Cujo

Přichází to velice nevinně, jako vždycky. Veliký přátelský pes pronásleduje divokého králíka, který spadne do skryté podzemní jeskyně, a rozvíří spící zlo krutější než smrt sama. Zděšený čtyřletý kluk vidí, jak se samovolně otvírají dveře jeho šatníku, a vykřikuje při pohledu do démonických krhavých očí, které svítí ze tmy. Maineské městečko Castle Rock je v zajetí děsivé hrozby......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29680/cujo-29680.jpg 4.21434

Castle rock (2.)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta-Dobrovský

ibs

No neviem, asi som od fenomenalneho Kinga cakala nieco “viac”, ako nebolo to zle ani slabe, boli tam aj veci na zamyslenie i tie take “kingovske” opisy navodzujuce situaciu, ale zeby som to chcela citat este raz, to asi nie...

iveta3444
31.12.2018

Čtivé, ale smutné.

JelloBiafra
06.12.2018

Jeden z mnoha pôsobivých románov Stephena Kinga, ktorý začína na prvý pohľad nevinne, ale postupne autor pritvrdzuje a v závere budí emócie a jedno oko nezostane suché. Ďalšia ukážka, že King dokáže aj s banálnym námetom a v menšom rozsahu (255 strán) urobiť z románu ultra-napínavú záležitosť - stačí mu na to len jeden Bernardýn, ktorý sa nakazil besnotou. Prepracovaná psychológia postáv, pohľad do zmýšľania človeka v krízovej situácii a celková civilnosť pridávajú knihe na pôsobivosti. Ale svoje dielo odvádza aj depresívna atmosféra a držanie čitateľa v napätí ako to celé dopadne. No priznám sa, vedel som ako to skončí a že kniha má odlišný záver než filmová adaptácia z roku 1983, ktorú som videl pred mnohými rokmi. Ale aj tak mňa tým smutným a cynickým záverom King dostal a tak dávam plný počet.

poz3n
26.11.2018

Milé překvapení. Především proto, že King z postavy Cuja neudělal rovnocennou hlavní postavu (bál jsem se, že budu číst hororový příběh, jehož hlavní postavou je pes), ale spíše ho použil jako svůj autorský MacGuffin, který mu umožnil dostat postavy do daných situací. Zároveň se opět ukazuje Kingova schopnost výborně pracovat s charaktery postav a jeho nadání pro vystižení běžných lidských pocitů. Tahle jeho civilní poloha má v Cujovi skvělé uplatnění a dokáže tak z charakterů postav dostat to nejzajímavější. Trochu jen lituji, že jsem Mrtvou zónu četl již před nějakou tou dobou a velkou část odkazů jsem tak už úplně nepochytil.

