Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Krásná kniha, rodinná sága, která líčí osídlování Nového Zélandu anglickými vystěhovalci. Poutavě popsaný romantický příběh, okořeněný trochou dobrodružství a realistickým vylíčením těžkého života farmářů a osadníků. Každou čtenářku ale především upoutá vylíčení postavení tehdejších žen, které byly brány podobně jako chovné kusy, jejich úkolem bylo především rodit děti, pracovat a neodmlouvat. Buďme vděčné za svobodu a možnost volby, kterou máme, a obdivujme sílu tehdejších žen. Doporučuji všem čtenářkám, které mají rády dlouhá vyprávění s dávkou romantiky a dobrodružství a zároveň se nenásilně chtějí dozvědět něco o historii.

01.06.2019 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Velmi klidná detektivka z Bretaně. Žádné strhující tempo, žádné hromady mrtvol nebo litry krve. Pátrání je založené na shánění informací a přemýšlení inspektora Dupina, který bez kofeinu a jídla nedokáže vydržet příliš dlouho. Nádherně vykreslené prostředí přírody Bretaně a malebných městeček u moře. Dobré čtení.

19.04.2019 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Zajímavé propojení ekologického poselství se zamyšlením o rodinných vztazích a hodnotách. Ačkoliv to opravdu není ta nejdokonalejší kniha, kterou jsme četli, to volání, abychom se konečně probudili ze snu o pánech tvorstva, to je to, co bychom si z ní měli zapamatovat. Vymírání včel, a nejen jich, to už tu přeci je! A kam to povede, to by měl pochopit každý průměrně vzdělaný člověk. Tak kdy konečně se poučíme? Kdy se začneme zamýšlet nad naším konzumním způsobem života, kdy jen bereme, ale nic nevracíme. Dokonce ani nenecháváme na pokoji...
Co se týká vztahů v rodině, je otázka, jestli je dnešní model ten nejsprávnější. Už jsme zvyklí na to, že si každý jde svou cestou a každý náš potomek si může vybrat, co chce dělat, a v době neomezených možností je to opravdu cokoliv... Zároveň to ale vede k porušení rodinných tradic, vazeb a pout. Už jsme zvyklí starat se jen o sebe a to, že našim dětem poskytujeme vše, co chtějí, neznamená, že se o nás jednou postarají...
Takže pro mě spousta témat k zamyšlení a knihu rozhodně doporučuji.

14.01.2019 5 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Thriller a zároveň sonda do mezilidských vztahů. Dobré čtení pro ty, kteří nevidí jen černobíle. Musí být muž, který podvádí svou ženu, vždy jen zavržení hodný? Musí být vrah jednoznačně zlý člověk nebo má i jiné stránky? Jak se utváří dětská psychika a které faktory ji dokáží pokřivit? Co vede ženu k tomu, aby navázala vztah i se ženatým mužem? Jaké důsledky mohou mít i malé, skoro nevinné lži? A co si všichni v sobě neseme z dětství a dospívání? Na jakém základě a s jakými zkušenostmi vytváříme nové vztahy a jak se na nich minulost dokáže podepsat? To jsou otázky, které mně víří v hlavě po přečtení této knihy. Doporučuji, pokud máte zájem o trochu jiný thriller.

28.10.2018 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Jedna z nejlepších fantasy, které jsem četla. Dlouho jsem s koupí váhala, protože na trhu je toho dnes hodně a máloco stojí za přečtení. Knihu jsem si půjčila v knihovně, ale po přečtení jsem si ji hned koupila, abych ji měla doma a mohla se k ní vracet.
Neuvěřitelně napínavý děj, rozsáhlý, ale v žádném případě ne rozvleklý. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Dobře vykreslené postavy a dějové linky, je neuvěřitelné, že je to prvotina! Pro příznivce této literatury určitě doporučuji.

13.04.2018 5 z 5

Dcery jezera Dcery jezera Wendy Webb

Ze začátku dobré, poklidně a trochu tajemně se rozvíjející příběh. Prostředek asi nejlepší, pátrání hlavní hrdinky po minulosti bylo poutavé, její sny tomu dodávali auru tajemna. Rozuzlení bylo předvídatelné už chvíli před koncem, ale v podstatě to nevadilo a autorka to dokázala ještě zamotat. Některé scény s duchy mi přišly trochu přitažené za vlasy a to asi z mého pohledu ubralo jednu hvězdičku, protože jinak se mi příběh líbil.
Příjemně mě překvapil doslov, kde autorka zmiňuje, že čerpala ze skutečných legend o Lake Superior. Tyto legendy a místa, která zmiňuje v doslovu, jsem si dohledala a to mě s knížkou nakonec spojilo dokonaleji než se to podařilo autorce vyprávěním.
Takže nakonec hodnotím knihu jako příjemný oddychový příběh s dávkou tajemna a trochu moc okatými duchařskými scénami. Nemusíte se bát, horor to rozhodně není.

