Besa Besa komentáře u knih

Guláš Guláš Brian Kimberling

Rada by som si prečítala aj ďalšie autorove knihy, ale to by som sa musela naučiť lepšie po anglicky, v čestine vyšiel totiž iba Guláš a v slovenčine vôbec nič. Veľmi sa mi páčil štýl, akým bola kniha písaná, autorova vnímavosť, inteligencia a humor. Tiež som sa vrátila do 90-tych rokov, kedy som bola študentka a učili ma podobní experti ako on. Preto mám zrejme angličtinu takú mizernú :-) Veľmi sa mi páčila postava pána Cimarrona. Keďže celá kniha je inšpirovaná autorovým pobytom v Prahe, je veľmi pravdepodobné, že Cimarron v skutočnosti niekde existuje, pravdepodobne sa volá inak. Tu v databáze má kniha napodiv veľmi mizerné hodnotenie, mne sa ale veľmi páči, dávam jej plný počet hviezdičiek.

31.10.2022 5 z 5

Neviditeľný život Addie LaRueovej Neviditeľný život Addie LaRueovej Victoria Schwab

Nikdy sa nemodli k bohům, kteří odpovídají po setmění.
A ja dodávam,poriadne si najprv prečítaj zmluvu, ktorú ideš podpisovať. V tomto príbehu sa zmluva nepodpisuje, aspoň nie písomne ale uzatvára sa krvou spečatená ústna dohoda niečo za niečo. Ale podmienky zmluvy neboli úplne jasne formulované, Adeline bola zúfalá, mladá, ani presne nevedela čo chce, len vedela čo nechce. Protistrana naopak presne vedela, čo chce - dušu. A tak Tieň dostane prísľub jej duše a Adelina dostane život-neživot. Nikto si ju nepamätá, v jej prípade "Zíde z očí zíde z mysle" platí doslova. Žije stáročia bez toho, aby po sebe zanechala stopu. Ale - myšlienka je nespútanejšia ako spomienka :)

19.09.2022 5 z 5

Zomri ešte raz / Sídlo v Cornwalle / Poľovné psy / Nečakané dedičstvo inšpektora Čopru Zomri ešte raz / Sídlo v Cornwalle / Poľovné psy / Nečakané dedičstvo inšpektora Čopru Tess Gerritsen

Kniha obsahuje štyri romány, poznala som len Gerritsenovú, už som od nej niečo čítala. Zomri ešte raz je jej typické dielo, zo série Jane Rizzoliová a Maura Islesová. Tento román vyšiel aj u nás ako samostatná kniha.
Sídlo v Cornwalle je kniha z Anglicka od anglickej autorky, pekná, osudy postáv sa odkrývajú v dvoch časových rovinách v súčasnosti a okolo roku 1969.
Poľovné psy - nórska kriminálka, tiež dobrá, táto vyšla aj u nás ako samostatná kniha.
Nečakané dedičstvo - toto sa mi páčilo asi najviac. Neviem prečo som si myslela, že je to indická kniha a keďže som žiadnu takú ešte nečítala, bola som zvedavá. V skutočnosti je autor brit, rodičia boli z Pakistanu a on sa dostal do Indie pracovne ako mladý chalan. Je to taká pohodová detektívka, vtipná, zrejme to bude celá séria, ale keďže autorovi na Slovensku ani v Čechách nič nevyšlo, asi si neprečítame, ako to s tými sympatickými hrdinami bolo ďalej.

12.09.2022 3 z 5

Vitajte v KĽDR! Ako ukradnúť nosorožca a poraziť vietnamskú mafiu Vitajte v KĽDR! Ako ukradnúť nosorožca a poraziť vietnamskú mafiu Marek Boško

Pobavila som sa. Roman, ktorému nechýba zmysel pre humor Vitajte v KĽDR som objavila úplnou náhodou. Štýl mi pripomína Jonasa Jonassona. Príbeh je pekne premyslený a veľmi dobre napísaný. Rozhodne stojí za prečítanie.

