Astonius Astonius komentáře u knih

Živel Živel Jess Kidd

(SPOILER) Na tohle čtení si člověk musí udělat náladu - musí chtít číst něco jiného, něco slohově povznášejícího a trochu divného. Musí být přesycen všemi těmi opakujícími se thrillery a moderními romány a dát šanci pomalému čtení. Autorka má totiž velký dar slova a čtenář úplně žasne, jak dokáže vystihnout přírodu, dění nebo náladu absolutně neotřelým způsobem tak, že je to naprosto trefné a vystihující. Někdy se mi stávalo, že jsem se musela kousek vracet, protože oči to že zvyku rozeběhly po textu, ale nestíhala jsem si ty čtené výjevy představit - autorka pomocí málo slov obsáhne více dění, takže je nutné zpomalit a uvědomit si to (a následně poznat tu krásu vyjádření) :-) Kniha měla pro mě samozřejmě i slabá místa, v jedné chvíli se mi zdálo, že se to táhne a nic moc se neděje a také musím říct, že mne zklamal konec. Přece jen jsem pořád čekala na zjevení a "pokec" Orly s Mahonym - když už se duchové mrtvých staly součástí jeho každodenního života, opravdu bych ráda četla nějaké velké finále v podobě setkání s matkou. Také se mi párkrát stalo, že jsem dost dobře nepochopila určité události - to byly ale asi ty prvky magického realismu, tak jsem to tak brala :-) Jsem ráda, že jsem knihu četla - obohatila mne o čtenářský zážitek, pár vypsaných pasáží a příběh, v němž jednu z hlavních rolí hráli duchové. Jejich výskyt jsem si opravdu užívala, situace s nimi byly někdy hrůzostrašné a někdy velmi komické. Knihu opravdu doporučuji.

Ukázka z textu :

"Dnes bude poslední pěkný den. Po dnešku se vrátí irské počasí a do Vánoc už se to bude jenom zhoršovat. Po dnešku se déšť stane stálým návštěvníkem, přitáhne si židli a udělá si pohodlí. Právě teď se ale tmavé dny zdají vzdálené, protože slunce peče a obloha je plešatá, bez mráčku. "

20.01.2022 4 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

(SPOILER) Možná je to spíš na dvě hvězdičky, ale ty první dvě třetiny mě dost bavily, tak tomu něco přidám. Jak už to tak bývá, poslední třetina obsahující rozuzlení vše totálně zabila. Vše bylo předvídatelné a na sílu vymyšlené jen proto, aby to dobře dopadlo. Konečné události v jeskyni, kdy zraněná policistka podplouvala s omdlelým chlapem zatopenou částí, s malým klukem před sebou, proti mořskému proudu, byly opravdu supermanovské. Musím říct, že jsem ještě očekávala, že se uvolní ta hromada kamení zakrývající mrtvé tělo, která pořád měsíce a měsíce držela na místě i za přílivu, kdy byla jeskyně plně potopená a naši hrdinové při proplouvání pohlédnou do očních důlků tlející Olivie... :-) Přehnaně vysoké hodnocení nechápu, možná jde o čtivost, ta byla vysoká, nenáročný sloh plný překvapivých momentů - ale s pokulhávající logikou....

16.07.2021 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Musím říct, že to byla hrůza.... :-) Nevím, co jsem čekala, asi trochu úrovně, když by to snad mělo být pro dospělé, ale je to jen příšerně natahovaná slátanina pro mládež a to zařazení do dospělých je jen z důvodu těch zmínek o drogách, sexu a násilí (i když dnešní mládež se zrovna jen tak zkazit nemůže při dostupnosti zmíněného na netu..). Jestli se mi Kroniky prachu zdály příšerně dlouhé, tak tohleto je ještě mnohokrát předčilo. Člověk přečetl 400 stran, byl v půlce a pořád nic, co by ho ke knize poutalo.... Fantasy pro mne není, zdá se, tedy ne tohoto druhu, kde vystupují různé až pohádkové postavy a chovají se jako puberťáci. Nedokážu si ani dost dobře představit např. krasavici, která má "sexy kopýtko" :-) Čtení této knihy pro mne bylo ztrátou času, chtěla jsem zkusit zase něco jiného a svůj účel to v podstatě splnilo, musím si dát nutně něco vážného a náročnějšího. Chápu ale i vysoké hodnocení čtenářů mladších ročníků, kteří mají ke knihám tohoto typu blízko - já sama to už ocenit nedokážu.

