Angie.D Angie.D komentáře u knih

Rok v Oxforde Rok v Oxforde Julia Whelan

Nebolo to niečo z čoho by som padala na zadok a nevedela sa od toho odtrhnúť, ale bolo to príjemné čítanie.
Príbeh je pekno-smutný, čo sa dá čakať už z anotácie. Taktiež sa dalo očakávať, ako sa bude vyvíjať dej, no nevadilo mi to.
+ Sympatickí hlavní hrdinovia
+ opisy prostredia Oxfordu. Nútilo ma si googliť tie pekné miesta a živo si to predstavovať
+ úryvky básní. K poézii nemám nejaký zvláštny vzťah, ale toto ma donútilo si googliť básnikov a hľadať si z akej básne to je. Na úryvok básne na začiatku každej kapitoly som sa najviac tešila.

- niektoré konverzácie, resp. reakcie, odpovede postáv, mi nedávali zmysel. Niektoré dialógy boli fakt zvláštne. Upodozrievam z toho ale preklad ;)
- 3 Eleanorini naj kamoši. Všetci boli veľmi zvláštni, nemôžem si pomôcť...

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Perfektné! Čakala som na základe recenzií, že to bude dobré, ale predčilo to moje očakávania :) Síce sú hlavné postavy teenageri, ale knižku kľudne môžu čítať dospelí, vôbec mi neprišla teen.
Skvelo vymyslený svet, do detailov prepracovaný. V knihe bolo kopec múdrych myšlienok na zamyslenie, ktoré sa netýkali len ich sveta, ale i nášho. Dej bol napívaný, zamotaný, bolo aj pár nečakaných momentov.
A teda čo ma najviac potešilo, je hlavná hrdinka Citra - konečne schopná hlavná hrdinka, ktorá neliezla na nervy!
Oceňujem, že autor postavy vyvíjal a to prešla len prvá časť. Ďalšie pozitívum je, že autor sa nezameral len na romantiku medzi hlavnými postavami (ako to veľa autorov fantasy/dystopie robí), bolo to naozaj len okrajové.
Jedna z najlepších fantasy/dystopy sérií, aké som čítala! Určite odporúčam, neváhajte tak dlho ako som váhala ja :) A toto je len rozbeh...

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Zaujímavá zápletka, páčilo sa mi čítať príbeh o "tej zlej sestre". Isabelle bola prekvapivo postava, ktorú si ľahko obľúbite. Knižka nesie v sebe naozaj pekné posolstvo.
Ale, nevtiahla ma do deja tak, ako by som čakala. Boli pasáže kedy som sa musela nútiť čítať lebo ma nebavili (hlavne časti s markýzom a sudičkou). Preto 3 hviezdičky. Ak by sa dalo, dala by som asi 3,5

Až ji uvidíš Až ji uvidíš Joy Fielding

Zbožňujem autorku a aj jej príbehy, prečítala som ich už viacero a vždy som bola paf.
Avšak tento príbeh ma akosi nechytil. Zápletka zaujímavá, ale hlavná hrdinka mi vôbec nesadla, väčšinou sa chovala naivne, až hlúpo. Koniec knižky ma tiež veľmi neohúril. Nebudem sa viac rozpisovať lebo nechcem spoilerovať, ale teda zhrnutie, dosť priemer.

Jeden z nás je na řadě Jeden z nás je na řadě Karen M. McManus

Pokračovanie One of us is lying je dobré, ale nie až tak ako prvá časť :) Tak na 3.5* skôr
Prvú polovicu knihy sa toho moc nedialo, skôr sa to zameriavalo na zoznamovanie sa s novými postavami a pripomenutie si starých, na preskúmanie vzťahov medzi nimi a pod. Od polovice knihy sa konečne viac začala riešiť samotná záhada Truth or Dare hry.
Nápad je zaujímavý, avšak:
- postavy mi neboli tak sympatické, ako tie v prvej knihe
- nebol tu ani jeden pár, ktorý by ma zaujímal a fandila by som mu
- zápletku, a teda to, kto je za tým, som odhalila už dosť dávno pred tým, než to odhalili postavy a dosť ma to štvalo, lebo tá osoba bola tak očividná, že mi prišlo až neuveriteľné, že by boli tak slepí a nedoplo im to už v polovici knihy.

