Tři sestry

Tři sestry https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4255/bmid_tri-sestry-s10-4255.jpg 4 326 42

Drama o čtyřech dějstvích v překladu L. Suchařípy. Tři sestry jsou dramatem, v němž se tak „moc neděje“. Tři sestry Prozorovovy mají kdesi v provincionálním ruském městě dům, kde žijí se svým bratrem Andrejem a později i jeho rodinou. Chodí k nim na návštěvu vojáci, neboť jejich otec byl generálem a ony celý svůj život trávily v důstojnické společnosti. Vzpomínají na Moskvu, touží se do ní odstěhovat, protože tam byly šťastné. A život je stále více ubíjí, drtí, ničí...... celý text

Vydáno: , Artur

Три сестры (Tri sestry) , 1901

Dámaskloboukem
22.04.2024 2 z 5

Tak tady mi to podstatné pravděpodobně uniklo.

incognit
09.02.2024 5 z 5

Dle mého mínění, nejlepší Čechovova hra. Proud dějů čtyř sourozenců Prozorovových, toužících po vlastním životě a vlastním světě, kterým se nedaří vymanit se ze svazku do něhož jsou spleteni. Jejich neštěstí je až krásně směšné, pro každého kdo se dívá zvnějšku. Jsou schopni krásně snít, umí své sny vyjádřit i zdůvodnit, ale nedovedou jim jít vstříc a tak sní, vyprávějí a stárnou až ke smrti aniž by porozuměli proč.

Janina2609
21.01.2024 4 z 5

“Milé sestry, život ještě neskončil. Tak tedy budeme žít! Hudba hraje tak vesele, tak radostně, a člověku připadá, že zbývá už jen maličko, a dovíme se, proč žijeme, proč trpíme. Kdyby to člověk věděl, kdyby to věděl!"
Oblíbený autor, není třeba slov...

Starmoon
06.05.2023 4 z 5

"To je už náš osud, s tým sa nedá nič robiť. Na to, čo sa nám dnes zdá významné, veľmi dôležité, na to sa, až príde čas, zabudne alebo sa to bude zdať nepodstatné."

"Čo by sa stalo, keby mal človek dva životy a ten druhý by začal žiť znova, od začiatku? Keby jeden život, ktorý už prežil, bol ako sa hovorí nanečisto a druhý načisto! Myslím, že by sa v takom prípade každý z nás predovšetkým snažil neopakovať sám seba."

Dráma o tom, že na druhej strane plota je tráva vždy zelenejšia, a je jedno, či ide o prácu (že, Irina; že, Oľga?), vzťahy (že, Máša; že, Andrej; že, Veršinin?), vek (že, Čebutykyn?), lokáciu (všetci máme nejakú tú svoju "Moskvu", že, Irina?)...

A dráma o tom, aké je to smutné, ak človek premrhá svoj život špekulovaním o tom, čo by mohlo byť, čo nie je, čo raz možno bude... A pritom sa nevie tešiť z toho, čo je.

Na môj vkus priveľa postáv a priveľký časový úsek, ale musím uznať, že Čechov poznal a zachytil svoje postavy skvelo.

Ninushka
18.03.2023

Moje milovaná klasika. Čechov v ní dokázal zachytit tragično, lásku, strach i humor, a to na minimalistickém prostoru, bez opulentních vět a otravného cynismu, který na mě vyskakuje z každé druhé české současné literatury. Lidé, čtěte klasiku. Nenudí ani po více než sto letech. :)

sgjoli
30.10.2022 3 z 5

Druhá divadelní hra od Čechova, po které jsem sáhla, a bohužel ani tady nedovedu hodnotit víc než 3 hvězdami. Autor se tu zabývá tématem životní náplně člověka. Postavy tu sní o dokonalém životě, který však nepřichází - hlavně proto, že proto postavy nic nedělají. A v tom byl asi pro mne kámen úrazu. Krom toho, že mi postavy dost splývaly dohromady, mi neseděl ani jejich naturel. Postavy jsou celkově dost apatické a potácejí se v trudomyslnosti a sebelítosti. Mají občas tendenci svalovat neúspěch a příkoří na lidi okolo, do rukou svůj život ale nikterak neberou. Žijí svými ideály, s růžovými brýlemi, ale realita je někde jinde. A to mi moc sympatické nebylo, protože ač život dokáže být složitý a plný nástrah, tak tady ty snahy dosáhnout čehokoliv jsou přesto neuvěřitelně mizivé a postavy se místo toho potácí svým životem se slzami v očích.
To téma, co naplňuje naše životy a kam nás srdce táhne, je pořád aktuální - v tomhle ohledu má asi tahle hra pořád co říct i dnes. Ale strašně mi nesedla ta nemohoucnost postav se jakkoliv rozhoupat a o něco se pokusit.
Nakonec 3 hvězdy, lépe bohužel neumím.

