Angie.D Angie.D komentáře u knih

Ohnivý príboj Ohnivý príboj Natalie C. Parker

Vôbec som netušila do čoho pri tejto knihe idem, ale dostala som niečo viac a niečo lepšie ako som očakávala.
Príbeh Caledonie je smutný, drsný, krutý, ale zároveň plný nádeje a odvahy a nezlomného priateľstva.
Milujem pirátske príbehy, ale nie toto nie je jeden z tých typických. Tieto "pirátky" bojujú proti zlu, bojujú za svoju pomstu a za lepší svet. Na príbehu som si užívala najviac preniesť sa na chvíľu do života na lodi, ktorý bol popísaný perfektne, a to že celý príbeh je postavený na sile žien.
Kniha podľa mňa pohltí a núti čítať stále ďalej. Neustále sa niečo dialo, nonstop nejaké napätie, nejaká akcia, nejaký boj. Niekomu to môže prísť príliš, mne to takto vyhovovalo. Ani chvíľku som sa nenudila.
Caledonia je síce na môj vkus až prílišná drňáčka, ale po tom čím si prešla, sa tomu veľmi nečudujem. Ona aj ďalšie členky posádky mi prirástli k srdcu, každá bola iná a niečím výnimočná a navzájom sa krásne dopĺňali.

Túto knihu by som žánrovo zaradila medzi dobrodružné príbehy. Je to síce YA a hlavné hrdinky sú vekovo okolo 17 rokov, ale neprekážalo mi to, práveže som vôbec nemala pocit, že by to bolo príliš detské. Myslím, že je to kľudne pre rôzne vekové kategórie. Akurát, ak očakávate od fantasy a dobrodružného príbehu, že v ňom musí byť zakomponovaná láska, tak si ušetrite sklamanie a siahnite po niečom inom :) Toto nie je zaláskovaný príbeh, nie sú tu sexuálne scény, dokonca aj bozkov je tu úplné minimum. A bolo to pre mňa príjemné osvieženie.

Prijala by som však trochu viac rozpísaný svet, v ktorom sa príbeh odohráva. Ako sa napríklad Aric dostal k takej moci, prečo im nikto z "vonkajšieho sveta" neprišiel za tie roky na pomoc, čo sa stalo "starému svetu" a podobne. Verím, že sa odpovede na tieto otázky dozviem v ďalších častiach.
A naozaj by sa v knihe zišla mapa ich sveta! :D

19.02.2023 4 z 5

24 dní do Vianoc 24 dní do Vianoc Michala Ries

Toto bolo D O K O N A L É :) Toto si chcete prečítať! Nielen pre fanúšikov romantiky, ale myslím, že aj pre tých, ktorí bežne romantike až tak neholdujú, ale chcú si dopriať svieži, vtipný príbeh o láske a o živote celkovo.

Mala som od knižky veľké očakávania, keďže autorkin štýl písania mi sedí a už v sérii Na love som zistila, že píše super a má skvelý zmysel pre humor. Zároveň sa očakávania zvyšovali pribúdajúcimi nadšenými recenziami. Nemala som teda pochýb, že kniha bude super, ale poviem vám, ešte predčila moje očakávania!

Nejdem písať o deji, keďže ten je v anotácii.
Je to krásne vianočný príbeh, filmovo romantický, správne pojašený a zároveň dotýkajúci sa vážnych tém a s perfektnou dávkou skvelého humoru. Miestami som mala slzy v očiach od dojatia a miestami som reálne plakala od smiechu (kapitola 19 halooo! :D :D ).
Hlavné postavy sú dobre opísané, postupne sa o nich dozvedáme viac a tak si k nim ako čitateľ vieme vybudovať vzťah. Chcela by som mať aspoň kúsok Nininej odvahy a bezprostrednosti
Ako by Nina povedala, Dominik je nechutne dokonalý :D A tak som si ho zamilovala rovnako ako ona.
Páčilo sa mi, že v každej kapitole sme mali aj kúsok z pohľadu Dominika.

