektivkou, ale zůstala tak nějak na půl cesty.


V pasti lží
únor 2022 (17.-19.)
V pasti lží 2018, B. A. Paris (pseudonym)

Napínavé od začátku až do konce. Sice mi bylo vcelku jasné, jak jsou "karty " rozdány, ale docela mě bavilo sledovat, jak se s tím vším autorka a její Cass poperou. A ono to vyšlo do velmi dobrého finále.


Nenech to být
únor 2022 (02.-16.)
Nenech to být 2018, Harlan Coben

I když mě zpočátku v knize mírně frustrovaly určité politické motivy, tak potom se děj pěkně rozjel a ke konci mě autor dokázal udržovat v napětí, i přestože jsem už tušila, jak to s Leem a Dianou vlastně tehdy před 15 lety bylo.


Šest vran
únor 2022 (02.-12.)
Šest vran 2017, Leigh Bardugo

Zajímavá fantasy o šesti vcelku sympatických postavách. Autorka si dala práci s vykreslením nejen jejich velice různorodých charakterů, ale i světa, ve kterém se pohybují.


Noci šelem
? - únor 2022
Noci šelem 1993, Cyril Collard

Kniha, na kterou se asi nedá zapomenout, i když jste ji četli už před dlouhým časem. Otevřená zpověď o dobách, kdy se o AIDS nic moc nevědělo.


Český král Karel
? - únor 2022
Český král Karel 1979, Alexej Pludek


Diamantová sekera
? - únor 2022
Diamantová sekera 2008, Jaroslav Tichý


1 ...