angloumene angloumene komentáře u knih

Černošský Pán Bůh a páni Izraelité / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraelité / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Celkem vtipně zpracované biblické příběhy, tentokrát ale v tak trochu pikantnějším a snad i dost zjednodušujícím podání. Pokud ale knihu nebudete brát zase tak vážně, může odlehčit kdejaké dlouhé odpoledne.

28.11.2016 4 z 5

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

Příjemná pohádka o tom, že ne vždy musíte být tajemný superhrdina k tomu, abyste mohli činit dobro a pomáhat ostatním. Stejně tak i o tom, že i úplně obyčejné věci mohou dokázat neuvěřitelné.

12.11.2016 4 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Poměrně vtipná pohádka o nepřemožitelném týmu jedenácti Klapzubových hochů. Myslím, že všechny malé kluky musí tehle neuvěřitelný příběh o vytrvalosti, sportu, politice ale i boji o přežití opravdu bavit. I já jsem se po většinu času musela pobaveně ušklíbat nad záměrně jednoduchým, extrémně optimistickým příběhem, který dokáže vybarvit kdejaký pošmourný den.

12.11.2016 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Jednotlivé příběhy jsou čtivé a i samostatně by dobře fungovaly. Díky jejich elegantnímu propojení ale čtenář získává něco navíc a má tak příležitost zamyslet se nad předkládanými tématy z tak nějak všeobímajícího pohledu. Linky týkající se základních pravd o lidské existenci jsou relativně hluboké a překvapivě nepůsobí nijak na sílu. Celkově kniha jednotlivými příběhy zaujme i bez hlubšího propojení, kterým jsou jednotlivé povídky svázané. Hlubší smysl je příjemná třešnička na dortu.

30.10.2016 5 z 5

Ukřižovaná Ukřižovaná Jakub Arbes

Ukřižovaná je mysteriózní dílo, která postupně rozkrývá záhadu psychických záchvatů přítele Karla. Čtenáře zavede do bouřlivých let 19. století, nejen do císařské Prahy, ale také další koutů naší země. Přibližuje městské poměry, vztahy k Židům, antiklerikalismus a hlavně tehdejší život. Celkově se jedná o tajemné, ale velice čtivé dílo, vhodné do zachmuřeného podzimního odpoledne.

Amor a Psyche Amor a Psyche Lucius Apuleius

V porovnání s ostatními bájemi a pověstmi není Amor a Psýcha příliš zajímavá. Nabízí ale bližší pohled na tehdejší zvyklosti, včetně rozmarů bohů.

24.10.2016 3 z 5

Tovje vdává dcery Tovje vdává dcery Šolom Alejchem (p)

Někdy smutné, někdy veselé Tovjeho příběhy se mi pořádně vryly pod kůži. S Židovskou grácií podané životní osudy prostého mlékaře, jehož hlavním životním posláním je zaopatřit svoji rodinu a zajistit všem svým dcerám bohatý a příjemný život. Čtenáře pohladí po duši a zpříjemní tak sebe deštivější den.

24.10.2016 5 z 5

U Hraběte Monte Christa jsem vždy trochu překvapená, protože se nejedná o nic jiného, než relativně snadnou cestu za pomstou. Když ale odhlédnu od morální rozkolísanosti, jedná se o velice čtivé, dobrodružné dílko. Pro dlouhé odpoledne tak akorát.

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Moje první setkání s Clarkem nedopadlo vůbec špatně. Začátek je sice trochu pomalejší, po seznámení se s hlavními postavami ale kniha nabízí zajímavý, realisticky pojatý svět budoucnosti. Zejména skutečně propracovanou psychologii všech postav a někdy i celých národů. Styl knihy na mě lehce dýchl náladou dobrodružných románů pro mladistvé. Ať už je dobře nebo ne, těch pár společných hodin jsem si rozhodně užila.

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Poměrně zábavná detektivka, která čtenáře navádí tu k tomu tu k onomu podezřelému, ale nakonec se ukáže, že celý případ není tak přímočarý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Celkově se jedná o příjemný a lehce napínavý příběh s překvapivým rozuzlením.

Strakatý pás Strakatý pás Arthur Conan Doyle

Tentokrát není velké odhalení celého případu zase až tak velké. Celkově se jedná o průměrnou detektivku, která sice neurazí, ale zároveň ani nepřináší nic nového.

24.10.2016 3 z 5

Výklad snů Výklad snů Sigmund Freud

Na jednu stranu oceňuji autorův přínos. Jako jeden z prvních se vědecky, nezatížen předsudky, snažil zpracovat teorii snění, která není plně rozluštěna ani dnes. Velice zajímavá byla první část knihy spojená s přehledem literatury. Bylo opravdu poučné srovnávat tehdejší přístup k vědě s tím dnešním. V další části už na sebe ale autor začíná kupit hromady předpokladů, platných pouze v určitých situacích a tak je jasné, že jeho teorie zřejmě nebude zcela platná. I tak ale tato kniha nebo alespoň její první část stojí za přečtení.

08.10.2016 4 z 5

Babo, raď! Když kočka ignoruje záchod Babo, raď! Když kočka ignoruje záchod Hana Žertová

Opravdu zajímavá knížečka pro zkušenější chovatele nebo pro ty méně šťastné, jímž jejich miláček nenavštěvuje toaletu tak jak má. Autorka na konkrétních příbězích vysvětluje možné důvody ve změně chování kočky a dává tak jasný návod, jak vašemu miazlíčkovi ulevit a opět ho naučit na záchod.
PS: ne, opravdu nenavádí k namáčení čumáku do vlastních exkrementů

17.08.2016 5 z 5

Od kotěte ke kočce Od kotěte ke kočce Hana Žertová

Přehledná, čtivá a názorná knížečka o tom, jak se sžít s novým mazlíčkem. Autorka nároky na chov kočky chvílemi trošku přehání, zřejmě proto, aby si nového mazlíčka pořizovali jenom ti, kteří to myslí opravdu vážně. Jinak ale nemám co vytknout, knížka dodá dostatek základních informací a je vhodná i pro děti.