666Jitka
26.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Světově známá divadelní hra A.P.Čechova Tři sestry je psychologickým dramatem o promarněném životě a nenaplněných životních touhách nejenom tří sester Olgy, Máši a Iriny, ale také jejich bratra Andreje. V průběhu děje se stáváme svědky smutného, stereotypního, nudného života 4 sourozenců, kteří v životě nedělají to, co si opravdu přáli. Ani jejich osobní životy nejsou šťastné, což postupně zvyšuje hlubokou frustraci každého z nich. Nakonec se všichni smíří s realitou, vzdají se svých tužeb a žijí dál své prázdné neuspokojivé životy.

Isew
18.09.2022 5 z 5

Moskva jako ideál, místo kde je možné být šťastný. Touha po návratu ke šťastnému dětství. Mluvit o tom, ale nic neudělat a utápět se v nudě a bezútěšnosti. Všichni jen touží a mluví, ale nikdo nic neudělá pro naplnění svých tužeb.

TUZENBACH: Touha po práci, můj bože, jak dobře to chápu! Já jsem v životě ani jednou nepracoval. Narodil jsem se ve studeném jalovém Petrohradě v rodině, která nikdy nepoznala práci a nikdy neměla žádné starosti. Pamatuju si, že když jsem přijížděl domů z vojenské školy, tak mi lokaj zouval holínky, já přitom dělal psí kusy, ale matka ke mně vzhlížela s úctou, překvapilo ji, že se někteří lidé na mě dívali jinak. Mě chránili před každou prací. A jen taktak mě uchránili, jen taktak! Přišla doba, valí se na nás na všecky kolos, chystá se zdravá, silná bouře, která už je blízko a smete z tváře naší společnosti lenost, lhostejnost, odpor k práci a prohnilou nudu. Budu pracovat a za takových pětadvacet, třicet let už bude pracovat každý. Každý!
ČEBUTYKIN: Já pracovat nebudu.

Realismus ruského venkova. Syrový, strohý a tak bezútěšný. Čechov byl mistr.

6728
26.08.2022 4 z 5

Čtení tohoto díla jsem si až moc podezřele užíval. Nevím proč.

Alethea_k
07.07.2022 3 z 5

Asi chápu myšlenku, ale i přesto... Višňový sad mě zklamal, toto taky. Lepší ztvárnění je nejspíš to divadelní a nemá smysl se trápit čtením.

1271
14.05.2022 5 z 5

Tragikomické, téměř až absurdní drama, které postrádá jasnou dějovou linku, ale zato nechává více vyniknout charakterům postav. Celá hra je protknuta jakýmsi mottem: musíme žít, ale vlastně nevíme jak. Viděla jsem tuto hru v podání slovenského komorního divadla Martin a byl to skvělý zážitek. Hra o nešťastných lidech, prázdnotě, osamělosti a hledání smyslu života.

meluzena
13.05.2021 4 z 5

Na první pohled jen patetické fráze a nefunkční, mimoběžná komunikace mezi postavami. Při hlubším zkoumání ale pochopíte, že jsou to spíš jakési zoufalé výkřiky nešťastných lidí.
Je to hra o osamělosti člověka ve společnosti ostatních, o ruské chandře bohatých, jejich krizi z nadbytku a konfrontaci vlastních (leckdy naivních) ideálů s realitou, což v někom vyvolává smutek, v jiném zlost, v dalším jízlivost a někoho zlomí...
---
„Umět v tomhle městě tři cizí jazyky, to je zbytečný přepych. Dokonce ani přepych ne, ale cosi zbytečného navíc, něco jako... šestý prst.“
---
„Za dvě stě, tři sta let (...) nastane nový šťastný život. My ho žít nebudeme, pochopitelně, ale žijeme pro něj už ted, pracujeme a trpíme, tvoříme ho. A jenom v tom spočívá smysl naší existence a - chcete-li - i naše štěstí. (...) Šedivějí mi vlasy, už jsem skoro dědek, ale vím toho málo. Ale to nejpodstatnější vím naprosto jistě. (...) My musíme jenom pracovat a pracovat, ale štěstí, to je úděl našich vzdálených potomků.“

