Anette99 Anette99 komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zajímavý příběh o "Bohyních", tedy ženách, které žily v horách, stále věřily v přírodní síly a provozovaly lidové léčitelství, pomáhaly lidem od různých neduhů, dávaly ostatním rady, ale i provozovaly magii, a to i tu černou. A proto byly často trnem v oku - napřed církvi (viz čarodějnické procesy), poté komunistům, kteří poslední z Bohyní nakonec zničili. Mnohokrát to bylo smutné čtení, když jsme spolu s Dorou pátrali v archivech po skutečném osudu její tety. Ale příběh je i o rodině, o zradách, o závisti a o těžkém životě lidí žijících v tomto kraji. Líbilo se mi zpracování - chvíli vyprávění, chvíli dokumenty z archivu, díky kterým jsme celou tu smutnou historii postupně rozplétali. Detailní popisy krásné krajiny Bílých Karpat už byly jen příjemným bonusem.

28.12.2022 5 z 5

Skála Skála Peter May

Tak tohle byla paráda!
Fin se po rodinné tragédii vrací téměř po dvaceti letech na svůj rodný ostrov, ze kterého tenkrát s takovou radostí utekl, a kde obyvatelé žijí dost po svém způsobu (a tak i řeší problémy). Vrací se kvůli vraždě, která nese až podezřele mnoho společných znaků s vraždou, kterou Fin vyšetřuje. S jeho návratem postupně vyplouvají vzpomínky, projevuje se zapšklost zdejších lidí, kteří z ostrova utéct nedokázali, staré křivdy a nenávist znovu nabírají na intenzitě. Najednou zjišťujeme, že vražda je spíše v pozadí, ale hlavní je právě ta minulost a staré křivdy, které k ní vedly. Díky barvitým a podrobným popisům se ocitáme v krásné a zároveň drsné přírodě Vnějších Hebrid. Minulost se prolíná se současností, a obě doby spojuje tradice stará několik stovek let - lov guga.

20.05.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Útlá knížka, necelých 200 stran, jednohubka na jedno odpoledne. Přesto velmi silný příběh, nepochopení a zoufalost na Vás křičí z každé stránky. Báry mi bylo líto, a konec knihy byl drsný a smutný.

10.05.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Začnu tím, že to nebyla úplně detektivka, spíš příběh o hledání historie a vlastních kořenů s nádechem temné atmosféry. To ale nemění nic na tom, že kniha se mi velmi líbila. Příběh je napsaný tak, že jsem se do Lindy, Gerdy i Žofie dokázala vcítit, a zároveň jsem si užívala popis zapadlé Jelení hory a krásné okolní přírody. Osada díky své poloze v českém pohraničí zažila několik divokých historických událostí, což je stále znát na vztazích mezi zdejšími obyvateli. Spousta z nich zároveň má svá tajemství. Linda se nakonec jednoho tajemství o své rodině dopátrá, a napraví se i některé staré křivdy.

30.01.2022 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Naprosto parádní knížka, což jsem popravdě úplně nečekala. Skvělý mix hororu, slovanské mytologie a detektivní zápletky vytvořil spolu s krásným prostředím Orlických hor a sympatickým hlavním hrdinou velmi čtivou záležitost. Co se týče toho tajemna a strachu, to převládalo hlavně v první polovině knihy, jsem se občas i docela bála. Poté se kniha stočí spíše k té detektivní lince, která celému příběhu přidává na věrohodnosti. Také je zde skvěle popsaný život na vesnici, fungování její místní komunity a tak dále. Konec byl možná trochu useknutý a otevřený, ale to je jen drobný detail, který nemůže ovlivnit moje nadšení z tohoto díla, a proto dávám jasných pět hvězd.

31.07.2023 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Hodně povedené. Propojení minulosti s přítomností, vrah, co si myslí, že je geniální a neomylný, dvojice vyšetřovatelů, kteří si ze začátku nesedí a každý z nich má nějaké svoje problémy. Líbilo se mi, jak spolu nakonec souvisely dva případy, na první pohled nemající nic společného, kromě jednoho otisku. Nedávno jsem se dozvěděla o seriálu, a právě to byl impuls napřed si přečíst knížku, kterou jsem měla v knihovně už nějakou dobu. V blízké době zkouknu i ten seriál. :)

02.11.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ze čtyř knih Aleny Morštajnové je tato podle mě nejlepší. Hodně silný a smutný příběh od samého začátku, skvěle popsané postavy, ale i historie, která ovlivňovala životy všech. Tady tedy převážně Židů. Hana je velmi silná osobnost, musela toho vytrpět hodně.

