Besa Besa komentáře u knih

Veľmi príjemné prekvapenie, dávam plný počet hviezdičiek.Na prečítanie tejto knihy som si počkala niekoľko rokov. Prvá kniha, ktorú som od tohto autora čítala bola Zabijak Anders.Bola som z nej taká rozčarovaná, že som neplánovala iné Jonassonove knihe vôbec čítať. Ale táto kniha je úplne iná liga. Vtipná a veľmi milá. Svojim spôsobom má ten istý štýl ako Zabijak.ALe to, čo som v Zabijakovi hodnotila ako "to snáď nemyslí vážne, má nás všetkých za idiotov...Tak to je absudtné." som v tejto knihe hodnotila skôr ako " to som teda vážne nečakala, čože? Tak to je absurdné."

19.08.2020 5 z 5

Kde všade som (ne)zomrel Kde všade som (ne)zomrel Peter Popluhár

Vtipné a pútavé rozprávanie o cestovateľských zážitkoch. Veľmi sa mi páčilo, kniha je zaujímavá, plná dobrodružstiev a veľmi dobre napísaná. Neodporúčam čítať pri jedle, ak niekto zvyknete čítať/počúvať audioknihy počas stolovania :) Autor venoval sa príliš vžil do opisov svojich črevných problémov, ktoré cestovateľa (najmä v exotických krajinách) neminú. Ja som knihu počúvala ako audioknihu. Jediné, čo by som jej azda mohla vytknúť je hlas tretích postáv v dialógoch, ktorý mi dosť vadil. Netuším, či to bol autor alebo nie, ale v dialógoch sa snažil meniť hlas, aby bolo zrejmé, že hovorí ten druhý a výsledný efekt mi trhal uši :) Najmä keď sa snažil napodobniť ženský hlas alebo hovoril chrapľavo napodobňujúc juhoamerickú starenku, či teplého domovníka (obe zneli identicky a hrozne).

19.08.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Veľmi príjemné čítanie. Zaspomínala som si na svoje backpackerské časy. Aj keď ja som nechodila stopom ale vlakom. Tiež som často chodila sama, má to svoje čaro. Autor je milý chalan, keď ho stretnem na slovenských cestách, určite ho odveziem. Možno sa tak dostanem do niektorej ďalšej knihy :D Bavil ma štýl písania, zaujímavé postrehy a autorov zmysel pre humor.

12.06.2020 5 z 5

Dunajské povesti Dunajské povesti Mária Ďuríčková (p)

Výnimočná a naozaj skvelá kniha. Je označená ako dielo pre čitateľov od 8 rokov ale má čo povedať aj dospelému čitateľovi. Kniha obsahuje tajomné povesti o Dunaji a Bratislave. Za mňa plný počet hviezdičiek.

23.05.2020 5 z 5

Hviezdne kráľovstvo Hviezdne kráľovstvo Marta Herzogová

Táto kniha je určená pre deti, ale ja som sa k nej dostala až teraz, ako dospelá. Úprimne som zmätená. Kniha obsahuje rozprávky o ľuďoch a planétach, potom nasleduje numerologická mriežka (návod ako vypočítať osobné číslo z dátumu narodenia) a na záver výtvarné diela detí k téme. Tie maľby sú dosť dobré.Ten text asi neviem dobre posúdiť, keďže som už detským knihám odrástla ale myslím, že by sami nepáčil ani ako dieťaťu. Príliš mi pripomína texty zo školáckych čítaniek.

23.05.2020 3 z 5

Ježko a jeho kamaráti Ježko a jeho kamaráti Elena Rabčanová

Kniha pre malé deti Ježko a jeho kamaráti obsahuje nielen rozprávku a obrázky ako ostatné knihy pre deti ale aj možnosť zábavy prostredníctvom tieňového divadielka. Obrázky sú nielen namaľované ale doslova vyrezané do knihy, takže keď v šere večernej izby zasvietite baterkou cez stránky knihy,na stene ožijú zvieratká z príbehu. Je to milé, nápadité a vidno, že sa s tým autorka vyhrala.