Knižku radím medzi skvosty v mojej knižnici a určite si ju rada prečítam niekoľko krát, keď sa budem chcieť vianočne naladiť, prípadne si zlepšiť náladu.
Páčil sa mi nápad, ktorý som zahliadla na internete, čítať to pred Vianocami ako adventný kalendár, každý deň jednu kapitolu. Možno to niektorý rok tak vyskúšam :)

02.01.2023 5 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Milá (nielen) vianočná oddychovka.
Bolo pre mňa ťažšie sa do toho začítať a pochopiť súvislosti, stále sa mi motali postavy (asi aj tým, že som nechápala menám v českom preklade a prišli mi ťažké na zapamätanie) a podobne, ale to je tým, že som nikdy nevidela ani nečítala Vianočnú koledu.

Myslím, že ľudia, ktorí poznajú Vianočnú koledu si tento príbeh užijú oveľa viac a bude sa im aj ľahšie čítať.

Začiatok bol na mňa príliš strohý a rýchly a rozmýšľala som či mi nechýbajú strany v knihe. Ale asi to tak malo byť no :D Následne sa to rozbehlo a keď sa mi konečne podarilo dostať do deja, tak ma to začalo veľmi baviť :)
Postava Holly je super, nie je ani vyslovene dobrá ani zlá, nie je naivná, nie je prehnane rebelantská a podobné neduhy, ktorými trpia hlavné hrdinky v 90% knihách. Jej životný/posmrtný príbeh ma bavil.

V príbehu je správna dávka vianočnosti, kamarátstva, rodiny, morálky, poučenia a hlavne aj romantiky :)

Síce som celý čas tušila ako to dopadne a teda som na konci nebola veľmi prekvapená, napriek tomu ma viacero iných vecí prekvapilo a s koncom som bola veľmi spokojná.

27.12.2022 4 z 5

Všetky tvoje prednosti Všetky tvoje prednosti Colleen Hoover

Hodnotím 4.5*, ale zaokrúhľujem nahor :)

Po dočítaní tejto knihy som musela spracovať svoje myšlienky a emócie.
Toto je kniha, ktorá vás nenechá chladnými, zaryje sa vám do duše, emočne vás vyšťaví a donúti sa zamýšľať nad vzťahmi a zmyslom života. Perfektne ukazuje ako dôležitá je komunikácia medzi partnermi.
Ako aj všetky ostatné knihy od Colleen, písané je to skvelým štýlom, číta sa to ľahko napriek ťažkej téme a je to plné super myšlienok a citátov.

Príbeh je krásny a smutný zároveň. Páči sa mi, že je rozdelený na kapitoly "Vtedy" a "Teraz" a postupne sa odkrýva príbeh Quinn a Grahama.
Časť Vtedy je extrémne sladká, romantická, šťastná.
Časť Teraz je extrémne smutná, zúfalá a ťažká.
Našťastie sa do situácie Quinn neviem úplne vžiť a dúfam, že sa ani nikdy nebudem musieť, no i tak som to s ňou (s nimi) celé prežívala a aj som si poplakala. Miestami mi však Q išla na nervy, ale aj to patrí k dobrému príbehu :) Naopak Graham... To je moja nová knižná láska.
Keby mám definovať dokonalého chlapa, je to Graham. Autorke sa podarilo vykresliť nereálne úžasného chlapa a napriek tomu realistického. Jeden z najlepších knižných hrdinov, akých som čítala.

Pol boda strhávam za to, že nie som presvedčená o správaní Quinn na konci knihy (ale so samotným koncom som veľmi spokojná :) ).

Určite odporúčam romantickým dušiam, ktoré majú radi srdcervúce príbehy s ťažšími osudmi hrdinov.

23.12.2022 5 z 5

Kráľovstvo tela a ohňa Kráľovstvo tela a ohňa Jennifer L. Armentrout

Hodnotím 3.5*
Táto časť je ešte dlhšia ako prvá, a takisto si myslím, že by jej neuškodilo skresanie, no bavila ma troška viac.
Celkovo sa v tejto knihe toho až tak veľa nedialo, ale napriek tomu som sa nenudila a dej odsýpal. Nové postavy ma bavili a už mám svoje teórie o pár z nich. Knižka je stále dosť predvítateľná, no i tak je návyková a číta sa ľahko.
V tejto časti sme sa dozvedeli troška viac zo sveta, v ktorom žijú, ako to tam funguje + nejaké fakty z histórie, čo veľmi oceňujem.

