Angie.D Angie.D komentáře u knih

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Druhá časť je o úroveň lepšia ako prvá, všetko graduje, je tu oveľa viac akcie, záhad, temnoty, poprepletaných vzťahov. Hltala som každú stranu a nevedela sa odtrhnúť, kým som knihu v rekordnom čase neprečítala a hneď kupovala tretiu :)
Táto séria je prudko návyková!

Osobne ma troška zamrzelo, ktorého z chlapov si Celeana v tejto knihe vybrala, nakoľko mne je celý čas oveľa viac sympatickejší ten druhý. Tým pádom som ich romániku a láske až tak veľmi nevedela fandiť a veľmi si ich vzťah ani do budúcna neviem predstaviť, ale uvidíme s čím nás ešte autorka prekvapí.
Zato kamarátsky vzťah s Nehemiou je skvelý od prvej časti, tie dve sa proste našli.

V tejto knihe sa viac dozvedáme aj o svete, v ktorom hrdinovia žijú, o kráľovi, o minulosti a neskutočne ma to baví! Vidno, že Sarah to má premyslené do detailov a to milujem.
Opäť sa tu síce pre mňa nekonali žiadne prekvapivé odhalenia a zvraty, ale neprekáža mi to, užívam si to!

P.S. oproti ACOTAR je toto úplne vanilla čo sa týka vzťahov a posteľových scén, ale mám pocit, že to vyvažuje väčšou krvilačnosťou :D

18.01.2024 5 z 5

Trón zo skla Trón zo skla Sarah J. Maas

Po rokoch odkladania tejto série som sa do nej konečne pustila a teraz neviem na čo som preboha celé roky čakala! Keby som ju čítala už pred tými xy rokmi, viem, že by sa stala mojou srdcovou záležitosťou.

Sarah proste vie písať, vie perfektne vystavať svety a poprepletané vzťahy svojich postáv.
Celeana mi je sympatická, baví ma žiť s ňou jej príbeh a baví ma aj jej nerozhodnosť medzi dvoma mužmi v jej okolí :D Povedzme si narovinu, bežné správanie peknej baby v jej veku.

Tréningy, záhadné vraždy, turnaj, intrigy. Všetko je to super a hltala som to. I keď miestami ma zamrzelo, že turnaj autorka značne urýchlovala a preskakovala aj dni, osobne by mi vôbec nevadilo čítať viac o jednotlivých eliminačných kolách a úlohách, s ktorými sa musela popasovať.
Dej je podľa mňa dosť predvítateľný, čakala som brutálne prekvapenia podľa recenzií, ale žiadne sa nekonalo. ALE zároveň mi to vôbec nevadí, lebo napriek tomu sa to číta skvelo a chytilo ma to tak, ako už dávno nejaká kniha nie.

Táto prvá časť mi príde len taká rozbehová, úvod do sveta a myslenia postáv a viem, že neskôr nás čaká oveľa viac akcie a napätia.

Hodnotím 4.5/5*

18.01.2024 5 z 5

Vražedná čepeľ Vražedná čepeľ Sarah J. Maas

Moje prvé stretnutie so Celeanou a s odstupom času musím povedať, že to bol najlepší nápad začať touto knihou noviel a až potom sa pustiť do hlavnej série.

Následne som tým pádom vedela o čom hovoria v rôznych narážkach v ďalších knihách, či už čo sa týka Celeaniných zážitkov alebo postáv, s ktorými sa v jednotlivých poviedkach stretla.
Taktiež sa mi páčilo zažiť Celeanu takú, aká bola predtým než ju zradili a zotročili, aký život mala, aká bola obávaná vrahyňa a vedela som tak lepšie pochopiť jej zmenu a aj správanie v ďalších knihách a všetko do seba krásne zapadalo.

Nie všetky poviedky ma bavili rovnako, niektoré boli slabšie, niektoré lepšie, preto hodnotím 4.
Za mňa najlepšia Vrahyňa v púšti :)

18.01.2024 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Super čítanie/počúvanie pre každého, koho aspoň trochu zaujíma nielen letectvo, ale aj lietanie ako také. Dozvedela som sa poučné a technické informácie o lietadlách, ale aj zaujímavosti z prostredia leteckých spoločností, letísk, zábavné príhody, či osobnejšie zážitky pána kapitána a aké je to spojiť osobný život so životom profesionálneho pilota veľkého dopravného lietadla.
Ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští, a to platí aj v prípade kariéry pilota.
Nakoľko mne osobne je téma lietania veľmi blízka, tak som sa na knihu veľmi tešila. Myslela som si, že veľa vecí ma už neprekvapí, ale opak je pravdou. Bolo tam kopec informácií, ktoré som nevedela, zaujali ma a odteraz budem na dovolenky sadať do lietadla s myšlienkami z tejto knihy.

