bernadeta9876 bernadeta9876 komentáře u knih

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Opäť veľký hype okolo skutočne priemernej knihy. Príbehov z Hollywoodu už bolo mnoho a dokonca tie pravé príbehy hercov sú oveľa šokujúcejšie než tento.
Povrchné, pričom by sa z námetu dalo vytĺcť viac, vôbec nie až tak napínavo budovaný príbeh ako by mohol byť, celá tá motivácia o krytí veľkej lásky podivná a málo uveriteľná, no a aj ten koniec vyšumel akosi doprázdna.
To si už ozaj radšej prečítam životopis Marylin Monroe, Joan Crawford alebo Elizabeth Taylorovej...
A celé to LGBT je tam preto, že momentálne je to trendy a autorka to ešte zabije venovaním dcére, aby sa nenechala zlomiť patriarchátom a potom ďakuje skvelému manželovi.
Ehm,... Aj preto sa autorke nabudúce vyhnem oblúkom.

21.03.2023 3 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Tak toto bola jedna z najlepších kníh aké som čítala!
Mix žánrov, také živé vykreslenie Grécka, až som si skoro zbalila kufre a odcestovala a veľmi silný príbeh lásky.
Napriek tomu to nie je žiadna povrchná červená knižnica.
Tie postavy sú také úžasné a živé a ja som si každého obľúbila tak veľmi, až mi prišlo smutno po prečítaní knihy.
To, že autor nie je Grék alebo Talian ma fakt prekvapilo, pretože sa očividne vyzná nielen v geografii, ale aj jednoznačne v histórii.
Takže som sa nielen nadchýnala, ale aj som sa niečo nové dozvedela.
Veľmi dlho som z podobného žánru nebola tak nadšená ako som práve teraz a presne kvôli takýmto pocitom milujem čítanie.
Ďakujem pán autor, dúfam sa ešte niekedy stretneme.
Bez váhania a rozmýšľania za 5*!

13.06.2023 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

"Madlenka" touto knihou naozaj prekvapila. Zahanbene som si pri jej čítaní uvedomovovala aká strašná ignorantka som bola čo sa týka dejín Československa. Táto kniha všetko pekne rekapituluje a čo si veľmi cením, nie je to písané pateticky. Albrightová je proste diplomatka. A bez ohľadu na to kde pôsobila a na akej pozícii je toto kniha písaná historikom. Emócie vstupujú iba keď je treba a naozaj iba v dostatočnej miere vzhľadom k tomu aké je to osobné a že sa to týka priamo aj rodiny spisovateľky. A hlavná myšlienka, ktorá mi v hlave rezonuje je hodnotenie minulosti a činov z minulosti. Z perspektívy súčasnosti by sme nikdy nemali byť sudcami ľudských činov, ocitnúť sa v situáciách, ktoré sa v minulosti stali by sme možno sami boli prekvapení ako by sme my konali. Osviežujúca kniha! A sakra, nechcela som, ale tých 5 hviezd dám.

08.04.2023 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Feministicky ladená literatúra ešte predtým než bol feminizmus módny trend! King je majster napätia, ale čo mu ide podľa mňa oveľa, oveľa lepšie je psychológia postáv a psychické rozpoloženie človeka. To ako sa bravúrne vedel vcítiť do myšlienkových pochodov jednej (badass) ženy je na obrovskú poklonu. Mix žánrov, ale akurát vyvážený, aby poskytol silný čitateľský (v mojom prípade poslucháčsky) zážitok. 4,5 z 5!