16.03.2021 1 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Nějak se mi poslední dobou nedaří.... :-) Novinky populárních autorů nějak nestojí za nic :-) Čekala jsem super detektivku, ale kam až to autorka nechala dojít, nad tím jsem jen kroutila hlavou. Odrazoval mne už začátek, kdy se prakticky dozvíme, jak případ v minulosti dopadl a následně nám ho autorka začne vyprávět. Nijak jsem to neprožívala, když jsem znala výsledek pátrání po poslední unesené dívce, čekala jsem tedy jen krátké shrnutí a pokračování děje v současnosti, ale k tomu nedošlo. Sáhodlouze nám bylo předkládáno vyšetřování, což by mohlo být zajímavé nebýt toho začátku... Další věc bylo množství postav - pamatovala jsem si podle jména asi dva tři, takže když hlavní hrdinka někam přišla a s někým se dala do řeči, nějak jsem se nechytala, co je to za člověka. No a celé vyústění děje, to ponechám bez komentáře. Kniha mne k sobě vůbec nepoutala, spíše jsem se v průběhu jejího čtení poflakovala před knihovnou a vybírala, co bych za to vyměnila :-)

23.07.2020 2 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Tohle bylo tak krásné čtení! :-) A mám na mysli hlavně sloh autorky - její obraty a přirovnání, vylíčení atmosféry, vnímavost mezilidských vztahů a smysl pro humor. Stvořila příběh, při kterém uvěříte, že existuje někdo, kdo běžně vídá duchy svatých a komu se dějí někdy nadpřirozené věci. Rozplétání starých tajemství je až magické - objevované staré fotografie, kresby a vzkazy - čtenář se prostě musí nechat unášet dějem a nešťourat v tom - zamhouřit oko nad drobnými nelogičnostmi v "reálné" části příběhu :-) Na čtení jsem musela mít klid, abych se plně soustředila a četla jsem pomalu, aby mi nic neuniklo. Styl autorky je opravdu originální a inteligentní, dokáže pár větami vykreslit např. odpudivý vzhled "vetešníka", velkolepost a zchátralost jeho sídla, způsob komunikace svatých, přitažlivost muže, sex a plno dalších situací - a to tak neotřelým stylem, že má člověk pocit, že absolutně vystihla podstatu, přitom nepoužívá žádné podrobné popisy. Při čtení čtenář vše úplně živě vidí před očima a každou situaci prožívá, jako by tam byl. Určitě si přečtu i další knihu od autorky, tohle se mi opravdu moc líbilo.

