Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho

Novela o nesplněném a tragicky končícím snu lehké dívky, která má za sebou neradostné dětství, touží po spořádaném životě a k dosažení tohoto snu, reprezentovaného nábytkovým zařízením z obchodního domu Tiffany, používá své osobní přitažlivosti a slabůstek starších bohatších pánů. Novela byla přeložena do mnoha jazyků a byla též zfilmována. Edice: Edice il. novel ; sv. 111 Ilustrace: Karel Šejna Doslov: Igor Hájek 16000 výt....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59123/snidane-u-tiffanyho-59123.jpg 3.8847

Breakfast at Tiffany's

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Československý spisovatel

Polinius

Jedinečná pocitová kniha, která není vůbec o snídáni či jídle.
Takový příběh si asi každý prožije každý v reálu, ať už je muž a nebo žena a proto zarezonuje a opět připomene vzpomínky na strašlivé lásky.

slimáčik

Niekedy, aj keď som už videla film, chcem si prečítať aj knihu. Možno mi hlbšie vysvetlí jednanie, či myslenie postáv. Pri tejto som mala pocit, že je o niekom, alebo niečom inom. Rozporuplné pocity ešte vzrástli nie "happy endovým" záverom.
Lenže, keď sa to vo mne "mlelo", pripomenuli sa mi (aj keď to nie je to isté) Remarque a mnohí povojnoví autori, kde vládla bezvýchodiskovosť, depresia, kde postavy nemali či už síl alebo možnosti zmeniť, čo na nich doľahlo.
Takže na záver priznávam, že ma kniha samotná upútala.
Nehľadajte romantiku, nebudete sklamaní!

Irsaf

Poslouchano jako audiokniha. Nebylo ty špatný, ale audio me moc neberou.

Peleus

Seznámení se s knihou jsem se nevím proč velmi dlouho bránil. Možná je na vině stejnojmenný film s Audrey Hepburn, z níž je paf celá jedna generace...žen a který byl pojat jako "podivně zmatená něco jako skoro téměř" komedie s občasnými velmi hlubokými úvahami podávanými formou monologů, které jsem herečce ani za mák nevěřil.

Máte-li stejné zážitky a pocity, prosím, oprostěte se od nich! Kniha je mnohonásobně lepší a teprve když s ní zůstanete téte a téte, oceníte po zásluze její obsah, i formu.

AnnaNicholaos

Průvodce nespoutaným newyorským životem bezstarostné Holly, bohémky a "americké geishy". Hravé a upřímné.

Jessica007

Klasika. Líbila se mi. Moc se mi líbí komentář, který napsal SuperFrankie.
A ten závěr - s kocourem...

Ivan F

Niektoré knihy sa vezú na vlne nezaslúženej popularity a to je aj, z môjho pohľadu, prípad tejto knihy. Aby som sympatizoval s niekým tak plytkým, ako je Holly, ktorá pred každým problémom zbabelo utečie, tak to teda pŕŕ. Na knihe nie je nič, čo by ju robilo skvostom. Azda len to, že vyšla krátko po vojne a vtedy bola "cool" a "in". Dnes je to vyšumené dielko, bez ktorého sa drvivá väčšina čitateľov zaobíde, ak si knihu neprečítajú. Apropo, dnes je takých pobehlíc ako Holly plno, sú hodné akurát tak rožku s treskou a nie ich zobrať do klenotníctva.

Annicka

Holly, skvělá, nezapomenutelná, nezřízená Holly. Celou dobu jsem byla napjatá, co zase vymyslí. Jenom ten konec není moc domyšlený, docela mě zklamal...

