Alto98 Alto98 komentáře u knih

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Hluboce kočičí příběhy, spíše jen črty. Čteno jako protiváha Doktoru Živagovi.

25.07.2023 3 z 5

Odsouzené město Odsouzené město Arkadij Strugackij

Nedočteno, na mne příliš depresivní a bezvýchodné.

03.07.2023

Domov, kolébka lidskosti I. Domov, kolébka lidskosti I. Pavel Hron

S velkým porozuměním připravená kniha. Dodnes ji lze použít jako zdroj inspirace pro opravy i nové stavby na Jesenicku. Fotografická část vynikající (2. díl knihy), textová část už místy není úplně aktuální.

09.06.2023 4 z 5

Domov, kolébka lidskosti II. Domov, kolébka lidskosti II. Pavel Hron

09.06.2023 5 z 5

Pokrývač Pokrývač Miloň Čepelka

Slabé, škoda.

30.05.2023 2 z 5

Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách Jiří Škabrada

Výborně zpracováno - obsahem i graficky, radost číst. Je úžasné prostřednictvím těch starých krásných domů nahlížet do minulosti.

11.04.2023 5 z 5

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

Několikaměsíční cesta stárnoucího spisovatele z New Yorku a psa po USA v roce 1960. Několik zajímavých postřehů a setkání s lidmi.
Radost z četby mi kazil kostrbatý překlad (Jiří Valja, přeloženo 1964). Americké idiomy jsou přeloženy doslovně a zejména některé dialogy tak nedávají smysl. Řada tiskových chyb (vydání z roku 1993).

09.04.2023 3 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Kniha je jeden dlouhý, naléhavý a vášnivě napsaný výkřik. Už dávno nejsem cílová skupina, ale rád jsem si ji přečetl. Požadavky a rady jsou maximalistické, málokdo jim asi dokáže plně dostát. Ale je potřeba o nich vědět, mít je před sebou a směřovat k nim.
Jako motivace kniha účinkuje výborně.

08.04.2023 4 z 5

Přijít za svítání. Pít červánky a čerpat sílu. Vybrané eseje z let 2002-2022 Přijít za svítání. Pít červánky a čerpat sílu. Vybrané eseje z let 2002-2022 Václav Cílek

Jako výběr z hroznů, povedené.
Velmi by mne zajímal Cílkův vztah k víře. V esejích jsou často náznaky, krouží kolem, ale nikde se přímo nevyjádří. Rád bych si od něj přečetl teologickou esej.

04.04.2023 5 z 5

Jak přejít řeku Jak přejít řeku Václav Cílek

Jedna z nejlepších Cílkových knih. Výborně zachycuje náladu současného stavu světa.

27.03.2023 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Taková ilustrovaná historie. Čekal jsem milostný příběh, ale tomu bylo věnováno málo prostoru.

27.03.2023 3 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Nemůžu uvěřit, že autor je ročník 1987. Styl psaní je dosti archaický. Skoro jako bych četl něco od Klostermanna. Téma soužití Čechů s Němci mě zajímá, ale tohle bylo místy až melodramatické. Snad to byl záměr, nevím.

27.03.2023 2 z 5

Vidlákovy kydy o zemědělství Vidlákovy kydy o zemědělství Daniel Sterzik

Vidlákův blog čtu rád. Vybrané články jsou z let 2018 - 2022. Autor má zdravě sedlácký, praktický přístup k životu.

24.02.2023 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Vynikající. Jen si ještě musím přečíst Fausta, na kterého se kniha taky odkazuje.

14.02.2023 5 z 5

Informace jsou zajímavé, autor je jistě schopný kameraman a novinář. Ale do Číny jel s nechutí a i po letech pobytu zemi příliš neporozuměl, spíš se o to ani nesnažil. Vedení země nenávidí, sinology (i české) většinou nesnáší. A ta neustálá naštvanost a nechuť se do textu pochopitelně propisuje.
Pro jiný pohled doporučuji Zápisky z Orientu Stanislava Komárka.

14.10.2022 4 z 5

Zápisky z Orientu Zápisky z Orientu Stanislav Komárek

Intelektuálovy zápisky z cest po Asii v devadesátých a nultých letech. Osobitý styl s mnoha překvapivými postřehy a přirovnáními. Nejvíc prostoru je věnováno Číně, autor ostatně dělí svůj život na dobu před její návštěvou a po ní.
Motto knihy: "Do Asie jezdíme proto, abychom viděli, jak bizarní, na pouhé konvenci založené a často škodlivé jsou tamní zvyky. Když přijedeme, vidíme pak, jak bizarní, na pouhé konvenci založené a často škodlivé jsou zvyky naše."

14.10.2022 5 z 5

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Příjemné překvapení! Nejvíce se mi líbila první povídka, Něvská třída.

13.10.2022 4 z 5

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

Rodokapsový, lehce cynický styl. Čtivé a zábavné. Netřeba hledat hlubší smysl. Jsem zvědavý, jak to nakonec dopadne.
V celé sérii jsou zatím víra i náboženství prezentovány tak, jak by vypadat neměly.

30.09.2022 4 z 5

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

"Chytrý telefon je hrací automat. Platí se časem a pozorností."

22.09.2022 5 z 5

Teď to trochu štípne Teď to trochu štípne Anna Tarneke

Velmi špatně napsáno, škoda. Další Doktor v domě to rozhodně není.

22.08.2022 1 z 5