Alto98 Alto98 komentáře u knih

Výborné. Jen bych vynechal ty básničky.

08.08.2022 5 z 5

Jezuitský návod (téměř) na všechno Jezuitský návod (téměř) na všechno James Martin

Snadno čitelný, nekomplikovaný úvod do ignaciánské spirituality od veselého amerického jezuity. K tomu zážitky autora z jeho cesty do řádu a následující formace.

02.08.2022 4 z 5

Místa, kam se nechodí Místa, kam se nechodí Jakub Venglář

Nedočteno, hvězdičkami nehodnotím. Ne každý cestovatel je zároveň dobrý spisovatel. Aspoň fotky jsou pěkné.

02.08.2022

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Úžasně napsaná kniha, kombinace víry, sci-fi a románu v dopisech. Překvapilo mě, že autor sám sebe označuje za ateistu. Jen té dystopie bylo na mne trochu moc.

14.07.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Přeslazený, povrchní styl. Nesympatická hlavní hrdinka. Hygge mě nezaujalo, alespoň, jak je popisováno tady.

08.06.2022 1 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Vtipný a svižný příběh. Stylem připomíná rané práce autorky.

02.06.2022 5 z 5

Zrušený rok – Deník 2020 Zrušený rok – Deník 2020 Michal Viewegh

Rok stárnoucího spisovatele. Stále dobře píše, přečetl jsem velmi rychle. Poučný náhled do života jiného člověka, asi poměrně upřímný. Přeju mu, aby se naučil odpouštět.

31.05.2022 4 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Autor svůj slib splnil vrchovatě. Před očima ožívají postavy z provinčního pyrenejského městečka, které každá po svém reagují na události kolem Bernadetty. Psáno s velkým pochopením a laskavostí, přesto ale s vtipem. Nádherná kniha.

"Hříšník je ten, kdo miluje zlo."

22.05.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Zvláštní příběh. V hlavní roli krajina - pobřežní mokřady a bažiny, ptáci, rostliny.

16.05.2022 5 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

Popis Chawdonu pěkný, ale děj je jen červená knihovna.

14.05.2022 3 z 5

Druhý dech a Ďábel strážný Druhý dech a Ďábel strážný Philippe Pozzo di Borgo

Psáno v krátkých odstavcích, občas lyrické odbočky. Místy poněkud květnatý styl.
Kniha se mi líbila více než film, ve kterém je pochopitelně příběh zjednodušen a uhlazen. Autora obdivuji, že život nevzdal.

27.04.2022 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Pěkné. A smutné, smutné...
Zvláštní a silná kniha. Na konci mi v hlavě zněla píseň Sarajevo od Jarka Nohavici.

22.04.2022 5 z 5

Hudba na nebeském hradě - Portrét Johanna Sebastiana Bacha Hudba na nebeském hradě - Portrét Johanna Sebastiana Bacha John Eliot Gardiner

Kniha od celoživotního interpreta Bachova díla. Místy dost odborně muzikologicky zaměřená, ale celkově popisuje Bachův život a dílo z různých pohledů, zajímavých i pro běžného posluchače.
Mám ale výhrady k českému překladu. Je velmi kostrbatý, což dost ztěžuje porozumění textu. Nepochopitelně také používá k citátům z Bible archaický kralický překlad, místo dnešního ekumenického. Kniha zřejmě kvůli odbyté korektuře obsahuje množství tiskových chyb.

29.03.2022 4 z 5

Rukopisy od Mrtvého moře Rukopisy od Mrtvého moře John Marco Allegro

Dobrodružné vyprávění od přímého účastníka restaurování, překladu a interpretace svitků. Informace jsou zajímavé i dnes, neměl jsem pocit, že by nějak významně zastaraly. Pečlivý a čtivý překlad.

22.02.2022 5 z 5

To nejlepší z blogu 2015-2020 To nejlepší z blogu 2015-2020 Marian Kechlibar

Ano, tak má vypadat knižní publikace blogu. Vybráno 80 nejlepších článků, které jsou doplněny aktualizací z léta 2021 a poznámkami pod čarou.
Je tu předmluva autora, editora Jiřího Wagnera, a také vydavatele Neviditelného psa, Ondřeje Neffa. Ne ve všem s autorem souhlasím, ale je radost to číst. Kultivovaně napsané úvahy o současném světě s občasnými odbočkami do historie.

25.12.2021 5 z 5

Na pomezí Eternaalu Na pomezí Eternaalu Vilma Kadlečková

Velmi dobrá prvotina. Už zde je promyšlen argenitový vesmír i s dějinami. K němu se pak autorka bude neustále vracet, což nejnověji vrcholí vynikající sérií Mycelium.

24.12.2021 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Povedená prvotina. Trochu netypický poutník. Je poznat, že to nebyla jeho první cesta. Více se mi líbila část v Turecku. Není to průvodce po cizích zemích, ale poutníkův deník, hodně o lidech a o sobě.

26.11.2021 4 z 5

Cesta do Ejn Charod Cesta do Ejn Charod Amos Kenan

O příběh zřejmě ani tak nejde, má to prý být kritika izraelské společnosti. Nějak jsem se ale neorientoval, co vlastně autor kritizuje (státní převraty?) a jaké sám zastává názory. Prvky scifi jsem nezpozoroval.

26.11.2021 1 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Los Angeles v devadesátých letech. Možno číst a zároveň sledovat Harryho na mapě. Dozvuky vietnamské války. Napínavý příběh.

18.11.2021 5 z 5

Radost z Boha Radost z Boha Marek Vácha

Strhující, naléhavý a vášnivý styl psaní. Přečteno najednou rychle a pak znovu po částech pečlivě. Původní úmysl podtrhávat si zajímavá místa jsem vzdal - bylo by jich příliš mnoho, a nechtělo se mi psát do tak krásně vytištěné knihy. Lze otevřít namátkou kdekoliv a přečíst pár stran pro povzbuzení.

10.11.2021 5 z 5