Anniee Anniee komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Šest hvězdiček z pěti. Tak moc jsem se snad nikdy nedojala ani v reálným životě, natož u knihy. Původně jsem jen chtěla vložit větu z knihy, ale protože na ni padly téměř všechny moje lepíky, nedovedla jsem vybrat.

Ještě jsem se snad “nepotkala” se spisovatelem s takovýmhle citem. Citem k jazyku, ke slovu, ke člověku, k lidstvu. S citem pro humor, pro hloubku, pro příběh. Se spisovatelem, co by ve mně probudil touhu obejmout sama sebe, každou babičku a bankéřku, každého lupiče a policajta a vlastně celej svět. Co by ve mně něco sevřel a zároveň povolil a uvolnil.

Prosím, přečtěte si to.

16.11.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Petru Dvořákovou jsem nikdy moc nemusela, neseděla mi vlastně ani moc jako člověk. Ale toto! Jako audio naprostá bomba! Jak Andrea Černá, tak Veronika Khek Kubařová tomu dokázaly úžasně vdechnout život a já jsem nadšená, i když zlomená. Ve finále jsem nadšená i stylem psaní a rozhodně se vrhnu na další knihu. Ačkoli nepředstírám, že mi u většiny pasáží v knize netekly slzy…

22.01.2022 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Na neustálá doporučení jedné slečny jsem se na tuto knihu rozhodla vrhnout uprostřed mé zatím největší čtecí krize... A jak to dopadlo? Zamilovala jsem se tak moc jako už dlouho ne. Hned po dočtení nechala ukápnout slzu a otevřela knihu znovu. Vychutnávala si každou větu.

Jak mě doteď mohla míjet? Dnešní romantické bestsellery na ni nemají ani z poloviny. Zamilovala jsem se do jazyku, jakým je Pýcha a předsudek psána, do prostředí Londýna a Pemberley, do Elizabeth, do Darcyho. Okouzlena jsem se nebyla schopna od knihy odtrhnout. A že byla pomalá? Miluju slow burn romance a táhlé popisy, pokud jsou kvalitní. A u téhle krásky bych klidně ještě sto dvěstě stran přidala.

Jsem srdcem i duší romantička a tomu asi odpovídá mé hodnocení. Jsem ale poměrně náročná romantička. A zrovna v tomhle případě to mělo všechno, za co jsem ochotna platit zlatem - pomalý vývoj vztahu (vlastně všech vztahů), žádná zbrklá rozhodnutí a “miluju tě” po pěti stranách, rozsáhlé, ovšem ne nudné, popisy všeho.

Vím, že na tu dobu to byla velmi výjimečná knížka, a doufám, že tomu tak je i teď. Byl to zajímavý pohled do doby domlouvaných sňatků kvůli majetku a příjemná změna od knih, kde spolu dva spí už po třech minutách. Ihned objednávám její další díla.

25.10.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Dočteno už pár dní zpátky, a co vám budu povídat, bojím se ještě teď.
Atmosféra je neuvěřitelná, to, že jsem viděla film zážitek ještě prohloubilo. Zlo protkané celou knihou jako by s blížícím se koncem sílilo a sílilo a autorův doslov tomu teda dodal korunu - potřebuju nutně vědět, jak to s pohořím Tribeč vlastně je!!

16.02.2023 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nechápu, proč jsem se Jane Eyrové doteď vyhýbala. Je to podobná láska jako hrdinky a díla Austenové.
Jana mi na začátku trochu vadila, ale později jsem si ji zamilovala pro její smysl pro spravedlnost, opravdovost a tvrdohlavost. Je to snad nejsilnější románový charakter, ještě když vezmeme v potaz tehdejší dobu. Pevná, stálá, pracovitá, nohama na zemi a přesto romantická.
Tomuhle skvostu se podařilo to, co žádné knize dlouho ne - nedala mi spát a musela jsem ji dočíst. Je poutavá a chytne vás za srdce. Škoda jen, že má tu nálepku povinná četba, která ji u všech (i u mě, popravdě), často z principu odsouvá na zadní kolej, i když je mnohem kvalitnější a propracovanější než kdekterá novodobá dílka.

11.08.2023 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Chris Carter nikdy nezklame, i když jsou všechny jeho knihy dost podobný. Ale má tam tu obrovskou čtivost, krátký kapitoly a hlavně - ví, o čem píše. Jsou tam cejtit ty zkušenosti z oboru. Vidím tam pořád i tu velkou podobnost s Keplerem, ale miluju oba.

