.berenika. .berenika. komentáře u knih

Beze stopy Beze stopy Eva Brykner

Dostalo se mi úžasné příležitosti. Měla jsem možnost si přečíst skvělý psychologický thriller, který je zároveň prvotinou Evy Brykner. Anotace slibuje napínavé čtení s tajemným černým lesem a příběh zlomené ženy.
Už v první polovině se ukázalo, že je knížka extrémně čtivá a je skvěle dělena do přehledných kapitol. Velice mě vyhovovalo množství dialogů, díky kterým knížka o to více odsýpala. Bavily mě střídající se pohledy a nejvíc mě ohromil pohled syna hl. hrdinky (klobouk dolů za tak dobře vykresleného náctiletého).
Potěšilo mě, že jsem měla velké množství podezřelých (snad všechny) a autorka si semnou tak akorát pohrávala, ale zároveň postav nebylo moc a všech vztazích jsem se vyznala.
V druhé polovině jsem se více podívala do černého lesa, kde se skrývá nejedno tajemství.
No a závěr knihy byl skvělý! nebudu nic prozrazovat, ale myslím, že toto rozuzlení jen tak někdo v průběhu neuhádne. Po přečtení jsem fakt spokojený čtenář a rodí se nám tu nová paní spisovatelka!

13.07.2023 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Kniha o více jak 550 stranách, ale opravdu na každé straně je velmi znát kvalita autora!
Marco (jako kniha samotná) byl boží a neuvěřitelně mě zaujalo téma rodinných klanů (dětských zlodějíčků).
Všem známé trio Carl-Asad-Rose je skvělé a každým dílem se jejich spolupráce posouvá k dokonalosti. U Olsena mám ráda, že kniha jede většinou po dvou hlavních dějových linkách ️ ze začátku se snažíte pochopit propletený podvod vlivných mužů, kteří se nebojí kvůli bohatství i vraždit a zároveň se začtete do příběhu samotného Marca, který bojuje o život. Příběh Marca je šílený, žije v dánsku “načerno” bez občanství a je pod nadvládou svého strýce Zoly. Denně musí se svým rodinným klanem okrádat a žebračit na ulicích. Poté co se rozhodne utéct, dvě hlavní dějové linky se propojí a knihu už neodložíte.
Jediné co bych Olsenovi vytkla, je množství politiky v jeho knihách. Určitě bych se bez těch detailů obešla.
ALE! za mě je toto nejlepší díl série!

22.02.2023

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

• tuhle knížku budu dlouho zpracovávat,
je to opravdu síla
• musím říct, že jediné co mi “zlehčilo” čtení, byl fakt, že to všechny JEJÍ děti přežily
• strašně moc doufám, že by se tohle
v dnešní době už nestalo a pokud ano, odhalilo by to okolí mnohem dříve
• co se týče stylu psaní ️ napůl reportérský styl se mi moc líbí a vzhledem ke skutečným událostem se to hodilo
• doporučuji přečíst, ale jen těm se silnou povahou ️ to psychické a fyzické týrání na každé straně je náročné

01.11.2022

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

(SPOILER) - tohle byla skvělá "oddychová" knížka
- do posledních pár stran je vám hlavní postava Thea sympatická
- Theo vás provádí svým i pacientčiným životem a nic netušíc si vytváříte sympatie s těmi špatnými postavami
- knížka byla moc zajímavá z psychologického hlediska
- ke konci už jsem čmuchala nějakou kulišárnu, ale stejně mě konec ohromil! :)

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

- krásně se četla, přečteno za den :)
- hezky vyvrací tvrzení, že severská detektivka je jen samý mord a psychopat
- hlavní postavy Petera a Tove jsou tak akorát odhalené, ale neubírají pozornost ostatním postavám (žádného kontroverzního detektiva tam nenajdete)
- vraha jsem sice odhalila dříve než Peter na závěru přede všemi (po vzoru A. CH.), ale rozhodně do očí bijící to nebylo
- zápletek hodně a podezřelých také, byla to pohoda a moc příjemné čtení
- na tuhle sérii se těším moc, je to kvalitní čtení z krásného prostředí.. napnutí jste, ale nebojíte se pak celu noc :)

Luční harfa Luční harfa Truman Capote

- jedná se o poetický příběh jižanské rodiny a jejího receptu
- vyprávění osiřelého chlapce je tak něžné asi i díky autorovým autobiografickým prvkům
- Dolly je postarší dáma, která touží po svobodě a věřte, že každý by ji chtěl znát - je to taková kouzelná babička
- bylo to náročnější čtení, ale tak moc jsem si ten příběh zamilovala! - myslím, že si v tom každý něco najde, takový druhý Malý princ

26.10.2022 5 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

- je to má třetí čtená kniha od autora a musím říct, že byla tou nejlepší (Zamkni poslední dveře, Poslední dívka)
- kniha byla stejně dobře čtivá jako "Zamkni poslední dveře", postavy byly hezky popsány a všechny si skrývaly své tajemno do poslední chvíle
- téma bylo vybráno dobře (letní tábor, tajemno lesů a jezera), láká vás hned vědět co se stalo, ale měla jsem první polovinu knížky pocit, že to čtu spíš young adult rádoby duchařinou
- závěr byl svižný a krásně se druhá půlka knihy četla, já teda viníka těch jevů v přítomnosti odhadla brzy, ale úplný konec a pravou podstatu příběhu odhalil autor až na posledních stranách a krásně tím zakončil celou knihu