Postavy mi k srdcu neprirástli. Poppy sa správala miestami nezmyselne a liezla mi na nervy ako stále chcela každého bodať. Prišla mi aj povahovo dosť odlišná od prvej časti. Ale tak dá sa to pochopiť vzhľadom na kompletné obrátenie jej života.
Hlavný hrdina bol zaujímavejší ako v prvej časti, ich spoločné scény boli riadne horúce :P I keď v niektorých prípadoch si už autorka celkom ustrelila, takže pre prudérnejších to môže byť šokujúce.
Sem tam ich sexuálne scény podľa mňa hraničili s obťažovaním. Ich vzťah je kompletne nezdravý a ich naťahovanie sa takmer celú knihu otrepané. Láske medzi nimi mám stále problém uveriť, autorka nám skôr predostiera túžbu, vášeň a závislosť, nie lásku. Napriek tomu ma ich príbeh baví a chcem vedieť ako bude pokračovať :)
Najlepšia postava je Kieran, dúfam, že ho bude v ďalších častiach viac. Každá scéna s ním bola super!

Čo mi prekážalo bolo viackrát opakovanie rovnakých informácií, sem tam v presne rovnakých slovách a to niekedy aj v priebehu pár strán. Akoby mala autorka pocit, že čitateľ nemá veľmi dobrú pamäť a musí všetko pripomínať.
Je to príjemná, priemerná fantasy séria, na aké mám slabosť :) Ale teda neprirovnávala by som to ku Sarah J. Maas, na jej kvalitu sa to nechytá.

SK verzia je oveľa lepšie spracovaná ako prvá časť, je tam značne menej preklepov, gramatických chýb, zlých slovosledov a prekladov a už aj mapa je konečne preložená :)
Avšak zopár chýb v preklade sa žiaľ stále našlo.

11.12.2022

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Prečítané za jeden a pol dňa. To u mňa hovorí samo za seba.
Čítanie to bolo ťažké vzhľadom na tému a realistickosť s minulosťou, ale neskutočne pútavé, nevedela som sa od toho odtrhnúť. Na viacerých miestach som bola zdesená, znechutená, smutná a silno bojovala so slzami.
Autorka zvládla napísať brutálne silný, surový príbeh, plný ľudského zla, ale zároveň plný nádeje a lásky, hlavne tej materinskej.
Pre citlivé povahy to bude určite náročná kniha, ale podľa mňa by takéto knihy mali byť povinné čítanie v školách. Inak sa zabudne čo bolo v minulosti a chyby sa budú opakovať.
Síce sa kniha môže zdať že je to čítanie pre mládež, vzhľadom na vek hlavnej hrdinky, ale nenechajte sa zmiasť. Toto je čítanie pre všetky generácie. Je to jedna z tých kníh, ktoré len tak nezabudnete.
Určite si prečítam ďalšie knihy od tejto autorky.

11.11.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Toto bolo TAK KRÁSNE! Ach, moje romantické srdiečko to celé tak inteznívne prežívalo.

Na míle to predčilo moje očakávania. Autorka ma krásny štýl písania, bavilo ma všetko cez rozhovory, vnútorné monológy, popis prostredia a danej doby, a každodennej práce v knižnici. Práve to posledné som si užívala obzvlášť, tá atmosféra z knihy sršala a ja som sa totálne ponorila do sveta pána Reeda a Animant.
Nejdem sa viac rozpisovať k deju, proste si to prečítajte ak máte radi milé romantické príbehy, slowburn romance, historické prostredie, niečo na štýl Pýcha a predsudok (ale toto sa číta ľahšie) :)
Kapitoly sú krátke a vždy názov naznačí o čom daná kapitola bude, takže to odsýpa jedna radosť.
Jedinou výhradou je, že koniec by som prijala viac rozpísaný, možno jednu kapitolku navyše, a osobne pán Reed nie je môj typ a Animant mala na môj vkus príliš zvedavú povahu, ale who cares, keď to ako celok bolo taaak dobré.
5 hviezd a prečítam si to jedného dňa znova!

