Výklad snů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vážený čtenáři! Otvíráš knihu, jež byla napsána již téměř před sto lety. Ovšem i po takových letech lze s úspěchem tvrdit, že v mnohém nebylo toto dílo slavného „moravského" psychoanalytika dodnes překonáno. Nemáme však přitom na mysli jakési sexuální excesy, jimiž měšťácká společnost (i za pozdějšího přispění u nás vládnoucích komunistů) zahalila Freudovo olbřímí dílo. Jeho Výklad snů je totiž základní prací vědeckého výzkumu snů a co se týče honu za „pověstnou" sexualitou, pak sexuální symbolice ve snech nevěnuje Freud ani desetinu celé své čtyřsetstránkové práce, přičemž navíc na těchto pouhých třiceti stranách většinou jen cituje jiné autory zabývající se sny. Téměř třetinu svého díla věnoval Freud oblasti „snové práce", v níž mistrně vysvětluje, jak sen mnohdy dochází k „naprostým" nesmyslnostem a jak právě výklad těchto „nesmyslů" velmi napomáhá k tomu, aby snící porozuměl svému snu. Vydání druhé, upravené...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148412/big_vyklad-snu-148412.jpg 486
Žánr:
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Nová tiskárna Pelhřimov (NTP)
Originální název:

Die Traumdeutung, 1899


více info...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Výklad snů

Dámaskloboukem
03.05.2022

V nových komentářích jsem nedávno narazila na stať ohledně významu snu. Autorovo sugestivní líčení děsivých nočních můr mě zaujalo.
A to hned ze dvou důvodů.
Z hlediska lidského a taky vědeckého.
Uvědomila jsem si, že ač spánkem stráví člověk +- 50% svého života, odbyli jsme toto téma ve škole REM a non REM fází spánku a jejich změnami v souvislosti s věkem. ( REM je zkratka rapid eyes movement. Pokud pozorujeme spícího člověka, tak opravdu občas začne rychle hýbat očními bulby. V této fázi spánku vznikají sny.)
Z lidského úhlu pohledu - já opravdu ráda spím.
Nenapadá mne moc činností, které provozuji radši než spaní. Jedním z důvodů jsou právě mé 4D sny. Když jsem na louce, tak po chvíli začnu i ve spaní cítit vůni květin, pokud svítí slunce začne mne pálit obličej. Ve snech pozbývám gravitaci, takže je mi neuvěřitelně lehko a ještě je tam nějak víc jasno.
V mých snech se mi prostě líbí.
Překvapuje mě, že to má někdo úplně jinak.
Co na to světový guru psychoanalýzy?
Sigmund Freud se mi velmi špatně četl. Knihu měl přede mnou čtenář, který to zajímavé podtrhl, ale ani to mi nepomohlo. Najednou jsem dala tak maximálně pět stránek a musela jsem knihu odložit a čtení proložit něčím lehčím.
Konečně jsem se tím pracně prokousala, přesto si vůbec nejsem jistá, že jsem obsah pochopila správně.
Freud pracuje s nevědomím, předvědomím, vědomím a uvolňováním myšlenek z nich.
S tím musím souhlasit.
Já k tomu cíleně využívám alfa vlny, což je krátká perioda usínání, kdy vědomí postupně ustupuje předvědomí. Pokud si potřebuji na něco vzpomenout ( sekvence čísel, heslo, mailová adresa, kam jsem dala klíče…) a vím, že tu informaci v mozku mám, jen si ji nedovedu vybavit, tak se na ni intenzivně soustředím při usínaní v alfa vlnách. Není to jednoduché. Opravdu silně, navzdory nastupujícímu spánku, se snažím vybavit si situaci, kdy jsem naposledy držela klíče nebo používala heslo…až mi to naskočí, tak se klidně poddám spaní. Po probuzení to prostě vím. Informace přešla do vědomí.
Freudova teorie snu vychází z myšlenek, které někde v mozku máme, jen jsme je nerozvinuli nebo “správně” neprožili a nevstřebali. Problém nebyl vyřešen. Některými sny si plníme přání, ať vědomá či nevědomá. Úzkostný sen, ze kterého se probudíte, souvisí s fobií, často pocházející z dětství nebo sexuální frustrací.
Pokud ve snu vidíte např. velkou bílou tygřici zavřenou v kleci, snažíte se ji osvobodit, marně a ona pouze smutně kouká… tak to neznamená, jak by se možná dalo čekat, ze v budoucnu pojedete do Afriky s ochránci přírody pomáhat ohroženým druhům…. Ale tygřice představuje někoho silného, blízkého, příjemně známého, pravděpodobně mámu, ta klec je problém nebo nepříjemná životní situace ve které uvízla a zachránce se jí snaží s tímto problémem pomoci, ale nemá k tomu adekvátní prostředky, což vede k frustraci obou…
Sen nemame vnímat jako film, ale jen jako jednotlivé, na sebe nenavazující epizody - symboly.
Freud popřel význam snářů.
Sen není to, co nás čeká do budoucna.
Sen představuje již zažité, jen nějak přetransformované.
S tím musím taky souhlasit.
Známé “nevěstu viděti” = smrt, nefunguje. Já jsem se v bílých svatebních šatech viděla už aspoň desetkrát a pořád naštěstí žiju. Nebožtíci ve snu by měli do třech dnů přinést déšť. To musela lidová tvořivost vymyslet, dokud ještě nebylo takové sucho.