PastorMal13
17.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Zajímavá hra, která nám představuje smýšlení vyšší ruské vrstvy a její problémy. Ty jsou v případě rodiny Prozorových spojené s láskou, zálety a touze dostat se domů do rodné Moskvy, kde "bylo dobře a tady není".
Ze začátku mi přišla atmosféra uvolněná, ale ke konci už šla vycítit nervozita a jakási otupělost postav. Asi nejhůře dopadl Andrej, který se měl stát profesorem, ale špatně se oženil a stala se z něj troska.
Zaujala mne myšlenka jakéhosi důstojníka, který silně uvažoval o tom, že skončí se svou vojenskou kariérou a nechá se zaměstnat v továrně jako obyčejný dělník, protože se nudil...
Ještě uvedu jeden opomíjený ale za to velmi zajímavý a důležitý fakt: Autor chtěl původně psát hru pouze o dvou sestrách, naštěstí mu náš národní ale bohužel polozapomenutý hrdina, vynálezce, spisovatel, objevitel, všeuměl, básník, učitel, vědec a hlavně génius Jára Cimrman poradil, aby ještě přidal jednu sestru. Zdálo se mu to totiž málo. Čechov uposlechl a jeho hra se stala světově známou.

rencovav
19.12.2020 4 z 5

Divím se, že jsem si Tři sestry nepřečetla už dřív. Když jsem taky ze tří sester. Ale není to jen o sourozencich. Čechov tu zase předkládá celou řadu existenciálních otázek. Jo a taky je tu Andrej a Protopopov. ????????

Mikkinnen
28.07.2020 5 z 5

Skvělá hra. Absence jasně dějové linky dává vyniknout charakterům jednotlivých postav. Marnost a touha, jdou ruku v ruce s neschopností se vymanit z kolejí osudu. I po 119 letech, stále aktuální téma.

Khamul1
22.07.2020 2 z 5

Tři sestry mě docela zklamaly, přijdou mi moc fádní. I přesto však kniha má něco do sebe, za což dávám dvě hvězdičky. Vypovídá totiž o životě ruských aristokratů i důstojníků.

Elevant
25.05.2020 4 z 5

Nevím, jestli je to nějáký vědecky hodnotný úhel pohledu, ale ne této Čechovově hře nejvíce oceňuji její absurditu. Dokonce se mi Tři sestry zdají být jakousi předzvěstí absurdního divadla dvacátého století. Čechovovy postavy vyfukují slova jako bublinky, v podstatě prázdné a velmi často plané. Mluví o Moskvě tak, jako Vladimír s Estragonem mluvili o Godotovi, stále čekají a plně si uvědomují, jak jim život protéká mezi prsty. Snaží se osvojit si hodnoty, najít smysl v čemkoliv, co by nějáký smysl mohlo mít a mezitím si úplně mimo kontext prozpěvují básničky s pravidelností, s jakou se v Havlových hrách opakují ty nejabsurdnější repliky.

Mám-li Tři sestry porovnat s povídkovou tvorbou Čechova, jsou poněkud hůře čitelné, protože složité dialogy postav nejsou rozbité vyprávěním, nicméně v nuch nechybí lehce nadsazená tragikomická atmosféra, která mě na Čechovovi baví nejvíc. A ani postavy nejsou o nic méně skutečné, než jak se jeví v povídkách.

warca
15.02.2020 3 z 5

Pro mě celkem nezáživné dílo. Trochu jsem se ztrácela v postavách. Výstižný popis marnosti života ruské venkovské šlechty. Ale číst to bylo stejně ubíjející jako například prokousat se Annou Kareninou.

Netopyr07
10.06.2019 4 z 5

Kdybych nevěděla, že to napsal Čechov, skoro bych řekla, že to psal Viewegh. Omlouvám se za urážku ctěného autora :-) Divadelní hra o složitosti mezilidských vztahů... A nakonec dojde k vraždě :-D

-Pečivo-
14.05.2019 2 z 5

Stejně zábavný jako Fanánkova kapela. 3/10 - podle počtu sester, že jo. Společenský přesah a osud sester mi byl stejně volný jako středy na kovárně v Bráníku. Todle kdybych musel číst k maturitě, tak se ze mne nikdy automechanik nestane.