Pán kapitán Hecl mi je veľmi sympatický, je naozaj cítiť, že lietanie je jeho splnený sen a vášeň, a že lietanie s Airbusom A380 proste miloval. Zároveň si zachoval istú dávku pokory a skromnosti, i napriek svojim úspechom.

Osobne mi akurát nesadol v audioknihe čítač otázok. Chýbala tomu intonácia, všetky otázky sa pýtal tým istým tónom, znelo mi to silene. Neskôr som sa dozvedela, že to nahovoril priamo autor knihy. O to viac ma mrzí, že to musím skritizovať. Autor si dal s tým určite veľa námahy a kniha a celý rozhovor ako taký, je super a veľmi som si to užila. Možno by ale bolo lepšie použiť hlasového herca aj na otázky, nielen odpovede.

Ako celok hodnotím skvelo a kľudne by som počúvala/čítala rozhovor s pánom kapitánom ešte aspoň ďalšie dve knihy :)
Určite odporúčam, stojí to za to! (Aj v prípade ak sa bojíte lietať alebo ste ešte nikdy neleteli.)

01.11.2023 5 z 5

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

2.5*
Knižka je oddychovka, keď máte chuť na niečo nenáročné, miestami pritiahnuté za vlasy, ale zároveň príjemné a romantické.

Hlavné postavy sa správali zvláštne. Začalo to veľmi zaujímavo, jednorázovkou v aute, kde sa Sera zdala veľmi sebavedomá a odvážna a Ben sexy, charizmatický "bad boy".
Avšak, žiaľ už po pár kapitolách sa ich správanie totálne zmenilo, Sera si vôbec neverí, stále si myslí, že si nič nezaslúži. A Ben bol opísaný až príliš dokonalo. Zároveň ma ale striasalo z toho, ako stále Seru všade prenasledoval a jeho insta love bola totálne neuveriteľná. Čakala som, že sa z toho vykľuje aspoň niečo také, že ju pozná odniekiaľ. Bolo by to oveľa uveriteľnejšie ako to, že jej vyznáva lásku len tak odrazu od prvého momentu. To mi žiaľ značne ubralo dojem z knihy.

Taktiež mi prekážalo, že v knihe bolo veľmi málo opisov. Fakt, väčšinu postáv netuším ako vyzerali, ani len hlavná hrdinka nebola poriadne opísaná. Dej sa odohrával na rôznych lokáciách ako dva byty, práca, bar a podobne, ale nič z toho nebolo nijako opísané. Nepotrpím si na veľké opisy, ale tuto to bolo ich absenciou dohnané do extrému.
Je to obrovská škoda, nakoľko sa v príbehu spomenie (dosť náhodne), že sa to odohráva v Johannesburgu. Nevyužitý potenciál, nakoľko romcom kníh odohrávajúcich sa v Južnej Afrike zas toľko nie je.

Čo sa mi ale páčilo boli zaujímavé témy, ktoré sa v knihe vyskytovali - alkoholizmus, závislosť na hrách, aký to má dopad na život rodiny a na deti, rozpadnuté manželstvo v skorom veku, zodpovednosť za mladšieho súrodenca...
A ešte boli super spestrením gay pár "Serini tátovia" :)
Za to zaokrúhľujem nahor.

29.10.2023 3 z 5

Twisted Games: Hry na ostří nože Twisted Games: Hry na ostří nože Ana Huang

Určite to bolo lepšie ako prvá časť. Postavy boli ooveľa sympatickejši (asi to bude tým, že ani jedna z hlavných postáv nebol toxický násilnický psychopat) a aj dejovo/zápletkami to bolo na vyššej úrovni.

