Bakana Bakana komentáře u knih

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Dobré, dobová atmosféra byla fajn, i ten pro nás už hodně vzdálený přístup k právu a spravedlnosti a jeho vymáhání, detektivní zápletka taky fajn jen mi do těch pěti hvězd přesto jaksi ždibíček chyběl.

25.09.2023 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

No jo, nikdo to holt nemá lehké a někdo ještě těžší. Ale do majsterštiku tomu ještě ždibíček chyběl, i když se to četlo báječně.

14.06.2023 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Za mě nejlepší kniha od Delaneyho.
Pokud se někdy taková záměna stane, je pro všechny nejlepší, když se na ni nikdy nepřijde.
I když je to (snad!) celé přitažené za vlasy, přece jen těch udání a špatných zpráv bylo v tomhle příběhu trochu moc, pravda je, že pokud se člověk dostane do soukolí, nad celým vaším životem a životem vašich dětí mají moc rozhodovat cizí lidé, kteří vás vůbec neznají a řídí se jen podle pravidel a tabulek. No a ti, kteří vás znají nelení odsuzovat a vyslovovat rychlé soudy (vikářka, ředitelka školky).
Těmito lidmi hluboce opovrhuju, s tímto mám vlastní zkušenosti.

10.04.2023 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

V tomhle příběhu se mi těžko hledala nějaká sympatická postava. Možná Sjoerd, v závěsu za ním Bergman, i když i ten měl své mouchy. Ženské byly bez výjimky buď povrchní, nebo hysterické, nebo obojí.
Ale jinak dobré, příjemně se to četlo, zkusím další Klevisovou.

17.03.2023 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Určitě dobré na poslech do auta, protože se člověk nenudí a cesta pěkně ubíhá. Ale nějaké zvláštní dílo, ke kterému bych se vrátila nebo si ho třeba ještě za rok pamatovala, to rozhodně není.

21.02.2022 4 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Jedna z velmi dobrých detektivek. Sice jsou tam některé málo uvěřitelné zvraty, ale je to napínavé a Servaz je sympaťák.
5* si ale vyhrazuju jen pro výjimečné knihy, což detektivnky bývají málokdy.

04.11.2021 4 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Moc milá, i když v podstatě dost depresivní knížka. Přestože pojednává o vážných věcech, je napsaná s nadhledem a humorem, takže případní zájemci se nemusí bát, neprojednávají se v ní navážno složitá témata.
Myslím, že skutečný život v domově důchodců (nebo jak se vlastně správně tyto domovy jmenují) je ještě daleko smutnější, než autor popisuje. Proto taky kniha putovala do čtenářské výzvy "místo, na kterém bych se nechtěla ocitnout".

12.04.2021 4 z 5

Zápisky o válce galské Zápisky o válce galské Gaius Iulius Caesar

Naprostá bomba!
Fascinuje mě stoprocentní autenticita díla. I když si Caesar určitě sem tam něco upravil ve svůj prospěch, popisy zbraní, ženijních prací atp. se shodují (musí se shodovat) s tehdejší realitou. A kdo si všímá detailů, které autor pronáší jen tak mimochodem jako samozřejmost, dozví se spoustu zajímavých věcí (např. proč se římské lodě nehodily pro plavbu v kanálu - i když to asi není dobrý příklad, protože to vysvětluje i sám Caesar. Že by měl kvůli vylodění v Británii doma průšvih? :-))
A navíc - a to musíme dát autorovi k velkému dobru - se jeho zápisky dají číst i bez meče povinné četby nad hlavou. Ne každou 2000 let starou knihu je možné číst v poklidu jako beletrii.

