Petrohradské povídky přehled

Petrohradské povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220704/bmid_petrohradske-povidky-gKJ-220704.jpg 4 169 169

Cyklus povídek o Petrohradu od ruského klasika zachycuje město tak, jak se jevilo autorovi po dobu jeho sedmiletého pobytu v letech 1828–1836. Námětem cyklu je zobecnění proměn života na ústřední městské třídě v průběhu jednoho dne, které je zároveň názorným předvedením společenského rozvrstvení stavovské společnosti v jednom z jejích center. Hrdiny povídek jsou malí, utištění lidé, kteří ve společnosti obrovských majetkových a společenských rozdílů vedou dlouhý a zdánlivě marný boj s privilegovanými utlačovateli. Jejich fantastické příběhy jsou vesměs ostrou satirou na tupost, nadutost a hamižnost statkářů a carských úředníků.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Петербургские повести / Peterburgskije povesti , 1842

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Petrohradské povídky. Přihlašte se a napište ho.

ArkAngel
27.04.2024 2 z 5

Jak již název předestírá, společným prvkem povídek je město Petrohrad a jeho okolí. Gogol si hraje s popisy a nebojí se i lehkého magična (nebo magického realismu). Byť mám ujetější příběhy rád, Gogolovo psaní mě nezaujalo. Když už si mě nezískal povídkami, tak třeba se mu to podaří delšími texty... šanci mu ještě dám.

IXOXI
03.03.2024 2 z 5

Petrohradské povídky jsou kvalitativně hodně nevyvážené, některé velmi dobré, jiné naprosto nesmyslné a zbytečné. Všechny mají společné rysy jako popis marastu, který v dané době v Rusky byl a také na to navázanou bezmoc prostých lidí.

Emik87
24.02.2024 4 z 5

Typické Gogolovo dílo, které svým způsobem pobaví i poučí.

Tajemný cizinec, Dáma z Monsoreau a dalších 44 eknih zdarma ke stažení

25.07.2022

Největší lítost míváme tehdy, když vidíme krásu ovanutou morovým dechem mravní zkázy. K té nechť si patří ještě tak ošklivost, ale krása, křehká krása, ta se v našich představách pojí vždy jedině s mravní čistotou a bezúhonností. - Něvská třída

Je lepší takový člověk, který řekne rovnou, že se v tom nevyzná, než ten, který předstírá, že zná, co nezná. - Portét

Kniha Petrohradské povídky v seznamech

v Právě čtených2x