09.01.2023 5 z 5

Časy zo second-handu Časy zo second-handu Světlana Alexandrovna Alexijevič

Ťažko je mi byť pri čítaní tejto knihy objektívna. Bola to ťažká téma a väčšinu času som bola naozaj nahnevaná. Nie na Svetlanu a ani na to, že mi odpovedá na otázky, ktoré ma odjakživa zaujímali a opäť vo forme, ktorá ma baví.
Som nahnevaná na "sovietskú náturu" ako takú a na nepoučiteľnosť "veľkého ruského" národa. Tá ich ufňukanosť mi riadne pílila nervy. A o tej nepoučiteľnosti ani nehovorím. To vzývanie Stalina a pochvaľovanie komunistického režimu, lebo: "treba spraviť poriadok" je pre mňa, porevolučné dieťa, nepochopiteľné. Prežili lágre a udavačstvo a veľký stranícky príslušníci mysleli v závetoch skôr na Stranu než na rodinu, olizovali kamene, nech nie sú hladní,... Napriek tomu bolo vtedy lepšie. Jediné pozitívum čo môžem konštatovať je, že náboženstvo sa naozaj držalo na uzde a bohužiaľ po tomto "uvoľnení" došlo k nábožensky ladeným konfliktom (Arménsko, Azerbajdžan). Toto bol prípad aj v Juhoslávii.
Všade spomínané ruské utrpenie a sklamanie z kapitalizmu je citeľné a možno by sa dalo pochopiť, ale keď rovnaká garnitúra čo bola predtým vládne opäť a môže ešte viac kradnúť nie je asi chybou kapitalizmu ako takého, ale vákuom, ktoré vzniklo po prevrate a absolútnou absenciou politickej opozície. Veď akoby sa to aj dalo, všakže?
A tým je vysvetlené prečo Rusko speje tam kde speje a čas ukáže, kde to celé skončí.
Lebo totiž krajina, ktorá potrebuje diktatúru, aby si tam spravila poriadok a absolútne postráda akúkoľvek sebareflexiu vo svojej vlastnej histórii... Uvidíme.
Je mi veľmi ľúto ruských žien.
A ja ďakujem Svetlane za túto osvetu a dopĺňam si v knižnici ďalšie jej dve chýbajúce knihy, keďže sa zdá, že sa definitívne pasovala za moju obľúbenú autorku reportáží a jej výraz "homo sovieticus" by sa mal ustáliť.

17.12.2023 4 z 5

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Světlana Alexandrovna Alexijevič

Veľmi silná kniha. Ťažké čítanie no na druhej strane aj veľmi potrebné práve v dnešných časoch. Nielen ako svedectvo o zlyhaní jedného režimu a desivá pripomienka toho, aby sa to neopakovalo, no zároveň je to aj brána do "sovietskej mentality".

25.03.2022 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Dielo som si prečítala veľa rokov po tom čo som videla Kubrickovo filmové veľdielo. Pomohlo mi to pochopiť niektoré súvislosti, ktoré mi vo filme unikli alebo som na ne asi aj zabudla.
Veľmi nadčasové dielo, sci-fi pre náročnejších čitateľov, ktoré kladie viac otázok než dáva odpovedí.
Ale o tom je aj ľudská existencia, ktorej Clarke (najmä ľudskému vedomiu) dáva týmto dielom veľkú poctu.
Jedna z najlepších kníh aké som v poslednej dobe čítala a navnadilo ma na ďalšie sci-fi, ktoré nie je mojím primárnym výberom pri knihách.

