Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381138/big_spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-EPG-381138.jpg 4.5873
Literatura světová, Humor, Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society, 2008

Kniha Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Pítrs85

Prvotní překvapení, tedy forma, jakou je knížka psaná (korespondence), vystřídalo nadšení z hřejivého, dojímavého, vtipného, ale hlavně krásného děje, odehrávajícím se v ráji na zemi, ostrůvku Guernsey. Knížka, která peklo druhé světové války ukazuje ne jako chladnou statistiku, ale jako životní příběhy všech, kterých se tato hrůzná událost dotkla (Nikdy jsem se nezamyslel nad tím, že i němečtí vojáci prožívali krušné chvíle nejen tím, že jsou zrovna na frontě, ale i tím, že musí přemýšlet, co se zrovna děje s jejich rodinami doma, ve zdevastovaném Německu. Slovy jedné z postav knížky: "Nerozlišuju, kdo tu válku začal..."). Úžasné, úžasné čtení.

Clara_C

Krásné, místy bolestné čtení. Ale tak strašně moc lidské. V některých chvílích jsem se u čtení usmívala, jinde mi úplně zatrnulo v představě svého syna ve válce..
Forma dopisů překvapila, ale postupem času zjistíte, že to byl vlastně báječný nápad. Lidé dopisům svěří svoje city i pocity a díky různým odesílatelům i adresátům existuje tolik úhlů pohledu.

" Všichni se těšíme, až Vás budeme moct u nás přivítat. Zmínila jste se, že před odjezdem z Londýna musíte dodělat nějaké recenze, ale to vůbec nevadí, přijeďte kdy chcete, u nás budete vítaným hostem kdykoli. Cesta letadlem je samozřejmě rychlejší a pohodlnější než plavba poštovní lodí ( Clovis Fossey mě požádal, abych Vám vyřídila, že letušky podávají cestujícím gin, kdežto na lodi nedostanete nic ), ale v případě, že netrpíte mořskou nemocí, bych Vám doporučila, abyste si počkala na odpolední trajekt z Weymouthu. Guernsey je nejkrásnější při pohledu z oceánu - buď při západu slunce, nebo před bouřkou, kdy nebe pokrývají zlatě podsvícené černé mraky, popřípadě za mlhy, kdy ostrov jen matně vystupuje z oparu. Přesně tak jsem poprvé uviděla Guernsey já, když jsem sem dorazila jako novopečená nevěsta.
Se srdečným pozdravem,
Amélie "

Babo

Ve čtečce jsem si našla knihu s tímto zvláštním názvem a začala číst. Nevěděla jsem do čeho jdua tak mě v první řadě zaskočilo,že se jedná o formu dopisů. Doufala jsem,že snad jde jen o začátek,protože mě tento způsob moc nenadchl.
Přemýšlela jsem, jestli pokračovat dál .Když jsem viděla na Databázi knih takto vysoké hodnocení,rozhodla jsem se knize dát šanci. Na formu jsem si brzy zvykla,přesto jsem to viděla tak na 4 *.
Když jsem dnes knihu dočetla,lituji,že má tak málo stránek. Myslím,že to vypovídá o všem.
Ano i přes dobu,ve které se příběh odehrává, je to pohlazení po duši,jak píše Bedka.

Bedka

Pohladenie po dusi aj ked kniha pojednava o vojne a okupacii. Mile, dojemne. Forma listov ma velmi bavila. Pre mna velke prekvapenie a velmi prijemne.

janamaluveckova

Tohle bylo překvapení. Nic jsem od toho nečekala, rozjezd pomalý, ale pak člověk naskočí a je to jízda až do konce. Typ knihy, kdy je vám líto, že už končí a vy musíte z jejího světa pryč.

Josh

Formát dopisů byl nezvyklý a tak chvíli trvalo než mi šlo čtení bez vnímání rozdílu, ale pak to šlo jako po másle:o) Už proto, že je to nádherný příběh, úžasné i hrozné charaktery, doba války i naděje, doba útrap i nadhledu. Doporučuji číst bez velkých pauz. No, stejně to jinak nevydržíte:o) Stručně - život popsaný Paní spisovatelkou!! Taková škoda, avšak tato hvězdná knižní kometa zůstane v srdci.

misssicccka

Je to takova ta kniha, co byste zhltli za jeden vecer, ale cim jste starsi, tim vice si ji setrite, aby vam nebylo lito, ze uz nemate co cist.
Drsne osudy se prolinaji se skvelym anglickym humorem.
Ja nadsena jsem.

Radka1727

Možná pro tu zvláštní formu vyprávění se mi tentokrát víc líbilo filmové zpracování ...