Besa Besa komentáře u knih

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

(SPOILER) Táto kniha je klenot. To nie je sarkazmus, myslím to vážne. Šialená jazda vo svete ľudí i bohov, život jedného normálneho dobrého chalana a jeho božského brata, ktorý mu doslova prevráti svet hore nohami. Do toho seriózna, trochu nudná snúbenica, jej mama, ktorá aspiruje na najhoršiu svokru vesmíru, 4 staré babky čarodejnice za oceánom, ktoré sa kamosili s jeho tatkom, ktorý je mimochodom boh. A napokon odporný šéf, finančný defraudant a pekná policajta, ktorej to sakra páli. Charlieho tatko je totiž boh. A nie hocijaký boh ale pavuci boh Ainsi. Je to prefíkaný chlapík, ktorý myslí len na zábavu jedlo a vlastný profit. Trochu mi evokuje Lokiho. Charlie s nim veľmi nevychádza, má pocit, že ho stále úmyselne strapnuje a je celkom rad, ze žije v Anglicku a tatko v Amerike. Po jeho smrti sa dozvie aj o tom, že ma údajne brata. Privolať ho môže tak, že osloví pavúka. A potom sa spustí lavína udalostí.

29.01.2022 5 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Toto bolo trochu divné.

26.01.2022

Elita Elita Kiera Cass

(SPOILER) Po veľmi vydarenej Selekcii nasleduje sklamanie, Elita nie je zďaleka taká dobrá. Napadá ma, či si autorka nepomyslela, že keď bol Selekce bestseller, škoda to nenatiahnuť na čo najviac dielov. Selekce bola zaujímavá a dynamická, Elita sa ťahala, stále sa opakovala, raz mala chcela Maxona, potom zas Aspena a potom zase Maxona a zase Aspena... Navyše America bola úplne iný človek v tejto knihe. V Selekcii bola na svoj vek pomerne vyspelá, vyrovnaná a vedela čo chce. V Elite bola rozmaznané decko, ktoré netuší, čo chce. V Selekcii bola odvážna a sympatická, v Selekcii bola krava. Jediný sympatický človek bol jej tatino a tie tri slúžtičky.

23.01.2022 2 z 5

Horká noc jako stvořená pro zločin Horká noc jako stvořená pro zločin Jeffery Deaver

Zbierka poviedok, niektoré neboli zlé ale väčšinou ma veľmi nenadchli.

21.01.2022 3 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

(SPOILER) Romantické knihy čítam zriedkavo, ale páčia sa mi, ak majú v sebe aspoň iskricku humoru, ak sú hlavne postavy sympatické a ak je dej aspoň trochu zaujímavý a uveritelny. Postavy sú sympatické a dobre vykreslene. Okrem teda exmanzelky, ta sympatická nie je, ale ved je to zaporacka, tak to ma byt Zápletka mi príde veľmi pritiahnuta za vlasy, aj to akým spôsobom sa dostala do tej školy. Knihu som dočítala, ale nenadchla ma.

21.01.2022 3 z 5

Francúzsko krížom-krážom Francúzsko krížom-krážom Mária Dopjerová-Danthine

Nádherná kniha. A to myslím nielen obsahovo ale aj prevedením. V poslednej dobe čítam väčšinou eknihy, chytiť do rúk túto knihu a čítať ju, bol pre mňa aj zmyslovy zážitok. Je vytlačená na hrubom kvalitnom papieri, má krásne prepracovanú obálku so zlatými detailami a grafický je veľmi vydarená.
Spočiatku som sa v nej strácala, pretože kapitoly po sebe nie sú zoradené chronologicky. Len podľa počtu detí autorky a ich momentálneho veku v danej kapitole mi kapitoly nenadvazovali po sebe časovo a to bolo pre mňa dosť matuce. Potom som to prestala vnímať, autorka jednoducho išla s geografickou postupnosťou, nie časovou.
Opisy k jednotlivým mestám a dedinkam sú krásne, poetické a pútavé. Autorka ku každému prihodí vlastný vnem, zážitok a občas aj recept na vychyrenu miestnu špecialitu.

21.01.2022 5 z 5

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Dominika Sakmárová

Poučná a veľmi čítavá kniha. Autorka je vtipná, veľmi vnímavá a má príjemný prejav. Miestami som žasla nad spôsobom akým ľudia v Taiwane rozmýšľajú. Nuž iný kraj...