27.03.2021 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Tak jsem si tak trochu chtěla odskočit do jiného žánru a zkusit něco úplně ulítlého. Což o to, ulítlé to je, ale na mě asi moc chlapácké. Že se budu brodit po kotníky krví, jsem čekala, ale těšila jsem se na akční děj a super hlášky. To druhé se občas vyskytlo, ale jinak pro mě nuda. Někam dojít a zabít co nejvíc lidí. Najít hledanou osobu a zabít co nejvíc lidí. Osobu zajmout a zabít co nejvíc lidí. Při přepravě někam osobu ztratit a zabít co nejvíc lidí. Najít, ztratit, najít a co myslíte? Pokaždé zabít co nejvíc lidí. V podstatě se pořád opakovalo úplně to samé. Prostě jen popisy stříleček a bojů, příběh chudý. Navíc mi nesedl styl, jakým byla audio kniha namluvená. Takže za mě zklamání.

16.12.2020 2 z 5

Hadilovka Hadilovka Cullen Bunn

I já se přidám k většinovému názoru, také mi vadili rozdílní autoři kreseb, respektive ve čtvrtém příběhu, který je extrémně jiný a nezapadá do atmosféry ani barvami ani stylem kresby.
Zbylé povídky se mi líbily, ale jednoznačně dávám přednost delšímu ucelenějšímu příběhu. Těším se na další vývoj a roli, kterou v budoucnu budou mít chlapec bez kůže a Berenika.

08.10.2020 3 z 5

Myslela jsem, že tě znám Myslela jsem, že tě znám Penny Hancock

Silné téma, to je bez diskuze. Ale stejně jako pro některé čtenářky přede mnou, ani pro mě nebylo zpracované tak, abych mohla říct, že to byla bomba. Myslím, že se z toho dalo dostat i víc, já jsem bohužel také některé pasáže přeskakovala očima...
Znásilnění a sexuální vydírání dítěte je strašná věc, tady ale podle mě nebylo dostatečně rozebráno, zdálo se mi, že to bylo tak lehce přeskočeno, protože oběť byla vlastně v pohodě. To se mi zdá nepravděpodobné. Obvinění ze znásilnění a jeho důsledky byly vylíčeny lépe, málokdy se řeší postavení obviněného a následky na zbytek života.
Docela zajímavý byl vývoj přátelství obou matek, ale jak tu někdo podotkl, na mě byl konec až moc přeslazený a nepravděpodobný.
Takže celkově přečteno, ale žádnou velkou stopu na mě kniha nezanechala.

19.05.2020 3 z 5

Holčička, kterou tam nechali Holčička, kterou tam nechali Roxanne Veletzos

Pěkný román z válečné a poválečné doby v Rumunsku. Zaujalo mě především poválečné zabrání Ruskem a nástup komunismu, zabavování majetku a znárodňování, protože je to téma nám velmi blízké. Kniha se dobře četla a je doplněna fotografiemi, protože má reálný základ. Asi jsem už četla lepší knihy z doby války, ale tato mi přiblížila a připomenula zase jiné části historie.

01.09.2019 4 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Joe Hill mě fascinoval komiksovou sérií Zámek a klíč, pak jsem přečetla sbírku povídek Divné počasí a moc jsem se těšila na něco delšího. A Ohnivý muž splnil moje očekávání. Perfektně propracovaný příběh, napínavý děj, dobře vykreslené postavy, realistické charaktery a pohnutky, bohužel až velice dobře popsané jednání lidí v krizové situaci. Nápad s Dračí nemocí je originální a moc se mi líbilo, jak nemoc pojal a vymyslel (nechci spoilerovat). Chování lidí při epidemii, následné chování mocenských skupin, psychologii davu, proměnu lidí v násilníky, na druhé straně ale i potřebu pomáhat a naději, prvky magie - to vše se podařilo autorovi spojit v napínavý příběh, který neměl žádná hluchá místa.
Nemohu posoudit, jestli otec a syn Kingovi píší podobně, protože v hororech jsem teprve začátečník. Ale když tak o tom přemýšlím, tak mi Ohnivý muž stylem vyprávění a poselstvím připomíná Zelenou míli.
Každopádně doporučuji a těším se na další díla.

16.08.2019 5 z 5

Sama v černém lese Sama v černém lese Cass Green (p)

Podle názvu jsem se těšila na horůrek a bohužel se mi zdá, že autorka nevyužila potenciál nápadu. Děsivé to vůbec nebylo, hlavní hrdinka mě svým chováním iritovala, navíc byla samé "hihňání a pisklavý hlásek" jako puberťačka, neustálé připomínání, že se chová dospěle a zbytečná sprostá slova. Já jsem konec neodhadla a alespoň ten kvituju s povděkem, protože do toho zapadl ten podivný dar... Dopisy vložené do děje bez nějaké souvislosti mi také připadaly "mimo mísu". Takže abych to zkrátila, nejhorší to nebylo, ale také nic, co by mě nadchlo. A je to škoda. Téma sice není nic originálního, ale určitě se z toho dalo vytěžit daleko víc.

