Besa Besa komentáře u knih

Nenasytná Nenasytná Meg Cabot

Na Meg Cabot je to slabotka, čakala som niečo lepšie.

06.04.2024 3 z 5

A čo ak áno? A čo ak áno? Michaela Zamari (p)

Kniha bola dobrá, veľmi príjemná oddychovka, milá a veľmi dobre sa čítala. Páči sa mi autorkina cestovateľská filozofia. Akoby z duše hovorila môjmu ja približne v jej veku. Tiež som rada cestovala. Akurát ja som vtedy nemala žiadneho Deniho Páčilo sa mi, ako sa Zamari darí vytvárať medzi postavami také akoby jemné napätie, to som si všimla aj v iných jej knihách. Hlavná postava je vtipná a sympatická. Čítanie som si veľmi užila.

20.01.2024 5 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

(SPOILER) Zaujal ma námet a vcelku originálna zápletka, preto som sa na túto knihu veľmi tešila. Asi som mala príliš vysoké očakávania, bola som sklamaná. Dej sa motal stále dokola, stále sa riešilo to isté, už som chcela knihu aj odložiť ale dočítala som ju dokonca. Čo som možno nemala robiť, lebo po tom otvorenom konci som musela chtiac nechtiac siahnuť po druhom diely.

26.11.2023 3 z 5

Epocha Epocha Jewel E. Ann

Knihu som ani nechcela čítať, pretože Transcendence sa mi až tak veľmi nepáčila ale bola zakončená takým cliffhangerom, že som vlastne ani inak nemohla. Epocha bola ale lepšia ako prvý diel Transcendence, tiež som jej aj udelila o jednu hviezdičku viac.

26.11.2023 4 z 5

Asher Black Asher Black Parker S. Huntington

Už podľa obálky je vidno,že ide o romantiku/erotiku. V rámci tohto žánru si kniha vedie veľmi dobre,nebojím sa jej udeliť zaslúžených 5/5*. A keď práve tá obálka nie je veľmi vhodne zvolená, ak na nej má byť Asher Black, čo asi má, v celej knihe chodil v obleku, drsňák na obálke v ocvočkovanej bunde ho veľmi nevystihuje.
Je to výborné oddychové čítanie, veľmi pekné a dobre napísané, kde síce od začiatku viete ako to dopadne ale aj tak vás hrozne baví čítať ako sa k tomu Asher a Lucy dopracujú. Je to navyše písané s vtipom, je to vzrušujúce a sexi a nechýba ani akcia.
Rada by som si od tejto autorky ešte niečo prečítala, ale u nás jej vyšla len táto jedna kniha, teda v ČR len jedna, na SK ešte žiadna.
Knihu som dostala v rámci Knižnej Štafety od Mirky Kolářovej, ďakujem

26.11.2023 5 z 5

Azaelov pád Azaelov pád Ivica Ďuricová

Myslela som, že to bude romantika, píše sa romantický thriler v anotácii. Hoci sa o knihe veľa popísalo, snažila som sa nič z toho nečítať, aby som nenatrafila na nejaký spoiler. Najviac som bola zvedavá, ako to tie autorky dali, napísať spolu knihu, je to unikátny projekt. Už som čítala knihy, ktoré písala dvojica autorov a dve knihy som čítala, čo písali tri autorky ale päť je dosť, bola som zvedavá ako to skĺbili dokopy, každá mala asi svoje predstavy. Tak skĺbili to dobre môžem povedať. Tým ako každá z nich písal jednu kapitolu, kniha je doslova naboostovaná dejom, akciou a romantikou. Ale nezaradila by som ju ako romantický thriler ale ako plnokrvný špionážny román. Bravo autorky a dúfam, že sa dočkáme pokračovania,resp. inej knihy písanej v tej istej zostave. Asi si teraz povinne prečítam od každej aspoň jednu knihu, lebo okrem Zamari som od nich nečítala nič.

01.10.2023 5 z 5

Moje vina Moje vina Mercedes Ron

(SPOILER) Romanca, ale taká nejaká divoká na naše pomery. Zbohatlíci, alkohol, drogy, ilegálne automobilové závody, ilegálne pästné súboje, interakcie medzi hlavnými hrdinami boli vášnivé a až by som povedala agresívne. Autorka je argentínčanka, tak som sa asi práve zoznámila s juhoamerickou romantickou literatúrou. Nie je to nič pre mňa, takže ďalšie knihy v sérii čítať nebudem. Aj keď aby bolo jasné, nehejtujem túto knihu, určite si nájde svojich fanúšikov, ale ja to nebudem.