P.S. síce sa kniha radí medzi YA, absolútne sa tým netreba riadiť, podľa môjho názoru je vhodná ako pre násťročné čitateľky, tak aj pre dospelé
P.P.S. myslím, že časovo nesedí používanie vzducholodí na komerčné lety a vládnutie královny Viktórie, ale vedome to ignorujem, keďže je kniha fikcia :)

03.11.2022 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Wow, po dočítaní som fakt nemala slov, ale za to emócií som bola plná. Počas celej knihy, nevedela som ju pustiť z rúk. Som nadšená!

Je to
Šialené, tragické, desivé, znepokojujúce, kruté.
Úžasné, napínavé, emotívne, premyslené, dychberúce.

Oceňujem, že kniha je standalone a autorka príbeh zbytočne nenaťahovala a nevypĺňala vatou. Na druhej strane mi je fakt ľúto, že to skončilo a kľudne by som prijala aj keby toho bolo viac.
Povedala by som, že je to taký mix The Handmaids Tale a Hunger Games. Pre fanúšikov spomenutých fakt odporúčam.
Nechcela by som v takom svete žiť, ale čítať o ňom bola presne moja šálka kávy. I keď desivé na tom je, že to vôbec nemusí byť tak vzdialené od reality.

18.10.2022 5 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Aach! Toto bol ten pravý príbeh pre mňa, ulahodilo to môjmu srdcu. Troška smutný, srdcervúci, ale zároveň romantický, veselý, vášnivý. Zo série Bridgerton sa táto časť vyšplahala na prvé miesto, o ktoré sa delí s Vikomtom (i keď každý príbeh je úplne iný).

Francesca ako postava v predošlých knihách nebola výrazná ani prítomná, takže som nevedela čo od nej očakávať. Sklamaná som vôbec nebola, naopak, jej charakter mi veľmi sadol, asi aj najviac zo všetkých hlavných ženských postáv doteraz. Je troška iná, vážnejšia oproti zvyšku jej bláznivých súrodencov, ale ponecháva si ich povestný humor, doberanie a sarkazmus. Zároveň je plná vášne a na danú dobu celkom nemravná :D
Z predošlých kníh som vedela, že je vdova, a som rada, že v tejto knihe sme dostali aj kúsok príbehu jej prvého manželstva.

Hlavná postava Michael, ach... "Veselý nemravník" ako ho volali, ktorý ale vnútri skrýva romantickú dušu a túži po láske. Veľa krát bol v knihe prirovaný ku Colinovi, ale teda Michael má ďalekooo lepší charakter. (i keď Colin bol v tejto časti fajn a bavil ma)
Chémia medzi hlavnými postavami z knihy priam sršala už od samého začiatku a čítať ich pikantné scény ma dosť bavilo.
Vytkla by som iba troška uponáhľaný koniec, resp. veľmi rýchlu zmenu v Michealových presvedčeniach. Rada by som mala viac rozpísané nahliadnutie do myšlienok Michaela aj Francescy po tom čo odišli z Londýna.

I keď od začiatku tušíte ako to skončí, keďže to je predvítateľný typ literatúry, ale to vôbec nevadí, lebo si užívate ten príbeh, ich cestu.
Záverečný list od Janet pre Michela mi dokonca aj vohnal slzu do oka.
Ak ste mali radi Kate a Sophie, poteší vás, že sa tu na chvíľočku mihnú.