17.08.2016 4 z 5

Fit za 15 minut denně Fit za 15 minut denně Zuzka Light

Fit za 15 minut denně mě prostě nepřesvědčilo. A to nejen kvůli amatérské grafice nebo překladu, u kterého je hodně vidět anglický přepis (přišlo mi, že autorka si knížku překládala sama, což není u lidí dlouhodobě žijících v cizině zrovna nejlepší), plytkého popisu fyziologických procesů nebo nepřesvědčivých receptů (to že někdo drží nízkosacharidovou dietu chápu, ale i tak mi recepty nepřišly nejzdravější a navíc obsahují ingredience, které v Čechách v supermarketu rozhodně neseženete), ale hlavně kvůli popření vlastní myšlenky. V závěrečné kapitole totiž autorka shrnuje, že k tomu, aby bylo vaše tělo zdravé není možné intenzivně cvičit 15 minut a po té se dalších 15 - 20 minut nevěnovat strečinku (tzn. dohromady bychom se cvičení měli věnovat 30 - 35 minut denně).
Na knize oceňuji jasně a přehledně znázorněné cviky a přehledný cvičební plán. Jako příručka zdravého životního stylu ale podle mě neobstála.

17.08.2016 2 z 5

Artušova smrt Artušova smrt Thomas Malory

Povinná literatura pro všechny Artušovy obdivovatele. Sir Thomas Malory během svého uvěznění vytvořil dílo, obsahující známé pověsti spojené s Artušem a jeho družinou. Jednotlivé báje na sebe sice nijak nenavazují, dohromady ale vytváří zajímavý náhled na evropské středověké mýty, ale i zvyky a způsob života. Přes úctyhodné datum vydání je kniha relativně čtivá a snadno stravitelná.

09.08.2016 5 z 5

Pohorská vesnice Pohorská vesnice Božena Němcová

Kniha je pro čtenáře přínosná hned v několika ohledech. Zejména zaujme svou názornou popisností o tradičním vesnickém životě v průběhu devatenáctého století a upoutá také použitým nářečím, kdy například můžeme sledovat rozdíly v řeči původních obyvatel vesnice a slovenských drotarů.
Co se týče stylu a obsahu knihy, musím vyzdvihnout opravdu čtivé a názorné popisy vesnice, lidí i zvyků, které Němcová pravdu umí a tak se (možná trochu překvapivě) stávají tou nejčtivější částí knihy. Příběhy lidí z vesnice sice nijak neurazí, ale ve své podstatě nejsou nijak komplikované. Celkově se ale jedná o jednoduché, čtivé dílko, které nám dává nahlédnout do zvyků prostých lidí naší minulosti.

08.08.2016 4 z 5

Jizva Jizva China Miéville

Ač se to zdálo téměř neuvěřitelné, tak Jizva skutečně překonává Nádraží Perdido a řadí se tak ke špicím světové fantasy literatury. Příběh Bellis Chladnovíny možná i díky její odtažitosti nejprve nezaujme natolik, jako příběh požitkářsky zapáleného Izáka. S každou další stranou ale čtenáře vtahuje hlouběji a hlouběji do děje. Akce z předchozího dílu je nahrazena živelnou organizovaností, domýšlením a propracovanými pletichami.
Autor zručně staví na světě načrtnutém v předchozím dílu a s lehkostí mu dodává potřebnou hloubku, uvěřitelnost a hlavně nezbytnou živost. Každá z postav zaujme svou propracovaností, která jakoby volala po samostatném zpracování. Jenže místo toho nás čeká pletenec složitých vztahů a osudů z nichž v podstatě každý zásadně zasahuje do děje. Právě díky tomu se kniha stává méně čtivou, pro pozorného čtenáře ale o to zajímavější.

13.07.2016 5 z 5

Snídaně u Florentýny: Dopolední kuchařka pro dceru Snídaně u Florentýny: Dopolední kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

Snídaně u Florentýny skutečně nabízí řadu zajímavých receptů na ráno a dopoledne. Těch několik obědových salátů mi ale nepřišlo moc zajímavých a zatím jsem je nezkoušela. Kniha mi dala chuť do přípravy pořádných snídaní, které člověka udrží na nohou nejen během prvních pár hodin, ale dodají mu dost sil na celý den. V tomto směru tedy určitě obstála. Na druhou stranu mě trochu mrzí absence zdravějších receptů. Sama autorka přiznává, že většina v knize uvedených jídel je vysoce kalorická a tak by pár moderních, zdravých snídaní určitě neuškodilo. Tak třeba někdy příště :)

13.07.2016 4 z 5

Jak působit na druhé, aby vám šli na ruku Jak působit na druhé, aby vám šli na ruku Vladimír Svatoš

Nějak jsem se nemohla zbavit dojmu, že místo toho, aby kniha konkrétně pojednávala o ověřených postupech a cvičeních, je vše tak nějak rozmělněno do nekonkrétní kaše. Sice se občas objeví zajímavý příklad, ale nakonec z knihy vlastně nevyplývá nic, co by mě nějak obohatilo. Asi nejzajímavější je krátké pojednání o manipulaci, které je oproti zbytku knihy jasně popsané a s jasnými závěry.

09.06.2016 3 z 5