Stellia

Klasika, bez ktorej je vaša knižnica, ako aj vaša myseľ, ochudobnená o jeden z najlepších príbehov, aký bol kedy napísaný :)

Pistácie

Naprostá klasika, která mě chytla za srdce už při sledování filmu, a přesto jsem se ke knize dostala až poté. Ale nemrzí mě to, jen jsem překvapená, jak je to krátký a přesto tak jasný a duchaplný příběh jedné Holly, do které by se alespoň jednou chtěla převtělit snad každá dívka. Já tedy určitě, a nejednou, ale aspoň celou dobu, kdy se nachází v New Yorku a zažívá ten svůj bohémský život. Překvapením pro mě bylo především to, že je Hollyin příběh z knihy trochu odlišný od té filmové Holly, a přesto si jsou v lecčem podobné. Ale to mi ani tak úplně nevadilo, bavily mě obě verze, i když ta filmová je víc hollywodskohappyendovského rázu. Ale oba příběhy mají něco do sebe, oba mě vtáhly a bavily od začátku až do konce.

gersie

Připadá mi , že o knize by se dalo říci to , co napsal sám autor o jedné z postav Mag.
"Měla pochopitelný úspěch. Byla vtělený triumf nad ošklivostí, která je často ošidnější , než skutečná krása, už proto, že v sobě nese paradox. V tomto případě místo úzkostlivě jednoduchého vkusu a vědecky pěstěného zevnějšku zafungovalo přehnané zdůraznění závad. Tím , že je směle přiznávala, působily dekorativně."
Velice přesně a výstižně zvolená slova , úsporné věty , útržkovitý děj, přeskakování v různých situacích a časech. Zdánlivé nedostatky použil autor k vytvoření zajímavého a kupodivu čtivého příběhu.

anisek989

Tak jsem tuhle knížku asi totálně nepochopila nebo nevim.. Co je tam tak světovýho, ikonickýho, hlubšího ? Já to prostě nevidim.
Vidim jen ne uplně záživnou povídku o nesnesitelný holce, která se na konci zdejchne když je problém. Co je tedy ten slavný autorům záměr, že je to ikonická kniha světový literatury?!

magratka

Lehkost, svezest, radost ze zivota i smutek nesplnenych snu. To je pro mne Snidane u Tiffanyho. Kdysi jsem videla i film, ale vzpominam si matne jen na par scen s uzasnou Audrey Hepburn.
Je sympaticke, jak se autor vraci do mist, kde bydlel, fajn intermezzo s kocourem, introvertni barman a samozrejme po lasce touzici Holly.
Doporucuji.

ModráLaboratoř

Z pohledu Holly Golightlyové by se mohlo zdát, že svět je omezený a bezbarvý. V její slovním projevu se vyskytují „drahoušci“ i „teplajzny“, alkohol u ní teče proudem, kouří a ani drogy nejsou tabu, přesto se jedná o zcela jedinečnou osobnost. Kým vlastně je ta drzá holka s obarvenou hlavou a cigaretou u pusy? Sirotek bez domova, nebo playmate newyorské sedmdesáté?

Skvostné a upřímné. Důkaz toho, že k dokonalosti není třeba mnoha slov!

Majdule

Uvědomila jsem si, jak se dobré knihy dobře čtou a to dokonce i tehdy, když se nám tak úplně nelíbí. A proč se mi nelíbila právě tato? Holly ve mě vzbuzovala trochu maloměšťáckou nechuť vdané paničky nad nebezpečnou ženskou. I když to nakonec možná byl smutek spojený s tím, že jí nedokážu zcela rozumět, identifikovat se s ní.

Knišíl

Krásně napsané. Bohužel jsem se nedokázal zcela ponořit do příběhu (chybějící hvězdička), což mohlo být způsobeno částečně rozsahem nebo tím, že jsem možná nepochopil význam toho všeho. Každopádně se jedná o vzorový literární styl a stojí to za přečtení.

TipsyChipsy

Mladá dívka, která se živí svou krásou, viděná zorným okem souseda z domu v New Yorku. Člověk si o ní sbírá poznatky, jako by to byly puzzle, které do sebe však nezapadají. Stále chybí nějaká indicie. Jaká je Holiday Golightly? Hloupá chudinka nebo se v ní skrývá něco víc? Klíčem k dílu je snad to, ze autor je homosexuál. Dokáže být zároveň mimo a zároveň citlivě sleduje i nejmenší detaily ze života hrdinky. Snad v tom je ten rozpor, který čtenáře uchvacuje a nutí přemýšlet.

