Odvedu vás do Sierry Madre

Na pozadí divoké krajiny arizonsko-mexického pomezí se odehrává drama posledních bojů apačského vojevůdce Geronima a jeho kmene proti cizím vetřelcům.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25140/odvedu-vas-do-sierry-madre-EHa-25140.png 4.6149

Watch for me on the Mountain (1978)

Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Synergie

Kniha Odvedu vás do Sierry Madre

Hanka_Bohmova

Strhující příběh o lidské svobodě a odvaze ji hájit. Bulela jsem prakticky od první stránky, což v zájezdovém autobuse, kde jsem knihu četla, vypadalo podivně - snad si to paní průvodkyně nevyložila jako kritiku svých schopností.
Geronimova principiální nepřemožitelnost, vycházející z kontaktu se světem, který je jeho nepřátelům neznámý a nedostupný, mi připomněla Tuláka po hvězdách. Ale zatímco z Londonova hrdiny na mě dýchal mrazivý totální egocentrismus, Geronimo je bratr uprostřed bratří, slouží svému lidu a zůstává lidský.

Je to také hrozivý příběh o schopnosti člověka upřít lidskost druhému, se kterým hovoří (nebo ještě "lépe": raději ani nehovoří). Jako obvykle za podpory médií, produkujících senzačně krvelačné zprávy, a především těch, kdo mají na situaci ekonomický nebo mocenský zájem. Strašlivá hanba lidského rodu, která se stále znovu vynořuje.

mgeisselreiter

Autor se pokusil dle skutečných událostí napsat román, který se mu dle mého názoru úplně nepovedl. Je to jakási směs beletrie a dokumentu, působí to neučesaně a neuspořádaně. Jakoby se Carter nedokázal rozhodnout, zda napsat beletrii nebo naučnou knihu. Výsledek je takový, že čtenář se dozví jistě dost zajímavých informací, ale forma není zrovna nejlepší. 60%, 24. 3. 2019.

onRock

Povinné čítanie o zrade, pravde, dobre a zle.

maja2712

Silný příběh. Je to takové potvrzení mého dojmu, ze nejnebezpečnějším protivníkem člověka je člověk. Pořad jen vláda hmoty nad Duchem... a tak málo osvicenych...

Ivan F

Kniha na mňa zapôsobila absolútne chladným dojmom. Autorov štýl mi nesadol, možno je to aj prekladom. Príbeh je krutý a dnešné mocnosti si svoju slávu a bohatstvo vždy vydobili barbarským spôsobom - španielov nevynímajúc. To, že sa Apači bránili a boli podľa našich dnešných merítok taktiež krutý, tak to sa niet prečo čudovať. Aký požičaj, taký vráť. Opisy krutosti v knihe sú surové a nehrajú sa na nič iné, len na opis - nemajú šokovať, len priblížiť, čo sa dialo. Celkové vyznenie knihy je tak chladné, emočne pomerne plytké. Ako varovanie je kniha super, ale ako čitateľský zážitok je nevýrazná. P.S. nedivím sa pochvalným komentárom, avšak ja si po roku spomeniem akurát na to, že sa všetci v knihe rezali hlava nehlava. Autorovi sa nepodarilo ma viac zaujať.

Jass

Většinou knihy podobného žánru nečtu a vím proč. Zkrátka na to nemám žaludek. Už u třetí kapitoly (odhadem) jsem pochopila myšlenku vyslovenou jedním panem docentem na přednášce o (nejen) Gándhím - "Nevím, jestli chci žít ve světě s lidmi, kteří jsou schopni něčeho takového." (parafráze... o zahájení hladovky) Snad nikdy v životě jsem se necítila tak špinavá - a to nejen tím, že jsem "bílá", především tím, že s nimi sdílím jeden svět... Přiznávám, že mě ta myšlenka ochromila. - Poznámka, kterou jsem si zapsala už v průběhu četby se může zdát poněkud melodramatická - možná i je - ale knížka na mě hluboce hluboce hluboce zapůsobila. Formulovat všechny myšlenky, které mě při četbě/poslechu napadaly snad ani není možné. Snad bych jen řekla, že historie se stále opakuje a my to pokaždé vidíme až příliš pozdě (viz závěr knihy...). Oceňuji mistrně zpracovaný rámec knihy, nejprve se mi zdál autorův vyprávěcí postup zmatečný a náhodný, na konci se ale všechno uzavřelo... a zkrátka napsáno jinak, by to na mě zapůsobilo trochu méně.
EDIT (24.2.2019):
Náhodně jsem znovunarazila na jednu báseň J.H. Krchovského a i když nevystihuje moje dojmy z knihy úplně přesně, je zatraceně blízko... (upozornění, obsahuje vulgarismy... ale to ostatně říká už jméno Krchovský)
Jakože jsem... Dál nejdu ve svém předstírání
ničemu tady nerozumím! (Nechci ani)
a snad mne to i ctí... Jen nevím, nač být hrdý
když sdílím tentýž svět se všemi těmi zmrdy.
(https://www.databazeknih.cz/knihy/nad-jednim-svetem-3173?odb=1 )

ujira
25.06.2018

F. Carter napsal dvě pozoruhodné knihy, obě s hlubokým příběhem, obě s odkazem, co v nás běloších je lidského?

jamesek007
20.04.2018

a pak se někdo diví, že nám beduíni v našich městech straží bomby. my jim je zdálky házíme z vylhaných důvodů do jejich chýší. je to nedávná historie a my se nepoučíme.