Vetešník

Samotářská pečovatelka a nevrlý vetešník v domě plném tajemství… Maud Drennanová je pečovatelka, které se následkem tragické události v dětství zjevují upovídaní duchové svatých. Kromě své bytné se s nikým nestýká a plně se věnuje svému povolání, v němž nachází útěchu — dokud se neseznámí s panem Floodem. Cathal Flood žije v rozlehlé rezidenci plné haraburdí a divokých koček. Předchozího pečovatele dohnal do blázince a Maud je jeho poslední nadějí, že bude moci ve svém sídle zůstat. Nesourodou dvojici stmelí láska k irským příběhům i společná nevraživost vůči Floodovu panovačnému synovi. Jenže z temných koutů domu se začnou vynořovat rodinná tajemství a záhady, které se Maud snaží s pomocí své bytné vyřešit. Byla smrt Cathalovy krásné manželky Mary skutečně nehoda? A jak s rodinou Floodových souvisí zmizení patnáctileté školačky v Dorsetu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411218/big_vetesnik-mQe-411218.jpeg 3.997

Vydáno: , Host

The Hoarder, 2018

Kniha Vetešník

petr_

Knihu jsem nedočetl a proto ani nehodnotím. Pustil jsem se do ní po knize "Živel" a doufal jsem, že se ještě něčeho zajímavého dočtu, ale byl jsem zklamán.
První zklamání bylo v tom, že se děj nijak nevyvíjel a byl nudný.
Druhým zklamáním bylo, že vlastně byl na stejné konstrukci jako Živel. To znamená detektivka s prvky duchařiny. Opět se hrdina spojí s místním mudrcem (v tomto případě sousedka) a řeší starou historii. Možná, že mě odradilo i prostředí domu plného veteše, s čímž mám osobně neblahé zkušenosti. Doufám, že se autorce podaří ještě napstat nějakou dobrou originální knihu.

knihomol1985

Na tuto knihu jsem se těšil, ale bohužel za mě ne a už se k ní nevrátím...

Kenan

Pan Cathal Flood, je stařec, umělec na penzi, žijící ve své rozlehlé vile, plné jím nastřádaného odpadu a plné koček, který se odmítá odstěhovat do domu s pečovatelskou službou. Jeho pečovatelka Maud zjišťuje, že v domě je něco v nepořádku a podporována kamarádkou Renatou se pouští do pátrání. Řešíme smrt Cathalovy manželky, jeho záhadnou dceru a zmizení Maudiny sestry. Do příběhu vstupují další postavy.
Není to zvlášť výrazný, originální příběh, nedokážu ani určit o jaký jde žánr. Je to detektivka, duchařina, je to i vtipné, vystupují zde svatí, ochočená liška a přesto, že jde o takový mix, styl jakým byla kniha napsána je skvělý. Je to čtenářský zážitek, doporučuji.

Dela111

Ještě než začnu chválit knihu, chci poděkovat Arwen777 a kap66, jejichž komentáře mě k tomuto příjemnému počtení navedly, byl to krásný čtenářský zážitek :-).
Těžko vybrat do jakého žánru kniha patří, snad od každého se tu něco najde. Vetešník obsahuje neobvyklý příběh, reálný a zároveň s trochou nadpřirozena, veselý i smutný, plný kouzelné atmosféry, která cílové čtenáře pohltí.
Jsou zde úžasné postavy, ať už jde o nerudného nemytého starce Cathala Flooda nebo pečovatelku Maud, která vidí svaté, či její kamarádku (a zároveň kamaráda v jednom) Renatu.
Neméně důležitou roli tu má i dům plný veteše, který mimo hromad všeho možného skrývá i nejedno tajemství, která se Maud snaží odhalit. A všude kolem jsou kočky a navrch jeden lišák... Zní to celé trochu střeleně? No ono to takové taky je, ale krásně se to čte ;-).

