Digitální minimalismus

Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci. Digitální minimalisté jsou spokojení lidé, kteří nezažívají strach, že jim v online světě něco utíká. Nemají nutkavou potřebu neustále kontrolovat mobil, protože dobře vědí, které činnosti mají smysl a přinášejí jim skutečné uspokojení. Autor přelomové knihy Hluboká práce tentokrát bije na poplach před závislostním chováním v digitálním světě, které se plíživě proměnilo v normu. Cal Newport přesvědčivě ukazuje, že nutkavé používání sociálních sítí a dalších digitálních výdobytků nám neposkytuje žádný hlubší užitek, ale naopak nás připravuje o čas, soustředěnost a naplňující mezilidské vztahy. Řešením je digitální minimalismus: používání technologií, při kterém se soustředíme na malý počet pečlivě vybraných digitálních aktivit. V knize se mimo jiné dozvíte: • Jak provést digitální úklid a jak si po něm nastavit pravidla pro používání technologií. • Pro koho je naše pozornost zdrojem zisku a jak funguje tzv. ekonomie pozornosti. • Kolik desítek hodin měsíčně můžete díky digitálnímu minimalismu získat oproti průměrnému uživateli Facebooku. • Proč je digitální minimalismus účinnější než utopická snaha o úplnou digitální abstinenci. • Jak si zařídit pravidelné dávky samoty a získat potřebnou koncentraci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425192/big_digitalni-minimalismus-vhL-425192.jpg 4.188
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika, Věda

Vydáno: , Jan Melvil

Digital Minimalism, 2019

Kniha Digitální minimalismus

kedlis

(+ SPOILER) Newport představuje digitální minimalismus v éře sociálních sítí, influencerů apod. Je to určitě super úvod do problematiky, já osobně už jsem o tom něco věděla a proto pro mě nebylo vše nové a šokující. Každopádně to jako souhrn bylo bezva, neškodí si věci zopakovat a vidět to napsané černé na bílým. Kdybych měla vypíchnout co se mi moc nelíbilo, tak by to byly příklady ze života celebrit, prezidentů a lidí s pasivním příjmem, jelikož to je přeci jen trochu odklon od "obyčejných lidí" a hlavně mladých lidí v této době, jejichž život je prakticky od narození spojený se sociálními sítěmi.

DK_Ronie

Pár zajímavých myšlenek či postřehů. Některé praktické tipy jsou taky dobré k zamyšlení. Ale dalo by se to asi zhustit na kratší text a někdy mi to přišlo až moc přetažené za vlasy.

toulava

Přemýšlím, co vlastně po dočtení říct. Je to zajímavá kniha, určitě přinese spoustu podnětů, jak se chovat k sociálním sítím a naší pozornosti jinak. Přináší i dost dobrý rad. Jen mi přijde, že některé věci jsou nepřenositelné a trochu až někdy dogmaticky je autor hlásá jako jedinou pravdu.

SebastianŠvand

Dobrá knížka, utvrdil jsem se v názoru na sociální sítě, ale spoustu tipů jsem měl již aplikovaných.

Maryan

Niektoré tipy sú fajn. Veľa vecí som dávno predbehol. Najprv sa autor snaží o detox, radikálny detox - 30 dňový offline, no na konci aby neurazil, dáva tipy ľudí, ktorí pracujú aj niekoľko hodín na sociálnych sieťach, ale údajne sa do nich nenamočili a sú nad vecou. Kniha je tak nevyrovnaná. Nejde do hĺbky a mnohých nápadov, ktoré ľudia vyskúšali a fungujú. Dávať za vzor prezidentov, slávnych ľudí, alebo ľudí ktorí prešli cashflowom a sú za vodou v mladom veku - ako títo ľudia ktorí už nemusia pracovať, trávia svoj čas - predsa je tu cítiť amerikanizmus a psychický útok na jeho kultúru, aby snáď bola dobrá predajnosť.

V každom prípade ľudia sami začínajú cítiť tlak zo strany médií, TV, filmového priemyslu, mobilov, aplikácií a všetkého toho balastu, ktorý nielenže nedokáže ľudskú dušu uspokojiť, ale ju doslova ničí, v kolobehu neprestajného opakovania rovnakých úkonov - lajk sem, lajk tam, komentár sem, komentár tam, sledovanie správ, ktoré sa každou hodinou menia a zavrhujú predošlé. Človek potrebuje analog, skutočný život, ktorý sa neprestajne mení, neexistuje ani jedna chvíľa rovnaká ako druhá. Ľudská duša potrebuje skutočný život, využiť všetky svoje vnemy, nielen obraz a zvuk.

Ako návod pre začiatočníkov je kniha fajn, zvlášť niektoré vybrané kapitoly, no pre ľudí, ktorí pochopili problémy digitalizácie - od nepotrebností k podstatným veciam a vzťahom - nemá autor toho veľa čo ponúknuť...

Mercatino

Tato kniha je fajn, jen každému potvrdí co dávno už sám ví. Cal Newport jako moudrý pán jen potvrdil to, co jsem si myslel a dodal mi odvahu k pár krokům. Třeba smazat aplikaci FB z telefonu. Ale jak za půlkou knihy začne Cal nepříjemně kecat do života a rozdávat rady tipu ,,Naučte se každý týden jednu novou dovednost" , tak mě to nějak přestávalo bavit, protože již odbíhal od daného tématu a začal šlapat vodu...

Anya636

Kniha je spíše filosofickou úvahou nad škodlivostí digitálních médií s příklady pro kvalitnější život z dávné historie.
Konkrétních rad je zde poskrovnu. Na většinu si po krátkém přemýšlení přijdete sami také.
Např. Z mobilu si udělejte hlupáka a nepoužívejte na něm aplikace
Změňte si hesla na sítě
Nekomentujte, nelajkujte, a sítě používejte uvědoměle (například jako já si zablokujte ty desítky lidí z minulosti,které už nikdy neuvidíte a kohokoliv kdo Vám nepřináší žádný užitek)...
Možná by stačilo mrknout na něco online, třeba na přednášky na Tedu, než číst tuto knihu.

lentilka_007

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a místy byla trochu hůře stravitelná (chyběly vizuální grafy, obrázky, odkazy apod.) - věřím, že tištěný formát jí bude sedět více.
I přesto mi přijde pro dnešní dobu velmi užitečná a našla jsem si v ní pár dobrých tipů, ačkoli mobilní telefon ani sociální sítě nejsou u mě naštěstí mimo kontrolu.