19.07.2022 5 z 5

Nejdražší Josephine Nejdražší Josephine Caroline George

(SPOILER) SPOILER SPOILER SPOILER Ja by som to momentálne bez spoilerov ani okomentovať nevedela, to bola taká pekná kniha, úplne som sa v nej zamotala... Ja som si vážne myslela, že sa stretnú, všetko tomu nasvedčovalo, aj ten obraz čo našla namaľovaný, aj som mala taký pocit, že sa to stane. Uprostred čítania som otvorila túto stránku a pozerala som, či nie je táto kniha zaradená do sci-fi a hľadala som štítky ale nič. Napriek tomu som si vôbec nepripúšťala iný koniec, než k akému to podľa mňa smerovalo. Tá láska k Eliasovi mi prišla ako keď sa zaľúbite do knižného hrdinu, až na to, že v rámci knihy bol Elias skutočný, len z minulosti. Nie somveľmi na knihy o láske, teda vôbec nie som na knihy o láske ale táto ma dokonale zmiatla. Kniha preskakuje v 3 rôznych rovinách - realita Josie, realita Eliasa a fikcia - román o Eliasovi od Eliasa alebo aby som bola presná, veď keď už spoilerujem, nech to stojí za to, od Eliasa a jeho následovníka. Dojímali ma tie listy. Boli písané takým tým starým zdvorilým jazykom, z čias keď boli chlapi z vyššej spoločnosti kultivovaní a vzdelaní gentlemani, čo v kontraste s smskami od Josieneho exfrajera úplne kričí, lebo Rashad bol debil sebecký. Kto by nesníval radšej o úžasnom Eliasovi, len sa presčasovať o 200 rokov späť. Úplne ma tá kniha zblbla.

15.07.2022 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Úžasné, ako vždy, prečítané jedným dychom. Zamilovala som si túto sériu, pohodovú Jozefínu, upätú Miroslavu, Tvrdika, všetkých. A už teraz sa teším na ďalší diel.

10.07.2022 5 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Táto kniha ma naozaj nadchla. Ešte nikdy som nečítala nič podobné.

07.07.2022 5 z 5

Hello. My name is Anča Pagáčová. Hello. My name is Anča Pagáčová. Lucia Siposová

Dlho som mala túto knihu v hľadáčiku ale stále som mala veľa iných, ktoré som plánovala čítať. Ale ako vyšla audiokniha, nebolo už na čo čakať, musela som si ju kúpiť. Knihu načítala sama autorka, takže autorské čítanie ako lusk. Lucia je úžasná, podmanivá a inšpiratívna. Má príjemný hlas a prejav a navyše má zmysel pre humor, čo je vždy dobrý bonus. Kvôli nej som chodila do práce pešo, aby som si vychutnala pol hodiny ráno a pol hodiny poobede so slúchatkami vrazenými v ušiach.

11.05.2022 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

(SPOILER) Ten koniec bol trochu mimo - hviezdička na hodnotení dole. Toto nie je kniha, kde by mal byť otvorený koniec, nie je to nejaká hogo fogo hlbokomyslená literatúra, nad ktorou by mal čitateľ dlho rozmýšľať aby si vytvoril nejaké závery. Tým samozrejme túto knihu nechcem dehonestovať, vo svojej kategórii je to špičková kniha. A navyše za ňou nasledujú ďalšie 3 knihy v tej istej sérii. Čitatelia nejako celkom logicky predpokladali, že sa v druhom diely dozvedia rozuzlenie a - nič, v druhom diely je celkom nový príbeh. Ja som sa nenechala nachytať, lebo som šťastnou náhodou čítala najprv druhý diel. Toto sa v seriáloch jednoducho nerobí. Keď jeden diel končí v najlepšom, napíšu "to be continued" a v ďalšom diely sa nadviaže na príbeh.
Celá kniha je až na ten koniec je ale taká dobrá, že jej tento malý fail prepáčime a koniec si domyslíme.
Jazyk, ktorým je kniha písaná je podmanivý a robí knihu veľmi čítavou. Humor - plný počet bodov. Hlavná postava - 100% sympaťák Lars. Nie je to taký typ muža, ktorého by si akákoľvek príčetná žena uviazala na krk ale úžasný hrdina, skvelý detektív, tvrďas Lars s bubnovaním ako formou psychohygieny. Celá séria je jednoducho jedna z najlepších, aké som čítala.

01.03.2022 4 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

(SPOILER) Túto knihu som čítala ako prvú z celej série. Každá kniha však predstavuje nový príbeh, takže to vôbec nevadilo. Hodnotenie píšem až po prečítaní všetkých kníh, ktoré doteraz vyšli. Musím povedať, že všetky štyri knihy sú úžasné, až na tú prvú, ten koniec bol trochu mimo. Páčil sa mi príbeh, veľmi sympatický hlavný hrdina, zmysle pre humor, jazyk, ktorým je kniha písaná aj spôsob, ako autor premyslel časové línie. Ja som sa bavila náramne. Musím povedať, že Lars má veľmi dobrý hudobný vkus, všetky tie pesničky rozpísané v knihách dobre poznám a tak ako si ich Lars bubnoval, ja som si ich imaginárne spievala (imaginárne - lebo v skutočnosti spievať neviem, tak to nerobím, aby som nevydesila ľudí). Black album som kedysi nosila ešte vo walkmane (a imaginárne spievala). Tieto knihy som si naozaj obľúbila, dúfam, že pribudnú nejaké ďalšie knihy do série. Vo frekvencii, v akej vyšli tieto 4 - každý rok jedna - by tento rok mala logicky nasledovať piata.