28.06.2020 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

(SPOILER) ****SPOILERY POZOR**** Zpočátku se četlo velice dobře a téma mne zajímalo, bylo to neotřelé a očekávala jsem psychologické hrátky mezi mlčící pacientkou a psychoterapeutem, který se ji bude snažit rozmluvit. Zhruba do jedné třetiny mne kniha opravdu držela a pochvalovala jsem si i vývoj Thea, na kterého si čtenář v průběhu příběhu stále opravoval názor tím, jak se seznamoval s jeho chováním z minulosti. Pak to ale začalo tak nějak stagnovat, "vyšetřování", která Theo prováděl, mne nebavila a jeho vzpomínky už mi šly také na nervy, bylo to nezáživné, nicméně stále jsem si říkala, že musím vydržet, protože to je příprava půdy pro finále. No. Sice to tak bylo, ale mne celé zakončení hrozně zklamalo - především nezvládnutými momenty překvapení, nic nebylo vygradováno, jak by být mohlo - mám tím na mysli hlavně první okamžik, kdy Alicia promluvila a pak to zásadní odhalení, jak se vše při vraždě odehrálo. Úplně to v tom stylu zaniklo a to je škoda. Čekala jsem, že to bude vystupňováno chytrou psychologickou hrou mezi těmi dvěma a její první slovo bude jedno velké "bum".... Další velké zklamání se váže k osobě Thea - pokud mne na začátku zajímal, tak na konci už jsem ničemu ohledně něho nevěřila, psychologie jeho postavy nebyla dle mého názoru vůbec zvládnutá a tím pádem tato postava byla nepravděpodobná. Byl lékař, inteligentní člověk, psycholog, ale nedokáže si promluvit s manželkou, která mu zahýbá, snižuje se k tomu, že ji nejednou sleduje a potom chce soka v lásce utlouct kamenem, s kuklou přepadne cizí ženu a vyhrožuje jí pistolí atd. atd. Pokud by se věci odehrály tak, jak bylo nakonec odhaleno, myslím, že by Theo utíkal na sto honů od místa, kde byla Alicia hospitalizována a byl by rád, že nemluví a nezná jeho tvář. Bohužel za mne lehký podprůměr.

25.04.2020 2 z 5

Outsider Outsider Stephen King

První polovina knihy byla tak super detektivka, že jsem od ní nemohla vůbec odejít - a říkala jsem si, že jestli tuhle zápletku King vysvětlí, bude lepší, než Agatha Christie.... :-) Vysvětlil...... Ale po svém, po Kingovsku - což se dalo předpokládat :-) Říkám si, jak skvělý je to spisovatel a jak velmi dobře umí své řemeslo, protože kdokoli jiný, kdo by se pokusil zpracovat témata tak, jak je vymyslel on, by si na nich nutně vylámal zuby. King má dar i z naprosto praštěných a ujetých věcí udělat texty, při kterých čtenář ani nedýchá. ***** SPOILER ****** Bohužel konec mi to trochu pokazil, vše se vyřešilo tak nějak moc "obyčejně", nenásilně a idylicky, na to, s jakým zlem měli naši hrdinové tu čest - i úplný závěr týkající se očištění jména Terryho Maitlanda mi hodně skřípal, takže jsem za to shodila jednu hvězdu dolů. Ale i tak perfektní knížka, na kterou jsem myslela ve dne v noci.... :-)

28.05.2019 4 z 5

Čtenář si při čtení připadá jako soudce, kterému se dostal do ruky spis dokumentující nevyjasněné úmrtí výpravy a je na jeho uvážení, ke kterému naznačovanému vyhodnocení se přikloní. Jak je v knize hned na začátku napsáno, návrhů na to, jak to mohlo být, je hodně, ale každý má své "ale". Záhada by to možná mohla být trochu méně záhadná, kdyby se to nestalo v SSSR - zde bohužel nelze věřit pomalu ničemu, co se tvrdí. Faktem jsou mrtví, ale jsou pochybnosti prakticky skoro ve všem ostatním, včetně míst nálezů, zajištěných důkazů a chybějících důkazů. Co nevykonal čas a zmíněná snaha o zatajování, to dokončila nedobrá práce vyšetřovacího týmu na místě. Kniha podává vyčerpávající obraz na vše okolo podivné smrti Djatlovovy výpravy a také asi všechny myslitelné možnosti, jak to mohlo být. Věřím, že skutečnost byla určitě realistická a postrádající mystiku, ale to se dnes už nikdo nedozví. Díky tomu máme na světě záhadu, při jejímž čtení mrazí v zádech. Kniha byla velmi čtivě a zajímavě zpracovaná, umocněná velkým počtem autentických fotografií. Některé pasáže s detaily byly pro mne však zbytečné nebo se zbytečně opakující, i když těch nebylo mnoho. Kniha mne velmi bavila, doporučuji.

