Já, Claudius

Fiktivní životopis císaře Tiberia Claudia, vnuka Marca Antonia a adoptivního otce Neronova, zachycuje jedno z nejzajímavějších období římského impéria. Prostřednictvím Claudia líčí autor neobyčejně poutavě i poučeně celou galerii známých historických postav a rozporuplnost jejich vzájemných vztahů. Všemi opovrhovaný Claudius je nucen žít většinou v ústraní a opomíjený, ale stává se tak o to lepším pozorovatelem a komentátorem dramatických událostí až do okamžiku, kdy se proti své vůli stane za přispění svého přítele Agrippy císařem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281/claudius-ja-claudius.jpg 4.6616

Claudius 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, BB art

I, Claudius

Kniha Já, Claudius

VendulaB

Výborný historický román z Říma v období počátku letopočtu. Kniha je velmi čtivá, jen místy lehce nepřehledná, protože množství postav, které knihou prochází, je enormní. Nicméně je zde krásně zachycena skutečnost, že lidská povaha se již více než 2 000 let nijak nemění.

25.11.2020

Vzkaz pro Metlu:Deja-vu.Celý život mezi spoustou lidí a najednou během pár let téměř všichni odešli.Od nepřekvapivých(prarodiče)po naprostý šok(partner) a stejně tak si je připomínám neočekávaně a neplánovaně podle filmů,písniček,jídel a podobně.Claudius jako kniha i seriál byla srdcovka mého přítele.Narozdíl od Švejka,kterého hájím jen z piety k tatínkovi který ho miloval(a Muže se srdcem kovboje),knížku Já,Claudius jsem si zamilovala beze zbytku.Starověký Řím mě vždy fascinoval až šokoval krutostí,válkami,počtem vražd,zrad atd.ale teprve kniha Já,Claudius způsobila,že pro mě přestal být jedním z mnoha a vystoupil z davu.A díky seriálu,Dereku Jacobim (a Petru Haničincovi)mi ho začalo být i líto.Nedokážu říci proč ale Claudius bůh a jeho žena Messalina už mě tak nevzala.Takže jestli někomu nevadí velký počet postav a nenudí ho starověk můžu jen doporučit.

T.Dino
10.11.2020

Celkem jsem se nutil se do této knihy pustit, ale jakmile jsem začal, tak jsem nemohl přestat. Nejsem žádný historik a ani nemám obsáhlé povědomí o římské historii, ale i přesto mě kniha velmi bavila.

Je směšné, jak moc věcí zůstalo v dnešní době, ctižádost a vypočítavost lidí. Navíc si osvojíte i nějaké základy z římské historie. Můžu jedině doporučit.

Iamblichos
31.10.2020

Treba sa vsak trochu vyznat v rimskych realiach a v tom kto je kto, aby ste z tych vsetkyc Tiberiov Drusov a Julii Agrippinili nemali chaos

Archie
28.10.2020

Skvele napsana, ctiva "Hra o truny" v rimskem stylu. Jedine, co chybelo k tomu aby me kniha uplne strhla, byl autorum popisny odstup od udalosti. I velmi dramaticke sceny se tak nejak stanou a chybi jim nejake to spinave, fyzicke, emotivni koreni a sila okamziku.

Metla
22.10.2020

V mé duši zůstalo smutné prázdno po několika blízkých a mám jen omezené prostředky, jak si je připomenout. Když chci zavzpomínat na dědu, luštím křížovky, lámu si hlavu se sudoku, nebo vytáhnu šachy a nechám se manželem totálně deklasovat. Když se chci přiblížit mamince, sáhnu do police, kde mi po ní zbyly knihy - jen oblíbené, nemohla jsem se přestěhovat s celou její knihovnou. “Já, Claudius” mezi ně patří a teď už vím, že zaslouženě.
Ačkoliv jsou strohá dějepisná fakta všeobecně známa, dokázal jim Robert Graves svou dramatizací vtisknout jaksi osobnější rozměr. Takhle nějak se popsané životy mohly skutečně odehrávat, takto mohl Claudius přemýšlet, tímto způsobem mohl ušlápnutý chlapec, později učenec, ztratit vlivem císařské moci mnoho ze svých mladických ideálů i lidskosti. Občas příběh sklouzl k nepodloženému patosu, většinou však vyhlížel věrohodně.
Proč nedám plné hodnocení? Žádná z postav si nenašla cestu k mému srdci, vztah k historickým osobnostem kolísal od vlažného k chladnému, veškerá stručně podaná úmrtí mě ponechávala citově téměř netknutou... přičemž několik obětí by zasluhovalo hlubší účast a jiné (těch bylo víc) přinejmenším škodolibý úsměv. 80-85%

DuchDoby
23.07.2020

Tohle je skvělá kniha. Příběhem podané dějiny jednoho národa, tedy část dějin. Jak málo se změnilo od dob Říma. Snad jen ten jed už tolik nefrčí.

m_martina
24.05.2020

Vůči této knize jsem byla poměrně skeptická, ale neprávem. Je vynikající, dobře napsaná a nemohla jsem ji odložit, dokud jsem ji nedočetla.