Samozrejme boli tam aj veci a objasnenia, ktoré som nečakala a úplný záver priniesol prekvapenie. Príbeh je ako celok zaujímavý a knižka sa čítala dobre aj v angličtine.

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Do knižky som sa pustila z dôvodu, že vyšiel seriál a rada mám najskôr prečítaný podklad a potom až pozerám. Nečakala som, že to bude až tak dobré :) Čítalo sa to ľahko, strany utekali jedna za druhou, napätie sa stupňovalo a od druhej polovice som už knižku nemohla odložiť kým som ju neprečítala.
Kapitoly sa striedali z pohľadu každého z "Bayview four" a tak si čitateľ môže postupne utvárať názor na ich charaktery a tipovať kto čo urobil. Páčila sa mi aj romantická dejová linka, ktorá nebola nasilu a nepotlačila do úzadia hlavný dej o vražde a vyšetrovaní. Pričom tí dvaja mali teda riadnu chémiu :)
Jediný "problém", ktorý som s knihou mala bol, že postavy mali zvláštne mená. Tým, že som knihu čítala v angličtine sa mi niekoľko krát počas čítania stalo, že som si predstavovala muža a niekedy až po pár kapitolách som zistila, že je to vlastne žena, len má akoby mužské meno :D

Cesta dvou Cesta dvou Tom Jurka

Krásny príbeh dvoch ľudí, ktorí išli do sveta hľadať samých seba a nakoniec našli seba navzájom :)
Knižka je plná cestovateľských zážitkov, reálnych skúseností (aj tých nepríjemných) a zároveň opisuje vzťah od jeho úplných začiatkov, cez pochybnosti, nezhody a osobnostný vývoj, tak ako to v živote býva, žiadne prikrášlenia ako je všetko dokonalé :) To som fakt veľmi ocenila.

Tým, že Patris a Toma dlhšie sledujem na Instagrame, tak som si vedela živo predstaviť nielen ich ako postavy, ale aj miesta, ktoré sa v knihe opisovali. Napomáhali tomu aj nádherné ilustrácie v knihe. Obaja sú neskutočne odvážne a inšpiratívne osoby (sem tam blázni :D ), ktorí idú pri cestovaní za hranice komfortu. Viac krát som si pri čítaní hovorila, že uf to by som teda ja nedala. Už sa teším na pokračovanie s dobrodružstvami z Afriky :)

"Strach je největší zloděj zážitků. Neboj se vykročit do neznáma, protože nikdy nevíš, co nebo kdo na tebe čeká."

Jediné čo mi "vadilo" bolo, že som niekedy mala problém s metaforami a prirovnaniami v češtine, čo teda ja čítam česky bežne, ale tu som akosi musela viac zapájať mozgové závity a čítať niektoré vety aj viac krát aby som pochopila :D

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

V prvom rade oceňujem autorku za to, akú námahu si s tým dala, že si všetko preštudovala, pozerala videá, čítala staré knihy a podobne. Klobúk dole!
Knižka ma primárne zaujala tým, že sa týka slovanskej mytológie. Nič podobné som zatiaľ nečítala. Plus spojenie s fantasy...
Určite sa oplatí mať takéto niečo v knižnici a jedného dňa to dať čítať aj svojim deťom, keďže to je vhodné ako pre dievčatá, tak aj pre chlapcov. Aj pre veľkých, aj pre mladších čitateľov :)
Príbeh Moreny a Vesny je niečo nové, neokukané a veľmi sa mi páčilo ako to autorka poňala a pohrala sa so všetkými legendami.
Dej sa odohráva v rôznych časových obdobiach, čo z môjho pohľadu knižke pridáva na zaujímavosti a na konci to všetko pekne do seba zapadlo. Obdobie pred stovkami rokov bolo popísané dobre, vedela som si to všetko v hlave predstaviť.
Príbeh sa číta ľahko, stále sa niečo deje, vtiahlo ma to do deja hneď od prológu. Oceňujem krátke kapitoly, tým príbeh podľa mňa nabral na svižnosti.

Super je aj to, že sa to nedrží primárne okolo romantickej linky, tá je naozaj iba okrajovo, v úzadí, a iba jemne dotvára príbeh a charakter Moreny. Krásne to do príbehu zapadlo.

