animovanej medv animovanej medv komentáře u knih

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Nevím, co mám napsat. Těžká kniha, plná důležitých myšlenek. Nepřipadám si dost zběhlá v psaní textů na to, abych se k této knize mohla vyjádřit textem.

Je to zážitek, co doporučuji zažít.

03.12.2021 5 z 5

Smrtící spiknutí Smrtící spiknutí J. D. Robb (p)

Kdo zná příběhy o Evě Dalasové, tak ho nic moc nepřekvapí.

Eva je 100% morální, nepodplatitelná a směle riskuje vlastní život, aby zachránila životy ostatních. S Rorkem mám dokonalý vztah, plný sexu, který jsem ovšem přeskakovala. Rork je dokonalý, což mi na něm vadí, protože jak známe ze slavného filmu s Marilyn Monroe - nikdo není dokonalý.

Samotná detektivka je příjemná, ačkoli už celkem brzo zjistíte vraha a jen čekáte, jak se to detektivům podaří dokázat.

Nejvíc ale hvězdiček získala dojemná část, kdy Eva přišla o odznak a já forma vyšetřování, když se nemusí řídit předpisy...

26.11.2021 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Osobně jsem nejdříve viděla film, ačkoli běžně to preferuji naopak. Kniha je jiná. Hodně jiná.
Za mě tam bylo hodně podrobností a hodně "nerdských" pojmů, které určitě patřili k příběhu a které asi byly nutné, u mě to ale fungovalo tak, že mě to od příběhu odrazovalo, za což tedy strhávám hvězdičku. Kdybych to neposlouchala jako audio knihu, asi bych nedočetla.

Každopádně, kniha mě hrozně bavila, ačkoli jsem díky filmu věděla, jak dopadne.

Pochopila jsem, že autor připravuje další díl, těším se a určitě si jej přečtu.

22.11.2021 4 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Ohooo Dexter byl lepší než jsem čekala.
Nějak jsem neměla valná očekávání, ale kniha byla rozhodně dobrá!
Hrozně mě bavilo vyprávění postavy o sobě jako "dobré nápodobě člověka". Přijde mi, že kniha otevírá otázku toho, s čím se sem tam setkáme v seriálech z nemocničního prostředí - jak má žít člověk, který má neovladatelné touhy, které nejsou slučitelné se zákony společnosti, ve které žije?

Jsem ráda, že moje neovladatelná touha se týká čtení a ne řezání lidí...

15.11.2021 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Četla jsem jí podruhé a mohla bych znovu. Je to kratičký příběh, ve kterém je vše.

15.11.2021 5 z 5

Zlodějská přísaha Zlodějská přísaha Mary E. Pearson

Slabší než předchozí díl.

Posledních 50 stránek blyo vyloženě navíc a byly dost přeslazené, ale nezlobím se na ně. Mám ráda, když je ten příběh úplně uzavřený a mám ráda dobré konce.

Kniha mě bavila, byly chvíle, kdy jsem se od ní nemohla odtrhnout a rozhodně budu číhat na to, až se přeloží nějaká další kniha od této autorky.

09.11.2021 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Kdo by neznal Pána Prstenů? Kdo by nemiloval Pána Prstenů?

(spoiler) Líbí se mi, že Frodo nikdy nevyhnal Sama, jak je to ve filmu. Líbí se mi, že ti dva si vždycky věřili a nikdy neudělali nic, co by jejich přátelství ohrozilo.

Líbí se mi, jak vás kniha nutí se dívat na obyčejný svět očima jeho autora, jak se přistihnete u toho, že se toužíte někdy podívat do Fangornu a potajmu koukáte po stromech v krásných zahradách, protože doufáte, že tam někde objevíte Entky.

08.11.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

(SPOILER) Fajn krátká detektivka.

Líbilo se mi tam, že každá kapitola byla psaná z pohledu jiné postavy a líbíl se mi ten jakože otevřený konec.