01.03.2022 5 z 5

Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad hlavou Marissa Meyer

(SPOILER) Par sequelov a prequelov na ukončenie celej mimochodom veľmi vydarenej série. Prequely boli naozaj dobré, dozvedeli sme sa, ako sa stalo, že Winter odmietla používať svoj dar, ako sa vlk dostal do armády a jeho začiatky, ako sa Cress dostala do satelitu a ako sa stalo, že Michelle pomohla Cinder k novej identite na zemi. Sequely ma už nebavili, príprava na svadbu a všetko to okolo bola už hrozna nuda a žiadna nová zápletka sa tam už nevyskytla. Preto ta 1 hviezdička dole.
Ale celú sériu hodnotím veľmi vysoko, je to jedna z najlepších aké som čítala.

20.02.2022 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Toto je zatiaľ prvá kniha od Hrabala, ktorí som čítala. Nadchlo ma, ako šťavnato je napísaná. Šťavnato - nemyslím v uchylnom slová zmysle, skôr ze je plná života. Napríklad ten opis zabíjačky na začiatku ma úplne dostal. A to v skutočnosti zabíjačky moc nemusím. Ten jazyk je taky plný, plnokrvny. A kontraste suchar Francin ako pije vlažnou kávu a prikusuje suchý chlieb . Tie kontrasty medzi živou Maryskou a mdlym Francinom ma bavili.

19.02.2022 5 z 5

Plány B Plány B Eva Borušovičová

Múdrosť, láskavosť, človečina. O ženách a pre ženy. Pre mňa je to motivačná literatúra. Kto čítal Boruscovicovej Do plaviek varovanie: ak plánujete čítať túto knihu, už viac ako polovičku mate prečítané. Autorka z dôvodov pre mňa nepochopiteľných nenapísala novú knihu, ale dopísala ešte ďalšie kapitoly a to všetko potom vydala ako Plány B. Napriek tomu som si túto knihu kúpila. Pretože som ju chcela mať v knižnici. A znovu si prečítať niečo povzbudzujúce a ľudské, keď budem chcieť.

19.02.2022 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Milujem takéto knihy. Autorka píše s ľahkosťou a vtipom, postavy sú úžasné. Hlavná postava mi je veľmi sympatická, Josefína, ktorá sama seba neberie príliš vážne v kontraste so svojou usporiadanou sestrou, ktorá má rada víno a život, je vtipná, inteligentná a má slabosť na istého ženatého komisára. Josefína mala kedysi babičku, pravú dámu, rafinovanú a dekadentnú. Jej vplyv na Josefínu je stále značný, aj keď je už stará dáma dávno po smrti. Jej pohľad na život bol perlou celej knihy a ostatne aj celej série.

17.02.2022 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Práve som dočítala 4. v sérii a zároveň je to prvá, ktorej som ubrala hviezdičku.
Tak ako pri predchádzajúcich knihách zo série, páči sa mi, že je taká hrubá. Pekne tlstá 700 stranová kniha je presne niečo pre mňa. Nepovažujem ju za zbytočne obsiahlu, je ok, spletitá, poctivá detektívna práca, postupné odhaľovanie faktov, veľmi ma bavila.
Čo ma ale bavilo menej sú príliš časté a a pomerne zdĺhavé opisy Cormoranovho postihnutia. Ako ho bolí pahýl, ako ho tlačí protéza a vždy keď niekam ide, ako hrozne trpí, lebo protéza ho tlačí na pahýl, potláča bolestivé grimasy a rozmýšľa, kde si ju dá dole a vyloží nohu. Viem, že je to autentické ale čo je veľa, to je moc, nemusím to čítať čo 50 strán znovu a znovu.
A ešte jedna vec, čo by som vytkla. Už v minulom diele autorka mierne naznačila, že by vzťah našich dvoch vyšetrovateľov - Robin a Cormorana mohol byť romantický. V prvých troch knihách som nemala vôbec pocit, že by to medzi nimi iskrilo, dokonca som to aj v jednej z recenzií pochválila. Táto nová línia v kniha ma úprimne povedané desí. Existujú dva druhy detektívok s vyšetrovateľmi - parťákmi opačného pohlavia. V tom prvom prípade to medzi nimi neiskrí a je to fajn. Napríklad Lam a Coolová od E.S.Gardnera. Nikto medzi nimi ani nijaké techtle mechtle neočakáva. A potom sú tu takí, medzi ktorými to iskrí. Tak medzi Robin a Cormoranom to prvé 3 knihy neiskrilo a tak by to aj mohlo zostať. Malý odkaz autorke: Milá pani Rowlingová, Hermiona Grangerová sa môže zamilovať do Rona Weaslyho, môže sa zamilovať aj do Harry Pottera, dokonca sa v nejakom úchylnom alternatívnom svete môže zamilovať do Severusa Snapa ale nikdy sa nemôže zamilovať do Rubbeusa Hagrida.
Viem, že je vo vzduchu ďalšia kniha v sérii, rada by som si ju aj prečítala, len sa desím konca Robin si zobrala Cormorana, celú svadbu ho tlačila protéza na pahýl a on si ju pod svadobným stolom natajnáša odopínal a žili spolu až kým nepomreli.