Morena, síce všetkými známa ako Smrtka, Zubatá, Bohyňa smrti, bola vykreslená veľmi ľudsky a myslím, že málokto si ju ako postavu neobľúbil.
Naopak, jej sestra Vesna, ktorá má predstavovať jej protiklad, čiže život, radosť, dobro, tak predstavovala jej protiklad aj v inom zmysle - túto postavu je NEMOŽNÉ MAŤ RÁD! :D Dávno ma v knihe nejaká postava tak exrémne nevytáčala ako práve Vesna. Neviem či to bol zámer autorky, ale podarilo sa jej z nej spraviť jednu nepríjemnú, ufňukanú, naivnú, do seba zahľadenú, bezcharakternú osobu.

Niektoré dejové zvraty a odhalenia som očakávala, avšak nepokazilo mi to zážitok z knižky.
Pár drobností by som vytkla, prijala by som taktiež viac priestoru pre vedľajšie postavy. Ale inak to je super dielo slovenskej autorky! :)

Začať znova Začať znova Mona Kasten

Mám rada knižky z vysokoškolského prostredia, tým pádom som očakávala, že sa mi táto bude páčiť. Kniha naozaj nesklamala.
Postavy mi boli sympatické, dobre to medzi nimi iskrilo. I keď hlavný hrdina Kaden bol svojim správaním prípad pre psychológa a sem tam mi išiel svojimi zmenami nálad riadne na nervy. Patrilo to však k príbehu, všetko malo svoj dôvod. Obe postavy si niesli v sebe traumy z minulosti, ktorými sa autorka v knihe zaoberala.
Knižka je romantika spojená s ťažšími témami, avšak stále je to príjemná oddychovka :) Je zábavná, netočí si len o dvoch hlavných postavách, stále sa v nej niečo deje.
Super boli aj vedľajšie postavy, veľmi som si ich obľúbila a teším sa na ďalšie časti, ktoré budú práve o nich .

Na love Na love Michala Ries

V pokračovaní príbehu o Júlli a Adamavi sa posúvame už o pár rokov dopredu, čo mňa najskôr zaskočilo. Dalo to však priestor pochopiteľnému vývoju postáv.
Júlia Na love je dospelejšia, vyzretejšia, múdrejšia, menej pochabá ako Na úteku :) Bola mi tu proste sympatickejšia. Rovnako aj nová kamoška Bea bola veľmi sympatická postava.
Adam je stále rovnaký, ako chlap ma vôbec neohúril, nie je to moja šálka kávy, ale s Júliou im to proste spolu ladí :) Čakala som kedy mi kniha vzbĺkne v rukách z toľkého iskrenia medzi nimi.

Celý príbeh bol pekný, dobre to dopĺňalo jednotku, veľa vecí sa vysvetlilo. Knižka sa čítala rýchlo, nebol priestor na nudu.
Napriek tomu ma táto časť bavila o trošku menej ako jednotka. Kľudne by som prijala keby bola knižka dlhšia a dostali by viac priestoru aj vedľajšie postavy a ich vzťah s Júliou.

Na love bolo opäť plné autorkinho skvelého humoru a taktiež inšpiratívnych myšlienok, ktoré som si musela zapísať.
"Viac sa trápi ten, kto nechce odpustiť, než ten, kto na odpustenie čaká."

Na úteku Na úteku Michala Ries

Do knižky som išla s malými očakávaniami, lebo (ja viem, hanba mi) som mala v sebe zakorenené predsudky voči slovenským autorkám. Každopádne... vôbec neľutujem, že som tejto knižke dala šancu, lebo sa z toho vykľul perfektne vymyslený príbeh, uveriteľný, s postavami, ktoré boli reálne a neliezli mi na nervy, napísaný brutálne "čtivým" štýlom a s perfektným humorom! :) A hlavne, dialógy neboli silené. Wau, táto autorka fakt vie písať!
Oceňujem motorkárske prostredie, nič také som zatiaľ nečítala, fascinovalo ma to a absolútne som tomu všetkému verila, ani raz som nemala pochybnosti o tom, že by autorka nevedela o čom píše. I keď sa príbeh odohrával na Slovensku, nebol podľa mňa "príliš slovenský", ale ani sa nesnažil tváriť "zahranične" (chápete čo myslím, že? :D). Užívala som si, že poznám miesta, ktoré sa v knihe spomínali a vedela som si to tak lepšie predstaviť.