01.10.2023

Bolo mi potešením čítať túto knihu. Potvrdilo to presne, čo som si o Feltonovi myslela. Vlastne sa to hovorilo o ňom, keď bol v Bratislave, aký je to pohodový chalan a vôbec nie je namyslený. Ono to tak zvádza myslieť si, po tom, čo ho človek vidí hrať mladého Malfoya. Ako fanúšik Harry Pottera som sa na túto knihu tešila. Páčila sa mi, vychádza teraz aj v slovenčine ale ja som bola nedočkavá a kúpila som si ju v českom preklade, čo spätne trochu ľutujem. Nevadí mi čítať po česky, je to pre mňa rovnako prirodzené ako čítať po slovensky ale tie chyby trhali oči dokonca aj mne. Dokonca aj ypsilon, to je celkom trapas.

30.09.2023 5 z 5

Skryté bouře Skryté bouře Tami Fischer

(SPOILER) Neviem, či je to prekladom alebo aj v originále je podobne zvolené slovo ale po prečítaní tejto knihy som silne alergická na slovo "týpek". Aby som náhodou niekomu nepokazila zážitok z knihy, označujem svoj komentár ako SPOILER, aj keď pri tomto type kníh je asi každému jasné, ako to celé dopadne. Nebola úplne zlá, príbeh bol celkom pekne vymyslený aj postavy ale niektoré veci ma fakt štvali. Okrem spomenutého "týpkovania" aj nejaká falošná obava vysloviť "milujem ťa" aj po tom, čo komplikovane odkrývali svoje mindráky, vystavané múry a oblečenie, odkrývali telá a duše, tak zábrany vysloviť niečo také očividné je naozaj banálne. A keď ešte po rokoch ukrývania citov a srdcervúcich scénach a vášnivom sexe rozmýšľa dievča o chlapcovi ako o "týpkovi", dorazí ma to úplne.

30.09.2023 3 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Výborná kniha, som rada, že sa mi dostala do rúk. Bola som na ňu zvedavá, ešte som nečítala žiadneho čínskeho autora. Až po dočítaní som sa dozvedela, že autorka má síce čínske korene ale vyrastala v Kanade. Príbeh je posadený do čínskeho kultúrneho prostredia v rámci žánru fantasy/sci-fi/dystopia.
Mladá hrdinka si vedome zvolí smrť, aby mohla pomstiť svoju sestru. Z tohoto pohľadu je hustá celá kniha. Celý dej sa odohráva vo svete, ktorý sa riadi úplne inými pravidlami ako ten náš. Žena nemá vôbec žiadnu hodnotu, žijú tak a sú tak vychovávané, nevážia si ich, nemajú podporu vlastnej rodiny ani matky nie. Z tohto prostredia vystúpi rozhnevaná hlavná hrdinka, ktorá vyniká svojou bojovnosťou, odvahou a vnútornou silou.
Ďalšia vec, ktorá ma šokovala je iný pohľad na lásku ako máme my. Mala som pocit, že láska pre hrdinov tohto príbehu nie je až taká zásadná ako pre nás. Nerada by som rozoberala detaily, aby som nespoilerovala. Rozmýšľam, či je to ovplyvnené čínskou kultúrou alebo je to zámer.
Fascinovali ma opisy bojových scén, boli veľmi pôsobivé. Predstavovala som si, ako sa obrovské bojové stroje, ovládané pilotmi ženú do boja proti Chun-tunom. Sfilmované by to vyzeralo veľkolepo.
Kniha je napísaná veľmi dobre, dej sa vyvíja nepredvídateľne, no a koniec je veľmi prekvapivý.

05.08.2023 5 z 5

Prázdniny za trest Prázdniny za trest Petra Langová

Skvelá letná oddychovka. Aj keď som už na young adult stará, mám ich aj tak rada, oddýchnem si a dostanem sa do úplne iného sveta. Hlavná hrdinka má prázdniny, má naplánovanú dovču v Taliansku s kamoškou, namiesto toho ju šupnú na celé prázdniny otcovi a macoche do dedinského balíkova. Chúďa puberťáčka, až mi jej prišlo ľúto. Naštvaná na celý svet ale veď kto by nebol. No a potom sa začína odvíjať prázdninový príbeh. Milý, plný slnka, leta, priateľstva, lásky, dobrých a zlých rozhodnutí.