16.02.2022 4 z 5

Bezhviezdne more Bezhviezdne more Erin Morgenstern

Očakávala som niečo snové, magické a tajomné ako v Nočnom cirkuse a presne to som aj dostala. Nočný cirkus sa odohrával v čiernej a bielej farbe a Bezhviezdne more bolo zase prevažne v zlatej medovej.
Bolo pre mňa zo začiatku ťažké orientovať sa v príbehu, autorka rozbehla veľa rôznych dejových a časových liniek, navyše kniha bola popretkávaná krátkymi rozprávkami, ktoré zdanlivo nesúviseli s príbehom. Až neskôr začalo všetko do seba zapadať.
Na tejto knihe sa mi na nej najviac páčila jej atmosféra, to tajomno, fantázia, Morgensternová píše tak, že si musím všetko predstavovať vo fantastických obrazoch. Chvíľami som myslela na to, aká by to bola bomba, keby to bol film.
Hlavné postavy sú veľmi sympatické, najmä Zachary, syn veštice, študent, čitateľ a gamer.

16.02.2022 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Táto kniha bola vážne niečo extra. Natrafila som na ňu tu na databáze v rebríčkoch k čitateľskej výzve. Pri čítaní som sa nahlas smiala, čo sa mi nestalo už dobrých pár rokov.

04.02.2022 5 z 5

Podivuhodná cesta  fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY Romain Puértolas

Veľmi vtipná a zábavná kniha, páčila sa mi. Napodiv má dosť nízke hodnotenie tu na databázi. To len svedčí o tom, že to, čo je vtipné mne, nemusí byť vtipné niekomu inému. Páčil sa mi rýchly sled nepravdepodobných udalostí v štýle "To nevymyslíš" a chudák fakír, ktorý v tom lieta ako ľahký korkový štupel v škopíku plnom vody, ktorým niekto energicky trasie. Jeho plán bol jednoduchý a veľmi prostý. Jedným neuváženým vstupom do skrine spustil lavínu udalostí, ktorá sa už nedala zastaviť.

03.02.2022 5 z 5

99 dní s tebou 99 dní s tebou Catherine Miller

(SPOILER) Toto je hrozné klišé. A patetické. Dospelá baba, ktorá sa ešte nikdy ani len nebozkávala a nepila šampanské dostane rakovinu a zoznámi sa s chlapom, ktorý má tiež rakovinu ale žije naplno. A bum a zaľúbia sa, láska ako hrom. Koniec predvídateľný a od prvej kapitoly jasný. Nuda.

01.02.2022 odpad!

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

(SPOILER) Dej sa prakticky odohráva celý v jednej tokijskej kaviarni, ktorá sa nachádza v podzemí. Celá je ponorená do šera, priestor osvetľuje len niekoľko lámp.
Pokiaľ sa chcete stretnúť s niekym z minulosti, tu je to možné. Ale musíte si sadnúť na jedno konkrétne miesto. Na tom mieste musíte zotrvať celý čas, inak sa bolestivo vrátite do súčasnosti. Ten, s kým sa chcete stretnúť, už musel v tejto kaviarni niekedy byť. Na stretnutie mate čas, kým vám nevychladne káva. Čokoľvek počas svojho návratu do minulosti poviete alebo urobíte, nijako to neovplyvní súčasnosť. Veci sa jednoducho stanú tak, ako sa stali, nemáte možnosť zmeniť vôbec nič.
Kniha má 4 kapitoly, v každej z nich si na stoličku zasadne niekto, kto sa chce stretnúť s niekym blízkym. Žena, ktorá sa chce ešte raz porozprávať s priateľom, ktorý sa s ňou rozišiel a odsťahoval sa do Ameriky. Žena, ktorej manžel má alzheimra a už ju nespoznáva sa chce vrátiť do čias, kedy mu bola ešte dôverne známa a blízka. Žena, ktorá stratí svoju sestru. A žena, ktorá chce vidieť svoju dcéru.
Všetko je to také milé a japonské, osudy tých ľudí sú navzájom prepletené. A číta sa to veľmi dobre. Čo ma ale na tejto knihe berie najviac, je ta atmosféra. Naposledy som mala takýto zážitok z čítania, keď som čítala Nočný cirkus od Erin Morgensternovej. Predstavujem si tu miestnosť ponorená do šera ako v čierno-bielom filme (v knihe píšu sepia), prenikavý vôňa kávy... Viem si to predstaviť sfilmované.

01.02.2022 5 z 5