angloumene
22.12.2016

Trochu mě zaráží, že Snídani u Tiffanyho psal muž, ale proč ne :) Rovnou se přiznám, že jsem se na knihu příliš netěšila. Film mám již zhlédnutý a tak mě toto téma blízké červené knihovně napodruhé příliš nelákalo. Naštěstí jsem se do knihy pustila a byla jsem víc, než jen příjemně překvapena. Charakter Holly, dost často otravné, sebestředné a také poněkud naivní, zaujme zejména tím, že se zároveň jedná o samostatnou, chladně smýšlející a z psychologického hlediska plně fungující ženskou postavu. Celkově mohu tohle dílko s klidem doporučit snad každému :)

Karloska
07.12.2016

Velmi čtivá knížka. Zaujala mě a budu se k ní vracet.
Působila na mě vesele, ale i "bláznivě" a smutně. Dávám plný počet hvězdiček.

Jahoda197
07.11.2016

Přečteno za pár hodin :)

laepus
28.10.2016

Asi jsem od této klasiky měl přehnaná očekávání, ale nedostalo se mi nic jiného než příběh namyšlené a rozmazlené holčičky, která umí jen využívat lidi kolem sebe. A to se mi prostě obsahově nelíbí, i kdyby to bylo napsáno sebekrásnějším jazykem a stylem.

Tanja00
15.10.2016

Známá místami zábavná kniha, která je hodně krátká (pouze 92 stran) a proto myslím, že nikdo nic nezkazí když si ji přečte.

dadako
26.09.2016

Kniha se pěkně četla, ale hlavní hrdinka mi lezla neskutečně na nervy. Z chování Holly by se mi ruce třásly asi častěji než Paulovi... Film se mi tentokrát líbil víc než kniha, ale asi v tom velkou roli hraje jedinečná Audrey Hepburn.

Simouš
17.09.2016

Zajímavý příběh jednoho naivního života.

Jana K
21.08.2016

New York čtyřicátých let není úplně mým šálkem, přesto jsem se rozhodla přečíst si toto známé a slavné Capotovo dílo, které bylo i zfilmováno. Příběh mě ale nezaujal, útlá knížka, spíše povídka, na mě působila poněkud těžkopádně a nezajímavě a byla jsem ráda, že jsem ji vůbec dočetla. Rozhodně se nejedná o snadné čtení.

Veruvys
08.08.2016

Vlastně nevím, co jsem od knihy čekala, ale rozhodně jsem si ji představovala jinak. Příběh mě velmi překvapil a to velmi mile. Z knihy jsem nadšená. Rozhodně doporučuji. Teď se konečně podívám i na film.

Attia
31.07.2016

Podle názvu jsem čekala něco trochu jiného a vůbec jsem měla takovou utkvělou představu, která mi byla krutě vyvrácena! Ale nestěžuju si, kniha se četla dobře. Na to, že to je pro někoho nudná klasika, mě se líbila.

Sorrow
13.06.2016

Úplně nevím, co si o knize myslet. Příběh mě příliš nezaujal, atmosféra na mě nedýchala, ale chápu, že Holly byla ve své době postavou ikonickou. Jak už zaznělo v nějakém komentáři pode mnou - dnes jsou takové ženy na denním pořádku, takže se jaksi vytrácí to kouzlo... Jsem zvědavá na film...

ZajDa37
12.04.2016

Shodou okolností jsem v poslední době četl dvě knihy, které jsou na zdejší databázi celkem haněny. Babičku (viz můj komentář) a tuto Snídani u Tiffanyho.

Na to že má hodnocení 74 procent, jsem tu našel docela dost komentářů, které si stěžují jaký je to průměr. Takže já se vás ptám: Co vám vadí? Hlavní hrdinka? To byl autorův zájem. Buď ji milujete nebo nenávidíte. Pochopte, že Holly je ikona své doby ať se vám to líbí nebo ne.

Mimochodem jsem se po dočtení zkoušel podívat na film a nic moc. Z mé představy romantického spisovatele se stal typický playboy, celá kniha zpřeházena. Jediné dva světlé body: vynikající Audrey a hudba.

TinaFr
07.04.2016

Musím přiznat, že tato kniha patří do toho malého zlomku knih, které se mi líbí více zfilmované než psané. Krásný film s Audrey Hepburn je mým oblíbeným, kniha spíše lepší průměr.