Úkol přežít

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

LitRPG kombinuje fantasy příběh s mechanismy online her. Sledovat začínajícího zloděje nebo mága, jak plní svoje první úkoly ve virtuálním světě, je jedna věc, ale co když jejich pokrok pozorujete z pozice hráče? Nic není sladší, než když vám hra – nebo v tomhle případě kniha – nahlásí, že vaše postava získala nový level a odemkla si svou první specializaci. Mahan, hlavní hrdina Úkolu přežít, si ale svoje dobrodružství ve světě masově hrané Barliony příliš neužívá. Zatímco většina hráčů totiž v kapslích, které je kompletně přenesou do virtuální reality, tráví čas dobrovolně, Mahan je hacker odsouzený za zakázku, která měla být perfektně legální, dokud ho kvůli ní nezatkla policie. Nyní si v dolech Barliony musí odpykat svůj trest, a to navíc s úplně novou postavou, která má ta nejzbytečnější možná povolání – šaman a klenotník. A přestože běžné hráče chrání hra před fyzickou újmou, vězni cítí veškerá zranění a únavu – stejně jako euforii ze získávání nových úrovní, která je lepší než většina drog. Snad na každé MMORPG je nejzábavnější učit se nový systém a vybírat pro svoji postavu ty nejvhodnější schopnosti, které je často nejdřív potřeba objevit metodou pokus-omyl. Úkol přežít tenhle aspekt plně přenáší do knižní podoby: Mahanův šaman není jen další figurka v dalším příběhu člověka zavřeného v jiné realitě, ale postava s kompletní přehledem vlastností, zkušeností a statistik, které jsou vždycky po ruce k nahlédnutí. A každý hráč se určitě zná ten pocit nadšení, když z bosse jako odměna vypadne vzácný předmět… Barliona. Virtuální svět narvaný k prasknutí monstry, bitvami a samozřejmě hráči. Miliony hráčů, kteří mohou dělat absolutně cokoliv – levelovat, bojovat proti sobě, strávit ve hře celý život a užít si každý moment. Stát se legendou. Jediné, co tvůrci hráčům neumožnili, je cítit fyzickou bolest. Ale každé pravidlo má svou výjimku. Pro vězně, kteří si do hry přišli odpykat svůj trest, se Barliona stala osobním peklem. Odsouzenců se totiž sláva a dračí zlato netýkají, zato vyčerpání a bolest jsou všudypřítomné. Neprávem uvězněný Mahan se ale odmítá vzdát i poté, co skončí zavřený v dole s mizivou nadějí na únik. Pokud se chce dočkat konce svého trestu, má jediný úkol: přežít...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351362/big_ukol-prezit-lpk-351362.jpg 4.6315
Série:

Cesta šamana 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Fantom Print
Originální název:

Начало pути (Načalo puti), 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (90)

Kniha Úkol přežít

orson
22. září

Původně jsem myslel, že litRPG je něco jako gamebook, že čtenář sám určuje, jak se bude příběh vyvíjet... až později jsem zjistil, že to je jen kniha o hraní počítačové hry. Ale zase nebylo to špatné, mělo to spád i děj, trochu mi to připomínalo Ready player one :) Tak teď uvidím, jestli to chytne synátora (kvůli tomu jsem to vlastně zhltnul)

lassse
20. července

No celkem zklamání. Akce je až vlastně ve druhé polovině, celkově takový mišmaš. Četl jsem zatím jen Korněva a ten mi přišel lepší, i když jeho hrdina měl také neustále kliku ;-)


elenai
25. června

Musím přiznat, že Temný bylinkář se mi líbil mnohem víc. Tady mi trošku haproval příběh, prostředí bylo na můj vkus monotónní a chyběl mi nějaký ženský prvek. Mahan je vcelku sympaťak, ale kapánek mě štve, že je zase nej nej nej. Ale do druhého dílu určitě půjdu. ***1/2