Selket
08.12.2021

Začíná to tak hravě a končí to tak smutně... Skvělé slovní obraty, příběh také nebyl špatný, ale jakoby v něm něco chybělo. Pokud bylo záměrem, že si ani čtenář nemá být jistý tím, zda se všechno v knize odehrává doopravdy, nebo jde jen o spekulace a bujnou fantazii, pak bych možná dokázala přidat ještě jednu hvězdu, ale závěr ve mě tohle nepodpořil, spíš jsem měla pocit, že to celé vzniklo nějakou náhodou a ve skutečnosti měla být kniha jen jedna z dalších nadpřirozených detektivek...

pajaroh
04.12.2021

Skvělé originální slovní obraty, přirovnání a vyjadřování, podivné postavičky a starý viktoriánský dům plný haraburdí a koček - to je podle mého hlavní kouzlo této knihy. Nepostrádá ani vtip a překvapivé zvraty a obsahuje hodně originálních myšlenek a zajímavých chvilek, ale autorka se u nich neumí zastavit, rozvinout je, spěchá dál a honí další scénu. Díky tomu je toho všeho nakombinováno přespříliš: duchařina, svatí, hororové prvky, sociální problémy, akční děj, nahuštěné bizarní obrazy. Jako překořeněné jídlo.

Dávám průměrné hodnocení, ale zároveň přiznávám, že mi nějak ten starý irský dědek s ochočenou liškou chybí...

Clair16
16.11.2021

„Rychlé reakce a těžké kuchyňské náčiní mohou zvrátit i ty nejzoufalejší situace.“ Sarkasmus, s nímž pečovatelka Maud přistupuje k úkolu postarat se o nevrlého starého pána a jeho chátrající sídlo naplněné harampádím, mě moc bavil. Časem ale její nadhled ustoupil stejně jako snaha o úklid, kterou nahradilo pátrání.
Vetešník je příběh z „říše pohádek pro dospělé“. Odehrává se ve strašidelném domě s nepředvídatelným majitelem, množstvím podivných, ošklivých i okouzlujících artefaktů, ošuntělých koček a imaginárních kostlivců ve skříni, kteří každou chvíli hrozí přeměnou ve skutečné. Podobné si s sebou nese i Maud, a i když neprozrazuje podrobnosti, dá se tušit, že její vnímání a cítění jsou ovlivněny právě jimi. Mlčenlivé duchy domu vysílající své signály doplňují překvapivě zábavné postavy mučedníků, pomáhajících alespoň glosami, když už konkrétněji zasáhnout nemohou…
Vyprávění je zasazené do současnosti, ale pomyslné odvíjení Ariadniny nitky má klasická pravidla, spoléhá na výpovědi svědků a intuici samozvaných detektivů, a to i v případech, kdy by nejistotu vyřešilo pár internetových kliknutí. Ale právě atmosféra spolu s živým jazykem a pečlivě dávkovaným napětím je tady základem úspěchu. Škoda, že na samý závěr přichází určité ošizení, ale i to vlastně odpovídá povaze žánru, který neopomíjí romantické prvky. Jakmile se z prince stane vlk, všechno ostatní zkrátka tak jako tak ztrácí smysl :-). V součtu příjemné čtení, u kterého spolehlivě zapomenete na vlastní trable – a možná místy i na okolní svět.

Arwen777
29.08.2021

Jsem okouzlená. Začalo to krásnou obálkou, v úvodu knihy mě potěšila poetika jazyka a krása hry se slovy a poutavého vyprávění s lehkým humorem, pokračovalo to hromadícími se tajemnými událostmi a dřímajícími rodinnými strašáky a skončilo to tím nezapomenutelným pocitem, který si užívám, když zavřu knihu, ale ještě dlouho ji držím v rukách, abych si to potěšení ještě chvíli prodloužila, protože vím, že jsem dočetla knihu, na kterou dlouho nezapomenu.
Je to vskutku zvláštní dílo, mix poetiky, tajemna a ironie, se stopami hororu, detektivky nebo společenského románu, to přeci nemůže fungovat. Ale může, když tomu přijdete na chuť. A nakonec zjistíte, že vás autorka navnadila podivnými událostmi, snažila se odradit nerudným staříkem, vyděsila vás zvláštními kuriozitami, občas znechutila staříkovými slovy a chováním, napnula dávnými i teprve chystanými zločiny, seznámila s celou řadou svatých a s celou řadou lidských charakterů, dobrých i špatných. A to, co ve mně po dočtení zůstalo rezonovat, je velké pochopení pro lidské chování, charaktery, prožitá utrpení a složitost života. Poklona autorce.
Krásná kniha. Doporučuji.