17.07.2023 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Neskutečně atmosférická knížka. Už jsem procházela internet kdy jet do Švýcarska a až po chvíli mi došlo, že ona tam vlastně Mina s kavárnou a Amélie s hotelem nebude. Pfff.
Každopádně neskutečně roztomilá feelgood romantika, která pohladí na srdci i na duši. Akorát chuťové pohárky vás budou až bolet, jak byste si dali dort nebo sýr. A pro horkou čokoládu bych momentálně zabíjela!

30.12.2021 5 z 5

Nikdy bych si nevybrala knížku psanou formou dopisů, ale už nebylo co číst a tuhle jsem našla v mámině knihovně. A světě div se, bylo to přesně to co jsem potřebovala. Bála jsem se i válečného tématu, ale i s tím byla kniha jedna velká roztomilost. Zamilovala jsem si hlavní hrdinku i vedlejší hrdiny, což bych nikdy neřekla že z dopisů můžu. Nádherné, i když poválečné prostředí, vůně moře, kupa lásky, ale hlavně knihy!!

27.03.2021 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Rozhodovala jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. No nakonec jsem si ještě četla zalepíkované stránky a bylo to jasných pět.
Nutně potřebuju takovou babičku! A nutně potřebuju do Miamasu.
Fredrik Backman má ty knížky úžasně spletené a propletené a po dobu čtení se to tak krásně spojuje až vás z toho hřeje u srdce. A je v tom tolik lásky a něžnýho smutku jak nikde jinde. Zprvu jsem byla z knížky zmatená (jako ostatně i u dvou jeho dalších knih, co jsem zatím četla), ale postupně mě to pohádkové ladění připoutalo. Už snad ani nemusím psát jaký má Backman cit pro jazyk, vtip a pro lásku. Lásku mezi lidmi. Neskutečné.

“Bude dobře. Bude líp.”

03.02.2021 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Provokativní. Upřímná. Tohle jsou slova, která se hodí asi nejlépe. Tak provokativní, že jsem ji skrz některé názory odložila a po roce se k ní teď vrátila. S jiným přístupem. A ejhle, fungovalo to.
Pan Beneš je kapacita, neskutečnej dříč a oddanej člověk. Oddanej svý práci. Myslím ovšem, že jako s člověkem bych s ním nevydržela, některý jeho názory mě extrémně vytáčely a jeho styl života taky není nic pro mě. Ale má mou nejhlubší úctu a poklonu za to, co dokázal a jak se k tomu staví. Pro svou práci je ten nejlepší.
Bylo zajímavé nahlédnout do oboru, o kterém jsem věděla nula nula nic. A v tomhle si hrozně cením té upřímnosti, s kterou vše popsal. A samozřejmě nesmím opomenout chytré kladení otázek pana Moravce, které dělá půlku parády.

13.06.2023 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Číst tohle delší dobu, tak jsem zralá na psychiatra… Ale popořadě.
Na začátku mi hooodně trvalo než jsem se dostala do děje - přece jen to už je dva roky od posledního dílu. Brala bych klidně nějaké kratší shrnutí na začátku knihy (jednu chvíli jsem si totiž ani nebyla jistá, jak to vlastně bylo s Jurkem).
Ale děj za mě zase nezklamal. Krátké kapitoly, krátké věty, temnota, vraždy, hádanky. Tentokrát teda brutalita extrémní, ale užila jsem si to (to už zní jak pro psychiatra…). Sagu i Joonu miluju, takže jsem brečela snad u každý vraždy spolu s nima.
No jednoduše řečeno - velká pecka. Zase. Věřím, že úplně po sobě by se knihy číst nedaly, přece jenom to má všechno stejnej základ, ale mě vždycky další díl nadchne.
A na závěr - ty obálky?! Miluju!

30.12.2022 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Za mě spolu s Chatou ve Švýcarsku nejlepší z autorčiných knih. Milovala jsem vnitřní vývoj a sebejistotu a samostatnost Lucy, popis islandské přírody, nádherná přátelství a kupodivu i téma hoteliérství. Užívala jsem si každou drobnou zápletku a popis život na Islandu. Úžasná oddechovka.

13.09.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tahle kniha mě vtáhla jako dlouho žádná. Takovým jiným způsobem. Jako by se celou knihou táhly temné nitky té magie, jakéhosi kouzla bohyní, které vás nepustí a neustále ve vás vzbuzuje nové a nové otázky a čím dál tím větší zájem.

