Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť

Je január 1946. Londýn sa vynára z tieňa druhej svetovej vojny a spisovateľka Juliet Ashtonová hľadá tému pre svoju ďalšiu knihu. Kto by si bol pomyslel, že ju nájde v liste od muža, s ktorým sa nikdy nestretla, obyvateľa britského ostrova Guernsey, ktorý cez vojnu okupovali nacisti? Raz si v antikvariáte kúpil knihu Charlesa Lamba a na prázdnom liste našiel jej meno. Píše jej v nádeji, že mu poradí, ako by sa dostal k ďalším knihám tohto autora. Juliet si začne písať so svojím novým známym a postupne preniká do sveta Guernseyskej literárnej a koláčovej spoločnosti, jedinečného čitateľského klubu, ktorý vznikol za jedinečných okolností. Poskytoval svojim členom alibi, bez ktorého by boli skončili vo väzení. Juliet vedie pozoruhodnú korešpondenciu s čarovnými, hlboko ľudskými členmi Spoločnosti, od chovateľov prasiat po frenológov – amatérov, ktorých spája láska k literatúre. Z ich listov sa dozvedá o ich ostrove, literárnom vkuse, o tom, aký silný, pretvárajúci vplyv mala na ich životy nedávna nemecká okupácia. Uchvátená príbehmi týchto ľudí sa vypraví na ostrov Guernsey a to, čo tam nájde, ju zmení na celý život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/112775/guernseyska-literarna-a-kolacova-spolocnost-112775.jpg 4.6533
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (2008)

Kniha Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť

irskádívka

Knihu jsem dlouho sháněla a jen jsem doufala, že dlouhé čekání bude stát za to. A ano. Stálo to za to. Nenechala jsem se odradit formou dopisové korespondence (taky se Vám zdá, že vyprávění několika postav, psaní deníků nebo dopisů je momentálně jediný platný způsob, jak napsat knihu?) a pustila se do čtení.
Do příběhu klidně vplujete a užíváte si slova a jednotlivé postavy. Vyprávění zastihuje hlavní postavu, autorku válečných povídek (nacházíme se těsně po druhé světové válce), kterou zaujme situace malého anglického ostrova, za války obsazený nacisty. Vydá se na něj a seznamuje se s místními lidmi a jejich malými/velkými příběhy. Všechny příběhy spojuje literární spolek: Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů. Název spolku a knihy je tak poetický a neotřelý a naprosto odpovídá knize. Tentokrát obal odpovídá obsahu. Tak neváhejte a čtěte.

zofie3000

Možná proto že jsem nic neočekávala tak jsem byla vážně nadšená. Román v dopisech mě fakt uchvátil. Juliette i všichni ostatní byli k pomilování

Zuzvil

Na první stránce knížky jsem se trošku zalekla, protože knížku formou dopisové korespondence jsem snad ještě nečetla, ale velmi rychle jsem do toho vplula a byla nadšená a unesená. To je tak krásná, milá, ba až kouzelná knížka. Všechny postavy jako by z knížky vystoupili a vyprávěli mi svůj příběh. Rozhodně tuto knížku doporučuji k přečtení a já se jdu s velkou zvědavostí podívat na filmovou podobu této knížky.

Anasa

Otevřela jsem ji, začala číst první stranu a řekla jsem si, že to asi nedám. Román v dopisech. Jenže jsem knihu neodložila - ještě kousek a ještě kousek. Po několika stranách bylo jasné, že ji neodložím. Pak už bylo nad slunce jasné, že mne kniha nejen chytila, ale nadchla. Žasla jsem nad tím, jak se také dá psát o strašné realitě.
Nemám příliš ráda předvídatelnost, ale v osudech Elizabeth a Juliet mi nevadila. Jen jsem se smutkem čekala na pravdu o jedné a rozhodující událost či slovo u druhé.
Škoda, že autorka už nic jiného nenapíše.

Dani25

Krásna kniha, milá, láskavá, no proste pohladenie na duši. Aj keď popisuje ťažké časy, osudy ľudí sú tak pekne opísané, že človek sa často zamyslí, ale aj pousmeje. Aj ostrov je nádherne vykreslený, chcela by som sa raz vybrať na Guernsey. :)

Greenfingers

Knihu řadím mezi své oblíbené, a to hned z několika důvodů. Především mě zaujal její námět: o okupaci ostrova Guernsey německými vojsky za 2. světové války jsem toho doposud věděl docela málo. Díky knížce jsem si takříkajíc "rozšířil obzory".
Líčení smutných osudů obyvatel ostrova autorka prokládá laskavým a inteligentním humorem, který přímo čiší z korespondence hlavních aktérů. Samotná forma dopisů knihu ozvláštňuje a činí ji tak ještě zajímavější. Jednotlivé postavy jsou vykresleny plasticky a většina z nich si postupně získala mé sympatie.
Myslím si, že kniha nese i určité hlubší poselství a zároveň je pro mě inspirací k zamyšlení se nad významem literatury. Vřele všem doporučuji!

david9690

Moc fajn knížka, velmi se mi líbila a ikdyz pojednává o smutných věcech je to krásné a moc milé čtení

Vojslava

Další z příběhů o knihách a lidech, který mne moc potěšil! Nejen tím, jak je zpracován (román v dopisech není tak běžný a vypovídá někdy víc než obyčejné vyprávění), ale i skvělými postřehy a pěkně vykreslenými postavami. Jak by bylo možné si je nezamilovat? A osobním ziskem je roztomilý postřeh, že knihy si intuitivně hledají své čtenáře - a na tom něco je... :-)