opic 12
24.10.2018

Taky znáte ten pocit...
Na někoho čekáte.Má přijít a nebo za chvilku přijet.Čekáte na někoho koho jste už nějaký čas neviděli.A to když je to někdo z vašich blízkých a podobně tak to je vůbec flustrující.V době mobilů něco nepředstavitelnýho.Nebero to.Zas tam má hlasovku.Kde zase je,ptáte se ? To mu spadnul do kanálu a nebo baterka atd.Prostě se neozývá.Co se stalo...a ted vás napadají roztodivný paranoidní vize,strhující příběhy a nápady o mnoha variacích: asi něco v práci,nebo po cestě na silnici.Snad srnka a nebo že by klokan ? Tady u nás ? Že von(a) někoho má,proto nejede.Je to jasný.Slepičí nemoc,jako když zanáší.Když vyčerpáte nejrůznější možnosti.Zbývají ještě únosy s mimozemštanama,ale to už jdeme do extrémů.Na co tím naražím ? Na všechno.Člověk si dokáže užasně komplikovat život a navíc vytváří fůru úžasných představ s domněnkama.Podezření,pochybnosti,strach,beznaděj !
A to co se stalo v této knížce tak se tam taky krásně na stránkách vyskytuje.Tyhle pasáže byly fakt povedený a vypravěč si je spolu se čtenářem patřičně dokáží užít.
Na začátku v Castle Rocku se seznámíme s postavami a jde o velice příjemnej rozjezd a nához charaktérů.Klasika homo Kingus.Pak nějaká proměna s bodem zlomu.Postupné napínání,nějaké peripetie ve vztazích.Popeláři nevyvezli popelnici atak podobně.Dobývání plechové tvrze jsou povedenými mrazivými zážitky a klidně jsme tam mohli strávit více času poněvadž to tenhle autor jednoduše umí.Ty uzavřený prostředí.Maniakální stísněnost.Deprimující psychoidní stavy.Často se odbíhá k jiným postavám a celkově to spíše vyprávění tentokrát rozmělnuje a zase až tak to nemá důraz na celkový vyznění.Ale to může být jen každého úhel pohledu.Pochvalu dávám za zlo v přirozené podobě.King tak nějak tenkrát bumbal,docela by mě zajímalo do jaký míry to ovlivnovalo jeho psaní.Podle jeho slov zřejmě DOSLOVA :-) Nelze upřít,jde tu o podstivou čítavou věc.Jen někdy leckdy dokáže víc strhnout.
Někteří uživatelé(lky) tu docela řeší toho čtyřnohého tvora a závěr.Pro pána jána a co ty chudáci lidi :-) Život je samej paradox...tak si radši dáme dalšího Kinga co vy na to ?

jonas4731
12.10.2018

Jedna z nejslabších Kingovek, v první půli se nic neděje, druhá mě moc nevzala, ani na konci.

caroline.aiko
23.09.2018

Podle mě je tohle nejlepší kniha od Kinga, kterou jsem kdy četla. Chtěla jsem si jí koupit už dříve, ale nebyla jsem si jí moc jistá, kvůli tomu, že mám ráda zvířata a nerada čtu knihy kde se jim děje něco zlého nebo umírají. Ale nakonec jsem se odhodlala a knihu si koupila a podle mě to vážně chyba nebyla :Dd už od první stránky tam nechybí napětí, které mě spolu s husí kůží provázelo celou knihou. Cuja jsem si představovala jako milého psa s huňatým kožichem, do kterého je radost zabořit obličej a pořádně ho obejmout, ale jak jsem se knížkou prokousávala Cuja jsem se bála čím dál tím více. Donna dělala špatná rozhodnutí, podle mě byla impulzivní, ale jednala v zájmu Tada, což mi přišlo ušlechtilé. To jak knížka skončila mě rozbrečelo.. doslova rozbrečelo, rozhodně jsem to nečekala a píchlo mě z toho u srdce. Děkuju za to, že jsem si tu knihu mohla přečíst.

Lady Dracula
22.09.2018

Ach Cujo...ty pse jeden bláznivej! Stálo ti to za to? Ve svém věku a přece si nedá říct...
Tragické, smutné a děsivé ve své banálnosti. Aneb "může se to stát i vám".

slawa.cap
06.09.2018

... aneb sonda do mysli nemocného psa. Poslouchal jsem jako audioknihu... a to mistrně načtenou Hanou Makovičkovou. Dospěl jsem k závěru, že jako rodič už zřejmě nemůžu číst/poslouchat knihy tohoto brilantního psychopata (záleží, jak douho mi to vydrží - možná do konce měsíce :)) Kniha je to výborná, jako většina Kingových knih. A má i poměrně spád, což u některých jeho knih chybí. Jako u všech jeho knih jsou tu do detailu vykreslené všechny postavy, což je někdy trochu zbytečné, na druhou stranu potom člověku připadá, že příběh se odehrává někde v sousedství. Děj má poměrně dost linek, ale většina z nich se protne a nebo těsně minou. Přeskakování postav je někdy trochu zmetané a občas jsem se v tom na chvíli ztrácel. Jako "druhý díl" Mrtvé zóny je to mnohem živější a větší a ne tak unylé. Je příjemné, kolika happyendy kniha končí, což u Kinga není vždycky zvykem, ale žádný z nich nezastíní události, které předchází závěru.

