Artušova smrt

Artušova smrt

Kolem poloviny 15. století sepsal v londýnském vězení rytíř Thomas Malory rozsáhlý text, který je shrnutím pověstí o bájném britském králi Artušovi a jeho rytířích Kruhového stolu. Tím učinil tečku za dlouhou a složitou historií proměn a putování artušovských motivů, od kronik raného středověku přes ústně tradovaná vyprávění až po veršované romány francouzské z 12. století. Jeho verze, napsaná jadrným jazykem a zbavená nadbytečných středověkých mravních a citových analýz a líčení, otevřela zároveň neobyčejnou pokladnici inspirace pro všechny pozdější generace anglických spisovatelů. Vydání druhé...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29106/artusova-smrt-29106.jpg 4.125

Le Morte d'Arthur (1485)

Literatura světová
Vydáno:, Aurora

špulo

Povinná literatúra v rámci starých legiend áno, ale "snadno stravitelná" nie. Predsa len má kniha svoj vek, takže štýlom nemusí každému vyhovovať. Ak si však chcete prečítať Sapkowského Zaklínača, toto vám pomôže trošku lepšie ho pochopiť. Tam sa posledný diel volá Paní jezera. Prečo asi?

angloumene
09.08.2016

Povinná literatura pro všechny Artušovy obdivovatele. Sir Thomas Malory během svého uvěznění vytvořil dílo, obsahující známé pověsti spojené s Artušem a jeho družinou. Jednotlivé báje na sebe sice nijak nenavazují, dohromady ale vytváří zajímavý náhled na evropské středověké mýty, ale i zvyky a způsob života. Přes úctyhodné datum vydání je kniha relativně čtivá a snadno stravitelná.

DennieForbes
05.01.2016

Velmi náročné čtení... knihu jsem četla přes měsíc, i přesto, že je mi téma blízké. Objevuje se zde spousta nesouvislostí, kdy je v první polovině knihy něco tak a podruhé jinak. Zapamatovat si jména je zpočátku nemožné, takže jsem se často ztrácela. Nicméně je kniha užitečná jako čerpání k nějaké práci do školy, jelikož málokde člověk někde tak bohatý pramen na toto téma. Mě v tomhle posloužila výborně. :) Především obsahuje relativně rozsáhlý a hlavně i poutavý příběh Lancelota, o němž je problém kdekoliv jinde něco zjistit.