Zápletka s princeznou a bodyguardom je zaujímavá a sexy a kniha sa samo o sebe číta ľahko, je to taká oddychovka. Máme tu aj nejaké tie tajomstvá z minulosti (i keď dosť predvídateľné), ktoré nútia čítať ďalej. Hlavní hrdinovia majú medzi sebou chémiu a je celkom ľahké im fandiť.
Niektoré sexuálne scény ale boli úplný cringe, vôbec sa mi do deja nehodili svojím prevedením a ani k postavám mi nepasovali.
Čo mi ešte vadilo bolo, že cez začiatok ich "vzťahu", ako sa spoznali a ako bol Rhys jej bodyguardom, kniha len preletala, skoky v deji boli na mesiace až roky.
Potešili ma ale scény v Kostarike, keďže to je moja srdcová krajina, to som si užila :)

Suma sumárom, netrpela som pri tom ako pri jednotke, čítalo sa to dobre a rýchlo, aj som pri tom vypla mozog.
Nečakajte nič svetaborné a príjemne si pri tom oddýchnete :)

15.09.2023

Twisted Love: Bezpodmienečná láska Twisted Love: Bezpodmienečná láska Ana Huang

2.5*
Ech, celé to bolo pritiahnuté za vlasy. Začalo to dobre a následne z toho bol tak neuveriteľný príbeh, autorka tam napchala snáď všetky zápletky čo sa dali a prispôsobovala si fungovanie spoločností, FBI a neviem čoho ešte, podľa toho, ako sa jej chcelo. Aj tie zápletky boli len také povrchové. Jediné čomu sa venovala hlbšie bol Avin strach z vody, čo ma zaujímalo.

Alex bol jeden z najnesymaptickejších hlavných hrdinov akých som zažila. Takýto chlap a takéto správanie niekomu príde sexy a v poriadku? Ew, striasalo ma pri väčšine jeho slov a správaní. To nebolo, že by bol nedostupný, že by bol bad boy, že by mal nejaké úchylky. On bol proste psychopat, násilník a stalker. Smutné, že takéto správanie autorka podsúva ako v poriadku a nebodaj aj sexy.

Erotické scény boli nuda a ak ešte raz budem čítať slovné spojenie "vlhké záhyby" tak si grcnem.

ALE, autorka píše pútavo a číta sa to ľahko je to oddychové, sem-tam na zasmiatie a bola som zvedavá ako sa to bude vyvíjať. Takže svojim spôsobom ma to bavilo, aj keď to malo milión chýb :D

18.08.2023 2 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Neočakávala som od knihy nič a dostala som tak veľa! Príbeh siroty Olivie ma zaujal od prvých strán (ťažký život v sirotinci) a pribúdajúcimi stranami (Gallant) sa moje nadšenie len stupňovalo.
Vôbec mi neprekážalo, že Olivia má iba 14 a ani to, že je nemá. Spočiatku ma to zarazilo, keď som si predstavila, že tam nebudú dialógy, ale moje obavy boli úplne zbytočné. Autorka to perfektne vyvážila vnútornými myšlienkami Olivie, dialógmi iných postáv, skvelými opismi prostredia a atmosféry, samotným príbehom.

Kniha má ťažkú, dusnú atmosféru plnú duchov, "živých" tieňov, preludov, tajomstiev. Nenazvala by som to úplne hororovou atmosférou, ale pre mladších čitateľov, ktorí chcú začať s niečím strašidelnejším a napínavým je toto podľa mňa skvelá voľba. Je to však plnohodnotné čítanie aj pre dospelých. Celý príbeh je temne smuto-pekný. Autorka vie nádherne narábať so slovami, niektoré vety a slovné spojenia som si čítala aj viac krát a obdivovala ako to je napísané. V tomto vyzdvihujem aj slovenský preklad.

Knižka nie je dlhá, prečítate ju za chvíľu, keďže je popretkávaná fascinujúcimi ilustráciami, zápiskami z denníka, vsuvkami o Pánovi Domu. Ale myslím, že zanechá v čitateľovi dojem na dlhšie.

Je to krásne napísaný príbeh s tajomným dejom a ja som si ho náramne užila. Tak šup čítať a zistiť prečo Olivia nehovorí, kto sú jej rodičia, čo sa im stalo, prečo vidí duchov, čo sa deje s Gallantom...
Ideálne čítanie na jeseň/upršané dni :)

06.08.2023 5 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Prvá vec, chlap na obálke sa k príbehu vôbec nehodí. Fakt nešťastná voľba dať nabúchaného polonahého akože sexy chlapa k príbehu o znásilnení *facepalm*