Hlavné, čo by som tejto knihe vytkla je žiaľ značné množstvo preklepov a chýb (SK verzia).
Inak odporúčam :)

05.08.2022 5 z 5

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Po tom sklamaní akým bola štvrtá časť som sa obávala pustiť do ďalšej. Bála som sa, že to pôjde ďalej dolu vodou a aj kvôli tomu, že už tu nebude to tajomno okolo Lady Whistledown.
Ale knižka ma pozitívne prekvapila, bola oveľa lepšia ako predošlá, z hlavných postáv mi ani jedna nevadila, ich správanie bolo realistické, uveriteľné, s veľa ľudskými chybami a i napriek tomu (alebo práve vďaka tomu?) ma ich príbeh bavil a fandila som im :)
Knižná Eloise mi je oveľa viac sympatická ako tá seriálová.
Na začiatku každej kapitoly nás namiesto stĺpčeka lady W. čaká úryvok z listu Eloise pre niekoho z jej blízkych, čo mi príde ako dobrá náhrada.

05.08.2022 4 z 5

Deviaty spolok Deviaty spolok Leigh Bardugo

Kľudne aj 4.5*

Tak toto je veľmi zaujímavá kniha :) Ani neviem čo som od nej čakala, ale určite nie to, čo som dostala. To myslím v pozitívnom.
Spočiatku je príbeh dosť chaotický a hneď je čitateľ vyslovene šmarený do deja. Miestami som mala problém sa zorientovať a pospájať si súvislosti, ale postupne sa to vykryštalizovalo a dej nabral na obrátkach a nútil ma čítať ďalej a ďalej. Určite to teda netreba vzdávať po úvodných cca 100 stranách.
Napriek tomu som bola miestami zmätená zo všetkých spolkov a ktorý čo robí (popis k spolkom by sa zišiel na začiatku knihy a nie na konci, kde som to našla po dočítaní knihy :D ).

Knižka je určite skôr pre starších čitateľov (nie je to YA), keďže obsahuje veľa temných scén ohľadom násilia a drog a psychickej traumy.
Postava Alex mi nebola povahou srdcu blízka, ale bavila ma, páčilo sa mi ako sa vyvíjal jej charakter a fandila som jej. Autorka skvelo vystavala aj prostredie Yale univerzity a všetkých spolkov a ich mágie. Prišlo mi to veľmi originálne.
Detektívna/vyšetrovacia zápletka bola skvelá a celý čas som si nebola istá kto za tým všetkým je a ako to je poprepletané. Ten koniec! Už chcem druhú časť :)

27.07.2022 4 z 5

Z krvi a popola Z krvi a popola Jennifer L. Armentrout

Knihu hodnotím na 3,5* (ale zaokrúhľujem dole lebo som znechutená z SK prekladu a pokazilo mi to dojem)

Príbeh ma bavil, dokonca aj prvá polovica, ktorú viacerí kritizujú, kde moc akcie nebolo. Autorka zaujímavo vystavala svet a bytosti, ktoré v ňom žijú. Postavy boli super, i keď Poppy bola miestami (často :D) hlúpa a naivná, (a nadržaná :D ). No vzhľadom na jej minulosť, a to ako a kde vyrastala, mi to prišlo realistické. Páčilo sa mi, že i tak bola badass hrdinka a bojovala sama za seba a svoje šťastie a slobodu.
Nechýbala chémia medzi hl. postavami, i zopár horúcich scén. Ale nejakému hlbšiemu vzťahu medzi postavami som žiaľ uveriť nevedela. Celý čas mi to skôr prišlo o túžbe a vášni, hlavne na konci sa to dosť ukzázalo. Ale možno v ďalšej časti sa to vyvinie.

Čo mi však trocha vadilo, je naozj veľká predvídateľnosť deja a "zvraty a šoky" sa na konci pre mňa žiadne nekonali. Všetko bolo výrazne naznčované už od začiatku. Napriek tomu ma príbeh bavil a určite si chcem prečítať pokračovanie a verím, že autorka to ešte rozbalí a naservíruje nám viac prekvapení a akcie.

K SK prekladu sa tu vyjadrovať nejdem, lebo to by som napísala sloh o všetkom čo tam bolo zlé a aká som sklamaná a nahnevaná. Od nepreloženej mapy, preklepov, krkolomných zmysel nedávajúcich viet, gramatických chýb až po naozaj zle preložené vety, ktoré menili význam a bolo tak vďaka tomu v knihe kopec nezmyselných hovadín.