27.07.2023 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Veľmi dobrá kniha, ja som čítanie naozaj užila, hoci zo začiatku ma kniha až tak neuchvátila. Hlavná hrdinka je čudáčka a pre takých ja mám slabosť. Rozpráva inak ako ostatní, myslí inak ako ostatní,nezapadá a nevie čítať medzi riadkami. Osamelá bez priateľov a rodiny s bremenom ťažkého detstva a hroznej matky. A chlastá. Bavilo ma čítať, ako sa popasovala so životom a ako sa naučila priateliť. Tento aspekt mi pripomína Muža menom Ove od Backmana alebo Tady žila Britt-Marie od toho istého autora.

27.07.2023 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Krásny príbeh plný prekvapivých zvratov a ... človečiny je to pravé slovo myslím.
Anotácia ma veľmi zaujala, už keď som ju čítala som vedela, že táto kniha bude pecka. A aj bola ale trochu inak ako som si predstavovala. Autorka má bezmedznú fantáziu a nádherný zmysel pre humor. Veľmi sa mi páčili postavy z knihy, sympaťáci, najmä hlavná postava Bára. Na prvý pohľad drsňáčka, čo si nedáva servítku pred hubu ale s krásnym citlivým srdcom. Keď sa dostala do neba, chechtala som sa na jej trefných komentároch, ktoré boli v kontraste s opisom neba skoro absurdné. Nebo je opisované skoro gýčovo hudba, západ slnka, dokonca jednorožci. A na druhej strane totálne zmätená Bára, ktorá nechápe, čo sa stalo. Začína sa odvíjať úžasný príbeh, ktorý naberie grády, keď sa Bára dostane na zem.

11.06.2023 5 z 5

Písnička pro Klaudii Písnička pro Klaudii Petra Langová

Toto je viac ako len pekný príbeh pre dievčenské romantické dušičky. Je to aj o pravde, spravodlivosti a odvahe. Kniha Vás úplne pohltí, aspoň teda mňa pohltila a to som už dávno prešvihla vek pre Young Adult. Takže som sa ponorila do krásneho príbehu o peknom mladom chlapcovi, ktorý má rád kone a gitaru (zamilovala som sa :D ) a nádhernej a odvážnej Klaudii, o ich rodinách, priateľoch a nepriateľoch. Nechcem spoilerovať, takže len napíšem, že je to jedna s tých, ktoré hltáte ale keď dočítate, je Vám odrazu ľúto, že je koniec.

10.06.2023 5 z 5

Mafiánska poprava? Mafiánska poprava? Peter Šloser

Výborná kniha. Kriminálka z mafiánskeho prostredia alebo skôr z čias rozkvetu mafie na Slovensku.
Hoci je ohnisko zločinu vo vymyslenej dedine Híd, nemohla som sa ubrániť pocitu, že čítam príbeh, ktorý sa reálne stal. Otázka je, či preto, lebo príbeh bol taký vierohodný alebo skôr preto, lebo vieme, že autor je bývalý policajt a má materiál aj na päť takýchto kníh,vlastne už mu ich aj päť vyšlo. Stále som sa nevedela ubrániť pocitu, že sa toto naozaj deje, len ja,čo plávam na obláčku svojej naivity som od tohto sveta izolovaná. Skorumpovaní kúpení policajti, sieť ťahajúca sa až na vysoké miesta versus poctiví a neúplatní policajti, ktorí idú podľa pravidiel a vlastného vnútorného kompasu. Pekne napísaný príbeh, sympatické postavy,dynamický dej a prekvapivý koniec.