Baviť ma to bavilo, číta sa to ľahko, je to taká príjemná oddychovka napriek výskytu ťažších tém. Ale viacero vecí mi tam aj prekážalo.
Ava sa správala raz tak, raz inak, akoby v sebe mala dve rôzne osobnosti. Prišlo mi, že vzhľadom na to, čo sa jej stalo sa s tým veľmi rýchlo vysporiadala a túžila opäť po chlapovi. Ale ok, beriem, že je to individuálne.
Mala som žiaľ problém uveriť láske medzi hlavnými hrdinami, akoby prišla odrazu. Od Knoxa to bolo očividné už z flashbackov, ale Ava na to ako sa k nemu správala od začiatku, opisovala ho ako úplného debila, tak zrazu bola do neho zamilovaná, no neviem...
Ich vzájomné urážanie sa bolo na môj vkus príliš. By mi raz chlap povedal "žebroto", tak ho kopnem do riti a nikdy sa na neho už nepozriem... Ale toto asi veľmi ovplyvnil český preklad.
Dosť skoro bolo zjavné kto je vinník, aj kto je tajný ctiteľ. Celá "záhada" okolo TC mi prišla odfláknutá, z toho sa dalo oveľa viac vyťažiť.

Ale život a príbeh Knoxa a jeho brata Danea ma dosť bavili. Mali naozaj pekný vzťah. Taktiež vzťah Avy a jej brata je vykreslený super. Obaja hrdinovia mali ťažké osudy a tak sa dalo chápať prečo ich to k sebe tiahne a prečo si rozumeli a vedeli jeden druhého chápať. Taktiež mi prišlo uveriteľné, že sa na svoj vek správali obaja dosť vyspelo, vzhľadom na to, čím si už v živote prešli.

Ak by som mala okolo 18 rokov, tak si asi knižku viac užijem

04.08.2023 3 z 5

Koruna z pozlátených kostí Koruna z pozlátených kostí Jennifer L. Armentrout

Jednoznačne bola pre mňa táto časť zatiaľ najlepšia.
Udialo sa tu najviac, stále bola akcia, každú chvíľu mala Poppy nové zážitky, skúsenosti, objavy, ktoré posúvali dej vpred a aj ju ako charakter. Taktiež ma tu bavili nové postavy, zopár nových vlkolakov, Casteelovi rodičia a iní, ktorých nebudem spomínať kvôli spoilerom.
Koniec bol super vygrádovaný, bolo to napínavé a naláka to na ďalšiu časť.

Miestami som síce mala zmätok v tom kto je aký boh, božstvo, atlantínčan, premieňač a podobné druhy, ale musím uznať, že autorka si toho vymyslela riadne a má na čom stavať aj v ďalších častiach. Jej svet ponúka toho veľa, tak verím, že to využije.
Konečne sme sa dozvedeli čo/kto je Poppy a aj niečo viac z jej minulosti a aj minulosti samotnej ríše.
Ešte musím vyzdvihnúť, že v tejto časti bola Poppy značne menej otravná ako v predošlej, ako hlavná hrdinka ma veľmi bavila.
Ak sa vám prvé dve časti zdali nič extra, odporúčam tomu ešte dať šancu :)

Oproti minulým častiam mi ani nevadila hrúbka knihy, čítalo sa to ľahko a neprišlo mi, že by tam bolo toľko vaty ako predtým.
Niektoré veci by mohli byť ale rozpísané menej - napríklad opakujúce sa sexuálne scény Poppy a Casteela, ich opakujúce sa presladené vyznávanie si lásky, ich opakujúce sa sexuálne narážky v tých najnevhodnejších situáciách aj pred rodičmi a pod. Táto kniha naozaj nie je pre mladších, nevinnejších čitateľov :)

Čo ma v knihe nebavilo a za to uberám hviezdu je Casteel a ich vzťah. V prvej časti bol Casteel zaujímavý, mal charakter. V druhej to už začínalo ísť dolu vodou, ale stále mal nejaký šmrnc a vlastnú osobnosť. Tu sa stal z neho žiaľ trtko, ktorý nerobí nič len slintá nad Poppy a chce zavraždiť všetkých okolo, čo na ňu čo i len zle pozrú. Dokonca aj vlastných rodičov, aj celý ľud Atlantie by vyzabíjal keby sa mu niečo nezdalo. Chlapec (lebo sa fakt nespráva ako chlap) na to, že má stovky rokov, nemá moc vyvinuté psychické zdravie.
Z Poppy sa stala nezávislá, silná žena, ktorá sa vie sama brániť, má podrezaný jazyk, znesie všeličo. A Casteel nemá žiadny vlastný život len obieha okolo nej ako poslušný psík :( Autorka ho úplne obrala o akýkoľvek charakter a spravila z neho najviac antisexy hlavného hrdinu. Ich vzťah je stále nezdravý a navyše už aj nudný. Aj ich pikantné scény už stoja za nič, nie je tam žiadna iskra. Nikdy by som si to nemyslela, ale naozaj čakám kedy konečne budú mať tú trojku s Kieranom, ktorá je tam tak veľmi naznačovaná :D

S Kieranom má Poppy dosť dobrú chémiu, ich vzťah sa stále má kam posúvať a vyvíjať. Kieran je fakt super. Dosť nechápem autorkine smerovanie, ale budiž. Možno to má nejaký význam, ktovie.