28.10.2020 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Sci-fi normálně vůbec nečtu, nějak mě tento žánr nechytil, ale kvůli výzvě jsem to aspoň zkusila, a kupodivu mě knížka bavila tak moc, že jsem ji za neděli přečetla. Ano, Mark je možná trochu takový novodový Robinson (se vším si nějak poradí a štěstí mu jde často taky na ruku), ale kniha je napsaná tak, že Vás to nutí číst dál a dál, abyste se dozvěděli, jak vše dopadne. Na rovinu přiznávám, že spousta vyložoně technických pasáží byla nad moje síly, a tak jsem si jen užívala čtení a nad těmito částmi jsem moc nepřemýšlela. :D

13.11.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Tak jsem zase jednou sáhla po své nejoblíbenější sérii. Tentokrát se s Kim a jejím týmem podíváme na to, jak fungují sekty. Hledání zranitelných lidí a jejich následná dokonalá manipulace.
První případ vypadá zpočátku jako sebevražda, ale Kim na tom něco nesedí, a jak už je v této sérii zvykem, další mrtvola na sebe nenechá dlouho čekat, a potom už je jasné, že tým má co dočinění s dalším sériovým vrahem. Teď jen zjistit kdo a proč. Na konci do sebe opět vše skvěle zapadne. Kromě stálého týmu jsem si oblíbila i Tiff, která se na první pohled může čtenáři zdát jako třeštiprdlo, ale svoji práci dělá se zápalem a dobře. Už aby vyšel další díl. =D

07.09.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tohle je prostě klasika. Už jsem četla kdysi, ale nepamatovala jsem si. Deset lidí, kteří se prakticky neznají, se ocitne na pustém ostrově, kde odpadávají jeden po druhém. Vrah si s nimi hraje. Napětí a podezřívání roste. Je vrah mezi nimi a nebo je to někdo "zvenčí"?
Každopádně se to četlo velmi dobře. Zbožňuju detektivky od Agathy Christie.

06.11.2020 5 z 5

Kdybych nesledovala, kdy vyjde třetí díl Šikmého kostela, vůbec bych se o této knížce a tragédii v Životicích nedozvěděla, a to by byla opravdu škoda. Kniha ukazuje vývoj během druhé světové války (a částečně i po) v malé vesnici u hranic s Polskem, kde už předtím dějiny plynuly trochu jinak a kraj měl už před válkou dost svých problémů. Fakta se střídají se vzpomínkami pamětníků, navíc je knížka doplněna velkým množstvím dobových fotografií. Přečteno za den, protože vyprávění o této tragédie je napsáno opravdu poutavě a nešlo přestat.

16.08.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zpočátku nenápadný příběh, začíná Zuzaniným dětstvím, pak se přidají Hanuš a Jan, bezstarostná dětská léta, dospívání, první lásky a zklamání. Zuzanino dospívání je ale díky jejímu původu poznamenané historickými událostmi. Židi jsou stále více omezováni a pronásledováni, pak přijde válka a první transporty. Nakonec dojde i na Zuzanu a jejího otce, Zuzana přežije. Když se ale vrátí domů, zjišťuje, že je vše jinak, a nezbyl jí nikdo kromě Hanuše a jejich bývalé kuchařky. Ale ani po návratu domů ji nečeká klidný a spokojený život.
Ze začátku jsem měla problém se začíst, první zhruba půlka nebyla tak záživná, ale pak postupně začal děj gradovat. Navíc jsem po celou dobu čtení trochu bojovala se zvláštním stylem, kterým byla kniha napsaná, ale nakonec to nebyl až takový problém, takže ve finále dávam 5*. :)

20.04.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Těžká deprese a totální bezmoc namačkaná na 300 stran, to je tato knížka. Příběh Cácory mě pohltil od první strany, a jak se postupně rozvíjel, nutilo mě to číst dál a dál. Cácora jakožto nechtěné dítě rozhodně nemá šťastné dětství, ale postupně se ukazují náznaky daleko horších problémů, až se naplno dozvíme, o co jde (i když to dávno tušíme). Totálně dysfunkční rodina, kde se problém táhne napříč několika generacemi, které navždy poznamenal. Při čtení cítíte zlost, hnus, smutek i beznaděj, ale konec způsobí pocit alespoň malého zadostiučení.
Komentář jsem musela napsat s určitým časovým odstupem, knihu jsem v sobě nechala rezonovat a doznívat.

05.10.2023 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Tahle série má opravdu potenciál, všechny tři díly byly skvělé. V tomto díle se dostaneme k případu, který se Josie osobně dotýká daleko víc, než oba předchozí, a kde se hluboce prolíná minulost s přítomností. Dozvídáme se o Josiině děsivém dětství. Děj je díky prolínání dvou časových rovin trochu zamotanější, a jak se blížíme ke konci, ukazuje se víc a víc souvislostí mezi střípky a stopami, na které během vyšetřování Josie a její tým naráží. Konec je překvapivý, a hlavně povedený, i přes množství stop, informací a postav není překombinovaný.
Jen škoda, že jsem všechny tři dosavadní díly přečetla tak rychle, teď si budu muset počkat na pokračování. Ale v originále je vydáno už dalších deset dílů, a tak se snad brzy čtvrtého pokračování dočkáme i my. :)

04.12.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Pěkný, ale také smutný příběh jedné rodiny. Ukazuje, že nic není jen černobílé. Že každý má nějaké tajemství, nějakou minulost, co ho ovlivňuje po zbytek života - jeho povahu, zájmy, chování jak k cizím lidem, tak ke svým blízkým.