MatoZu
31.08.2018

Na téhle knize mi opravdu hodně vadilo přeskakování mezi vyprávěním z pohledu Donny a vyprávěním z pohledu Vica a Rogera. To, co se odehrávalo v autě bylo zajímavé, děsivé a napínavé, ale když se vyprávění točilo kolem Rogera, přeskakovala jsem řádky (a nic podstatného mi neušlo). Kdyby měla kniha kratší úvod a byla větší část knihy odvyprávěna z pohledu Donny, byla by podle mě o dost lepší.

Blondebookdevil
22.08.2018

Nesvedla jsem ji přečíst za den, jak jsem měla v úmyslu, ale dokázala mě napínat celou dobu, přesně, jak jsem čekala. King mě dokáže vyděsit i obyčejným psem. Prostě je nemám ráda, a touhle knížkou jsem si ještě přilila do ohně. I když mě trochu zamrzela nečekaná smrt v závěru, 4* dát musím. Mimochodem, jak se to jméno správně čte? Asi budu říkat španělsky [kucho], ale na YT jsem slyšela anglické [kudžo].

jfialova
22.08.2018

Další povedená kingovka. Moc se mi líbí, jak autor dokáže s naprosto banálního a jednoduchého příběhu udělat třísetstránkovou knihu, která se navíc dá číst, a to hodně dobře. Opět jsem se nemohla odtrhnout.

jakafe
21.08.2018

Po dočtení jsem si - a to jsem těžkými osudy knižních hrdinů celkem zocelená - musela dát panáka.
King hlavní postavy a jejich motivy, jak je jeho zvykem, opět mistrně psychologicky vykreslil, tentokrát tedy i včetně Cuja. Myslela jsem si, že nesnáším jen tu parodii na psa, která za němého přihlížení své paničky v našem vnitrobloku několikrát za den neuroticky blafe. Ale při čtení sílil i můj odpor ke Cujovi, abych na konci byla autorem usazena tak, aby mi i toho zabijáckého hafana bylo svým způsobem i líto.

Anushka1
27.07.2018

Ze začátku mi chvilku trvalo, než jsem se začetla. Ale jakmile se rozjel hlavní dej knihy (matka se synem zavření v autě a venku číhá pes), tak jsem se nemohla odtrhnout. Nejvíce líto mi stejně bylo Cuja, protože za nic vědomě nemohl :(

Janicga88
22.07.2018

opět vyborná kniha..

aneta2290
19.07.2018

Kniha rozhodně super, ale ve filmu jsem měla toho ukňouraného kluka plné zuby už po půl hodině filmu...

RendysStrange
18.06.2018

Teprve třetí kniha, kterou jsem od Kinga četla. Knihu jsem přečetla "jedním dechem". Doporučuji!!!

Rihatama
10.06.2018

Nemám slov...
Děj se rozvíjí velice pomalu, jenom postupně nabírá na rychlosti, takže si téměř až na poslední chvíli všimnu, že mě King úplně převálcoval. Už zase. Tak neskutečně skutečné. Tak hluboce přesvědčivé. Tak příšerné. Jsem fakt ráda, že jsem se konečně nechala očkovat i proti vzteklině. Děj se co děj, psovi už se do očí dívat nebudu. Jen tomu svému.
Jestli ho někdy budu mít.

ditul
04.06.2018

Krásný, jak autor se vžil do všech postav a dokázal se procítit i do psa, kterého mi bylo líto stejně jako chlapce..

Enthu
10.05.2018

I když mi zprvu trvalo navyknout si na styl, mohu říct, že tohle bylo fakt něco. To napětí, kvůli kterému jsem se posunula o pár stran dopředu a rázem se zase vrátila, protože jsem si nechtěla nic vyzradit, bylo neúnosné. A jako Cuja mi bylo opravdu dost líto, hlavně když jsem věděla, co si myslel.