Až na Casteela bola ale táto časť super, užila som si ju veľmi. Pevne dúfam, že štvrtá bude rovnako dobrá, ak nie lepšia a že séria bude mať naďalej stúpajúcu kvalitu :)

Btw. v SK preklade bolo opäť veľa chybných prekladov, zlých rodov, preklepov a zopár krát tam reálne chýbali celé vety. Na jednom riadku sa hovorí jedna info a na druhom zrazu úplne odveci. Pozriem do originálu a aha, tri vety ostali zabudnuté. Nemám už ani síl sa nad tým pozastavovať, proste celá táto séria čo sa týka SK verzie je fakt smutný počin.
Preklad teda nezahŕňam do hodnotenia knihy.

27.06.2023 4 z 5

Hrôza v Harrow Lake Hrôza v Harrow Lake Kat Ellis

Ide o YA príbeh o záhadnej minulosti hrdinky, ktorej otec je slávny režisér hororových filmov. Lola sa ocitne v rodnom meste svojej mamy, ktorá tam pred rokmi zmizla a dejú sa tam zvláštne veci. Knižka sa tvári, že má byť hororom, čo ma zaujalo. Ale za mňa sa k hororu ani nepribližovala, išlo skôr o psychadelický thriller pre teenagerov.
Asi som ale od toho čakala menej, takže ma to vlastne príjemne prekvapilo, že ma to celkom bavilo :)
Hlavná hrdinka je dosť otravná, správaním aj štýlom komunikácie s inými ľuďmi. Ale možno je to len tým, že som na knihu už pristará :D
Polovicu knihy som po pravde netušila čo sa tam deje a čo z toho vylezie. Udržiavalo to moju zvedavosť, nútilo ma čítať ďalej, ale nejako veľmi v napätí som nebola. Ku koncu knihy už čitateľ dokáže odhadnúť akým smerom to ide a ako to skončí, čo ja hodnotím pozitívne. Pozitívum je aj to, že kniha je útla a nie je tam tak zbytočná "omáčka" a dej odsýpa. Viacero vecí však ostalo nevysvetlených a to ma trocha irituje.

Hodnotím ako fajn priemer, určite by som si to užila viac, keby som cca vo veku 15-18 rokov. Tejto vekovej kategórii to môžem určite doporučiť (ale asi nie citlivejším povahám).

11.05.2023 3 z 5

Zoznam hostí Zoznam hostí Lucy Foley

3.5*

Keď sa rozprávková svadba zmení na nočnú moru.

Musím povedať, že námet ma zaujal hneď a našťastie ma kniha úplne nesklamala.
Ak máte radi krimi príbehy, či už knižné alebo filmové, na štýl uzavretej spoločnosti, vraždy a hľadania páchateľa v úzkom kruhu ľudí, toto vás bude baviť. Je to síce viac zamotané pretože až takmer do záveru netušíme nielen kto je vrah, ale ani kto je obeť.
Spočiatku môže byť mätúce striedanie kapitol z pohľadu veľa postáv, teda aspoň ja som si na to dlhšie zvykala a zorientovávala sa. Akonáhle som si vedela pospájať kto je kto, začala som vymýšlať svoje teórie :) Rozuzlenie sa mi páčilo, veľa vecí postupne začalo dávať zmysel a prišla som na ne priebežne. Malo to grády, správnu dávku tajomna, desivosti, creepy pocitov, ale niečo špeci sa žiaľ nekonalo.
Nikto mi nebol sympatický a po pravde mi bolo jedno kto umrel, všetci boli mimo. Zároveň mi aj chýbalo, že sa nevie kto je obeť, tak som si nemohla užívať hádanie počas celej knihy kto je vrah.

28.04.2023 3 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Toto čo bolo??
Očakávala som, že kniha sa bude uberať klasickým obohratým dejom "nehoda/amnézia/ten dobrý manžel nie je taký dobrý". Mýlila som sa. Nenechajte sa zmiasť popisom. Autorka vymyslela úplne inú zápletku.