Polinius
09. června

Nic podobného jsem ještě nečetl a proto jsem byl v úžasu. Dalo by se říct, že děj knihy je strašně pitomý ale domnívám se, že se jedná o záměr. Hlavní postava je uvězněná ve virtuální počítačové hře, která je jejím vězením a skoro celý děj se odehrává uvnitř hry která má svá pravidla a své chyby. Právě proto že celý svět je jen simulace dává smysl, že celý ten svět žádný reálný smysl nedává. :) Svět her je vytvořen k tomu aby sloužil hráčům a přesně o to tady jde. Je to kniha jen pro hráče? Nevím, ale ten kdo hrál nějaká ta RPG a nebo MMORPG bude asi daleko více doma, protože kniha mu připomene tu radost z objevování světa a pobaví jej, že i hry budoucnosti budou mít superinteligentní NPC která jsou vlastně v určitém ohledu tupá.

HugeBookworm
20. května

Mě se to prostě líbilo. Jo, všechno jde hlavnímu hrdinovi až moc hladce. Ve všem se mu daří, všechno objeví a získá, na druhou stranu jsem od začátku brala knihu jako odpočinkovou a nenáročnou zábavu a přesně tohle jsem dostala. Už mám zakoupený další díl a hra na hrdiny může pokračovat.

Andi
14. května

Je to škoda, nižší hodnocení kniha dostala pravděpodobně proto, že jsem si ji přečetla hned po Goblinu Bylinkáři od Atamanova. To mě chytlo hned. Už se chystám na třetí díl. Toto se mi zdálo moc neskutečné, takové alá Waltari - kdy se jeho postavě vždy všechno daří a vždy se všechno povede. Netvrdím, že v Bylinkáři se to neděje, ale je to uvěřitelnější, opravdu bych ráda dokázala vysvětlit proč. - Jde o četbu pro mládež, mělo by to být v popisku knihy specifikováno.

NextOne
13. května

Jsem rád, že jsem si první přečetl série Temný bylinkář a Obránce perimetru od M. Atamanova, jelikož mohu porovnávat dva různé autory a na úvod tak můžu říct, že tato kniha není nějak ohromující oproti prvním knihám zmiňovaných sérií. Myslím si, že vysoké hodnocení na databázi knih, je ovlivněno tím, že tato série od fantom.print byla jako první vydanou ve stylu LitRPG, a tudíž to pro lidi bylo něco nového a zajímavého. Každopádně v době, kdy toto píšu, mám již přečtený druhý díl a ten je parádní a už to má tu vysokou úroveň, které první knize chybí.

A teď k samotnému ději. Mahan, hlavní hrdina příběhu, je odsouzen k odpykání trestu v dole, ve virtuálním světě zvaném Barlion. Jako typ postavy mu byl přidělen šaman a jako povolání klenotník. Což samo osobě není moc vábná kombinace, avšak Mahan se s tím snaží vypořádat a celkem se mu to daří. Neoprávně uvězněný hrdina začíná zjišťovat, že z dolu, které mu má být vězením, se dá rychleji dostat. Důležité je pracovat na své reputaci a učit se svému řemeslu. To se mu daří a dokonce až moc dobře. Děj však někdy skáče až moc dopředu a bohužel jsme často svědky neustále se opakujících činností. Ke konci to však začíná vypadat konečně zajímavě, a to když se svými novými přáteli navštíví neprobádanou jeskyni.

IG: next_fantasy_one

Awča
09. dubna

Knihu jsem četla kdysi dávno.
Strašně se mi líbila. Ale pokračování nebylo k dispozici, tak jsem na ní časem pozapomněla. Děkuji Dubasovi, že mě ke čtení této série opět přivedl.
Nejsem hráčka, ale i tak mě čtení bavilo, příběh mě i teď napodruhé vtáhnul a nepustil.
Parádní čtení.
A vidím v něm i pohádkový prazáklad, čiň dobro a svět se ti odmění.

1