Alto98 Alto98 komentáře u knih

Šedé včely Šedé včely Andrej Kurkov

Průměrně napsaný příběh. Čtenář se toho mnoho nedozví. Snad to má vyjadřovat omezený rozhled hlavního hrdiny. Nevím. Přitom autor by k tématu určitě mohl uvést mnohem víc informací.

17.04.2024 3 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

Ten chlapík psát umí, ale má to v hlavě opravdu divně pomotané. Zvládl jsem polovinu, ztráta času. Lituji autora, že tak málo věří v člověka.

08.04.2024 1 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Poněkud zastaralé. Téma fonetiky v Anglii začátkem 20. století mě moc nezajímá.

26.03.2024 3 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Šachová pohádka z doby, kdy světovému šachu vládli sovětští hráči. Hezké. Hvězda dolů za podivnou odtažitost vyprávění - o pocitech hlavní hrdinky se toho mnoho nedovíme.

24.03.2024 4 z 5

Tři kameny jsou zeď: Příběhy z dějin archeologie Tři kameny jsou zeď: Příběhy z dějin archeologie Eric H. Cline

Velmi čtivá kniha s pěknými ilustracemi o historii a současnosti starověké archeologie. Překvapilo mne, kolik se toho stále objevuje.

05.03.2024 4 z 5

Poslední exil Poslední exil James Aldridge

Dlouho mne žádná kniha tak nezaujala. Zvláštní, jemný styl vyprávění s velkou znalostí prostředí. A překvapivě stále aktuální.

20.02.2024 5 z 5

Případ Azazel Případ Azazel Boris Akunin (p)

Napsané je to dobře, prostředí zajímavé. Ale děj je na mne příliš fantasmagorický a překombinovaný. Další díl už číst nebudu.
Každý díl série je na téma jednoho žánru detektivek, tento první na téma spiknutí.

14.01.2024 3 z 5

Zbývá jen hluk Zbývá jen hluk Alex Ross

Nedokázal jsem knihu dočíst. Navzdory nadšeným popisům ve mne vzbuzovala naopak pocit, že sleduji dějiny světa, který je za zenitem, zabývá se převážně sám sebou a je mimo zájem většiny lidí. Hudební ukázky na přidruženém webu mne taky nenalákaly. Připadá mi to paradoxně vše nějak zastaralé.

23.12.2023

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Roztomilé. Zajímavé prostředí. Hvězda dolů za zbytečné vulgarismy.

24.11.2023 3 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Výborně popsaný vnitřní svět obou nesympatických hlavních hrdinů. Typ knihy, kterou už znova nejspíš číst nebudu, ale která má sílu čtenáře změnit.

28.10.2023 5 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Dva omezenci, každý omezený jiným způsobem, usilují o přízeň slovenské Maďarky na podnikové dovolené. Napsáno 1958.

28.10.2023 3 z 5

Sousedka ze Skalistých hor Sousedka ze Skalistých hor Blanka Solařová-Calibaba

Ano, několikrát jsem se zasmál, ale jinak opravdu špatně napsáno. Tato kniha měla zůstat nevydána v šuplíku. Pozdější Češka v Dubaji se mi už líbila.

26.10.2023 1 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

Vtipné, ale i k zamyšlení. Deníkové záznamy, které nebyly zahrnuty do první knihy.

07.09.2023 4 z 5

Utajené dějiny Spojených států Utajené dějiny Spojených států Oliver Stone

Neobvyklý, alespoň pro mne, úhel pohledu na dějiny USA ve 20. století a na začátku 21. 12 kapitol postupuje chronologicky, jde o jeden dlouhý příběh.
Hvězda dolů za odbytý překlad.

06.09.2023 4 z 5

Příležitostné nápady Příležitostné nápady Elena Ferrante

Geniální přítelkyni jsem vzdal, ale tohle jsem si přečetl se zájmem. Překvapivě úzkostná žena. Nebo to napsal muž? Nevím totiž, jaký je aktuální stav pátrání po identitě autora/autorky.

17.08.2023 3 z 5

Válka je hnus. To je nejsilnější dojem po přečtení. Je to i autorovým cílem, zveřejňováním detailů konfliktů budit proti válce odpor. Nechápu ale, proč zároveň doslova křičí nadšením v armádní helikoptéře nad Bagdádem a oslavně píše o pobytu na americké letadlové lodi během bojové mise.

17.08.2023 4 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Prvotina sympatického lékaře a vtipného autora. Místy kostrbatý překlad. Některá místa jsou až nesrozumitelná.

16.08.2023 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Mozaikovité příběhy ze života obdivuhodné ženy. Myslím, že tohle je jedna z cest, kudy se bude církev dál ubírat. Ilustrace velkými načmáranými písmeny se mi nelíbily.

02.08.2023 4 z 5

Velmi, velmi zjednodušující. Naštěstí život není takto černobílý. Psáno upovídaným americkým stylem, s častým opakováním - i když text napsali Australané. Iritovaly mne časté odkazy na pravěk. Také příklady s mapou, neustále zmiňované, jsou už poněkud zastaralé. Dnes bez navigace bloudí i muži...
Nedočteno, odloženo, nehodnoceno.

26.07.2023

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Hluboce kočičí příběhy, spíše jen črty. Čteno jako protiváha Doktoru Živagovi.

25.07.2023 3 z 5