Já, Claudius

Fiktivní životopis císaře Tiberia Claudia, vnuka Marca Antonia a adoptivního otce Neronova, zachycuje jedno z nejzajímavějších období římského impéria. Prostřednictvím Claudia líčí autor neobyčejně poutavě i poučeně celou galerii známých historických postav a rozporuplnost jejich vzájemných vztahů. Všemi opovrhovaný Claudius je nucen žít většinou v ústraní a opomíjený, ale stává se tak o to lepším pozorovatelem a komentátorem dramatických událostí až do okamžiku, kdy se proti své vůli stane za přispění svého přítele Agrippy císařem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281/claudius-ja-claudius.jpg 4.6667

Claudius 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

I, Claudius

Kniha Já, Claudius

Kabuky
dnes

Velmi zajímavý román. Autor poměrně přesně pracuje s historickými prameny.

Robiii.k

No tvl, prokousat se jmény a časovými linkami byl boj... Bez rodokmenu v knize bych se ztratil a i tak jsem měl po ruce google a wikipedii abych se orientoval... Ale jakmile se dostanete do děje tak to stojí za to... Intriky, zrady, jedy, vraždy, orgie, popravy a nevěry... Proste pohodička starého Říma.. Je to napsáno až neuvěřitelně autenticky pohledem budoucího císaře Claudia.. Za mě skvělý, poutavý příběh.. Určitě si knihu přečtu znovu!!!!! Takže kdo má rád tuto tématiku, neváhejte!

heavy66
04.11.2021

Budoucí císař Claudius popisuje svoje zapojení v římských dějinách tak věrně a realisticky, že Robertu Gravesovi jen stačilo to hodit na papír. Všechny historické i fiktivní postavy v knize jsou velice živé, ovšem pouze do okamžiku, kdy je někdo otráví, uškrtí nebo propíchne mečem. Podle všeho nebyl život v kolébce evropské civilizace žádnou selankou a jediným spolehlivým receptem na přežití bylo vypadat a chovat se jako slabomyslný kretén. Mám Claudiovy vzpomínky moc rád, vzbudily můj zájem o římskou historii, a mít stroj času, vyrazil bych tam na dovolenou!

Knihodrak
30.10.2021

Nooo...tak trochu nejdelších pět set stránek mého života, ale tak od půlky mě to začali bavit :)

Medunkavera
23.10.2021

Knihu jsem četla v roce 1988. Líbilo se mi číst o té době. Bylo to velice zajímavé. I když to bylo těžké čtení a u někerých postav jsem si nemohla zapamatovat, v jakém poměru jsou k vládci a jakou funkci zastávají. Naštěstí je v knize zobrazen rodokmen. Tak jsem si rodokmen nakreslila zvlášť na papír a když bylo třeba, mrkla jsem na toho "pavouka" a hned jsem věděla, kdo je kdo.

A opět na sebe musím žalovat: Seděla jsem na chalupě na lavičce, bylo krásné léto, náádherně.
Užívala jsem si příjemné čtení a v tu chvíli přijel na chalupu i manžel. Knihu jsem odložila na lavičku a šla jsem mu naproti. Vynášeli jsme věci z auta a v tu chvíli se spustil šílený déšť. Ale to bylo jako byste řekli: teď! Bez nějaké předtuchy, bez nějakého varování. Jako.. že by se hnaly mraky, zatáhlo se, nic. Šílený déšť. Zachraňovali jsme, co se dalo. Prostě všechno, co bylo zrovna venku a nemělo by zmoknout.
Ááále na tu knížku, kterou jsem nechala na lavičce, jsem zapoměla!
Když jsem si na ní vzpoměla a šla pro ní ven a vzala jí do ruky, tekla z ní voda.
Bylo mi hrozně. Byla to úplně nová kniha.
Nepřiznala jsem to. Dala jsem jí na půdu, kde bylo takové vedro, že se tam nedalo vydržet. Kniha vyschla, ale jak vypadala! To si dovedete představit.
Pak jsem to s pokorou přiznala. A koupila novou.

23.10.2021

Knihu jsem četla před více než 25 lety a byla jsem jí už tenkrát nadšená! ;-) A tentokrát mi ji přečetla paní Jiřina Krupičková jako audio z KTN. Příběh, který formou fiktivního deníku Claudius vypráví, je nejen výborně napsaný, ale také doslova strhující. Čtenář se dozvídá mnohé skutečnosti z oné doby, kdy byla společnost sice hodně jiná než ta dnešní, ovšem určité paralely je zde i přesto možné nalézt. Na scéně se postupně objevuje velké množství postav, některé z nich nás doprovází po celou dobu, většina z nich však v průběhu vyprávění zemře, ale děj zůstává stále hezky přehledný. Claudius vše zachycuje s určitým nadhledem a často je i přímým účastníkem popisovaného dění. Určitě nejsympatičtější mi byl jeho bratr Germanikus, zato většina ostatních zúčastněných (například jeho babička Livie nebo samozřejmě později i neblaze proslulý Caligula) byla zlá, zkažená a intrikánská až do morku kostí. Román končí spiknutím proti Caligulovi, jeho zabitím a vyhlášením Claudia císařem. Pokud se tedy chcete dozvědět, jak to bylo dál, budete si muset přečíst i pokračování této knihy ;-).

zpychova
06.10.2021

naprosto skvělá kniha, přečteno velmi rychle. Poutavé, nadčasové. Doroučuji i Caludius bůh a jeho žena Messalina.

RaDaR26
23.08.2021

Klasika, v níž je skvěle vyobrazen císař Claudius. Líbí se mi styl fingované Claudiovy autobiografie.