26.04.2018 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

To děsivé a nervy drásající v této knize není netvor, ale "rodinná situace", která ho vyvolala.... Kniha je trochu o něčem jiném, než se tváří - a řeší trochu jiný druh strachu, než který jsem předpokládala. Dětem podle mého názoru moc určená není, protože i dospělý z ní je úplně rozhozený, natož dítě... Ten tísnivý pocit, který kniha vyvolává, je uvnitř, psychický - není to tak, že by se člověk pak bál o samotě potmě.... Krásné ilustrace celou atmosféru umocňují. Musím však říct, že kdybych předem věděla, o jakém konkrétním neštěstí bude kniha pojednávat, nečetla bych ji.

29.11.2016 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

(SPOILER) Já se musím přiznat, že při čtení téhle knížky jsem se trochu vrátila do svého mladšího já a dokonale jsem se dokázala vcítit do mladých dívek, které jsou z toho úplně na větvi :-) Musím bez mučení přiznat, že se mi to líbilo a četlo se to parádně. Samozřejmě nejde o žádné závratné dílo, ale hodnocení 3 hvězd pro mne znamená, že to rozhodně bylo nadprůměrné. Ocenila jsem ty nápady co se draků týče a všeho okolo nich a jejich jezdců, to bylo moc hezky vymyšlené a taky hlavní hrdinka byla celkem sympatická s jejími nedostatky a s jejím vývojem. Pokud jde o romantiku a erotiku, toho jsem se bála nejvíc, aby to tam nebylo od první stránky... Myslím, že se to autorce povedlo i v tomhle směru - jiskření mezi hlavními hrdiny vydrželo prakticky celou knihu a bylo moc hezky podané, pomaloučku, polehoučku a díky tomu to bylo extrémně čtivé. Erotických scén nebylo moc, což je tedy pro mě taky klad, i když se také nevyhnuly určitým trapným okamžikům. Myslím, že i na tomhle se pozná, že text psala už zkušená žena, podle medailónku na konci knihy :-) Celkově hodnotím kladně a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, i když jsem už hodně za hranicí čtenářů, kterým je věkově určena.

17.04.2024 3 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Kniha spadá do kategorie "divím se, že to někdo vůbec vydal". Absolutně nezáživné a nudné, cenu by měl dostat autor anotace, který to dokázal shrnout natolik lákavě, že mě to přinutilo ke koupi. Děj je vyprávěn stále stejným unylým tempem, žádná velká gradace či napětí, plno vycpávek, aby se to natáhlo a chyby v logice - viz perfektní komentář od Kanuska níže. Za mě tedy bohužel ne.

08.04.2023 1 z 5

Prokletí: Jaro komisaře Ricciardiho Prokletí: Jaro komisaře Ricciardiho Maurizio de Giovanni

(SPOILER) Dávám plný počet a nemůžu vypisovat všechny aspekty, proč tomu tak je, to by byl dlouhý komentář. Tohle je opravdu krásná série, jak svými náměty, osobou vyšetřovatele a prostředím, tak i těmi věcmi okolo, popisy nálady ve společnosti, projevy ročního období, ale hlavně trefnými postřehy z lidského života. Detektivní práce probíhá tak nějak mimochodem, přitom reálně, svědci a podezřelí jsou vyobrazováni velmi lidsky, s pochopením jejich povah a pohnutek. No a přidaná hodnota těchto příběhů je schopnost hlavního hrdiny vidět duchy zemřelých a slyšet jejich poslední slova. To je další rozměr, který ozvláštňuje celý příběh a otevírá plno dalších možností, přitom je vpraven s ohromným citem, absolutně nerušivě a přirozeně. V textu je mnoho různých úvah a postřehů k zamyšlení, děj je podáván originálně, např. formou několika odstavců následujících za sebou je čtenář často informován, co v danou chvíli dělají další osoby zapletené do příběhu. Bylo to opravdu krásné čtení.