Hlavná hrdinka Júlia nie je úplne moja šálka kávy, ale nevadilo mi o nej čítať. Na svoj vek bola celkom vyzretá názormi aj správaním. Iba na záver ma nahnevala dvoma vecami.
Veľmi som si obľúbila aj postavu Betky, taký typ človeka mať v živote je šťastie (i keď miestami bola až otravná). Bolo mi jej veľmi ľúto, čo sa deje za jej chrbtom, avšak nemyslím si ani, že je správne sa vydať za muža, ktorý ju nikdy nemiloval a ona to vie.

Páčilo sa mi, ako je tu popísané vysporiadavanie sa so smútkom a stratou blízkej osoby a taktiež, že tu nie je glorifikovaná nevera a prahnutie po zadanom mužovi, ale čítali sme Júliine výčitky svedomia a zúfalstvo, čo robiť. Že s tým fakt bojovala i napriek tomu, že je v podstate ešte teenagerka a v jej veku by sa polovica báb riadila pudmi už dávno :)
Adam mi ako chlap prišiel ok, i keď som z neho neodpadávala, nie je to môj typ. Ale s Juliou mali fakt brutálnu chémiu! Knižka mala síce máličko pikantných scén, napriek tomu to v celej knihe iskrilo :)
V knihe sú aj skvelé vedľajšie postavy, ako napríklad Júliina babka alebo Lukáš - obaja extrémne vtipné a osviežujúce charaktery.

Knihu odporúčam všetkými desiatimi - kto má rád romantiku, drámu, realistické vzťahy, krutosť ale i krásu života, určite si príde na svoje :)

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Prvá polovica knihy 3 hviezdy, druhá polovica 4. Zaokrúhlila som hore kvôli tej peknej myšlienke, ktorá sa tiahla celou knihou, že všetko zlé sa nakoniec na dobré obráti, len treba vydržať a nevzdávať sa :)
Knižka sa číta dobre, príbeh je pekný a donúti čitateľa byť vďačný za to, čo v živote má. Akurát hlavná hrdinka bola pre mňa úplne mimo môj "vkus" a nedokázala som jej správaniu rozumieť. Ale ťažko súdiť jej povahu v situácii, v ktorej som ja nikdy nebola..

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Druhá časť o Bridgertonovcoch je rovnako dobrá, ak nie aj lepšia, ako prvá :) Mňa osobne asi bavila aj o troška viac.
Obe hlavné postavy sú veľmi sympatické a čítať ako sa postupne vyvíjal ich vzťah bola naozaj zábava. Takto vtipné doťahovanie a nevraživosť som dávno nečítala a dosť som sa pri knihe nasmiala. Ak máte radi vzťah enemies to lovers, tak toto je to pravé!

Anthony mi bol sympatický už v prvej časti, tu dostal viac priestoru a ukázal, že nie je len typickým "bad boyom" za akého ho všetci majú.
Kate je jedna z mála hlavných hrdiniek, ktoré mi nevadili, že absolútne ničím. Skromná, inteligentná, vtipná, drzá, láskavá. Žiadna naivka, žiadne nelogické rozhodnutia a hlúpe správanie (napríklad ako mala pár krát Daphne v 1ke, ehm ehm). Veľmi sa mi páčilo aj ako bol vykreslený vzťah medzi Kate a jej nevlastnou sestrou a matkou, to bolo fakt krásne.

Autorka super podala aj ich vnútrných démonov a strachy, s ktorými bojovali. Prišlo mi to uveriteľné a zároveň nie príliš násilné, že by to zaberalo priveľa knihy.
Jediné čo mne osobne troška vadilo bolo ku koncu knihy, keď som mala pocit, akoby obaja hlavní hrdinovia stratili ten svoj šmrnc, ktorý mali inak celú knihu a teda som posledných pár strán čítala po kúskoch niekoľko dní.
Nikdy som si nemyslela, že ma budú baviť historické romance, ale Bridgertonovci sú proste super :)