23.09.2020 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Škoda toho závěru, za ten dávám hvězdičku dolů. Jaksi jsem ho čekala vzhledem z celkové kvalitě knížky lepší. Ale až na něj měla knížka našlápnuto na opravdu slušný psychothriller. Člověk opravdu netušil, co se z toho všeho vyvine, kdo z protagonistů je vlastně ten cvok a jestli se nakonec nezblázní i ten dům sám (tedy ve smyslu někdo mu někdy zadal nějaký příkaz typu "když se stane xy, tak tady své obyvatele zamkneš a už nikdy je nepustíš ven").
No... mohlo to být holt ještě o kapánek lepší...

17.06.2020 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Kdyby nebylo toho závěru, dala bych 5*.
Překvapení na konec mohlo být šokující, takový wow efekt, jenže to bylo neohrabaně napsáno, takže mi přišlo, že je spíš na škodu.

09.02.2022 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Děkuju, že žiju tady a v téhle době. Protože přestože všichni včetně mě neustále nadáváme, nechybí nám vlastně vůbec nic.
Prvních sto stran bylo takových zahřívacích, ale pak mě Gracin příběh vtáhl a už nepustil.

18.01.2022 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Detektivka to byla perfektní. Propletená, trochu neuvěřitelná, ale ne až tak moc.
Štvali mě ti chlapáčtí policajti, to bylo trochu klišé, ale na druhou straně nebyli nepříjemní, takže jim to odpouštím.
Taky v knize na můj vkus bylo až moc poetických popisů a vůbec popisů celkově, ale to beru jako svou osobní preferenci a body za to strhávat nechci.

01.12.2020 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Doufám, že se žádné ženě nic podobného v reálném životě neděje. Celou dobu jsem hlavní hrdince moc přála, aby se toho sadisty dokázala zbavit. Možná proto dávám minus jednu hvězdičku - charaktery ve mně vzbuzovaly až příliš jednoznačné pocity.

15.12.2019 4 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Noc trifidů není špatná ale přece jen je Den trifidů lepší. Přesto, kdo má rád sci-fi, neudělá volbou této knihy velkou chybu.

15.12.2019 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Nic moc jsem nečekala, ale knížka mě příjemně překvapila.
V takovém městě bych tedy bydlet nechtěla, ale možná se takhle lidi chovají všude? Svatouškovští pokrytciI když kdo ví, jak by se ke mně sousedé chovali v našem městě, kdyby mě obvinili z vraždy. Ta atmosféra musí být nesnesitelná a na věci nic nemění, že viník je někdo úplně jiný. Lidé dokáží být horší než vlčí smečka.

03.04.2024 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

(SPOILER) Musím říct, že kdyby nakonec Tad neumřel, dala bych jen 4 hvězdy. Ale za to, že se King nebojí špatných konců, dávám opět 5. Ono to v životě taky vždycky není tak, jak bychom si přáli :-(.

20.03.2024 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

(SPOILER) No tohle je prostě klasika!
Na rozdíl od filmu umře i sám Hammond - je vidět, že Crichton nepočítal se 3 pokračováními :-).
Btw. souhlasím s předchozími, že Lex je rozmazlený fracek, co by měl občas dostat pořádných pár facek.

06.09.2023 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

(SPOILER) V podstatě dost omletý námět (izolovaná skupina lidí v postapo světě, kde vedení drží zbytek v nevědomosti), ale má to spád a náboj, takže jsem si četbu užila.

08.05.2023 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Výborně popsaná atmosféra!
Četla jsem staré vydání s archaickým jazykem, možná existuje nějaký novější překlad, i když uznávám, že i to vytvářelo dojem staré Anglie.
Pro dnešního čtenáře by se asi hodilo o trochu míň popisů.

04.05.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Dobré, ale ne výjimečné.
Vždyvky, když chci dát 5*, představím si, jestli si za rok budu schopná vzpomenout, o čem to celé bylo. No a u téhle knihy, přestože se mi zdála dobrá, si nejsem jistá. Nevím, možná je to tím, že je to detektivka, ty se mi nějak všechny míchají dohromady

22.03.2023 4 z 5