Ukázka:
"Nastane moment, kdy se umírá. Ne ten moment smrti, myslím moment, kdy se spustí nevratný proces, který vede nevyhnutelně ke smrti. Třeba to trvá roky, ale nedá se tomu vyhnout. Jedna sklenka vína, jedna cigareta. Ta kapka, co přeteče."

02.04.2023 5 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

(SPOILER) Bohužel, mě to nudilo a přišlo mi, že mi to bere čas, který tomu musím věnovat, abych vůbec dočetla. Líčené situace byly absurdní a uzpůsobované mimo logiku pro zdar hlavního hrdiny, který měl možnost pak vše náležitě s nadhledem a bez emocí v jakkoli dramatické situaci okomentovat. To mělo být vtipné. Jenže já nemůžu pominout, že věci by prostě nevycházely tak, jak vycházely. Rozřezaná mrtvola se jen tak jednoduše beze stop neschová. A pokud se čtenář chce příběhem dál bavit, musí autorovy nelogické závěry od začátku přijímat a nabalovat je. To bych byla ochotná dělat, kdyby za to ten příběh nebo styl stál. Absolutně mě nezajímalo nic z toho, co kniha "s humorem" řešila - právníka, jeho rodinné problémy, mafii, nekalé praktiky nebo školky. Občas tam humorné pasáže byly, ale jako by byl příběh vymyšlený v návaznosti na ně - a ne naopak, tedy silnější příběh vyprávěný s humorem. Bohužel, za mě ne.

11.03.2023 2 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Mám ráda dlouhé knihy...., ale jen v případě, kdy mi to něco dává - bohatý děj, detaily, stupňující napětí. To nebyl případ této knihy. Přišlo mi, že autorka se vydala na začátku z toho nejlepšího a pak už šla kvalita dolů - kolem strany 350 jsem po asi 3 týdnech čtení pocítila, že pokud to nedojedu zrychleně, asi to odložím. To mluví o tom, jak moc jsem byla napjatá, jak to asi dopadne.... Přitom zpočátku jsem byla opravdu nadšená - zajímavě rozehraný příběh, sympatický hlavní hrdina, normální postavy a prostředí blízko místu, kde žiju, neokoukaný námět. Navíc sloh, který přinášel krásné postřehy a nevšední přirovnání. Jenže si to tohle kouzlo prostě neudrželo. Pro mne se to ztratilo v mase balastu a jalových vyplní, které sloužily jen k oddálení tušeného vyústění celého příběhu. Škoda, seškrtat by to chtělo. Ale to je jen můj názor. A ještě jedna věc - úplně mě vytáčela ta milostná naháněcí linka ze strany Hanky... :-)

22.11.2022 2 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

(SPOILER) Možná jsem měla příliš velká očekávání, ale kniha je nenaplnila. Asi do poloviny jsem dokonce uvažovala, že jako nedočtenou odložím,protože příběh byl čím dál víc fantasmagorie, na kterou jsem absolutně neměla náladu. Samozřejmě pak se to zlomilo a vše se začalo logicky vysvětlovat, ale tenhle dlouhý rozjezd (pro příběh samozřejmě nezbytný) mne nebavil. Následné vysvětlení je sice uvěřitelné, ale že by mě to nějak oslnilo, to říci nemůžu. Obálka podle mě evokuje úplně jiný příběh.