Odporúčam knihu kupovať v CZ preklade alebo originál. :)

11.07.2022 3 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

"Every time you love, everyone you love, the love is different. You're different in it."

Zbožňujem takýto typ príbehov. Ktorý ma emočne vyčerpá, zlomí mi srdce a zanechá také dozvuky, že ešte dlho na tento príbeh budem spomínať.

"You know that you will never truly be free of the grief. You know that it is something you must learn to live with, something you manage."

Od knihy som našťastie dostala to, čo som čakala. Srdce pukajúci romantický príbeh s nahliadnutím do hlavy a srdca ženy, ktorá musí učiniť ťažké rozhodnutie.
Celý čas som myslela na to, čo by som robila keby som sa ocitla v situácii ako Emma a teda, neviem. Už len myšlienka na to mi privolávala paniku a slzy :)
Autorka vymyslela zaujímavú zápletku a teda do konca knihy som si nebola istá s kým Emma nakoniec skončí. Obe mužské postavy sú totiž veľmi sympatické a to sa mi na tom asi páčilo najviac. Že sa autorka neuchýlila k tomu, že zrazu by bol jeden z postáv debil. O to ťažšie bolo pre Emmu rozhodovanie. Správanie postáv je vykreslené uveriteľne v každom bode v živote, v ktorom sa nachádzajú a tak som to mohla intenzívne prežívať.

S tým ako to skončilo a k akým uvedomeniam postavy dospeli som veľmi spokojná.
Knižka obsahuje viacero pekných myšlienok, ktoré som si vyznačila.
Odporúčam a ja si určite od autorky prečítam aj nejaké ďalšie knižky, ktoré ma dúfam tiež tak emočne vycucajú :)

"Travel the world by reading a book."

10.07.2022 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Moje hodnotenie: 3.5*

Zaujímavý knižný debut Jirka Mádla, na ktorý som bola veľmi zvedavá.

Autor príbeh zasadil do prostredia, ktoré mu je blízke a teda bolo z knižky úplne cítiť, že vie presne čo opisuje a bolo to veľmi vierohodné. Ako ČR, tak aj Taliansko, boli opísané super a mala som chuť tam skočiť na výlet a poobzerať si všetky spomenuté miesta. :)
Klobúk dole za to akým štýlom opísal traumy a ťažké situácie, s ktorými sa postavy za svoj život museli potýkať a hlavne to, aké to malo následky do dospelosti. Je to opísané veľmi realisticky a citlivo a myšlienka knihy o domove je krásna.

Čo mi kazilo čítanie bolo, že niekedy bolo ťažšie určiť čo je prítomnosť a čo flashback. Ani jedna z hlavných postáv mi žiaľ nebola sympatická.
Z Martina mi išiel troška vibe psychopatizmu a čakala som kedy sa to presunie do roviny thrilleru :D
Taktiež som akosi nevedela uveriť hĺbke vzťahu medzi hlavnými postavami, asi by som prijala viac ich konverzácií, ktoré by ma presvedčili.

Ale celkovo nápad tohto príbehu je dobrý
Neľutujem čas strávený s knižkou a ak Jiří Mádl napíše do budúcna niečo ďalšie, rada si to prečítam.

10.07.2022 3 z 5

Rodina v podkroví Rodina v podkroví Lisa Jewell

Ak hľadáte veľmi napínavý thriller, z ktorého budete mať zimomriavky a nebudete tušiť čo sa z toho vykľuje, toto NIEJE ono :)
Príbeh to bol dobrý, zaujímalo ma ako to celé dopadne, avšak zápletku som tušila už takmer od začiatku, postavy mi nijako zvlášť k srdcu neprirástli, niektoré časti boli opísané veľmi plytko a pár vecí mi prišlo nedotiahnutých, resp. sa spomenuli a potom to už nikto neriešil, čo mi prišlo škoda a nedávalo zmysel.
Bolo to fajn, ale čítala som oveľa lepšie thrillery/rodinné drámy.

