Apokryfy

Čapkovy apokryfy patří k textům, které k nám stále promlouvají současným hlasem. Čapek je příležitostně psal v průběhu celé své literární dráhy, a představují tedy určitý průřez tématy, jimiž se zabýval. Apokryf je specifický literární žánr s dlouhou tradicí – původně se jednalo o texty, které měly vyplnit „mezery“ v biblických příbězích a kanonických životopisech svatých. Čapkovy apokryfy se však nesnaží dobrat toho, „jak to bylo“ nebo dokonce „jak to bylo doopravdy“. Z každého velkého historického či literárního příběhu si autor bere pouze střep – postavu, větu nebo scénu – a zasazuje ho do vlastního rámu. Cílem není poučení, ale hra....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26389/apokryfy-26389.jpg 4.2226
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Dokořán

Péťa1950

Co dodat, byl snad jasnovidec? Svět se zřejmě až tak moc nemění. Karel Čapek zase trochu jinak.
"A když semhle tamhle něco povím synovi, řekne: Tatínku tomu už vy nerozumíte, dnes je jiná doba, jiná epocha-Vždyť prý, ani ty kostěné zbraně nejsou ještě poslední slovo, jednou, říká, přijdou lidé ještě na onačejší materiál-"

lucie9699

Velmi aktuální kniha.

heavy66

V 80.letech jsem se shodou okolností dostal na domácí seminář jakési křesťanské sekty. Představení sekty odhalovali satanismus v umění, a mezi literárními díly objevili Satana v Knize apokryfů. Chápu, na církev musel působit Čapkův humor a jazykové mistrovství jako červený hadr na býka!

Zednář

I po sto letech stále aktuální alegorie. Nejtrefnější určitě Císař Dioklecián (Ó, jak krásně sedí na dnešní situaci ve světě i na Hradě), Jako za starých časů a O úpadku doby.

Marekh

Kniha se mi celkově líbila. U některých povídek nalezneme také citáty z Bible. V knize nalezneme i divadelní hru. U některých příběhů jsem se pobavil, u některých jsem musel více přemýšlet. K zamyšlení je třeba charakteristika chytrosti, rozumu a moudrosti.

Líbily se mi i ilustrace.

smazenaryba
13.07.2017

Agathon by o Knihe apokryfov povedal, že Čapek chytro využil historické udalosti a príbehy, okorenil ich rozumným množstvom humoru a vložil do nich múdrosť, ktorá prežije stovky ba možno aj tisícky rokov. Pokrm pre dušu a príjemné čítanie, ku ktorému sa určite znova vrátim.

morava
14.05.2017

Pro mne zase jeden uzasny ctenarsky zazitek, dortik ke kavicce. Filozofie pana Karla Capka okorenena spetkou humoru. Jak moudre, jak lidske , jak originalni, jak skvele.

Sidonie
31.01.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších od Karla Čapka. V hlavě mi zůstala povídka Romeo a Julie a pak ta o pračlověku Janečkovi :-)

angloumene
13.01.2017

Poměrně příjemné texty, které zábavným způsobem dávají ožít známým biblickým postavám. Většina se jich drží původního základu a tak čtenáři nabízí různorodá poučení.

Wamann
31.03.2016

Mistr Karel Čapek, díky této knize u mne ohodně stoupl. Doporučuji

Iwíček
09.01.2016

Kniha se mi moc líbila a časem si ji určitě přečtu znovu. Tématicky je velice zajímavá :)

woodward
22.11.2015

Už je to dávno, a měl bych si Čapkovy Apokryfy znovu přečíst. Ale na starou Janečkovou, pohoršující se nad nestoudností bujných tvarů Věstonické Venuše, se prostě zapomenout nedá.

11.01.2015

Když se někdo pustí do takto klasické látky a postaví se k ní naprosto odlišně než původní autor, tak to chce hodně odvahy a ještě více umu. A jak je vidět, umu bylo opravdu hodně, čte se to dodnes.

wooloong
22.11.2014

K téhle knížce se pravidelně vracím. Vtipné, půvabné, nápadité, inteligentní.

Míša Molko
20.11.2014

Úžasně ironické, sarkastické a filozofické. Jsem tou knížkou nadšená! Čapek u mě stoupá výše a výše ;)

Felsenberg
16.03.2014

Biblické příběhy, antika, velké postavy historie, vtip, ironie, lidskost a především Pan spisovatel a velký člověk - Karel Čapek.

čef
22.08.2013

Z knihy je cítit velké porozumění pro běžné lidské starosti, úsilí něco dokázat a neměnnost principů soužití. V krátkých doplňcích historických událostí je jasné, že obecné principy lidského konání ať dobré nebo špatné se v běhu času nijak nemění.

Skjaninka
08.06.2013

Čapkove apokryfy sú dôkazom toho, že jeho talent nemá hraníc.
Príbehy, či už biblické, alebo notoricky známe (napr. Romeo a Júlia), rozoberá zo svojho pohľadu, trošku sa s nimi pohráva a v každom z nich nám posúva nie len potešenie, ale predovšetkým hlboké myšlienky, z ktorých plynie nejedna pravda a ponaučenie. Oplatí sa prečítať.

martin č.
30.04.2013

Čím jsem starší, tím více objevuji genialitu Karla Čapka. Myslím, že byl jedním z největších, nejmoudřejších spisovatelů, Čechů a lidí vůbec. S takovým nadhledem, vtipem ale i vší vážností obnažit a prohlédnout lidskou povahu, lidské jednání, nejrůznější pohnutky či zájmy, to dokáže v dějinách jen málokdo. Veliký člověk, spisovatel a novinář, jakého v dnešní generaci asi úplně nenacházím.
Krásné jsou biblické apokryfy (O pěti chlebích, Pilátovo krédo, ale i starořecké a strořímské – Císař Dioklecián, Prometheus, Agathon čili o moudrosti, ale i další.

Tyyynab
10.01.2013

Přepracování historických či literárních příběhů je skvělý nástroj k tomu, jak poukázat na různé lidské nešvary. Čapek to však dělá s jakousi laskavostí, že se nedá dělat nic jiného, než se tomu zasmát. Navíc může vyvstat otázka, zda se všechny ty příběhy opravdu staly tak, jak nás učí ve škole. Výborné, humorné, zajímavé slovní obraty.

maryzka
12.05.2012

zajímavá filozofie, historie

Livien
16.12.2011

Úplně první hodinu filosofie zahájil můj nejoblíbenější profesor četbou Agathon čili O moudrosti. Do konce života už asi nezapomenu na hrobové ticho ve třídě a jeho starý, hluboký a vědoucí hlas, který tuto krásnou věc předčítal. Málokdo z nás v té chvíli potlačil v očích slzy. Neváhala jsem a ihned si knihu sehnala. Myslím, že jde o dílko, které by nemělo chybět v žádné domácí knihovně - je totiž dokonalé, krásné a někdy až bolestně pravdivé.

janacheca
29.09.2011

Při každém delším pobytu v zahraničí se mnou jely dvě knihy - mrňavá kapesní Bible a Kniha apokryfů v sešitovém vydání. Co dodat?

Alma-Nacida

Pro mě je tahle tenká knížka dokladem Čapkova slovního mistrovství. A ty archetypy! Třeba pračlověk Janeček... A pro mě nezapomenutelný apokryf Pseudo Lot, čili o vlastenectví, který je jedním z nejmíň sentimentálních a přece nejúčinnějších textů o národu a domovině.