17.12.2021 3 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

(SPOILER) Musím říct, že mě to nebavilo, i když autora velmi obdivuji, že dokázal něco takového vymyslet a sepsat :-) První třetinu jsem měla pocit, že to nechápu, další asi třetinu to celkem šlo a poslední třetinu jsem už musela přeskakovat, protože toho bylo už moc, bylo to zdlouhavé a pro mě celkem o ničem. Zdálo se mi, že se řeší stále dokola stejné věci bez přidané hodnoty - stále stejný příběh v obměnách, jak autora dokázaly napadnout. Jedna katastrofická situace střídala druhou, ale já to nijak neprožívala, bylo to úmorné a po dalším a dalším "restartu" jsem se více a více znuděně opět dostávala do aktuální situace,až jsem zjistila, že mi je už úplně jedno, jak to skončí. Pro mě by byl optimální více rozvedený příběh odehrávající se v první polovině, tedy Barryho první návrat v čase a možnost zabránění smrti blízké osoby. To, co se odehrávalo dál, to množství různých návratů a jejich následné dobíhání, byl pro mne chaos a fantasmagorie. Jako by autor chtěl ukázat, co má nápadů a aby se mu tam všechny vešly, musel ty úvodní části zestručnit vyprávěním vzpomínek hlavního hrdiny na aktuální život. Čtenář byl tak zrychleně uveden do nynějšího stavu a autor mohl začít detailněji připravovat zrovna aktuální neúspěšnou misi ke zničení křesla.... Tohle mi prostě nesedlo, i když chápu, že se to asi lidem může líbit...

17.09.2021 2 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Autor píše tak zajímavým stylem, že mě to udrželo i u tak hrozného tématu. Nečekala jsem po pravdě, že knihu dočtu, protože věci, kde se ubližuje dětem, nevyhledávám, ba přímo je záměrně odkládám... Tady jsem se toho zezačátku také obávala, ale autorův sloh mne prostě vábil. Někdo si může říct, že to není nic extra, prostě další detektivka, ani žádné dechberoucí drastické scény, ale to je právě ono. Bylo to tak uvěřitelné, vystupovaly tam tak normální postavy a situace se řešily tak běžně, jako v životě, že jsem měla pocit čtení o skutečné události. Příběh byl vyprávěn z pohledu několika osob a obsahoval jejich myšlenky a vnitřní monology, které postupně odkrývaly jejich minulost. Autor všechno velmi pečlivě promyslel a charaktery zvládl i psychologicky, všechno jsem mu věřila. Velmi šikovně obě zpočátku oddělené linky propojil způsobem, který jsem absolutně nečekala. Je to čtení, které čtenáři dává další rozměr, nebude myslet jen na kriminální zápletku, ale i na další v příběhu otevřené zápletky, hlavně vztahy mezi otci a syny, těžký život v rodině, kterou jeden z rodičů opustil a v neposlední řadě zločin a trest s přesahem do pohnutek ke zločinu, které vyvěrají často už z dětství. Jediné, co se mi nelíbilo, byla připomínka na obalu knihy, kdy je autor srovnáván s Kingem - tyto vějičky mě dost rozčilují, protože každý autor je jiný a srovnávat to podle mého nelze. Jenže King asi hodně táhne, tak se musí zmínit na viditelném místě pomalu na každém thrilleru..... :-)

28.02.2021 4 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

(SPOILER) Nečetla jsem na jeden zátah, ale jak k tomu povídky přímo vybízejí, prokládala jsem si jimi jiné knihy. Vyloženě špatná nebyla žádná z nich, v každé jsem si něco, co bylo napsané jen pro mě, našla, ale vyloženě topky pro mě byly tři. Nejlepší "Nechte dítek jíti ke mně" - tohle byla síla, pro každou matku dětí školou povinných je to psycho... Ale bylo to napsané tak, že jsem prostě musela vědět, co za tím je a nemohla jsem knihu odložit... A další dvě nejlepší byl "Dolanův cadillac" a "Taťka". Při první z nich jsem obdivovala Kingovu přípravu a promyšlenost všech detailů a při druhé fikanost, s jakou byla napsána - začátek jako klasická povídka o únosu dítěte, ale následně obrat zcela jinam, z oběti se stává útočník a z povídky o únosu povídka upírská.... Bezvadné to bylo :-)