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Opäť ako predošlé Bridgertonovky sa to číta ľahko a rýchlo. Išla som do knihy na istotu, keďže pri tejto sérii viem čo očakávať a viem, že ma bude baviť lebo milujem autorkin štýl písania a vtipné dialógy.
Konkrétne táto časť bola pre mňa ideálnou voľbou práve na predvianočné čítanie, nakoľko má príbeh v sebe dosť výrazné prvky Popolušky. Niekomu to nemusí sedieť, mne a môjmu srdiečku to však úplne ulahodilo :)
Jediné, čo by som vytkla, že sa veľké odhalenie konalo až dosť ku koncu knihy a moje nervy a trpezlivosť to znášali ťažšie :D A takisto by som prijala dlhšie rozpísaný záver po vysvetlení si všetkého.
Benedicta som predtým veľmi nevnímala, prišiel mi najmenej zaujímavý, ale opak je pravdou.
V tejto časti som si úplne najviac zamilovala pani matku Bridgertonovú a dosť tu ukázala svoj vtipný charakter aj Hyacinth, takže sa teším na knihu venovanú jej.

Čekanka Čekanka Julia Quinn

No... veľmi som sa na príbeh o Penelope a Colinovi tešila. Asi najviac zo všetkých, ale bohužiaľ, táto časť bola zatiaľ najslabšia.
Nakoľko milujem Bridgerton sériu a autorkin štýl písania mi nesmierne sedí, tak som si čítanie i tak užila. Ono celkovo bol vlastne príbeh dobrý, nebyť Colina... Určite bola táto časť najviac nabitá akciou, alebo ako to nazvať, proste bola najnapínavejšia (ale iba vďaka Lady Whistledown)! :)

Čo bolo super, je jednozačne postava Penelope. Ona ako hlavná hrdinka mi sadla, je vtipná, inteligentná, silná a bolo cítiť ako dospela za tie roky. Jej láska ku Colinovi bola nespochybniteľná (to ale na vybudovanie chémie medzi postavami nestačí).
Ďalej boli super aj postavy Hyacinth, lady Danbury a mladšej sestry Penelope (aj keď tú už v druhej polovici nikto ani nespomenul).
Kto ma však NESKUTOČNE sklamal, je Colin. Zo seriálu a aj predošlých kníh mi bol sympatický, myslela som, že ho mám najradšej a tešila som sa na jeho knihu. Z jeho postavy sa však vykľul ***. V knihe bolo viacero prípadov, kedy sa choval ako schyzofrenik. Nehovoriac o tom, že bol rodený manipulátor, ktorý sa navonok tvári usmiato a pritom vnútri pod povrchom drieme nevyrovnaný, závistlivý, nespokojný človek so sklonmi k agresii. Ešte aj Penelope tam v jednej scéne povedala ako bude mať modriny v tomto manželstve, po tom čo ju tak silno zdrapol za rameno, keď bol naštvaný. Myslím, že si P zaslúži niekoho lepšieho, ale je zaslepená svojím vysneným dokonalým Colinom, ktorého si zidealizovala za tie roky.
Ťažko sa mi verilo vzťahu medzi nimi dvoma, resp. som medzi nimi necítila žiadnu chémiu (oproti párom v predošlých knihách fakt nula bodov).

Teším sa však na ďalšie časti, snáď budú lepšie :)

03.02.2022 3 z 5

Vzpomínáš si? Vzpomínáš si? Sophie Kinsella (p)

Autorku mám veľmi rada, ale táto knižka ma veru až tak neohúrila. Zápletka je zaujímavá, dej sa pekne vyvíja a i keď je to predvídateľné, tak to baví čítať :) číta sa to ľahko a rýchlo. Avšak, hlavná hrdinka Lexi Smart mi dosť liezla na nervy. S takým priezviskom by som čakala, že teda bude celkom smart, ale bohužiaľ to bol práve opak, miestami bola vyslovene zabrzdená. Chlapské postavy nemali tiež bohvieaký charakter a s ani jedným nemala Lexi bohužiaľ žiadnu chémiu.
Vedľajšie postavy ako mama a sestra Lexi boli extrémne otravné a vyslovene zlé.
Knižke chýbal humor typický pre knihy od Sophie Kinsella. Škoda.
Nebolo to zlé, ale ani nenadchlo. Ako knižka na oddych na dovolenku však fajn :)

