Králova řeč

Jak jeden muž zachránil britskou monarchii Nesmělý Albert, vévoda z Yorku, je mladší syn britské panovnické rodiny, Lionel Logue zase neortodoxní logoped z Austrálie. V říjnu 1926 tuto nesourodou dvojici svede dohromady vévodovo koktání, které fatálním způsobem poznamenává "Albieho" veřejné projevy - a výsledkem je jeden z nejpozoruhodnějších příběhů první poloviny 20. století. Australskému terapeutovi se netradičními metodami nejenže podaří královského potomka rychle připravit na významný projev u příležitosti otevření nového australského parlamentu v Canbeře v roce 1927, ale především ho díky další spolupráci připraví na neočekávaný nástup na trůn v roce 1937 i na následné zvládání mimořádně náročných povinností. Kniha Králova řeč vychází z deníku logopeda, který s králem Jiřím VI. navázal přátelský vztah, a přináší fascinující pohled do zákulisí ostrovní monarchie v době, kdy britská říše procházela nejtěžší krizí. Knižní předloha oceňovaného filmu s Colinem Firthem, Geoffreyem Rushem a Helenou Bonham Carterovou - 12 nominací na Oscara. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66947/kralova-rec-66947.jpg 3.8114

Vydáno: , Mladá fronta

The King, 2009

Kniha Králova řeč

boxas
26.09.2021

Naprosto souhlasím s evismaior a několika dalšími, kteří knihu hodnotili přede mnou.
Já chápu, že vydavatelství chtělo využít nesmírného úspěchu filmu, koneckonců 4x Oscar, to už je něco...ale...
...ale ušetřit si práci natolik, že použili na přebal stejný plakát, jaký byl k filmu, to je moc! Čtenář, včetně mě, pak očekává od knihy něco zcela jiného, než co si nakonec přečte.
Moje doporučení tedy zní:
podívejte se nejdřív na film nebo zajděte do divadla na divadelní adaptaci a teprve pak si doplňte informace o králi a jeho logopedovi četbou nebo poslechem této knihy! Pokud to uděláte v tomto pořadí, nebudete zklamáni!

lucifess
09.07.2021

Mám ráda Británii a její kulturu, jsem příznivcem královské rodiny a tak kniha se mi tedy líbila. Teď se chystám ještě na film, abych mohla porovnat a posoudit.

Alto98
13.03.2021

Knihu jsem přečetl jako doplnění skvělého stejnojmenného filmu. Bavilo mne porovnávat, jak si tvůrci filmu v zájmu dramatičnosti skutečné události přizpůsobili. Ale celkové vyznění zůstalo v knize i filmu stejné.

21.10.2020

Pro mě zážitek.Knížku jsem koupila až poté co jsem z ohlasů zjistila že se ve skutečnosti o předlohu k filmu NEJEDNÁ.A opravdu jsem nadšená seriózností a soustředěním na fakta.Chápu že film má své zákonitosti,potřebuje gradaci ap.ale, i kdybych si hlavu ukopla, vadí mi překroucený děj a historická nedůvěryhodnost a tak jsem do knížky původně nešla.Chybka.Nenápadný poklad který se snad nemůže více lišit od obvyklého stylu knih o královské rodně ignorujícího objektivitu,přesnost a solidnost informací.

Ana72154
09.02.2019

Tato kniha byla pro mě oříšek. Některé pasáže byli na můj vkus až příliš táhlé a nezajímavé.

Nelmal
14.12.2018

Tohle asi baví jen opravdové milovníky Británie a královské rodiny. Poslouchala jsem jako audioknihu, tak se to dalo, číst to, pochybuji že bych dočetla. Moc detailů různých projevů a logopedické historie a praxe.

Lucy1905
07.12.2018

Kniha se četla velice dobře a zhltla jsem ji během pár dní. Na jednu stranu je kniha vždy více propagovaná, pokud se jedná o předlohu filmu (ale musí tomu tak opravdu být) , což je plus pro proslavení knihy. V tomto případě ovšem spoustu lidí může zklamat, že kniha je mnohem více rozvinutější než film a možná pro někoho méně zajímavá. Já osobně jsem za to spíše ráda, nikdy není na škodu dozvědět se něco nového. Ať už život britské královské rodiny především Jiřího VI. či cestu jeho spásy logopeda Lionela Logua z Austrálie až do Buckinghamského paláce. Celkově dojem z knihy je pozitivní a možná, pokud si v budoucnu budu chtít přečíst o skutečném lidském příběhu, sáhnu právě po Králově řeči.

evismaior
05.11.2018

80% - obálka tvrdí, že tahle kniha byla předlohou k filmu, přitom sám autor (Mark Logue - vnuk hlavního hrdiny Lionela Loguea) už na začátku říká, že začal sbírat materiály vlastně až v reakci na v té době již připravovaný film. Proto se také "děj" knihy s filmem nekryje, ale sledujeme životní příběh vizionářského logopeda od jeho příjezdu z Austrálie do Anglie vlastně až do jeho smrti tak, jak si ho zapisoval do deníků a jak vyplynul z četných novinových ústřižků a dopisů, které si schovával. Zjevně podstatná část těchto materiálů se celkem logicky týkala jeho práce pro britského krále Jiřího VI. (otce dnešní královny Alžběty II.), který trpěl závažnou vadou řeči, což je pro člena královské rodiny, jenž musí pořád někde řečnit, celkem zásadní problém. Logue mu dokázal pomoci a stali se v rámci možností dokonce přáteli, kniha tak nechává nahlédnout i do mnoha podrobností kolem královské rodiny a životě na královském dvoře, i když sám autor v závěru knihy připouští, že míra servilnosti jeho dědečka vůči králi asi může leckomu připadal podivná (a tak ty deníkové záznamy a dopisy na mě opravdu působily, ačkoli jsou zřejmě lidé, kteří tytéž pocity mají k členům královské rodiny i v dnešní době a nepovažují to za nic zvláštního). Zajímavě je také popsané období druhé světové války, kam už film prakticky nezasáhl. Kniha tak není románem, ale literaturou faktu - v tomto ohledu samozřejmě skvěle natočený a zahraný film nutně musí působit poutavějším dojmem.