31.01.2023 5 z 5

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

No trochu mám s touto knihou problém. Spočiatku som si myslela, že tých problémov bude viac, ale prvé dve kapitoly o Rusku a Číne boli poňaté naozaj skvelo. Objektívny pohľad na ich vývoj a politiku. Akosi sa vyhýba téme o ideológii, ktorá je jednoznačne iná od zvyšku sveta a ktorá určuje ich pohľad na svet, ale inak ok.
No a prišla kapitola o USA. A tam už začali pre mňa tie problémy. Autor tvrdí ako politika USA nie je "naivná", ale v ďalších kapitolách hovorí o neschopnosti pri vzťahu s Kóreou a kde sa jednoznačne ukazuje, že Amerika pri "kreslení čiar" mala tiež hlavu v oblakoch. Kritizuje kolonizáciu čo samozrejme je oprávnená kritika, ale vyhýba sa genocíde domorodých Indiánov pri obsadzovaní Ameriky, celý čas to tam viselo vo vzduchu ale nepovedalo sa to, zámer? Tá kapitola pre mňa postráda to čo prvé kapitoly majú. A názory na Čínu ako na globálneho (ne)hráča sa ukazujú ako veľmi nepravdivé. Nemyslím si, že Číne bude trvať až storočie kým sa stane globálnou veľmocou a Taiwan bude problémom a dnešok je jasným dôkazom.
Práve na týchto príkladoch sa ukazuje že autorove hypotézy sa nesplnili.
A po tretej kapitole to išlo dolu vodou úplne.
V kapitole o Afrike sa venuje asi štyrom štátom, čím vlastne nevysvetľuje nič. Od tejto kapitoly som čakala, že sa niečo dozviem. Bohužiaľ sa nestalo.
V Západnej Európe vyberá len 3 krajiny, tu mi úplne chýbal vzťah západnej Európy ku Východnej. Síce to nebol názov kapitoly a asi ani zámer, ale toto bolo najväčšie sklamanie čo sa týka nejakej pridanej hodnoty alebo nových poznatkov.
Blízky východ bol pre mňa jeden veľký chaos. Málo vysvetlené, veľmi chaoticky a znova som mala pocit, že autor len vyberá to o čom má sám prehľad a ostatné ignoruje.
Pakistan a India sú tak priemerné, znova som ale aspoň nabrala nový dych čo sa týka nových informácií a je dobre vedieť prečo má Čína záujmy s Pakistanom.
Pri Kórey je Južná Kórea spomenutá veľmi okrajovo, bolo by určite kľúčové rozanalyzovať jej vzťah smerom k Severnej Kórey. Keďže najmä ľudsky Južná Kórea rozdelením určite utrpela, ale toto je zas len subjektívny názor, keďže k tejto problematike mám toho dosť načítané a napozerané.
Pri Latinskej Amerike sa spomínajú asi 4 krajiny, kde Argentína je opäť vykreslená viac nadnesene než ukazuje súčasný vývoj. Očakávala som, že ak sa v predošlých kapitolách spomína v náznakoch komplikovaná a problematická Venezuela, keď sa konečne môžeme dostať k tomu, aby sa o nej povedalo viac, nič sa nedeje.
Arktída je fakt prekvapenie a to boli naozaj informácie o ktorých som netušila.
Suma sumárum, autor trpí trochu tým čo sám vyčíta, jeho predpovede sa v konečnom dôsledku vo väčšine prípadov neukazujú ako pravdivé a preto ho rozhodne neodporúčam ako hlavný a určite nie ako jediný zdroj tomu, kto sa o túto tematiku zaujíma.
Treba hľadať ďalej, lepšie spracované knihy s touto tematikou.
Ako úplný základný súhrn ok, ale pre ľudí čo sa zaujímajú o geopolitiku je to určite nedostačujúce.

08.01.2023 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tak toto bola kniha s veľmi hlbokou myšlienkou. Výborne sa čítala, bola veľmi realistická s postavami zo skutočného života. Vlastne červená knižnica, ale tá najlepšia možná ktorú kedy v živote prečítate.

17.04.2022 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Bolo to moje prvé stretnutie s autorom. Vybrala som si ho, nakoľko som chcela nájsť nejakú dobrú krimi sériu.
Táto to nebude...
Celý príbeh je taký absurdný, zvraty mnou nejak extra nepohli a zároveň si myslím, že autor si sám sebe spravil zle.
Ako napríklad, že to pátranie sa hovorí z pohľadu vyšetrovateľa, no zároveň nám predkladá scény, kde postava nebola a nemohla ich zažiť.
To mi prišlo naozaj celkom zbytočné, keďže neskôr o týchto udalostiach postavy rozprávali.
A potom aj toto mi vadilo: Niekto drží pištoľa a tá istá postava sa spovedá a vykecáva zo všetkého, pričom všetko okolo je jedno veľké tajomstvo. Na druhej strane si akože postavy chcú ulahodiť svedomiu, stretnú sa s novinárom, ale dokopy nič nepovedia...
Celé to vyšetrovanie tým pádom ani len nebolo vyšetrovaním. Postava sa len ocitla tam kde mala/nemala.
S autorom viac pokračovať nebudem... Čítala som oveľa lepšie zvládnuté krimi a s oveľa, oveľa pútavejším rozuzlením.

21.08.2023 2 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Nie je to čistých 5, nakoľko mi jeden "úmysel" nie celkom sedel, zdal sa prekombinovaný a na konci by sa mohlo včas uťať,takže vlastne 4,5 z 5.
Možno keby som to čítala a nie počúvala, bolo by to menej, ale predčítajúce v češtine boli geniálne a celý čas ma príbeh držal v napätí.
Fandila som aj súcítila s postavami a má to super zvraty, aj keď sa trošku dali predvídať, napriek tomu to nekazilo dojem.
Nie je tu čo veľmi vytknúť, čitateľ dostane čo chce možno aj viac a v rámci žánru jednoznačne klenot.