23.05.2020 5 z 5

Hlasování nohama Hlasování nohama Peter F. Hamilton

Čítala som to ako e-knihu, takže som nevedela, že to bude také krátke. Námet a rozpracovanie je také dobré, že kľudne môže autor vymazať poslednú stránku a urobiť z toho úžasnú 400 stranovú knihu. Ako poviedka je to tiež veľmi dobré, len ten koniec je taký nijaký.

21.04.2020 4 z 5

Léto, jako když vyšije Léto, jako když vyšije Eliška Horelová

Túto knihu som čítala kedysi dávno ako dieťa. Pamätám sa, ako som potom roky domŕzala našich, že chcem jazdiť na koni :)

15.03.2020 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Je to výborná kniha, má obsah, myšlienku, posolstvo, navyše Backmanove knihy mám veľmi rada. Začiatok knihy, možno aj skoro celá prvá polovica knihy pôsobí značne rozťahane, ale možno som ten dojem získala tým, že som túto knihu počúvala ako audio (nová skúsenosť).

15.03.2020 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Toto je prvá kniha od tohto autora, ktorú som čítala. Paci sa mi autorov štýl písania, príbeh, dynamika, prekvapujúci záver, veľmi sa mi páči hlavná postava - Erika, ktorá, ako som pochopila, je hlavnou postavou jeho predchádzajúcich detektívok. Knihu som doslova zlhtla a teším sa na ďalšie.

12.03.2020 5 z 5

Návod na prežitie pre bejby + Hneď to bude, Anjelik Návod na prežitie pre bejby + Hneď to bude, Anjelik Igor Bukovský

Je tam úplne všetko :) Všetko o deťoch, bábätkách, zdraví, výžive, očkovaní... Ku knihe bola pribalená aj knižka Hneď to bude anjelik, s receptami pre najmenšie deti. Oceňujem ako je dobre napísaná.

07.03.2020 5 z 5

Prečo mama nadáva Prečo mama nadáva Gill Sims

Kniha sa mi veľmi páčila. Páči sa mi spôsob, akým sa autorka vyjadruje, temperamentný, svieži štýl, jej zmysel pre humor. Prvý diel som nečítala, knihu som si kúpila impulzívne v kníhkupectve, netušila som, že je to pokračovanie niečoho. Ale rada si ho prečítam. Alebo na radu Danago vypočujem. Celkom som sa vedela vcítiť do kože hlavnej postavy, tiež mám dieťa, o pár rokov budem možno zažívať podobné situácie.

07.03.2020 5 z 5

Vzpomínky stínů Vzpomínky stínů Kalayna Price

*celá séria som chcela napísať

04.03.2020 5 z 5

Vzpomínky stínů Vzpomínky stínů Kalayna Price

Ľudia, ja som si vážne myslela, že je to trilógia. Dnes som dočítala túto knihu a po tom otvorenom konci mám chuť začať čítať štvorku hoci aj v angličtine. Ale keďže moja angličtina nedosahuje taký level, tak nič. Nebudú sa vydávať ďalšie diely v češtine alebo slovenčine? Mala som si zistiť, či bola u nás vydaná prvá séria, už som sa takto popálila u Daryndy Jones. Knihe dávam napriek môjmu rozhorčeniu (veď kniha za to nemôže) najvyšší počet hviezdičiek a asi sa dám na fantasy :)

04.03.2020 5 z 5

Prípad tubercilín Prípad tubercilín Rudo Moric

Túto knihu som čítala ešte ako dieťa, teraz sa mi dostala po rokoch zase do rúk. Pamätala som si dej aj pointu ale čítala som ju "dospeláckymi očami", čo je dosť zaujímavé, asi si prečítam viac starých kníh, na ktorých som kedysi fičala :)
Táto kniha je určená pre deti od 12 rokov. Ak sú tu nejaké deti v tomto veku, asi by som im ju neodporučila, vzhľadom k tomu, že je písaná v 50-tych rokoch, už by im asi nemala čo povedať. Pre dospelých to môže byť zaujímavé, jednako pre obraz dávnej doby a jednako preto, že vírusové epidémie a farmaceutické firmy sú teraz celkom diskutovaná téma.
Je písaná dosť tendenčne, vzhľadom na tú dobu je to celkom pochopiteľné.
Podľa slov samotného autora, inšpiráciu na napísanie tejto knihy získal na čitateľskej besede s deťmi, ktoré sa ho pýtali, prečo nenapíše niečo podobné ako Jules Verne. To je síce podľa môjho skromného názoru dosť mimo. Čítala som ju z nostalgie, preto dávam 4*

