Zápisky o válce galské

Zápisky o válce galské

Nejproslulejší dílo římského politika, vojevůdce a spisovatele Gaia Iulia Caesara. V sedmi knihách popisuje svá galská tažení a bitvy, ale i přírodu a zvyky starých Galů, Germánů a Britanů. Celé zápisky jsou psané v er–formě (tedy ve třetí osobě, Caesar o sobě mluví jako o „něm“), čímž chtěl dosáhnout zdánlivé objektivnosti. Sloh díla je velmi střídmý, bez zbytečných odboček a kudrlinek, používá malou slovní zásobu – obsahuje jen 1 300 opakujících se slov. Pro svou jednoduchost jsou zápisky dodnes využívány k vyučování latiny. Vojtěch Zamarovský knihu popsal jako „snad nejlepší propagační dílo, které kdy o sobě kdo napsal“. Proslulá je i první věta: „Gallia est omnis divisa in partes tres, quarum unam incolunt Belgae, aliam Aquitani, tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur.“ méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336/zapisky-o-valce-gals.jpg 4.158

Commentariorum de bello Gallico libri septem (-50)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Odeon

kasparos

Možná jednostranná, ale přesto vynikající.

Franc
02.09.2016

Věru zajímavá kniha, která sice stroze a stručně, přesto čtivě, seznamuje čtenáře s událostmi doby, kdy se Římské impérium snažilo ovládnou Gálii.

Ano, kniha sice nabízí jednostranný pohled, přesto přeci jenom podává obraz své doby, zvyky tehdejších obyvatel Evropy na základě skutečného pozorování a zkušenostmi s nimi. Je vidět, že ani po tak dlouhé době se lidstvo moc nezměnilo - politikaření, intriky, zrady, uplácení, kudla do zad příteli - bylo tehdejší době vlastní tak jako je té naší. Jediné, co se změnilo, jsou prostředky, jakými se války vedou.

Pro všechny milovníky historie, obzvláště éry Říma, toto bude zajímavé počtení. Ti, kteří spíše hledají akční historický příběh o dobývání zemí krvežíznivých barbarů nepřemožitelnou Římskou armádou budou asi zklamáni. Kniha se zmiňuje o bitvách a částečně je popisuje, představují však okrajovou část knihy. Ta se spíše zaobírá důvody a rozhodnutími, pro které se pak válčilo.

LittleZedd
28.06.2016

Sice jednostranný pohled na to, jak obhájit určitou formu genocidy a podrobení. Nicméně faktické zprávy o životě, geografii a v neposlední řadě informace o taktice a vedení boje v tehdejší Evropě, jsou velmi dobrým zdrojem informací, které přetrvaly dvě tisíciletí.
Každý koho zajímá samotný Ceasar a jeho doba, se tato kniha stává povinnou četbou.

NiNo
27.02.2015

Je zajímavé uvědomit si, že propagandistické texty se psali už před více než dvěma milénii. :-) Doporučuji nejen milovníkům Antiky nebo militaristické literatury.

Centurion
10.04.2013

Sice mám její nové vydaní, ale jako milovník Římské říše a hlavně Římské legie, baly tato kniha jednoznačná volba a byl jsem opravdu spokojen. Ano jedna se o knihu psanou z jednostranného pohledu (občas až směšné pasáže) ale moc knih z tohoto období není.

shevchenko
17.07.2012

Zajímavá kniha, ale....psáno podrobně a koho baví římské války či římská kultura, vřele doporučuji :) Jinak já jsem si ji koupil, když byla ve slevě a hned jsem tak našel pár tiskových chyb, chyběli čárky a za tu cenu se stejně vyplatila :)

mareq

Zajímavá kniha, ale bohužel trošku trpí autorovým jednostranným pohledem.