Ale jako znovu bych to nečetla a ani si od autorky nic číst dál nebudu. Beru to jako odlehčené čtení. Zase se mi potvrzuje, že nálepka Bestseller je jen nálepka. Není to žádné ocenění, které by nás mělo upozornit, že to je kniha, co nesmíme přehlédnout. Pokud chcete pořádný drama a dobrou detektivku, sáhněte raději po něčem jiném ;)

08.11.2021 3 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Já bych si přála, aby každá série měla takto povedené něžné pokračování.

Lia je stále odvážná bojovnice a zároveň morální vzor. Rafe, ačkoli v knize pronese jen tak dvě věty, je úzasný a já jsem se do něj znovu zamilovala.

Kniha samozřejmě není o našich starých známých. Příběh je s novými postavami a je zábavný. Ve chvíli, kdy se stane první překvapivá věc už číst nepřestanete. Ačokoli některé zápletky až moc připomínají původní sérii, ničemu to nevadí.

Těším se na pokračování a doufám, že autorka píše dál :)

27.10.2021 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Silný příběh, mistrovsky napsán.

Autor přesně ví, co a kdy odkrýt a co nechat ještě zahalené tajemstvím.

19.10.2021 5 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Skvělý závěr série.

Jako jasně, konec už je pozvolný, na druhou stranu já to mám ráda. Mám ráda, když ten konec není uprostřed bitvy a vy jen tak tak tušíte, jak to vlastně dopadlo, kdo s kým a tak.

Hvězdičku ubírám za pomalý začátek a za další pasáže, které se vlekly. Asi bych si to představovala více učesanější. Ale to jsou jen drobné vady na kráse.

"Vím ale, že některé pravdy nám byly skryté, Pauline. Musíme je hledat ve svých srdcích. Pravda je volná jako vzduch a všichni máme právo dýchat tak zhluboka, jak si přejeme. Nemůže si ji pro sebe uzurpovat jeden člověk."

11.10.2021 4 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Lia v prvním díle byla trošku naivní děvče, ale Lia v druhém díle se stává mistryní klamu. Zároveň si umí zachovat svoji vstřícnost, soucit i k nepřátelům a lásku k životu. Nedivím se, že jí mají vlastně všichni rádi.

Těším se na další díl! Tahle série rozhodně stojí za to!

06.10.2021 5 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Za mě zatím nejlepší díl!

Přijde mi úžasné, že jako čtenář přesně víte, jak to skončí (konec konců proto čtu tuto sérii, protože vím, že se dočkám šťastného konce).
Takže i když víte celou dobu, jak to dopadne, nemůžete odtrhnout oči od knížky a vadí vám každé vyrušení. Nemohla jsem si pomoct, ale četla jsem i pod stolem v práci, jak mě to vtáhlo.

Jediné, za co ubírám hvězdičku je začátek. Já jsem v tom moc viděla popelku a nebavilo mě to. Od chvíle, co Sophie odejde z domu jsem knihu ale neodložila.

06.10.2021 4 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Přečten o za víkend.

Takhle je to víc romantika než fantazi, ale je to moc pěkný. Chápu zařazení do dívčích románů a nijak mě to neuráží.

Není to žádná náročná literatura, nad kterou byste se dlouho zamýšleli. Je to odpočinková "feel good" kniha.

Milostný trojuhelník je zajímavý a snaha autorky vás trošku vodit za nos je milá. Vlastně jsem se ani nesnažila hádat kdo je kdo, protože jsem si řekla, že se prostě nechám nachytat).

Těším se na další díl :)

27.09.2021 4 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Zdařilá romanťárna. Příběh průsvitný, ale zábavný.

Pravdou je, že jakmile se dali dohromady, tak už mě příběh tolik nebavil, na druhou stranu jsem ráda, že kniha nekončí "A žili spolu šťastně až na věky." Ale ukazuje, že v manželství jsou také problémy, které je potřeba řešit a hlavně spolu mluvit.

Příjemné bylo znovusetkání s Daphne a dalšími :)

Další díl určitě číst budu, ale něčím si ho proložím, protože to prostě není četba na jeden dech, kazili by se mi pak zuby no...