Jak píší všichni - postav bylo hodně a spisů a informací taktéž. No nevím jak ostatním, ale mně se ten příběh v hlavě odvíjel tak živě, že jsem si dokázala všechny ty vztahy a osobnosti srovnat a představit. Vymodelovat si v hlavě jakýsi náčrt.

A velké finále? Na jednu stranu jsem nadšená a na druhou zklamaná. Chtěla jsem vědět ještě víc, ale... Co jiného čekat od takového příběhu? A co když je to celé, celičké pravda?

18.08.2020 4 z 5

Turbulence Turbulence Whitney G. (p)

Proč, proboha proč mě tyhle knihy vždycky tak rozloží. Proč se pak vždycky půl dne usmívám jako debil. Proč proboha nemám doma někoho jako je Jake (na druhou stranu, díky bohu že nemám doma někoho jako je Jake).

Asi jste pochopili, že kniha Velký Dobrý! Autorčin styl psaní byl brilantní. Ani jsem si neuvědomila, že se od knihy nemůžu odtrhnout, tak brilantní byl.

Líbily se mi originální názvy kapitol, střídání pohledů, milovala jsem Jakea, milovala jsem ty turbulence. A kupodivu jsem se zamilovala i do toho prostředí plného letadel, letušek, pilotů a sexu na letišti (možná to byl ten důvod...).

No prostě další láska. Píšu si do svého seznamu "musím koupit, ne jen půjčit v knihovně" a rozhodně jsem to nečetla naposledy.

07.03.2020 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Není to dokonale napsaný a rozhodně to není reálný.
Ale je to neskutečně milý a sladký a nikdy se kvůli jejim knihám nedostanu do postele dřív jak ve dvě ráno. Knížka nezklamala a zase mě úplně rozložila.

18.01.2020 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Potenciál téhle knihy byl skvělej, ale něco mi tam drhlo. Strašně jsem se tím prokousávala a tam, kde měla být hloubka, jsem viděla jen plytkost. Asi je to ale dost objektivní, když si vzpomenu na ten hype okolo. Nedokázala jsem se ani za nic přiblížit hlavní hrdince a bylo mi vlastně jedno, co se s ní v průběhu těch životů stane. Pořád jsem se snažila zachytit ty myšlenky za tím vším, za jejím počínáním, za výsledkem boje o život, ale celý mi to nějak unikalo. A bohužel tím pádem to ve mně nezanechalo to, co asi mělo.

02.03.2024 3 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Tak tohle byl mazec. Vlastně snad jediná kniha, kterou prostě nemůžu ohvězdičkovat. Příčí se mi to kvůli tý neskutečný brutalitě - a to jsem si, po tom co mám načteno, myslela, že už mě jen tak něco nepřekvapí. No překvapilo. Nevím, co bylo horší, jestli ta fyzická brutalita, nebo psychická. Popisy neskutečný, jako vždy je vidět, že všemu, o čem píše, rozumí, ale tentokrát tam bylo ještě něco navíc. Nedokážu přesně popsat co. Prostě masakr vymazlenej do posledního detailu.
A hrozně cením i to, že v celý knize není snad jediná chyba. Poklona.
Edit: Když tak čtu ty komentáře To opravdu při čtení někdo stíhá přemýšlet, jestli je to reálný? Já jen otáčela stránku za stránkou a zadržovala dech!

24.07.2023

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Konečně to někdo se slovama umí (za mě) podobně jako Jan Němec. Být to jiný téma, tak řeknu, že je to radost číst. Nádhera, vpíjet se do toho textu. Bohatý, hluboký, teskný.

11.06.2023 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Nevím, proč jsem Ziburu tak dlouho odkládala, když jsem věděla že nezklame a že budu nadšená. Mám ráda jeho humor, přístup k životu a zážitky, které tak bravurně popisuje. Jednou za čas, když byla nálada, jsem si přečetla kapitolku, výborně se bavila a ještě se dozvěděla kupu historických faktů a načerpala náměty na výlety po Česku.

19.03.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tak tohle bylo dlouhý, nabitý informacemi a hutný. Nevím, jak jinak to popsat. V podstatě tam není až tak moc akce, ale i tak se nedá přestat číst. Weir prostě umí. A ten konec? Paráda.
Jenom teda doporučuju si o knize předem nic moc nezjišťovat a jít do ní s tím, že téměř nic nevíte. Já to tak udělala a nelituju.

25.02.2023 4 z 5