angloumene angloumene komentáře u knih

Maxipes Fík Maxipes Fík Rudolf Čechura

Jednoduchý, zábavný příběh o tak trochu prostším mluvícím psovi, který mnohým připomíná spíš koně. I tak ale dokáže bezvadné kousky, které vykouzlí úsměv na tváři lecjakého dítka :)

23.01.2017 4 z 5

Černý mnich Černý mnich Anton Pavlovič Čechov

Černý mnich aneb radno je poslouchat vlastní halucinace, zejména pokud hovoří o naší vyjímečnosti a významném poslání. Kromě tohoto sdělení se jedná o klasické Čechovovo dílo, plné silných emocí i nečekaných zvratů.

22.01.2017 4 z 5

Jak vzniká divadelní hra a průvodce po zákulisí Jak vzniká divadelní hra a průvodce po zákulisí Karel Čapek

Opravdu vtipně podaný popis vzniku a zpracování divadelní hry. Asi nejzábavnější je generální zkouška a postupující nervozita u herců. Všechna Čapkova humoristická díla jsou velice podařená a pojednání o divadelní hře určitě patří mezi ně.

22.01.2017 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Věc Makropulos zaujme svým nápadem, ale ničím dalším. Děj je zřejmě s ohledem k divadelnímu zpracování celkem jednoduchý a předvídatelný. Všechny charaktery jsou velice ploché a až zbytečně histerické. I tak ale dílo přináší zajímavý pohled na lidskou smrtelnost.

22.01.2017 3 z 5

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

Čechov asi nejvíce zaujme jednoduchou, přesto propracovanou a hlavně uvěřitelnou psychologií postav. A tak se i v případě Tří sester dostáváme do ospalého městečka plného nudící se šlechty, která nemá na práci mnoho jiného než vztahy. Takto sledujeme příběh tří dospívajících žen, které se snaží prosadit v císařském Rusku. Najít pochopení pro ostatní, lásku a splnit si své sny. Ano jedná se o velice tradiční příběh ve velice tradičním stylu, ale i přesto stojí tato klasika za přečtení. Nabízí totiž krátký vhled do tehdejšího Ruska s nádechem dobové atmosféry i autentického myšlení.

17.01.2017 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Čapkovi detektivní příběhy mám o něco raději, než jeho velká utopistická díla. Namísto předestírání katastrofických myšlenek se soustředí na vykreslení charakterů hlavních postav a tak jsou tyto povídky často výrazně méně ploché.
Navíc komu by se nelíbily obvykle veselé detektivní příběhy, tentokrát z našeho českého prostředí.

14.01.2017 4 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Opravdu hodně zajímavý nápad se spoustou malých bůžků a ještě větší spoustou malých lidí, kteří se nechali ošálit pocitem vlastní výjimečnosti a zapomněli, že i ti ostatní mají právo na svou pravdu.

Továrna na absolutno představuje typické Čapkovo dramatické dílo. Geniální nápad je doprovázen kŕasným jazykem, ale všechny charaktery jsou extrémně ploché a hlavní myšlenka je předestřena velice explicitně.

14.01.2017 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

V této době již kultovní Čapkovo dílo, které uvedlo slovo robot do mezinárodního slovníku, postavilo základ pro sci-fi literaturu nebo možná i inspirovalo některého z vědců, jež se následně začal zabývat robotikou. Ať už jsou konkrétní dopady jakékoliv, je nesporné, že se jedná o přelomové dílo.

Ačkoliv nechci nijak zlehčovat Čapkovi zásluhy, mám trochu pocit, že z literárního hlediska je R.U.R. poněkud zastaralé. Jedná se sice o převratnou myšlenku, ale děj samotný je extrémně jednoduchý a všechny hlavní charaktery zcela ploché. Zdá se, že ve snaze názorně představit hlavní myšlenku knihy, totiž obavu z konzumní společnosti, autor osekal vše ostatní. Což je určitě škoda, vnímavý čtenář by jistě ocenil více skryté poselství.

13.01.2017 3 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Přiznám se, že u Povětroně mi poněkud unikla celková pointa a tak k dílu přistupuji spíše jako k souhrnému zamyšlení se nad osudem člověka, konzumním stylem života, povyšováním se, nerozhodností a hlavně nenaplněnou láskou.

Celkově mě ale toto depresivně laděné filosofování bez hlubšího přiblížení celkového vyznění, příliš neoslovilo.

13.01.2017 3 z 5

Apokryfy Apokryfy Karel Čapek

Poměrně příjemné texty, které zábavným způsobem dávají ožít známým biblickým postavám. Většina se jich drží původního základu a tak čtenáři nabízí různorodá poučení.

13.01.2017 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nesmrtelná klasika, která potěší nejednoho čtenáře ať už jakéhokoliv věku.
Pejsek s kočičkou svým nezkušeným, zvířecím pohledem prozkoumávají svět a tak ho ve své různorodosti představují i dětskému čtenáři. Děti jsou pak vedeny k zájmu o dění kolem nich, ale hlavně k poctivému a pozitivnímu připstupu k poznávání samotnému.