20.09.2021 4 z 5

Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Ondřej Kundra

Super práce investigativního novináře!

Spoustu věcí jsem vůbec nevěděla - třeba to, že se Rusko pokusilo o státní převat v Černé hoře.

Nejzajímavější pro mě samozřejmě byly příběhy z naší kotliny, ale paradoxně víc než Vrtbětice, o kterých toho bylo všude dost a přijdou mi pěkně zdokumentované našimi médii, zajímalo mě víc to, co se rozjelo po odstranění sochy Koněva. O tom, jak k nám přijel vrah s posláním zavraždit 3 starosty. Jsout o věci, o kterých si dneska děláme trošku srandu, ale mrazí z toho.

Nejvíc se mi ale líbí doslov, kde Kundra zhodnocuje, jak důležité je zůstat na západě a že Rusko nemůžeme vnímat jako partnera, protože je všehoschopné.

Pěkná kniha vydaná ve správnou chvíli.

13.09.2021 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Co napsat ke knize, kterou zná každý čtenář?

Miluju Toma Bombadila, jeho lehkost, jak má rád Zlatěnku a to, že nad ním prsten nemá moc.

Mám ráda Sama. Líbí se mi, jak je na konci knihy jasně řečeno, že Sam není jen hloupý sluha, který sevleče za svým pánem anižby vlastně věděl proč. Dělá svoje rozhodnutí racionálně a s láskou. Jako jediný dokonale rozumí Frodovi a hrozně se mi líbil argument, že ví, že v Mordoru pravděpodobně umře, ale pokud nepůjde s Frodem, umře okamžitě.

Takhle bych mohla psát o každé postavě. Aragornovi, o tom, jak se postupně zrodilo nevídané přátelství mezi Legolasem a Gimlim. O Smíškovi a Pipinovi a samozřejmě o Gandalfovi.

Jediný, kdo mi z celého Společenstva nepřirostrl k srdci byl Boromir. To byl ale asi jeho účel...

Takže kdo by nemiloval Pána Prstenů?

07.09.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Kniha je svělý důkaz toho, jak filmy natočené podle knih často nejsou dostatečné!

Moc se mi líbí autorova fantazie. Líbí se mi, jak z technologických nedostatcích dnešní doby elegantně vybrusil. Pouze naznačuje, jak by taková technologie mohla fungovat (např.: zmiňuje se o AVG - které vyrábí palivo z marzovské atmosféry).
Každopádně kniha má obrovský morální přesah, kvůli kterému má cenu se začíst. A který bohužel z filmu zmizel. Nechápejte mě špatně, nechci říkat, že všechny filmové adaptace jsou špatné, ale tady se to prostě tolik nepovedlo.

16.08.2021 5 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Kniha mě pohltila. Takovým tím způsobem, jak během čtení vrážíte do lidí a riskujete svůj život při přechodu ulice.

Moc se mi líbila myšlenka, že pokud chceme porazit zlo, musíme mu nejdřív porozumět.
Taky se mi líbilo, jakým způsobem je tam popsáno čarování, že každý čaruje vlastně instinktivně a každému sedí jiný způsob čarování.

Moc se mi líbil důraz na kamarádskou lásku a na to, že dobré přátelství přežije, i když mu ukážete svoje nejniternější a nejčernější pocity.

Sečteno a potrženo: napínavá kniha, která má spousty myšlenkových přesahů.
Osobně z ní mám knižní kocovinu a nějak se nemůžu dostat ze Stínu Hvozdu.

16.08.2021 5 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

Náročná ale velmi zajímavá kniha. Já jsem ji četla déle než rok, ale jsem ráda, že jsem se do toho pustila. I kdybyste měli přečíst jen část, stojí za to.

Připomíná mi knihu Proč spíme, taky Vás donutí zamyslet se nad tím, jak dělat obyčejná rozhodnutí jako je, co budu jíst, abyste věděli, proč takové rozhodnutí děláte a také věděli, jaké důsledky to bude mít.

02.08.2021 4 z 5