Zaujímavé na knihe je, že každá kapitola rozpráva príbeh "z pohľadu" inej postavy, prípadne iná časová linka a pekne sa to postupne prepája. Nebolo to rušivé a myslím, že bežný čitateľ sa ľahko zorientuje o koho kapitolu sa jedná. Tým, že kapitoly boli dosť krátke čítanie ubiehalo naozaj rýchlo.

Kniha je ideálne čítanie pre tých, ktorí skôr hľadajú drámu ako thriller a ktorí nemajú radi veľmi napínavné až strašidelné príbehy, ale zároveň túžia troška po záhade.

13.06.2022 3 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Toto je jeden z mála prípadov kedy som najskôr videla film a následne ma lákalo si prečítať aj knihu. Film ma bavil. Kniha ma bavila tiež! Nebola som sklamaná, nenudila som sa, práve naopak. Bolo to milé a vtipné čítanie, slovné prestrelky medzi Lucy a Joshom mi vždy dvihli náladu. Chémia medzi nimi bola napísaná skvelo.
Príbeh je síce predvídateľný a miestami až moc sladký, ale tak to sa dá od takéhoto typu knižky čakať.
Ja som si to užila a odporúčam ako príjemnú (nielen) letnú oddychovku :)

07.06.2022 4 z 5

Svet sa zbláznil, keď nás dvoch dal dokopy Svet sa zbláznil, keď nás dvoch dal dokopy Denisa Hoffer

Krásny romantický príbeh, odsýpa jedna radosť, vôbec sa nevlečie, hneď vás vtiahne do deja a ani sa nenazdáte a ste na konci.

Dlho som mala problém s príbehmi, ktoré sa odohrávali na Slovensku, lebo mi prišli nasilu a nepasovali mi do našej krajiny. Takéto pocity však pri "Svete" úplne vymizli. Užívala som si prostredie SK a Bratislavy, že som poznala miesta, ktoré sa spomínali v knihe, mohla si to lepšie predstaviť a dej mi do prostredia úplne sedel.
Celkovo v príbehu všetko dáva zmysel od začiatku po koniec.
Autorka vdýchla postavám uveriteľné charaktery. Postavy nie sú čierno-biele, ale ľudské, s dobrými aj zlými stránkami, presne ako to v živote býva. Oceňujem, že ani hlavná hrdinka nebola dokonalá, mala slabé vlastnosti, podliehala nesprávnym chlapom, sem tam bola príliš poddajná a podobne, ale povedzme si narovinu, takéto správanie je u žien bežné, hlavne keď majú na chlapa slabosť :D Vyvažoval to jej pekný vzťah k dcérke a taktiež k svojim žiakom v škole :)

Rovnako ako postavy, aj príbeh je realistický, nepritiahnutý za vlasy, nič prekombinované. Sú to situácie, ktoré sa v realite kľudne môžu stať, lebo náhoda je sviňa :)
Už po prvých 100 stranách vás čaká jedno menšie odhalenie, ktoré ale prekvapí a zamieša kartami. Avšak na rozuzlenie hlavnej zápletky si treba počkať ku koncu a zatiaľ môžte tipovať, čo sa za tým Simonovým správaním skrýva :)

Ďalším plusom boli pre mňa horúce scény, ktorých nebolo prehnane veľa a hlavne boli napísané dobre, s citom, ani príliš presladene ani príliš vulgárne a žiadne otrepané frázy... Bravó!

Ešte vyzdvihnem to, že kniha sa netočí len okolo 2 hlavných postáv, ale odvíjajú sa tu aj príbehy viacerých vedľajších postáv, čo mi príde príjemné osvieženie.
Určite odporúčam všetkým romantickým dušiam :)

18.03.2022 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Od tejto novely som dostala presne to, čo som aj očakávala. Dozvedela som sa ako pokračovali životy tesne po vojne, a ja som rada, že som sa mohla ešte raz na chvíľku vrátiť do Velarisu a k príbehu Feyre a Rhysa. Potešilo ma, že tam bolo aj pár kapitol z pohľadu iných postáv, ktoré načrtávali možné príbehy do budúcna.
Kniha sa viac zameriava na emócie a vnútorné vysporiadavanie sa postáv, ako na akciu. Chápem, že niektorým sa táto kniha mohla zdať nudná a že sa tam nič nedialo, ale je to doplnková novela, nie samostatná kniha a treba to tak brať :)
Za mňa to bolo veľmi príjemné čítanie a užila som si oslavy zimného slnovratu spolu s nimi.