01.03.2020 4 z 5

Zločinecký gang penzistov opäť úraduje Zločinecký gang penzistov opäť úraduje Catharina Ingelman-Sundberg

Milá, veselá, príjemná kniha, veľmi sa mi páčila. Prvý diel som nečítala ale asi si ho niekde vyhľadám.

01.03.2020 5 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Povedala by som, že najslabšia z celej série. Kniha je napísaná dobre ale zápletka nie je dosť presvedčivá a akoby celá tá téma bola už obohraná. Dívku v pavoučí síti som čítala až po dlhšej dobe, lebo som sa obávala, že to nebude ono, napriek tomu som bola veľmi príjemne prekvapená. Do tejto knihy som išla s očakávaním ale bola som trochu sklamaná

28.12.2018 3 z 5

3x slečna Marplová: Puknuté zrkadlo / V hoteli Bertram / Mŕtva v knižnici 3x slečna Marplová: Puknuté zrkadlo / V hoteli Bertram / Mŕtva v knižnici Agatha Christie

K slečne Marplovej niet čo dodať, pútavo písané, detektívna klasika, nepredvídateľné rozuzlenie...jediné čo by som vytkla - človek, ktorý tieto tri poviedky spojil do jednej knihy ich buď nečítal alebo nerozmýšľal. Dej prvej poviedky (Puknuté zrkadlo) sa odohráva niekoľko rokov po tretej poviedke (Mŕtva v knižnici). To by až tak nevadilo, ale niektoré detaily z tretej poviedky sa v prvej spomínajú. A to aj také, ktoré som práve nechcela vedieť. Nepíše sa tam, kto je vrah, ani nič také, ale niečo po prečítaní prvej som už vedela isté fakty, ku ktorým sa v tretej poviedke autorka dopracuje až neskôr, počas vyšetrovania.

05.12.2017 5 z 5

Prípad ľadových rúk / Prípad nervózneho spoluvinníka / Prípad námesačníkovej netere Prípad ľadových rúk / Prípad nervózneho spoluvinníka / Prípad námesačníkovej netere Erle Stanley Gardner

Na knihách E.S.Gardnera som vyrastala, čítala som ich ako tínedžerka a v tomto čase som si myslela, že sú to najlepšie knihy aké boli kedy napísané. Teraz to vidím trochu inak ale stále ich pokladám za dobré, pre mňa su, môžem napísať, kultove.
Všetky tri poviedky sú skvelé, Perryho klientkou je ako vždy mladá a krásna žena, ktorá je alebo starý chlap, ktorý je nevinný ale má krásnu neter, ktorá taktiež vystupuje v príbehu. Preneste sa do časov, keď ešte zeny aj muži nosili klobúky, telefón bola tá veľká čierna vec so sluchatkom a po uliciach jazdili staré americké autá. Všetky tri poviedky sú skvelé detektívky, dynamické, citave a s prekvapivým koncom.

19.04.2017 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Túto knihu som začala čítať s veľkým očakávaním. Bola som zvedavá, ako sa Rowlingová zhostila písania pre dospelého čitateľa. Čítala som pochvaly aj slová sklamania. Po prečítaní sa radím teda k tej spokojnej časti čitateľov. Kniha sa mi páčila, je pekne hrubá, pekná detektívka. Pátranie detektíva autorka prekladá súkromným životom detektíva a jeho peknej mladej asistentky (každý má svoj súkromný život potom, žiadne techtle-mechtle). Nevadí mi, že je taká obsiahla, v tých opisoch, rozhovoroch, zdanlivo nedôležitých veciach sú ukryté fakty, ktoré sú kľúčové pre vyriešenie prípadu, to uvidíte nakoniec.

13.04.2017 5 z 5