Besa Besa komentáře u knih

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Túto knihu som začala čítať s veľkým očakávaním. Bola som zvedavá, ako sa Rowlingová zhostila písania pre dospelého čitateľa. Čítala som pochvaly aj slová sklamania. Po prečítaní sa radím teda k tej spokojnej časti čitateľov. Kniha sa mi páčila, je pekne hrubá, pekná detektívka. Pátranie detektíva autorka prekladá súkromným životom detektíva a jeho peknej mladej asistentky (každý má svoj súkromný život potom, žiadne techtle-mechtle). Nevadí mi, že je taká obsiahla, v tých opisoch, rozhovoroch, zdanlivo nedôležitých veciach sú ukryté fakty, ktoré sú kľúčové pre vyriešenie prípadu, to uvidíte nakoniec.

13.04.2017 5 z 5

Veľmi príjemné prekvapenie, dávam plný počet hviezdičiek.Na prečítanie tejto knihy som si počkala niekoľko rokov. Prvá kniha, ktorú som od tohto autora čítala bola Zabijak Anders.Bola som z nej taká rozčarovaná, že som neplánovala iné Jonassonove knihe vôbec čítať. Ale táto kniha je úplne iná liga. Vtipná a veľmi milá. Svojim spôsobom má ten istý štýl ako Zabijak.ALe to, čo som v Zabijakovi hodnotila ako "to snáď nemyslí vážne, má nás všetkých za idiotov...Tak to je absudtné." som v tejto knihe hodnotila skôr ako " to som teda vážne nečakala, čože? Tak to je absurdné."

19.08.2020 5 z 5

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Mary Ann Shaffer

Krásna kniha. Napodiv na mňa nepôsobilo rušivo, že celá kniha sa skladá len z korešpodencie medzi postavami knihy. Veľmi sa mi páčili postavy ľudí, ktoré žili na ostrove Guernsey, až tak, že by som tam najradšej išla bývať. Najlepšie k Isole.

21.03.2017 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Milujem takéto knihy. Autorka píše s ľahkosťou a vtipom, postavy sú úžasné. Hlavná postava mi je veľmi sympatická, Josefína, ktorá sama seba neberie príliš vážne v kontraste so svojou usporiadanou sestrou, ktorá má rada víno a život, je vtipná, inteligentná a má slabosť na istého ženatého komisára. Josefína mala kedysi babičku, pravú dámu, rafinovanú a dekadentnú. Jej vplyv na Josefínu je stále značný, aj keď je už stará dáma dávno po smrti. Jej pohľad na život bol perlou celej knihy a ostatne aj celej série.

17.02.2022 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Veľmi dobrá kniha, ja som čítanie naozaj užila, hoci zo začiatku ma kniha až tak neuchvátila. Hlavná hrdinka je čudáčka a pre takých ja mám slabosť. Rozpráva inak ako ostatní, myslí inak ako ostatní,nezapadá a nevie čítať medzi riadkami. Osamelá bez priateľov a rodiny s bremenom ťažkého detstva a hroznej matky. A chlastá. Bavilo ma čítať, ako sa popasovala so životom a ako sa naučila priateliť. Tento aspekt mi pripomína Muža menom Ove od Backmana alebo Tady žila Britt-Marie od toho istého autora.

27.07.2023 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

(SPOILER) Dej sa prakticky odohráva celý v jednej tokijskej kaviarni, ktorá sa nachádza v podzemí. Celá je ponorená do šera, priestor osvetľuje len niekoľko lámp.
Pokiaľ sa chcete stretnúť s niekym z minulosti, tu je to možné. Ale musíte si sadnúť na jedno konkrétne miesto. Na tom mieste musíte zotrvať celý čas, inak sa bolestivo vrátite do súčasnosti. Ten, s kým sa chcete stretnúť, už musel v tejto kaviarni niekedy byť. Na stretnutie mate čas, kým vám nevychladne káva. Čokoľvek počas svojho návratu do minulosti poviete alebo urobíte, nijako to neovplyvní súčasnosť. Veci sa jednoducho stanú tak, ako sa stali, nemáte možnosť zmeniť vôbec nič.
Kniha má 4 kapitoly, v každej z nich si na stoličku zasadne niekto, kto sa chce stretnúť s niekym blízkym. Žena, ktorá sa chce ešte raz porozprávať s priateľom, ktorý sa s ňou rozišiel a odsťahoval sa do Ameriky. Žena, ktorej manžel má alzheimra a už ju nespoznáva sa chce vrátiť do čias, kedy mu bola ešte dôverne známa a blízka. Žena, ktorá stratí svoju sestru. A žena, ktorá chce vidieť svoju dcéru.
Všetko je to také milé a japonské, osudy tých ľudí sú navzájom prepletené. A číta sa to veľmi dobre. Čo ma ale na tejto knihe berie najviac, je ta atmosféra. Naposledy som mala takýto zážitok z čítania, keď som čítala Nočný cirkus od Erin Morgensternovej. Predstavujem si tu miestnosť ponorená do šera ako v čierno-bielom filme (v knihe píšu sepia), prenikavý vôňa kávy... Viem si to predstaviť sfilmované.