Téma se mi zdá zajímavé.
Tímto přestávám líčit okolí, co se mi v noci zdálo.
Co kdyby někdo z mých posluchačů četl Freudův Výklad snů :)

painthers
19.01.2021

Ohledně psychoanalýzy pořád balancuju nad tím, jestli je to šarlatánství, nebo ne. Tahle kniha mi v tom moc nepomohla. Dlouhé a rozvláčné čtení, místy s trochu otaznými závěry. Jak píše někdo níže - jedná se o dílo z dob psychologie, kdy tato věda ještě vznikala, dá se jí tedy leccos odpustit. Že bych ale knihu měla komu doporučit, to se bohužel říct nedá. Jsem zvědavá na jiné Freudovo dílo.


tra-my5156
11.10.2020

I přestože Výklad snů patří do klasické literatury psychoanalýzy, tak to na mě udělalo pramalý dojem. Freud mě pobavil (i přestože jeho snaha rozklíčit především své sny a i sny ostatních mi přišla přehnaná), to ano, ale tato 'humorná' učebnicová knížka o snech zanechala ve mně pocity směšnosti než-li hlubší úvahy. Nicméně, přenesme se na dobu, kdy byla vydána. Jedná se o rok 1899 a tehdy psychologie byla teprve na svém samotném prvopočátku, tudíž v porovnání, jak jsme již dnes pokročili s psychoanalýzou tak hodnocení Výklad Snů je pro mě těžké, když na to koukám skrz pohledu moderního člověka.

LordByron
31.07.2020

Zaújmavé a podnetné a na úvahu ,ale nie so všetkým pravdaže súhlasím.

jiri5794
30.10.2019

Jedno z nejhorších děl S.F. Většina knihy je svým přínosem na úrovní výkladu snů z kávové sedliny či tarotových karet. Tři hvězdy za několik zajímavých, empiricky testovatelných myšlenek, které posunuly vnímání lidské psychiky.

DeepSea21
23.06.2019

Skvělá a zajímavá analýza snů.

angloumene
08.10.2016

Na jednu stranu oceňuji autorův přínos. Jako jeden z prvních se vědecky, nezatížen předsudky, snažil zpracovat teorii snění, která není plně rozluštěna ani dnes. Velice zajímavá byla první část knihy spojená s přehledem literatury. Bylo opravdu poučné srovnávat tehdejší přístup k vědě s tím dnešním. V další části už na sebe ale autor začíná kupit hromady předpokladů, platných pouze v určitých situacích a tak je jasné, že jeho teorie zřejmě nebude zcela platná. I tak ale tato kniha nebo alespoň její první část stojí za přečtení.

Michal2222
16.11.2019

Velmi úmorné a zbytečně zdlouhavé čtení všech snů a jejich výkladů, kterými chtěl mistr dokázat jím vyzkoumané zákonitosti tvorby snů. Kniha obsahuje několik velmi zajímavých a pochopitelných pravd o snech, se kterými nelze než souhlasit. Jiné jsou již dnešními "vědci" překonané a tudíž neplatné. Bohužel právě ty zajímavé pasáže byly nenápadně vsunuty do textu, čtenář je tedy nucen přečíst knihu celou, aby si z ní mohl odnést to podstatné a stále platné. Kniha také není psána lehkým jazykem, což čtení prodlužuje a kazí pocit radosti z nových poznatků. Avšak stále velmi oceňuji informace, které lze z knihy získat. Ze snů můžeme vyčíst velmi cenné informace o sobě samých, kterých si za bdělého stavu všimneme jen velmi zřídka.

1