Prvý zvrat, ktorý prišiel v druhej polovici knihy som tušila, takže to ma až tak neprekvapilo. Ale ku koncu boli ďalšie a ďalšie zvraty, ktoré som nečakala.
Táto kniha mi zavarila mozog, nevedela som čo si myslieť, doteraz si nie som istá čo sa vlastne stalo tak, ako bolo opísané. Donútilo ma to sa zamýšľať, analyzovať dej a postavy. Rozmýšľam nad tým ešte aj po prečítaní. Milujem takýto typ kníh! Ktoré ma vycucajú a nechajú s otázkami v hlave a s "prácou" ešte aj po dočítaní.

Veľmi sa mi páčilo ako autorka popísala stav kómy, analyzovanie toho čo človek v kóme počuje, čo sa mu deje, spomínanie si. V knihe sa striedajú kapitoly Pred nehodou, Počas kómy a Minulosť prostredníctvom denníkov z detstva. Postupne sa touto formou odkrývajú tajomstvá a prišlo mi to zaujímavé.

Čo sa mi moc nepozdávalo bola dejová linka s Amberiným ex a že niektoré veci ostali nevypovedané. Ja viem, že si ich asi mám domyslieť, resp. dešifrovať ale nech rozmýšľam jak rozmýšľam, nejak mi to nesedí. Neviem čo si myslieť a mám pocit, že CELÁ KNIHA MA OKLAMALA! :D
Ale aj tak ju odporúčam ak máte radi psycho thrillery a nevadia vám otvorené konce.

04.03.2023 4 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Toto nie je typický pekný romantický príbeh. Toto je nádherný romantický príbeh osudovej lásky, ktorý vás chytí za srdce, prevedie vás rôznymi emóciami a tie krásne myšlienky si z knihy budete značiť alebo opisovať :) Úprimne som netušila do čoho idem, netušila som čo sa vykľuje z toho, prečo je Archer popisovaný ako mĺkvy a izolovaný, takže pre mňa to bolo prekvapenie. Knihu s podobnou tematikou som ešte nečítala a veľmi som si to užila, bolo to niečo nové a veľmi emotívne.

Hlavní hrdinovia top! Väčšinou v romantických príbeh mi aspoň jeden z hrdinov sem-tam lezie na nervy svojim správaním a rozhodnutiami, urobí nejakú hlúposť, aby bola v deji zápletka a podobne. Tuto?? Nie, vážení! Oni obidvaja boli tak dokonalí aj so svojimi nedokonalosťami, že som sa zamilovala do oboch! Oni sú láska, chcem ich objať. Naozaj si jeden druhého zaslúžili.
Archera si zamilujete pre jeho nevinnosť, sem tam až detskú naivitu, ale zároveň mužnosť, láskavosť, dobrotu. Bree vás dostane svojim súcitom, dobrotou, psychickou silou, tým ako nemá predsudky. Spolu majú nielen osudovú lásku, ale aj brutálnu chémiu (v knihe sa vyskytujú hot scény).
Každý mal nejaké chyby a psychické problémy, ktoré im zasahovali do vyvíjajúceho sa vzťahu, ale oni na nich pracovali! Reálne riešili problémy seba aj navzájom, dávali si priestor, počúvali sa. Neprestávalo ma udivovať ako každú prekážku a každý možný problém vzájomne vyriešili namiesto hádky na polovicu knihy, ako to väčšinou býva. Viac takýchto príbehov a hlavných hrdinov prosím.

Mám zopár výtok, hlavne ku zápletke ku koncu, ktorá mi prišla "too much" a na záver ma troška otrávilo ako sa autorka snažila nám podsunúť, že sa niečo stalo a pritom sa nestalo a bolo to veľmi zjavné a preto mi to prišlo zbytočné. Ale celkový dojem z knihy mi to nepokazilo :)

04.03.2023 5 z 5

Španielsky ľúbostný podvod Španielsky ľúbostný podvod Elena Armas

No... takto dlho ako túto som dávno nejakú knihu nečítala. Nebola zlá. Samo o sebe je príbeh fajn, nájdete tam fake dating + hate-to-love (aj keď ten hate je tiež fake) + španielské výrazy, ktoré tomu dodávali správny šmrnc :)

Ale prvá tretina knihy bola vyslovene utrpenie, postavy sa správali divne, nedávali logiku, neverila som im ich dohodu a dej ma nebavil. Dialógy boli tiež zvláštne, akoby vytrhnuté z kontextu. Zlepšilo sa to, keď konečne začali predstierať a odišli do Španielska, to ma bavilo a bolo to miestami aj vtipné. Autorke sa tam konečne podarilo uveriteľne opísať iskrenie medzi postavami. Hot scény boli napísané fajn a neboli tam nasilu počas celej knihy, ale iba k záveru, čo hodnotím pozitívne.