08.11.2020 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

*** ASI MOŽNÉ SPOILERY*** Bylo to velmi čtivé a originální, to ano, ale asi jsem čekala víc. Čekala jsem prostě mimo jiné popis toho, co se hlavní hrdince stalo. Chápu, že autorka se do toho asi nechtěla v detailech pouštět, ale za mě to tam prostě chybělo - pochopila bych pak lépe to, čím je Sára v současnosti. Takhle i přes vědomí všech špatných věcí z dětství mi nebyla moc sympatická - život, který žila, jí podle mého názoru nakonec i vyhovoval a nijak se nesnažila něco změnit. Tím tedy myslím např. její nechtění se vyléčit (z důvodu pobírání důchodu) a s tím spojené nebraní léků, lhaní a podvádění. Pokud si o sobě myslím, že jsem v pořádku, proto neberu léky, ale pak vidím, že si nedokážu sehnat ani nenáročnou práci pro své psychické problémy, pak si ten problém asi musím připustit. I když bylo hrozné, čím si v dětství prošla, zdálo se mi, že všechny nezdary ve svém životě omlouvala právě tímto traumatem. Životní styl hlavní hrdinky spojený se sběrem hub mi nevadil a četla jsem o něm ráda - při každé návštěvě lesa jsem si na ni vzpomněla :-) Sloh autorky byl výborný, bavilo mne prolínání dětství a dospělosti tak, že člověk nevěděl, ve které časové ose se zrovna ocitl - ale netápal dlouho, jednu dvě věty a už byl v obraze. Uvítala bych i pohled jiné osoby - matky nebo otce. Kniha byla opravdu čtivá, svým způsobem napínavá, protože jsem stále chtěla vědět, kdy už to přijde, kdy budu číst o tom zločinu, ale ono to stále nepřicházelo - tak jsem čekala na závěr, jestli bude např. nějaké podrobné sezení u psychiatra, kde to všechno vyjde na povrch - ale zase nic :-) V tomto směru stále nic a najednou byl konec :-)

19.04.2020 3 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

*** MOŽNÉ SPOILERY*** Každou knihou z této série člověk ví, do čeho jde a co může čekat. Opět to bylo velmi čtivé a ze zajímavého prostředí, příběh si plynul svým známým tempem. Čtenář už ví, že když knihu otevře, začne předmluvou s popisem nějakého zločinu, pak následuje samotný děj buď s nálezem mrtvoly nebo ohlášením zločinu a výjezdem policie na místo, rozjede se vyšetřování a pak už jen člověk čeká, kdy do děje vpluje Tomasetti a kriminalita se začne míchat trochu i s láskou :-) A přesto, že je to už čtvrtý díl v této zavedené posloupnosti, stále mě to velmi baví. Musím říct, že autorka velmi názorně dokáže popsat místa činů, dramatické situace, prostředí nebo mrtvoly, její popisy člověka přikovají ke knize a dokáže je prožívat, jako by se tam nacházel spolu s Kate. Situaci, kdy amišský otec musel ztotožnit svou mrtvou dceru na pitevně, rozebrala i s komentářem hlavní hrdinky tak živě, že člověk to prožíval, jako by šlo o někoho známého a úplně to viděl před očima. Jediné, co stále trochu pokulhává, je ten vztah našich hlavních hrdinů, velmi se snažím jim to věřit, ale nějak mi to pořád nejde :-) Samozřejmě chápu, že autorka klade důraz právě na nevšednost jejich náklonnosti související s "démony minulosti" obou zúčastněných, ale moc jim to stále nevěřím :-) Nicméně i tato část série se vyvíjí a každým dílem se to někam posunuje. Jako kladné hodnotím abstinování Kate, hodí se to k ní daleko lépe než opíjení. Na závěr jsem v doslovu čekala alespoň drobnou zmínku o Noahově sestře z jeho pohledu, stačila by jen myšlenka, abych našla spojitost s předmluvou a potvrdila si jeho vinu i ve vztahu k ní.

22.03.2020 4 z 5