07.06.2023 5 z 5

Sektor osm Sektor osm Michael Atamanov

Bravo. Parádna kniha, som nadšená a okamžite idem na druhý diel. Pri hodnotení a vlastne aj pri samotnom čítaní sa nedokážem ubrániť porovnávaním so sériou Cesta Samana od Mahanenka. To bola prvá LitRPG kniha, ktorú som čítala. Obe série sú vynikajúce a priznám sa, že neviem posúdiť ktorá z nich je lepšia. Pri oboch dej prebieha prevažne v hre. V reálnom svete sa odohráva len malinký zlomok deja. Zatiaľ čo u Mahanka som si bola každý moment vedomá, že dej sa odohráva v hre, u Atamanova som na to vacsinou zabudla a dej v hre som vnímala ako realitu. A to aj napriek notifikaciam, ktoré tam vyskakovali (o zmene bodov v rámci vzťahov medzi postavami).Ono to bolo podľa mňa aj preto, lebo Mahanenko veľmi presne definoval čo hráč môže a nemôže cítiť.boli tam štíty zabraňujúce hráčovi cítiť napríklad bolesť, ktoré však mala hlavná postava a všetci hráči, ktorí mali taký status ako on vypnuté. Ataman vytvoril iný svet, hráči v tejto hre prežívajú všetko ako realitu - nie je to tam vyslovene písané ale niektoré veci, ktoré sa v hre diali sa ani nedajú inak interpretovať. Bez toho aby som dávala zbytočné spoilery by som spomenula napríklad drogy. Aký význam by bolo brat ich, keď zmyslov nepocítite ich účinok a len reálne uvidíte škody, ktoré napachaju na koncentrácii postavy a na jej telesnom úpadku. Bolo tam viac takýchto veci a tie ma v tomto zmysle dosť miatli. Robili ten svet až príliš skutočný, aby to mohla byť počítačová hra. No ale je to sci fi, všetko je možné. Ďalší rozdiel je samotná hra, keby som bola hráčom, aby by som si podľa svojich osobných preferencií vybrala tu Mahanenkovu. Je to skôr fantasy hra, kde mate na výber, ako bude vaša hra ďalej nasledovať, čím sa stanete a môžete si vyberať, či sa zapojíte do nejakej bonusovej hry alebo nie. Tam môžete získať nielen extra kredity ale aj vzácne predmety. Atamanova hra je čistá bojovka vo vesmírnom prestredi a musíte riešiť bojové situácie, v ktorých ste zaangažovaní. Je to veľa aj o stratégii a diplomacii, ale teda čisto keby som mala hrať jedny z tých 2 hier, tá Mahanenkova by mi volá bližšia. Obe majú skvelého hlavného hrdinu. Mimoriadne schopného, inteligentného a vnútorné silného. Sympatického, čestného, jednoducho najlepšieho, víťaza. Táto Atamanova má podľa mňa lepšie prepracovanú dejovú líniu. Neviem, či to môžem porovnávať, keď z Mahanenka som prečítala polovičku série a Atamanova len jednu knihu. Možno keď budem mať prečítané obe série celé, budem to môcť vyhodnotiť lepšie.

15.01.2023 5 z 5

Felix z nástupiště č. 1 Felix z nástupiště č. 1 Kate Moore

Čakala som viac. Téma ma zaujala, mačičky mám rada a tiež som kedysi dávno pracovala na železničnej stanici. Tiež sme tam mali mačičku, dokonca niekoľko. Čakala som niečo zaujímavé a vtipné. Dostala som nudu bez zápletky a bez pointy. Za mňa sklamanie.

03.01.2023 2 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Ja thrillery nečítam, k tejto som sa dostala ako slepé kura k zrnu. Ale môžem povedať, že je prekvapivo dobrá a jej čítanie ma bavilo. Je dobre napísaná, vtiahne čitateľa do deja, záver je dynamický a prekvapivý.

03.01.2023 5 z 5

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

Prvý diel som ešte nečítala ale po tomto si ho dávam na wish list. Myslím, že to nevadí, myslím, že na seba nenadväzujú, každý spracúva samostatný príbeh.
Téma knihy je veľmi odvážna, tri americké autorky sa rozhodli spracovať po svojom Janu Eyrovú, kultovú knihu od Charlotte Bronteovej. To je svojim spôsobom až trúfalosť. Až na to, že vytvorili neočakávane dobrú knihu, vtipnú, milú a tak trochu absurdnú. Popretkávanú ducharinou. A toto všetko ja môžem.
Kniha je dielom hneď troch autoriek, trochu sa zamýšľam nad tým, ako to vôbec realizovali. Nemyslím, že ju písali na pokračovanie - každá jednu kapitolu, nie je tam vidieť žiadna odchýlka v štýle písania. Skôr si myslím, že ju písali naozaj spolu a evidentne sa pri tvorbe dosť nasmiali.

03.01.2023 5 z 5

Dardaria Dardaria Marián Kubicsko

Výborná kniha ale fakt je to pre deti a mládež. Čítam občas young adult knihy aj napriek tomu, že nie som na to u veková kategória ale toto dospelákom neodporúčam. Túto knihu som mala v hľadáčiku po tom, čo som dočítala Mahanenka a chcela som si prečítať ešte nejakú inú litRPG knihu, našla som Dardariu, bola som zvedavá na slovenské litRPG. Dej prebieha v dvoch líniách, jedna prebieha IRL - in real life - príbeh študentov, ktorí hrajú tú hru ale okrem toho chodia do školy...čokoľvek a druhá dejová línia prebieha priamo vo hre, tá bola pekne prepracovaná.

07.11.2022 5 z 5