01.02.2022 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Marka Ebena mám rada, jeho inteligentný humor a uhladené spôsoby. Knihu som počúvala v audio formáte a bavila som sa. Keby som ju mala v papierovej forme, určite by som nevytrhla ani jeden jediný list :)

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Ja thrillery nečítam, k tejto som sa dostala ako slepé kura k zrnu. Ale môžem povedať, že je prekvapivo dobrá a jej čítanie ma bavilo. Je dobre napísaná, vtiahne čitateľa do deja, záver je dynamický a prekvapivý.

03.01.2023 5 z 5

Po prečítaní 7 kníh Harryho Pottera a smútku nad tým, že je už koniec, človek ešte párkrát (10-20x) prečíta všetkých 7 znovu...a zo žiaľu, že je už naozaj koniec sa vrhne aj na to Prekliate dieťa. Viac dielov už nebude, tak prekusneme aj to, že je to vo forme scenáru a zoberieme za vďak aj to málo, čo sme dostali. Faktom však zostáva, že kniha ani zďaleka nedosahuje kvalít Harry Pottera na akého sme zvyknutý a už vôbec nechápem, kto chce vydávať knižne scenár. Páčila by sa mi tá kniha oveľa viac, keby bola poctivo napísaná. Napriek tejto kritike jej dávam plný počet hviezdičiek, už len kvôli tomu, ako som mala rada (a stále mám) knihy Harry Potter 1-7

20.01.2022 5 z 5

Bolo mi potešením čítať túto knihu. Potvrdilo to presne, čo som si o Feltonovi myslela. Vlastne sa to hovorilo o ňom, keď bol v Bratislave, aký je to pohodový chalan a vôbec nie je namyslený. Ono to tak zvádza myslieť si, po tom, čo ho človek vidí hrať mladého Malfoya. Ako fanúšik Harry Pottera som sa na túto knihu tešila. Páčila sa mi, vychádza teraz aj v slovenčine ale ja som bola nedočkavá a kúpila som si ju v českom preklade, čo spätne trochu ľutujem. Nevadí mi čítať po česky, je to pre mňa rovnako prirodzené ako čítať po slovensky ale tie chyby trhali oči dokonca aj mne. Dokonca aj ypsilon, to je celkom trapas.

30.09.2023 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

(SPOILER) Ten koniec bol trochu mimo - hviezdička na hodnotení dole. Toto nie je kniha, kde by mal byť otvorený koniec, nie je to nejaká hogo fogo hlbokomyslená literatúra, nad ktorou by mal čitateľ dlho rozmýšľať aby si vytvoril nejaké závery. Tým samozrejme túto knihu nechcem dehonestovať, vo svojej kategórii je to špičková kniha. A navyše za ňou nasledujú ďalšie 3 knihy v tej istej sérii. Čitatelia nejako celkom logicky predpokladali, že sa v druhom diely dozvedia rozuzlenie a - nič, v druhom diely je celkom nový príbeh. Ja som sa nenechala nachytať, lebo som šťastnou náhodou čítala najprv druhý diel. Toto sa v seriáloch jednoducho nerobí. Keď jeden diel končí v najlepšom, napíšu "to be continued" a v ďalšom diely sa nadviaže na príbeh.
Celá kniha je až na ten koniec je ale taká dobrá, že jej tento malý fail prepáčime a koniec si domyslíme.
Jazyk, ktorým je kniha písaná je podmanivý a robí knihu veľmi čítavou. Humor - plný počet bodov. Hlavná postava - 100% sympaťák Lars. Nie je to taký typ muža, ktorého by si akákoľvek príčetná žena uviazala na krk ale úžasný hrdina, skvelý detektív, tvrďas Lars s bubnovaním ako formou psychohygieny. Celá séria je jednoducho jedna z najlepších, aké som čítala.