12.08.2023 5 z 5

Temné tajomstvá Temné tajomstvá Hans Rosenfeldt (p)

Veľmi napínavé krimi! Aspoň od toho momentu kedy sa vyšetrovanie konečne naplno rozbehne.
Ten začiatok je naozaj ťažkopádnejší a aj som to chcela vzdať, ale je dobre, že som to neurobila.
Hodnotenie v rámci žánru je určite na 4 a keby sa to od začiatku do nejakej strany cca 220 (?) ukresalo cca o polovicu bolo by to možno aj na 5.
Veľmi napínavé a ten koniec som nečakala. Príjemná jednohubka aj keď teda tú hlavnú postavu mohli vybrať trochu sympatickejšiu...
Vďaka pekne za severských autorov krimi!

04.07.2023 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Veľmi zaujímavo poňatá kniha a dobre sa čítala, mala hlboké myšlienky a postava Atikusa je vykreslená tak, že každý bude dúfať, že v živote stretne toho svojho.
Len si myslím, že to slovenský čitateľ neocení.
Prostredie, kde sa odohráva totiž zohráva veľmi významnú úlohu v tejto knihe a človek cez oceán to dostatočne nezažil.
Okrem toho je nosná téma knihy najmä podľa mňa detstvo a nie súdny proces.
Takže každý je pripravený na inú knihu, než ňou v skutočnosti je.
V Amerike je určite povinným čítaním, čo chápem vzhľadom k téme, ale aj tá alegória je tak hlboko a vyznenie šité pre ľudí z juhu Spojených Štátov, že pre rekreačného čitateľa bude veľmi nedoceňovanou.
Ja sama som v rozpakoch ako ohodnotiť a idem to uzavrieť teda tak, že "rozpačité" je asi to správne slovo pre túto knihu a dávam silné 3 hviezdy.

19.03.2023 3 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Presne takýto silný príbeh som očakávala od Včelára z Aleppa. Pri čítaní tejto knihy som ju s ňou veľakrát porovnávala a stavba príbehu, poetickosť, exotické prostredie a celkovo sila príbehu funguje u mňa omnoho lepšie ako pri Včelárovi. Kvôli poetickému jazyku mám rada ázijských a afrických autorov a tu to bolo využité presne tak ako to mne sedí. K tomu sa primiešala neskutočná ľudská tragédia pod vládou Červených Khmérov a ja som nadšená ako dlho nie z knihy s podobnou tematikou. Klobúk dolu pred autorokou a jej prvotinou.

15.12.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Nerada čítam knihy, ktoré sú tak prehypované ako bola práve táto. Pri jej čítaní som ale každého začala chápať a meniť názor. V prvých dvoch tretinách knihy. Prišla záverečná tretina a ja som prevracala oči. Ide o to ako si autorka vybrala tú ľahšiu cestu ako knihu a celú kriminálnu zápletku ukončila. Mala som pocit, že čítam filmový scenár a nie knihu. A práve tá posledná tretina rozhodla o hodnotení a o tom, že niektoré nelogickosti knihe neodpustím. SPOILER: Odkiaľ sa vzala tá dobrosrdečnosť právnika a hlavne kto ho zaplatil, keď bola tak švorc? Prečo počas súdneho procesu celá komunita, ktorá ju tak neznášala, stála zrazu pri nej? Pri obvinení z vraždy?! Tate počas 4 rokoch na vysokej škole nespoznal nikdy inú ženu?! Prečo Tateov otec len tak zmenil názor? Kedy sa stihol vybudovať vzťah medzi Kyou a jej redaktorom? A keď tam bol vzťah, dozvieme sa to až pri súdnom procese?! Toto všetko by mi nevadilo, keby tých nelogickostí autorka nenaložila lopatou na záver. 3,5 z 5 a to najmä kvôli sľubne rozohranej prvej časti knihy o osamelej dievčine z močiara.