26.10.2022 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

"až se z vašeho telefonu ozve dětský hlas odříkávající básničku o deseti malých králicích, dejte se na útěk"
- konečně zase vyplývá na povrch výrazný charakter Joony
- některé části dohadování o utajení případu jsou až moc zdlouhavé
- je to jedna z delších knih série - až po 200 stranách začnete být v obraze, ale ničemu to nevadí
- děsila mě maska s králičíma ušima a surovost vražd byla taky šílená
- na ten pořádnej Keplerovskej konec a hrdinství Joony jsme si museli počkat, ale zase nezklamal
- líbilo se mi, že (myslím poprvé v sérii) byl děj popsán i z vrahova pohledu
- na konci Vás Kepler naláká na další díl a Vy zůstanete jen koukat s otevřenou pusou

25.10.2022 5 z 5

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

(SPOILER) - tohle se opět krásně četlo, skvělé dělení kapitol!
- o to větší zážitek, když příběh vypráví i děti
- díky smrti exmanžela/sériového vraha mě moc zajímá pokračování této série, zda to bude stále ono

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

- někdo nadával na první polovinu, ale já dala 185 stran najednou a uplně mě to pohltilo
- je to svižné, dokonale se prolíná přítomnost a historie, vše se postupně odhaluje a Anders Vám dovolí nakukovat do příběhu po malých krůčcích
- miluju ta nastražená vodítka, které svádí myšlenky jinam
- tenhle díl mě naprosto uhranul! za mě je nejlepší - ta magičnost prostředí, močálů, zámku a hlubokých lesů Vás dostane hluboko do děje

Stalker Stalker Lars Kepler

- už od 1/3 víte, co hrozného se stane oběti, která se stává jednou z hlavních postav
- prožíváte ten děs a strach ze žluté pláštěnky
- zaručeně si nejdřív půjdete zatáhnout závěsy a pak se teprve ponoříte do knihy
- jen mě trochu v půlce trápil stav Joony, jeho původní charakter se mi v tomto dílu ztrácel
- měla jsem pocit jako by první 2/3 nepsal Kepler - chyběla mi Saga, z Joony uplně zbytečně troska, hůře popsány postavy
- líbil se mi návrat hypnotizéra do série
- konec byl skvělý! hezky napínavý, trochu brutální, ale zase to byl kepler

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

- s každou přečtenou knihou od Larse Keplera se laťka zvedá nahoru
- Joona je čím dál větší sympaťák a i Saga nás zavedla hlouběji do svého života
- konec šokující!

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

- Anders opět nezklamal
- kniha Vás dějem žene tak rychle, že skoro cítíte plamínky "zimního ohně" v zádech
- i když tušíte, netušíte vlastně nic a to je na tom to nádherný

Nečistá hra Nečistá hra Victor Methos

- tuhle knihu jsem doslova zhltla, díky kratším kapitolám se krásně četla
- Dani zaujme myslím každého (charakter postavy je dobře zvolený), ničeho se nebojí, ale její lidskost Vás dojme
- no a ruku na srdce, příběh postiženého kluka nenechá chladným nikoho
- knížka byla svižná a slzička ukápla

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

- mé první čtení o oddělení Q, Carl je typický detektiv, který Vás i přes svůj laxní přístup zaujme
- pohodové detektivní počteníčko s mrazivou zápletkou a drsně popsanou realitou ženy v "kleci"
- Carl je vlastně dost sympaťák :)

25.10.2022 4 z 5

Na dně Na dně Rachel Caine (p)

- příběh o útěku před minulostí, dvojím životě
- charakter postav a jejich minulost byla možná až moc rychle odhalena
- stále vás to táhne dál a dál, jste neustále ve středu a podezříváte všechny, stejně jako Gwen

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

- opět perfektně vykreslovány postavy
- už po 50 stranách jsem musela vědět jak to bylo
- autor Vás nenechá knihu odložit, skvělé až do konce
- koncept odložených případů jsem si zamilovala a tohle se opět povedlo

Debutantka Debutantka Jan Gardner

- začátek mě perfektně uvedl do prostředí i doby
- po zorientování se v postavách, je kniha svižná a čtivá
- za půlkou mě trochu potrápila - tisíc nových informací, z děje do děje, trochu zmatek
- postavy nakonec skvěle vykreslené, děj od 2/3 napínavý - nutně musíte vědět co se stalo!
- ve výsledku mě to ohromně bavilo!

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

- tohle mě bavilo od začátku do konce! do posledního odstavce nevíte nic
- taková detektivka z právnického pohledu, stojí to za to

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

- svou přítomností, lehkou naivitou a vtipem mě Charlie zasvěcuje do svého života
- forma dopisů, kterou je knížka psána je svou monotóností hezky uklidňující
- knížka skvěla zasáhla citlivá místa a ve správnou chvíli rozesmála