01.03.2022 4 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

(SPOILER) Túto knihu som čítala ako prvú z celej série. Každá kniha však predstavuje nový príbeh, takže to vôbec nevadilo. Hodnotenie píšem až po prečítaní všetkých kníh, ktoré doteraz vyšli. Musím povedať, že všetky štyri knihy sú úžasné, až na tú prvú, ten koniec bol trochu mimo. Páčil sa mi príbeh, veľmi sympatický hlavný hrdina, zmysle pre humor, jazyk, ktorým je kniha písaná aj spôsob, ako autor premyslel časové línie. Ja som sa bavila náramne. Musím povedať, že Lars má veľmi dobrý hudobný vkus, všetky tie pesničky rozpísané v knihách dobre poznám a tak ako si ich Lars bubnoval, ja som si ich imaginárne spievala (imaginárne - lebo v skutočnosti spievať neviem, tak to nerobím, aby som nevydesila ľudí). Black album som kedysi nosila ešte vo walkmane (a imaginárne spievala). Tieto knihy som si naozaj obľúbila, dúfam, že pribudnú nejaké ďalšie knihy do série. Vo frekvencii, v akej vyšli tieto 4 - každý rok jedna - by tento rok mala logicky nasledovať piata.

01.03.2022 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Páčilo sa mi, že je kniha písaná z pohľadu malého dievčaťa. Tiež som bola za socializmu dieťa a na veľa vecí som si spomenula. Je to taký smutno-smiešny príbeh, ale skôr smutný.

20.01.2022 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Ja mám tieto knihy zo série Cormoran Strike veľmi rada. Vôbec mi nevadí, že sú hrubé, práve naopak, teším sa z toho. Ani na chvíľu som nemala dojem, že sa dej ťahá a že by ma kniha nudila. Ve službách zla je podľa mňa ešte lepší ako Hedvábnik a Kukačka.

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Veľmi príjemné čítanie. Zaspomínala som si na svoje backpackerské časy. Aj keď ja som nechodila stopom ale vlakom. Tiež som často chodila sama, má to svoje čaro. Autor je milý chalan, keď ho stretnem na slovenských cestách, určite ho odveziem. Možno sa tak dostanem do niektorej ďalšej knihy :D Bavil ma štýl písania, zaujímavé postrehy a autorov zmysel pre humor.

12.06.2020 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Toto je prvá kniha od tohto autora, ktorú som čítala. Paci sa mi autorov štýl písania, príbeh, dynamika, prekvapujúci záver, veľmi sa mi páči hlavná postava - Erika, ktorá, ako som pochopila, je hlavnou postavou jeho predchádzajúcich detektívok. Knihu som doslova zlhtla a teším sa na ďalšie.

12.03.2020 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Krásny príbeh plný prekvapivých zvratov a ... človečiny je to pravé slovo myslím.
Anotácia ma veľmi zaujala, už keď som ju čítala som vedela, že táto kniha bude pecka. A aj bola ale trochu inak ako som si predstavovala. Autorka má bezmedznú fantáziu a nádherný zmysel pre humor. Veľmi sa mi páčili postavy z knihy, sympaťáci, najmä hlavná postava Bára. Na prvý pohľad drsňáčka, čo si nedáva servítku pred hubu ale s krásnym citlivým srdcom. Keď sa dostala do neba, chechtala som sa na jej trefných komentároch, ktoré boli v kontraste s opisom neba skoro absurdné. Nebo je opisované skoro gýčovo hudba, západ slnka, dokonca jednorožci. A na druhej strane totálne zmätená Bára, ktorá nechápe, čo sa stalo. Začína sa odvíjať úžasný príbeh, ktorý naberie grády, keď sa Bára dostane na zem.

11.06.2023 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Úžasné, ako vždy, prečítané jedným dychom. Zamilovala som si túto sériu, pohodovú Jozefínu, upätú Miroslavu, Tvrdika, všetkých. A už teraz sa teším na ďalší diel.

10.07.2022 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Toto je zatiaľ prvá kniha od Hrabala, ktorí som čítala. Nadchlo ma, ako šťavnato je napísaná. Šťavnato - nemyslím v uchylnom slová zmysle, skôr ze je plná života. Napríklad ten opis zabíjačky na začiatku ma úplne dostal. A to v skutočnosti zabíjačky moc nemusím. Ten jazyk je taky plný, plnokrvny. A kontraste suchar Francin ako pije vlažnou kávu a prikusuje suchý chlieb . Tie kontrasty medzi živou Maryskou a mdlym Francinom ma bavili.

19.02.2022 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Táto kniha bola vážne niečo extra. Natrafila som na ňu tu na databáze v rebríčkoch k čitateľskej výzve. Pri čítaní som sa nahlas smiala, čo sa mi nestalo už dobrých pár rokov.

04.02.2022 5 z 5