Alto98 Alto98 komentáře u knih

Letní bouřka Letní bouřka Pelham Grenville Wodehouse

Dobře napsaná groteska, výborný bláznivý závěr.

27.03.2021 4 z 5

Antonio Vivaldi Antonio Vivaldi Michael Talbot

Nepříliš rozsáhlý životopis. Druhá polovina knihy se věnuje muzikologickému popisu Vivaldiho díla. Psané svižně i vtipně. Místy mi vadilo, že autor kritizuje poněkud pohrdavě se znalostmi 20. století - nespravedlivě.

27.03.2021 4 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Že je dobré mít pravidelný denní režim, dobře spát, nejíst v noci atd. je možné se dočíst leckde. Ale tady je konečně vysvětleno PROČ a jaké to má důsledky na fungování těla.

22.03.2021 5 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Deník ze života běžné středostavovské rodiny pohledem ženy. Nic překvapivého, nenáročná četba na jedno odpoledne. Překvapuje mě ale ochota online zveřejňovat podrobnosti svého soukromého života.

22.03.2021 2 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Emotivní, osobní příběhy, které autor nemohl použít ve zpravodajství. Sled zážitků z vlastního pobytu v zemi, náhledy do historie, bez kterých nelze pochopit současnost.
Snad bratranci najdou společnou cestu, jak žít vedle sebe, přál bych jim to.

16.03.2021 5 z 5

Válka na zkoušku Válka na zkoušku Jan Drnek

Kniha je kratší, než první díl, ale o to je děj dramatičtější.

13.03.2021 5 z 5

Králova řeč Králova řeč Peter Conradi

Knihu jsem přečetl jako doplnění skvělého stejnojmenného filmu. Bavilo mne porovnávat, jak si tvůrci filmu v zájmu dramatičnosti skutečné události přizpůsobili. Ale celkové vyznění zůstalo v knize i filmu stejné.

13.03.2021 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Dobrá klasická detektivka. Fajn vykreslení prostředí i postav.

02.03.2021 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Vzpomínková kniha na dětství a rodiče, spíš smutná a melancholická. Začátek, odehrávající se před válkou, se mi líbil nejvíc.

02.03.2021 3 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Zatím nejlepší detektivka ze série (nečtu je popořadě).

01.03.2021 5 z 5

Čas prázdných kostelů Čas prázdných kostelů Tomáš Halík

Sbírka kázání z velikonočního období roku 2020. Tento formát mi vyhovuje, kázání jsou kratší a srozumitelnější než eseje v ostatních autorových knihách. I když do textu místy prosakují jeho na můj vkus příliš liberální nejen politické názory, teolog je to vynikající. Formulace a vyjadřování brilantní, je radost tyto texty číst.

18.02.2021 4 z 5

Námořník Námořník Jan Drnek

Maxmilián se mi velmi líbil už v původní kratší podobě kapitoly z učebnice dějepisu, publikované v knize Země zaslíbená. Proto jsem se těšil na románové zpracování. Nezklamalo. Autor svojí mystifikací nasvěcuje dějiny rakouského císařství v polovině 19. století z nezvyklého a zábavného úhlu. Skutečné události se plynule prolínají s vymyšlenými.
O toto období jsem se nijak nezajímal, ale takové zpracování mě baví. Uvědomil jsem si, kolik problémů měla v té době monarchie a jak bylo vše složitější a mnohoznačnější, než to vypadá ze stránek učebnic.
Jen škoda, že redakční příprava nebyla pečlivější, v knize je poměrně dost tiskových chyb.

13.02.2021 5 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

(SPOILER) Dobrá domácí detektivka, dal bych 4 hvězdy. Realistické prostředí Olomouce a severní Moravy, uvěřitelné postavy. Ale 2 hvězdy dolů za závěr knihy, takový konec do tohoto žánru nepatří. To bylo úplné vybočení jinam, které mne zklamalo a rozladilo. Celou dobu kniha plyne s nadhledem v lehce ironickém tónu a pak toto...

21.01.2021 2 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Zábavné úvahy že života, fajn.

20.01.2021 4 z 5

Jan Dismas Zelenka (1679-1745) Jan Dismas Zelenka (1679-1745) Janice B. Stockigt

Ke knize mne přivedla krásná Zelenkova hudba. Má hodně odborných muzikologických pasáží, ne všemu jsem porozuměl. Protože o Z. životě je známo málo, zachycuje jeho činnost u drážďanského dvora spíše nepřímo: zmínky z deníku jezuitské misie, popis provozu katolického dvorního kostela v luteránské zemi, činnost dvorních hudebníků.

11.01.2021 4 z 5

Nočník neohrožené ženy Nočník neohrožené ženy Eva Benett

Deník single ženy středního věku, místy poměrně depresivní. Hlavním tématem je obtížnost až nemožnost porozumění ve vztahu ženy s mužem. Čtivá kniha, ale: "Něco nám má zůstat tajemstvím. A to proto, aby to mohlo zůstat objektem touhy." (Jan Soldát, Neviditelný Pes, 2019). Pohled z druhé strany na stejné téma je Biomanželka od M. Viewegha.
Edit: autorka ale výborně zpívá.

21.12.2020 2 z 5

Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Benjamin Kuras

Nezvládl jsem knihu dočíst. Užvaněné svérázné převyprávění českých dějin. Původně snad "humorná" příručka pro cizince? (Autor knihu nejprve vydal anglicky.) Základní princip vyprávění, kdy národy jednají jako jakési kolektivní postavy, je mi velmi protivný.

18.06.2020 1 z 5

Legenda o Ostojovi Legenda o Ostojovi Zdeněk Smetánka

Stroj času do 12. století. Život rodiny běžného člověka té doby.

18.06.2020 4 z 5

Cesta vzhůru, cestou v dál západní Afrikou Cesta vzhůru, cestou v dál západní Afrikou Ondřej Havelka

Neuvěřitelný, místy až snový příběh o jiné civilizaci. Jsem rád, že autor cestu přežil a mohl o ní vyprávět.

22.05.2020 4 z 5

Nesmrtelná túra do Compostely Nesmrtelná túra do Compostely Jean-Christophe Rufin

Krásné vyprávění o tom, jak si cesta podmanila poutníka. A poutník to čtivě popsal.

22.05.2020 5 z 5