13.03.2020 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Opět jsem se podívala na dřívější těžký život lidí na Šumavě, která jim dávala obživu ale také často brala. Ocitáme se v zastrčené osadě blízko hranic, kde sledujeme osudy revírníka, jeho pomocníka a hajného. Jedná se o krásný a divoký, ale také poměrně chudý kraj, kde kromě dřevařství se někteří živí pytláctvím, a tak často dochází ke střetům. Zima tu přichází brzy a je dlouhá, chybný krok může znamenat smrt a doktor je den chůze daleko, přesto ti, co tu vyrostli, mají tenhle kousek země moc rádi a žijí se zdejší přírodou pospolu.
Karel Klostermann uměl přírodu Šumavy moc krásně popsat, dokonce mám podle jeho knih už naplánováno pár tras, až se někdy na Šumavu dostanu. :)

22.01.2023 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Krásná kniha popisující život šesti generací spojených s cirkusem. Jak starý Humberto začínal od píky s maličkým zvěřincem, ale další generace vždy cirkus pozvedly zase o úroveň výš, až se cirkus stal legendou, jak poté přišly problémy a cirkus se musel postupně přeměňovat na varieté, ale jméno Humberto existovalo dál. Líbilo se mi, jak cirkus cestoval Evropou, vztahy mezi cirkusáky, jak spolu drželi v dobách dobrých i zlých, při popisech jednotlivých čísel jsem si vše dokázala živě představit, jako kdybych představení sledovala. Knížka byla psaná lehkou formou, děj příjemně plynul a doplňoval to pěkný, pro každou postavu vhodně zvolený jazyk.

25.10.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Už Žítkovské bohyně byly poměrně náročné čtení, ale tahle kniha, to byla totální depka smrsknutá do 400 stran... Gertě se život začal rozpadat vlastně už v děství, a pak byl hořký až do konce. Napřed válka, po které následoval děsivý odsun všech lidí německé národnosti, i když spousta z nich s tím neměla nic společného. Člověk by asi i pochopil tu náladu ve společnosti, která tu panovala po válce, ale zvrhlo se to v naprosté zvěrstvo, nad kterým zůstával rozum stát. Nelidské podmínky, násilí, nenávist, nucené práce, to vše musela Gerta (i ostatní) snášet i se svým malým dítětem. Ale ani roky následující jí klid nepřinesou, po nacistech se moci chopí komunisti, kteří jsou úplně stejně stejní hajzlové a neprávem vysídleným Němcům (ale nejen těm, vlastně většině obyvatel), kteří se mohli vrátit zpátky do republiky, pěkně zatápěli. Gerta se sice dočkala pádu režimu, ale zadostiučení se vlastně nikdy nedočkala.
Kniha se četla dobře, ač je poměrně náročná, jen mi možná trochu nesedlo to, že půl knihy je o válce, odsunu a nucených pracích, a do druhé půlky je naměstáno dalších cca 50 let Gertina života, občas to skákání v čase bylo takové trochu zmatečné.

24.07.2023 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Další sério od tohoto autora. A vypadá slibně. :)
Tentokrát sledujeme bývalou policistku Kate Marshallovou, která momentálně učí na univeritě, a jejího asistenta Tristana. Kate za sebou má ošklivou minulost, kdy ji málem zabil vrah přezdívaný Kanibal z Nine Elms. Ten už je pěknou řádku let ve vězení, ale přesto se začínají objevovat vraždy jako přes kopírák a Kate se po letech znovu vrhá do vyšetřování.

02.04.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihy od Aleny Mornštajnové byly zatím vždy skvělé, dobře popisovaly plynutí času, historické zvraty, lidské charaktery, rozdíly mezi generacemi atd., proto jsem se těšila i na Listopád. Ale bohužel jsem docela zklamaná. Tak do půlky jsem se pořádně nemohla začíst. Jediná Magda ve mně vzbudila nějaký zájem, emoce, a to ještě negativní (fakt mě dost štvala), jinak jsem si k žádné postavě nedokázala vytvořit vztah. Možná proto, že do pouhých 300 stran bylo namačkáno asi 30 let, takže žádná postava nedostala tolik prostoru nějak víc čtenáře zaujmout. Konec byl nijaký, nepřekvapivý, poměrně předvídatelný.

08.09.2021 3 z 5