27.07.2019 3 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Mě tato série baví. Je to lehoučké čtení, styl psaní mi vyhovuje, zápletka nebývá příliš komplikovaná a humor je milý a svěží. Možná by mohl Peter dělat rychlejší pokroky v používání magie a autor by nemusel přidávat tolik sexu, ale jinak je kniha zábavná a čtivá. Třetí díl si určitě přečtu.

18.07.2019 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Moje první setkání s autorem a bylo to příjemné překvapení. Příjemné asi není to správné slovo, vzhledem k pochmurné, depresivní náladě knihy, ale na mě tíseň, tajemné zlo a strach zapůsobily tak, jak měly. Já se bála. Kniha byla napínavá, děsivá a konec překvapivý, ale mně to smysl dávalo. Doporučuji milovníkům tajemna a další knihu od autora určitě vyhledám.

28.05.2019 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Do srovnávání této knihy s Harry Potterem bych se rozhodně nepouštěla, to by těžko vyhrála. To ale neznamená, že není dobrá. Je v ní ta správná dávka anglického suchého humoru, sarkasmu a magie v detektivním hávu. To vše v současném Londýně. Já jsem se rozhodně dobře bavila. Peter i Thomas jsou sympatičtí hrdinové, magie jakoby tam byla jen mimochodem, ale přitom drží člověka v napětí, co přijde. Je vidět, že autor miluje Londýn, ale pro mě byly některé popisy až příliš podrobné a odtrhávaly mě od děje a občas jsem se ztrácela. Ale celkově byla kniha zábavná, vtipná a originální. Těším se na druhý díl a doporučuji.

29.01.2019 4 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Zvláštní příběh, vyvolává spoustu otázek. Má člověk v životě vůbec na výběr? My sedíme v teple a blahobytu, ale co lidé, kteří žili a žijí v nesmírně těžkých podmínkách a musí udělat prakticky cokoliv, aby přežili nebo aby si vydobyli trochu lepší podmínky? Kam sahá lidská důstojnost a jak moc toužíme uvěřit, že nás někdo miluje... kdo je viník a kdo oběť? Příběh Agnes je o to silnější, že je podle skutečných událostí. Cením si, že autorka příběh vyprávěla z jiného úhlu pohledu než je většinový názor, věřím, že si to Agnes zasloužila. Doporučuji těm, kteří nad knihami rádi přemýšlejí.

16.11.2018 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kniha mi byla doporučena a dlouho jsem se odhodlávala se do ní pustit. Nečtu moc literaturu faktu a trochu jsem se bála, že to bude něco takového. Ale byla jsem mile překvapena. Dobrý poměr mezi historickými fakty a příběhem, člověk se něco dozví, ale zábavnou formou. Příběh je čtivý, provádí nás pohnutou českou historií minulého století. Zajímavé je vykreslení vily Tugendhat, nezajímám se výrazně o architekturu, ale autorovi se podařilo vzbudit můj zájem o tuto budovu. Takže pro mě příjemné překvapení a knihu doporučuji.

14.10.2018 4 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Příjemné překvapení od pro mě zatím neznámé české autorky.
Forma je opravdu netradiční, členění kapitol podle úhlu pohledu, přičemž názvy kapitol jsou jakýmisi přezdívkami. Přiznávám, že to pro mě bylo zpočátku matoucí, ale po pár řádcích textu jsem se vždy našla.
Znič to jméno je poměrně svižný psychologický thriller skoro z mé domoviny, což bylo osvěžující. Nenudila jsem se a ačkoliv nebyla kniha přeplněná akcí, čtení pěkně odsýpalo a příběh mě držel v napětí. Je to hustý vztahový spletenec, kde se mísí rodinná tajemství - současná i minulá, přátelské a milenecké vztahy, sousedské klepy a pozorování, majetek a s ním spojená závist a nenávist a především ukřivděnost.
Kniha se mi moc líbila a už mám doma Krutý měsíc.
Doporučuji především ženám.

17.06.2024 4 z 5

Mistr meče Mistr meče Xavier Dorison

Středověk, dva mistři meče, spor o lepší zbraň, čest, vytrvalost, cena přátelství, boj za správnou věc, spor o překlad bible, náboženské spory - to jsou historické kulisy. Plus krásná kresba zachycující krutou zimu, hory, přírodu a samozřejmě souboje. Nechybí napětí, pronásledování, boje a obětování se ideálům.
Četbou jsem strávila příjemné odpoledne, příběh se mi líbil a kresba je krásná, doporučuji.

12.05.2020 4 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Knihy pana Žambocha mám ráda, obzvlášť Koniáše a Baklyho. Tak jsem se těšila i na tuto.
Krásný svět postapo, plný nečekaných, většinou vražedných překvapení. Umělá inteligence a bojující roboti, neohrožený hlavní hrdina, spousta zbraní, prostě vše na svém místě. Přesto se mi kniha nečetla moc dobře, první půlka byla zdlouhavá, dlouhá cesta se stále se opakujícími činnostmi a přehršel technických pojmů a specifikací (což zase může vyhovovat mužské části populace). Až ve druhé polovině se děj více rozeběhl a závěr byl skvělý.
Takže myšlenka a pointa dobrá, jen bych zkrátila a urychlila cestu...

03.04.2020 3 z 5