08.02.2022 5 z 5

Layla Layla Colleen Hoover

(SPOILER) Asi by som dala 4.5 hviezdičky, ak by sa dalo :) Bolo to super, ale dosť ma štval hlavný hrdina. Primárne to bolo tým, že to bolo písané z jeho pohľadu a tak som mala možnosť čítať všetky jeho myšlienky a pocity, ktoré mi vadili... Zato však je kniha plná pekných a/alebo zaujímavých citátov, ktoré som si musela povyznačovať.

“I think existence is simply luck of the draw. We’re here for a while, and then we’re not.”

Knižka začína ako pekný romantický príbeh, láska medzi Laylou a Leedsom je proste osudová :)

"Like I’d never really opened my eyes until she came along. I was blind but now I see."

Následne však kniha prejde cez romantiku k tragédii, dráme, thrilleru, proste celá škála žánrov. Niekomu to môže vadiť, ak čakal iba romantiku, prípadne nemusí byť fanúšikom paranormálnych javov, avšak mne to presne takto vyhovovalo a fascinovalo ma to :) Netušila som do čoho idem a tak to bolo pre mňa o to väčšie prekvapenie. To mi inak dosť vadí na slovenskej obálke, že v podstate ničí čitateľom ten moment prekvapenia, keď nastúpi do deja paranormálno, nakoľko z obálky je to dosť zjavné. Rovnako aj tá prvá veta hneď v anotácii... Som fakt rada, že som mala možnosť si to prečítať bez týchto spoilerov ešte v angličtine.

Kniha bola miestami strašidelná, až mi zimomriavky naskakovali (hlavne, keď som to čítala večer pred spaním :D ). Čo si budeme, Colleen vie písať - čítalo sa to fakt rýchlo a stránky som s napätím obracala jednu za druhou. Hlavný hrdina Leeds mi svojim správaním fakt vadil, úplne som bola z neho znechutená a dvíhal sa mi žalúdok, avšak koniec to celé pekne vysvetlil a troškaaaa sa mi podarilo ho stolerovať.
Ale tak kniha nebola o tom, aby sme si obľúbili hlavných hrdinov... Rovnako ako pri autorkinom staršom príbehu Verity.

Príbeh je fakt super, originálny, mrazivý, prekvapivý. Zápletku som si myslela, že som odhalila (čo mi nevadilo).
Ale záver ma nakoniec prekvapil a zistila som, že až tak som to teda neodhalila! Autorka vie ako zamotať čitateľom mozgy :)

07.02.2022 5 z 5

Americká královna Americká královna Sierra Simone

Upozornenie, knižka je doosť horúca :P

Nie som až tak fanúšik erotickej literatúry, keďže čo som zatiaľ čítala, všetko mi prišlo na jedno kopyto a bez logiky.
Americká královna je ale našťastie iná. Všetci traja hlavní hrdinovia sú sympatickí, majú slabé aj silné stránky a všetky dávajú zmysel. Síce sú tam niektoré situácie troška pritiahnuté za vlasy, ale je to fikcia, takže mi to až tak nevadí a vynahradil to dobrý štýl písania, zaujímavý dej, chémia medzi postavami a neotrepané sexuálne scény. Autorka pri sex scénach rozoberala aj emočný aspekt a fyzickú bolesť. Prišlo mi to takto oveľa uveriteľnejšie, ako keď hrdinky sú zo všetkého len vzrušené a nič ich nebolí...

Viac ma bavila vzťahová dejová linka medzi hlavnými postavami, ako tá politická/dramatická, ale tak to asi aj malo byť :)
Záver bol predvídateľný, teda aspoň ja som to očakávala asi od polovice knihy, ale dojem mi to nepokazilo. Chystám sa určite aj na ďalšie časti, ktoré som ani pôvodne v pláne nemala :)

03.02.2022 4 z 5