ChristineDaee
15.04.2018

Úvod je dlhý, pomalý a zložitý, ale na rozdiel od väčšiny komentárov, ma veľmi zaujali a pobavili aj časti o reklamnom biznise Donninho manžela a celá aféra s malinovočervenými vločkami. Manželské problémy sú o niečo menej pútavé. Zápletka o matke a dieťa uväznených v aute kvôli besnému psovi je realistická a nepríjemná. V poslednej tretine sa dej rozbehne míľovými krokmi. čitateľ je schopný predať svoju dušu, aby uľahčil tím dvom v utrpení alebo k nim aspoň dostal mobil. :) Ustavične sa objavujú nové možnosti záchrany, ktoré rovnako rýchlo zlyhávajú. Za najdesivejšiu časť knihy považujem ,,netvora'' v Tadovom šatníku. Tiež máme v spálni veľkú skriňu a v noci sa okolo nej pohybujem veľmi opatrne. :) Zaujímavé je, že teda za útokmi inak veľmi dobrosrdečného Cuja nie je len besnota, ale aj niečo väčšie a temnejšie, niečo ako Hotel v Žiarení alebo niečo ako TO. Prastaré ZLO.

povi
13.03.2018

Nevim,jak mi mohla tahle knizka uniknout,ctu Kinga uz 20let a porad jsem si rikala-"Pch,nebudu cist o psovi."Clovek se stale uci.Tohle je typickej King.Lehce uveritelny,realny.Mam dceru ve Veku Tada.Predstava ze se neco takovyho stane mne je desiva.King to proste umi.

radka8970
11.03.2018

Příběh o jednom chlupaté miláčkovi, který se změní v zabijáckou bestii. Bravurně zde autor naladil atmosféru hned od prvních stránek. Knihu jsem zhltla jedním dechem až jsem litovala, že nemá více stran. Konec příběhu mně fascinoval.

koprnda
05.03.2018

Díky této knize jsem objevil autora S. Kinga.

Dáduše
30.01.2018

Nevím, chtěla jsem se hodně bát! Zmlsaná Řbitovem zvířátek jsem se těšila, že nebudu moci hrůzou spát. A přitom si jen nějaká paní poseděla v rozpáleném autě:)

Ajrad1981
18.01.2018

Mně bylo toho hafana líto. Jen si to představte, je vám blbě, hůř a ještě hůř a vy nevíte proč, máte žízeň, ale vadí vám voda, světlo vás bodá do očí, každičký zvuk, i bzučení čmeláka, vám trhá uši a do toho nějaký blbec mlátí dveřmi od auta, mačká klakson, túruje motor - řekněte, nechtěli byste ho zabít? :-)

Ale vážně. Já jsem nejvíc litovala chudáka bernardýna. Byla to v celém příběhu nejsympatičtější bytost. Teda nejdřív. A pak už to byl jen chudák nemocný pes...

Bublinaaa
18.01.2018

Působilo to na mě jako trochu jiná "kingovka", nežli je klasika. Neohromilo, ale ani neurazilo. Mrazivý nepříjemný pocit se dostavil i tak, přece jenom - tohle by se vážně mohlo stát. ))

cat5
10.01.2018

Hoodně dobrá kniha. Velmi dobrý nápad, v podstatě úplně "obyčejný", ale to napětí bylo boží. Jen mě trochu nudily pasáže s manžílkem v pracovní krizi. Jinak super.

Nikolas0311
07.01.2018

Další skvost z dílny krále hororů Stephena Kinga. Tentokrát hrůza a děs přichází v podobě velkého bernardýna Cuja nakaženého vzteklinou ohrožující matku a jejího syna v porouchaném autě. Kniha je od začátku zajímavá ba dokonce i s nádechem nadpřirozena. Postavy opět Kingovsky skvěle propracované. SPOILER: I přesto jaké Cujo napáchal škody bylo mi ho nakonec opravdu líto.

lucina6497
07.01.2018

Nemůžu si pomoct.. ale vždycky mě bodne u srdce, když mistr v knize "zabije" psa. Tak živé popisy umí snad jen King. Ale tady jsem si říkala sakra, kdy už ten pes chcípne!?