13.01.2017 4 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Osobně mě nejvíce zaujala Pohádka o zdvořilém loupežníkovi, protože dohromady s pohádkou o Zubejdě představují základ pro filmovou adaptaci Lotranda a Zubejdy.
Na druhou stranu mají ale přece i méně zajímavá povolání, než jsou loupežníci nebo princezny právo na vlastní pohádku a tak se setkáváme ještě s řadou dalších, snad vždy milých a úsměvných příběhů, které zaujmou asi každé dítě i kdejakého dospělého.

12.01.2017 4 z 5

Život na konci světa Život na konci světa Yves Paccalet

Život na konci světa nabízí dobře skloubenou kombinaci vědeckého deníku a zajímavého popisu přirodních i kulturních krás jihu Jižní Ameriky. I když je vše představeno jen v psané podobě, na čtenáře až dýchne realisticky ztvárněná, někdy krutá ale přesto neuvěřitelně krásná příroda tohoto kousku země. Podstatná část knihy se věnuje historii a kultuře tamějšího, v podstatě vyhynulého Indiánského kmene, který podobně jako mnoho dalších téměř zanikl po příchodu západní civilizace.
Celkově mohu toto čtivé dílko doporučit snad každému, zejména ale všem mladým biologům, či kulturologům, kteří přemýšlejí o tom, že by se těmto zajímavým tématům mohli věnovat i dál, třeba na vysoké škole.

06.01.2017 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Snad až přespříliš vyhrocené drama o matce, jejíž synové neodvratně kráčejí vstříc jisté záhubě. Je mi jasná autorova myšlenka, ale přesto jsem se nemohla zbavit pocitu, že tentokrát byl Čapek explicitní až moc.

05.01.2017 3 z 5

U řeky Piedra jsem usedla a plakala je tak trochu rozporuplná kniha. Nemůžu popřít, že mě řada z těchto povětšinou náboženských témat nezaujala. Jedná se většinou o podstatě velké matky, tedy ženském prvku Boha, nebo o lásce a samozřejmě také o naplnění vlastního života a cestě za svými sny. Kromě zamyšlení se nad těmito a dalšími tématy kniha popisuje osudy mladé ženy, která do svého života nechává vstoupit změnu a i když je sama přesvědčena spíše o opaku postupně přebírá vládu nad svým osudem.
Během četby jsem se ale nemohla zbavit pocitu, že toho rozumování je snad trochu moc, že by snad knize neuškodilo o pár stránek méně a přesto by původní sdělení zůstalo zcela zachováno. I tak se ale určitě jedná o zajímavé dílo, které má co říci asi každému čtenáři.

04.01.2017 4 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Velice jemná a skutečně krásná kniha o dětství malého Indiánského chlapce, který svýma nevinnýma očima poznává divoký svět přírody, ale také nepřátelský svět dospělých. Ano jistě, představení současného často kulturního problému očima malého dítěte je v dnešní době tak trochu klišé, jenže tentokrát nepůsobí vůbec na sílu a tak čtenář zuří nad troufalostí bělochů, kteří si neprávem přivlastňují tradiční indiánské území.
Škola malého stromu nechává českého čtenáře nahlédnout na problematiku sociální a kulturní propasti mezi Indiány a novými americkými obyvately a ukazuje tak dopady bezohledné Evropské kolonizace. Budiž nám tato neslavná kapitola našich dějin ponaučením.

04.01.2017 5 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Odvedu vás do Sierry Madre je někdy až příliš popisná, ne zrovna čtivá kniha. Na druhou stranu nabízí nepříliš povzbudivé moderní dějiny kmene Apačů, jež jsou velmi umě propojeny s osudy a pohnutkami jejích aktérů.
Celkově toto dílo naturalisticky přibližuje další z neslavných epoch Evropského koloniazmu a snaží se nám tak přiblížit jedinečnost a neopakovatelnost tradiční Indiánské kultury.

04.01.2017 4 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Trochu mě zaráží, že Snídani u Tiffanyho psal muž, ale proč ne :) Rovnou se přiznám, že jsem se na knihu příliš netěšila. Film mám již zhlédnutý a tak mě toto téma blízké červené knihovně napodruhé příliš nelákalo. Naštěstí jsem se do knihy pustila a byla jsem víc, než jen příjemně překvapena. Charakter Holly, dost často otravné, sebestředné a také poněkud naivní, zaujme zejména tím, že se zároveň jedná o samostatnou, chladně smýšlející a z psychologického hlediska plně fungující ženskou postavu. Celkově mohu tohle dílko s klidem doporučit snad každému :)

22.12.2016 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Vtipné, trefné a zajímavé. Trošku mě mrzí, že jsem jako první viděla film, ale i tak jsem si dost užila zábavný a chytrý tón celé knihy.

22.12.2016 4 z 5

Nedorozumění Nedorozumění Albert Camus

Extrémně uměle a neuvěřitelně působící tragédie, která čtenáře spíš odradí svým přehnaně dramatickým pojetím, než aby mu skutečně vstoupila pod kůži.

28.11.2016 2 z 5