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

(SPOILER) Spočiatku ma to až tak nevtiahlo do deja, ale asi v 30% knihy sa to začalo rozbiehať :)
Kniha bola napísaná z pohľadu dvoch hlavných hrdinov. Kapitoly boli rozdelené podľa postáv, ale aj keby tam nie je napísané, koho pohľad tá kapitola je, tak to bolo ľahko odlíšiteľné, keďže autorka zvolila odlišný štýl písania pre obe postavy. To sa mi dosť páčilo.
Hlavné postavy mi síce k srdcu nejako výrazne neprirástli (boli mi sympatickejší naj kamoši Tiffy a vedľajšie postavy z nemocnice), ale ani mi nevadili.
Príbeh sa netočí len okolo romantickej dejovej linky, ale sú tam aj zaujímavé príbehy vedľajších postáv a hlavne ma prekvapilo aké rozmery nabral dej s Tiffinym ex.
SPOILER - Emočnému týraniu vo vzťahu sa venuje málo kníh (teda aspoň ja som také nečítala ešte :) ). Za to palec a jedna hviezda hore.

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

Púšťala som sa do toho s malo dušou a očakávaním, že preplačem celú knihu, keďže anotácia knihy sa ma osobne dotýka.
Avšak, našťastie, dej knihy sa uberal úplne iným smerom, ako som čakala. Každopádne, i keď to bola ťažká téma, čítalo sa to ľahko, príbeh bol zaujímavý. Nie vždy som s hlavnou hrdinkou a jej rozhodnutiami súhlasila, ale dokázala som pochopiť jej pocity.
Autorka zvládla skvelo opísať/chovaním ukázať, tie pocity viny, smútku, beznádeje, snahy ignorovať realitu, hnevu..., ktoré pociťovala Cody po strate Meg.
Romantická dejová linka mi tam spočiatku prišla trochu navyše, ale nakoniec mi to nevadilo a ich vzťah mi prišiel uveriteľný.
Knižka stojí za prečítanie, odporúčam.
Ak však hľadáte oddychové čítanie, toto nie je tá správna voľba.

Prudká rozkoš Prudká rozkoš Linnea May

(SPOILER) Eh no. Do knihy som sa púšťala s tým, že som chcela nenáročnú romantickú oddychovku, ktorú rýchlo prečítam. Toto kniha splnila. Ale...

Hlavná hrdinka bola pre mňa úplne nezaujímavá postava, vôbec nebola bližšie predstavená. Nič sa o nej čitateľ nedozvie okrem toho, že bez dôvodu kradne, má temné chúťky byť zväzovaná a bitá a jej expriateľ jej na to povedal, že je chorá - Táto veta bola v knihe zopakovaná minimálne 5x a to PRESNE rovnakými slovami. Čo pri krátkej 200 stranovej knihe fakt bije do očí.
Hlavný hrdina je vlastne kriminálnik, ktorý mlátil ľudí už od detstva tak, že im spôsoboval škodu na zdraví, ale to sa tu akosi javí v poriadku, keďže po tom čo to oznámi Liane tá sa ním nechá pretiahnuť. Okay... -_-

Dej bol neoriginálny, predvíteľný, nedotiahnutý, nelogický. Celé to na mňa pôsobilo ako amatérska erotická fanfiction.
Slovenský preklad tomu tiež zrovna nepridal - "chichotajúci" sa muž (hlavne taký ako on) je niečo čo si naozaj neviem predstaviť...

03.02.2022 odpad!

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

WOW!
Milujem knihy, ktoré sa mi vryjú pod kožu, nútia ma zamýšľať sa nad nimi, prehodnocovať čo si myslím a čo čítam, ktoré mi rozbúchajú srdce, držia ma v napätí, vydesia ma, šokujú a na záver emočne vyšťavia. Presne takáto je knihy Verity!
Zhltla som ju v priebehu víkendu a druhú polovicu knihy som sa už fakt nedokázala odtrhnúť.
Postavy sú napísané skvelo, i keď nie štýlom, že by ste si mali nejakú obľúbiť. Osobne mi každá jedna z postáv od začiatku prišla dosť psycho.
Oceňujem, že autorka sa nebála ísť za hranice morálky a toho, čo sa očakáva. Avšak situácie, ktoré sa v knihe rozoberajú určite nie sú pre každého.
Za mňa jedna z najlepšie napísaných kníh, aké som čítala a ešte dlho na ňu budem myslieť. Naozaj vás donúti rozmýšľať čo je pravda a čo lož.