Hlavná hrdinka je ale tak užvanená (a často zabrzdená), že som sem tam už len očkom preletela celé strany (nepreháňam!) jej vnútorného monológu, ktorý sa dokola opakoval. Naozaj opakoval, tými istými slovami. Knižka bola na jej škodu príliš dlhá. Oveľa lepšie by sa čítala, keby bola osekaná o nepodstatné a nudné detaily, čiže polovicu knihy :D

Zhrnutie - totally not worth the hype.
Asi som do toho išla po všetkých tých nadšených recenziách s príliš veľkými očakávaniami, ktoré sa žiaľ nenaplnili. Nerozumiem tomu hype-u okolo tejto knihy, existuje nekonečne veľa lepších romantických kníh.

25.02.2023 2 z 5

Zmiznutie sestier Hollowových Zmiznutie sestier Hollowových Krystal Sutherland

Eh.. ja ani neviem ako na túto knihu reagovať :D Veľmi ma bavila a určite ju odporúčam prečítať ak máte chuť na niečo divné a tajomné.

I keď ma však bavila, nepohltila ma. I keď tam bola ťažká téma, nedokázalo to vo mne vyvolať väčšie emócie. I keď tam bolo tajomno, nebola som až tak napätá.
ALE zároveň ma fascinoval originálny a temný príbeh, s ktorým autorka prišla. Páčilo sa mi záverečné rozuzlenie. Knižka tiež nádherne popisuje puto medzi sestrami a lásku rodičov k deťom.
Príbeh má zaujímavý mix záhady, mystérioznosti, fantasy, rozprávky/legiend a zároveň realistickosi, drsnosti a lásky. Je to taká tá "divnokniha".

Tajomstvo zmiznutia sestier sa čitateľ dozvedá naozaj až na konci, takže to núti čítať ďalej. Nemyslím si, že by bol príbeh hororový alebo by sa nedal čítať v noci, ako som v niektorých recenziách čítala. Ale to je veľmi individuálne :) Skôr mi miestami prišiel nechutný a chaotický, ale i to malo svoje čaro a dotváralo to atmosféru. Väčšinu času som nad knihou krčila nos, keďže snáď na každej stránke bol popis smradu hniloby, rozkladu, krvi, mäsa, plesne a čo ja viem čoho ešte.

I keď vzhľadom na Epilóg očakávam pokračovanie, úplne v pohode sa dá vystačiť iba s touto jednou časťou.

Celkovo hodnotím pozitívne, sadlo mi to. Len som asi očakávala trocha viac. Hodnotím 3.5*

24.02.2023 3 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Na knihu som bola veľmi zvedavá, keďže mám pocit, že jedno obdobie na mňa "vyskakovala" takmer odvšadiaľ. Dlho som zvádzala boj či si najskôr prečítať knihu alebo pozrieť film, nakoniec som sa rozhodla pre klasiku a začala knižkou.

Príbeh ma veľmi bavil, užila som si čítanie a som veľmi rada, že túto knihu mám vo svojej knižnici. (Pozerala som inak už aj film a aj ten sa mi páčil a odporúčam ho :) )
Spočiatku som mala isté obavy ohľadom štýlu písania a či sa mi to bude dobre čítať. Kniha je písaná akoby lyrickým štýlom, je tam naozaj veľké množstvo prirovnaní, básnických opisov prírody a pod., na čo ja osobne nie som zvyknutá a ani to nevyhľadávam. Avšak vôbec mi to neprekážalo, naopak dosť som si to užívala a k danému príbehu to veľmi sedelo. Povedala by som, že to bolo napísané krásnym štýlom. Vedela som si vďaka tomu pekne predstaviť prostredie močiara, chatrče a Kyine zážitky a pocity.

Hlavná postava Kya je zvláštna, ale sympatická a fandila som jej, aby všetko dobre dopadlo. Často mi bolo ťažko z toho, aký život mala, ako ju všetci opúšťali, ako musela bojovať za nielen ako-tak dôstojný život, ale sem tam samotné prežitie. Romantická dejová linka nie je primárna ale pekne dopĺňa príbeh a charatker Kyi. Detektívna zápletka s riešením vraždy sa výraznejšie rozvíja až ku koncu knihy, kde sa priamo prepája s Kyou a tým, či je vinná alebo nevinná. Tam už som bola riadne napätá!
Ak však od knihy očakávate vyslovene romantický príbeh, alebo naopak detektívku, tak na to zabudnite. Oboje sú len okrajové. Kniha je skôr príbeh života močiarneho dievčaťa, oslava prírody, ukážka krutosti ale aj láskavosti ľudí.