20.01.2022 5 z 5

Po prečítaní 7 kníh Harryho Pottera a smútku nad tým, že je už koniec, človek ešte párkrát (10-20x) prečíta všetkých 7 znovu...a zo žiaľu, že je už naozaj koniec sa vrhne aj na to Prekliate dieťa. Viac dielov už nebude, tak prekusneme aj to, že je to vo forme scenáru a zoberieme za vďak aj to málo, čo sme dostali. Faktom však zostáva, že kniha ani zďaleka nedosahuje kvalít Harry Pottera na akého sme zvyknutý a už vôbec nechápem, kto chce vydávať knižne scenár. Páčila by sa mi tá kniha oveľa viac, keby bola poctivo napísaná. Napriek tejto kritike jej dávam plný počet hviezdičiek, už len kvôli tomu, ako som mala rada (a stále mám) knihy Harry Potter 1-7

Knižnica na Piatej avenue Knižnica na Piatej avenue Fiona Davis

(SPOILER) Mňa táto kniha veľmi neuchvátila.
Páčilo sa mi, že sa v knihe striedajú dve časové línie, dodáva to knihe dynamiku. Páči sa mi obálka. A to je asi všetko.
Postavy sú ploché, najmä Sadie a Laurin manžel. Sadie aj Laura mi neskutočne liezli na nervy, neboli mi sympatické. Sadie je nudná a tú americkú obcesiu kariérou som tiež nikdy nepochopila. Laura je matka roka (sarkazmus). Laurin muž je veľmi nepresvedčivá postava, to čo urobil vôbec nezodpovedá jeho psychologickému profilu.
Rozuzlenie je sklamaním, nepresvedčivý motív bez pointy.

20.01.2022 2 z 5

Vy asi žartujete! Vy asi žartujete! Richard P. Feynman

Knihu som si kúpila impulzívne v kníhkupectve, po tom, čo som prečítala náhodne pol strany. Prišla mi nesmierne zaujímavá a ja som tajne dúfala, že objavím niečo zaujímavé na fyzike, ktorú som nikdy nechápala a neznášala. Kniha sa ale fyziky dotýka len veľmi okrajovo. Skôr som sa dozvedela, aký bol Fenman zábavný chlapík. Nie som si úplne istá, či by som ho skôr považovala za fascinujúceho človeka alebo by som ho neznášala za to, ako do všetkého vŕta. Určite však vzbudil moju pozornosť a knihu som doslova zhltla.

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Ja na tieto dojemné knihy moc nie som, ale táto sa mi páčila. Najprv som videla film ale kniha je lepšia.

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Trvalo mi dlhšie, než som sa začítala do deja, chýbala mi malá Helenka z Budžesa. Keď som akceptovala novú Helenku, podstatne staršiu čo sa myšlienkových pochodov týka, zžila som sa s knihou a páčila sa mi ešte viac ako Budžes.

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Páčilo sa mi, že je kniha písaná z pohľadu malého dievčaťa. Tiež som bola za socializmu dieťa a na veľa vecí som si spomenula. Je to taký smutno-smiešny príbeh, ale skôr smutný.

20.01.2022 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Ja mám tieto knihy zo série Cormoran Strike veľmi rada. Vôbec mi nevadí, že sú hrubé, práve naopak, teším sa z toho. Ani na chvíľu som nemala dojem, že sa dej ťahá a že by ma kniha nudila. Ve službách zla je podľa mňa ešte lepší ako Hedvábnik a Kukačka.

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Marka Ebena mám rada, jeho inteligentný humor a uhladené spôsoby. Knihu som počúvala v audio formáte a bavila som sa. Keby som ju mala v papierovej forme, určite by som nevytrhla ani jeden jediný list :)

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

(SPOILER) Ja som vôbec nepochopila, čo si to vlastne priala. Začiatok bol dobrý, bola som zvedavá, čo sa stane a zrazu bol koniec. Ilustrácie sú nádherné.

20.01.2022 2 z 5

Do plaviek Do plaviek Eva Borušovičová

Skvelá, inšpirujúce, zaujímavá, povzbudiva, milá kniha. Prvá kniha, ktora sa mi páčila vo forme audio knihy. Obvykle mi audio knihy nevyhovujú, pretože sama čítam rýchlo a počúvanie trvá dlhšie. Táto kniha je načítaná veľmi príjemne, dokonca autorkou samotnou a bolo celkom fajn počúvať ju cestou do práce a z práce. Ma to tuším 94 kapitol a tým, že som si ju dávkovala pomaly, vydržala mi dlho a ja som sa mimoriadne vôbec neponáhľala. Dokonca som si ju pustila znovu od začiatku.

07.05.2021 5 z 5

Kúzelníkov únik z reality Kúzelníkov únik z reality Lars Vasa Johansson

Kvôli tejto knihe som bola celý deň rozbitá, lebo som ju nedokázala odložiť a čítala celú noc.

13.11.2020 5 z 5

Kniha o hygge Kniha o hygge Louisa Thomsen Brits

Pekná a inšpiratívna kniha. Hygge mám rada.

30.09.2020 5 z 5

Koniec sveta v hypermarkete Koniec sveta v hypermarkete Terry Pratchett

Pre deti akého veku je táto kniha podľa Vás vhodná?

23.09.2020