03.12.2022 3 z 5

Ostrov bez pamäti Ostrov bez pamäti Jóko Ogawa

Čakala som od tejto knihy oveľa viac. Jazyk je síce poetický a zápletka zaujímavá, ale čím ďalej príbeh plynie tým viac má logických dier a stáva sa nudnejším. Moja predstava o knihe na začiatku bola, že to bude kritika totalitnej spoločnosti, ale nakoniec to bolo o pamäti a spomienkach. To vyznenie je bez akejkoľvek údernejšej myšlienky. Po prvých asi päťdesiatich stranách som to len pretrpela a čítala dosť nasilu. Myslím si, že škoda potenciálu.

16.04.2022 1 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Klasika... na ktorej sa ale podpísal zub času.
Ak sa mladé ženy v tej dobe správali ako hrdinky tejto knihy, feminizmus bol nevyhnutná záležitosť budúcnosti.
Hrdinky boli umrnčané, ufňukané, rozmaznané a povrchné. To som naozaj nečakala, že ani s jednou sa nebudem vedieť stotožniť.
Ťažko by som si to vedela predstaviť aj keby som knihu čítala ako mienená cieľovka.
To Jane Austenová mala väčší nadhľad a sympatickejšie postavy.
Som sklamaná a toto je naozaj ten výnimočný prípad, že je film (rok 2019) lepší ako kniha.
2,5 s tým, že kedysi dávno som čítala Veľké ženy a tie na mňa urobili lepší dojem.
Toto bolo strašne ťažkopádne, staromódne a naivné. Úplne ju nezatracujem, ale rovnako s čistým svedomím neviem ani odporučiť.

19.02.2024 3 z 5

Kto je bez viny Kto je bez viny Liane Moriarty

Celá premisa tejto knihy a následky toho akože veľkého "odhalenia" respektíve udalosti, ktorá každého zmenila a mala vplyv na postavy je tak neskutočne slabá, až sa čudujem autorke, že to dala na viac ako 400 strán!
Toľko vaty by bolo na niekoľko matracov! Bolo to nezaujímavé, mdlé, nudné a neskutočne otravné. Ako žvásty ľudí, čo nemajú čo povedať a nemajú žiadne problémy.
To boli presne všetky postavy v knihe.
Ani jedna nebola sympatická.
Triler to nebol, psychologický román to nebol, aj keď mám pocit, že sa o to snažil, napätie absolútne nič.
Teraz keď čítam červenú knižnicu, tak som zvyknutá na braky.
Len mi príde, že tá červená knižnica sa na nič nehrá, preto knihy, ktoré sa tvária na viac než sú, tie sú horšie.
Takže tu som pri hodnotení naozaj veľmi prísna.

30.08.2023 1 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Je to vo svojej podstate milé a nenáročné čítanie, ale nič viac.
Po prečítaní to mnou až tak veľmi neotriaslo ako to autorka zamýšľala.
Na to by sa mohla ponoriť hlbšie...
Lebo akonáhle načrtne nejakú myšlienku akosi ju nedotiahne do konca a pritom ten potenciál tam bol.
Postavy sú milo uletené, ale majú podivné motivácie (Lucille) a celý príbeh je akýsi kostrbatý a nie až tak uveriteľný.
Čo je škoda, lebo hlavná postava je naozaj veľmi zlatý starý pán.
Ale čo z toho, keď je to len samá dobrota a pekné prázdne slová, keď celkové vyznenie je vlastne iba priemerné.

12.08.2023 3 z 5

Akoby si kameň jedla Akoby si kameň jedla Wojciech Tochman

Toto bolo vcelku rýchle, ale napriek tomu náročné čítanie.
Vojna v Juhoslávii pre mňa nie je úplne neznáma, ale tento pohľad na celý konflikt a na ľudí ním zasiahnutý je pre mňa nový.
Niekedy mi až rozum zastával nad brutalitou, ktoré sa v knihe opisovali, preto som ju aj nedokázala zhltnúť na jeden raz.
Bolo to silné. Trochu som sa strácala kto je kto, lebo tých mien bolo veľa a je veľmi smutné, že bohužiaľ mali podobné osudy. Uf, toto sa dialo nie tak dávno a neďaleko nás... Toto bude bolieť veľmi dlho.
Veľmi obdivujem silu tých čo prežili a asi ani nemám veľmi čo dodať, keďže táto kniha je predovšetkým o jej dopade na emócie, než o kvalite literatúry.

04.08.2023 4 z 5