Musím povedať, že v taký záver, aký nastal som tak trocha dúfala počas celej knihy ale i tak ma nakoniec prekvapil :) Takže ja som veľmi spokojná.

24.02.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Veľmi príjemná, milá oddychovka. Určite odporúčam všetkým romantickým dušiam.

Po sklamaní s inou veľmi populárnou "romcom" knihou (pozerám na teba Spanish Love Deception :/ ), som mala značné obavy či ma aj toto nesklame, ale všetky tie dobré recenzie boli v tomto prípade oprávnené.
Boli tam klišé scény, bolo to predvídateľné, bolo to sladké, ALE všeko veľmi milým spôsobom, že to absolútne nevadilo a užívala som si to.

Hlavní hrdinovia sú veľmi sympatickí a chémia medzi nimi je skvelá. Autorka má podľa mňa dobrý zmysel pre humor a na viacerých scénach, či konverzáciách som sa schuti zasmiala. Taktiež oceňujem zasadenie do daného prostredia, keďže nič podobné som ešte nečítala a to, že sa tam aj reálne riešil ich študentský/profesijný život a nebola to len taká kulisa.

24.02.2023 4 z 5

Vlna vzdoru Vlna vzdoru Natalie C. Parker

Druhá časť ma bavila ešte o niečo viac ako prvá!
Takisto je plná napätia, akcie, bojov, takže sa čitateľ nenudí ani na jednej strane. Caledonia má stále extrémne veľa šťastia a všetko jej zázrakom vychádza, ale who cares, je to fantasy kniha, nehráme sa tu na realistickosť :)

Dej pokračuje tesne tam, kde skončila prvá časť. Už sa neplavíme len v čisto ženskej posádke, ale spoznávame tu kopec nových postáv, ktoré ma bavili a myslím, že do príbehu vniesli čo bolo treba. Caledonia mi v tejto časti príde emočne vyspelejšia, a celkovo dospelejšia ako v prvej, otvorenejšia novým vzťahom a dôvere neznámym ľuďom. Tento pokrok sa mi veľmi páčil. V tejto časti som dostala aj to, čo mi chýbalo v jednotke a to bližšie vysvetlenie prečo je Aric pri moci, ako vládne a čo sa približne stalo so starým svetom.

Stále je kniha viac dobrodružná, akčná a nezameriava sa na romantickú dejovú linku. Mne to tak vyhovuje, baví ma, že je to len také podprahové a i napriek tomu im fandím a teším sa kam to povedie v záverečnej časti.

Som šťastná, že som na túto "pirátsku" sériu natrafila a myslím, že je škoda, že nie je viac známa. Určite odporúčam každému kto má rád silné ženské hrdinky, akciu, napätie, dobrodružstvo, pevné priateľstvá a lode :)

23.02.2023 5 z 5

Najlepšie lži Najlepšie lži Sarah Lyu

"Suffering isn't romantic. It's just painful.”

Táto knižka nepatrí medzi najznámejšie, aspoň ja ju veľmi medzi recenziami nevídam. Ale podľa anotácie som vedela, že tento príbeh ma bude baviť a nemýlila som sa. Pútavý, správne psychotický, manipulatívny.

Príbeh začína na konci - osudnou nocou, kedy Elise stlačí spúšť a zastrelí priateľa svojej najlepšej kamarátky Remy. Od tohto momentu sa vraciame späť do minulosti a zisťujeme čo všetko k tejto noci viedlo. Bola to náhoda? Bola to nehoda? Bolo to schválne? Akú rolu v tom kto zohráva?

Nemôžem povedať, že by bol samotný príbeh veľmi prekvapivý, veľa vecí som očakávala, ale i tak ma neprestávali postavy baviť a sem tam udivovať svojim správaním.
Kniha má v sebe viacero traumatických tém od nešťastných vzťahov v rodine, pocity samoty, stratu blízkej osoby, až po skvelo popísané toxické priateľstvo.

Zopár vecí mi troška vadilo, knižke by neuškodilo pár strán navyše s viac rozpísanými niektorými časťami, sem tam sa opakovali frázy a podobne, preto sa prikláňam ku 3.5*, ale inak knihu celkovo hodnotím pozitívne :)
Keby som ju čítala ako mladšia, bola by som z nej nadšená.

"Boli to nádherné lži - tie najlepšie lži. Teraz som však pripravená na pravdu."

20.02.2023 4 z 5