Digitální minimalismus

Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci. Digitální minimalisté jsou spokojení lidé, kteří nezažívají strach, že jim v online světě něco utíká. Nemají nutkavou potřebu neustále kontrolovat mobil, protože dobře vědí, které činnosti mají smysl a přinášejí jim skutečné uspokojení. Autor přelomové knihy Hluboká práce tentokrát bije na poplach před závislostním chováním v digitálním světě, které se plíživě proměnilo v normu. Cal Newport přesvědčivě ukazuje, že nutkavé používání sociálních sítí a dalších digitálních výdobytků nám neposkytuje žádný hlubší užitek, ale naopak nás připravuje o čas, soustředěnost a naplňující mezilidské vztahy. Řešením je digitální minimalismus: používání technologií, při kterém se soustředíme na malý počet pečlivě vybraných digitálních aktivit. V knize se mimo jiné dozvíte: • Jak provést digitální úklid a jak si po něm nastavit pravidla pro používání technologií. • Pro koho je naše pozornost zdrojem zisku a jak funguje tzv. ekonomie pozornosti. • Kolik desítek hodin měsíčně můžete díky digitálnímu minimalismu získat oproti průměrnému uživateli Facebooku. • Proč je digitální minimalismus účinnější než utopická snaha o úplnou digitální abstinenci. • Jak si zařídit pravidelné dávky samoty a získat potřebnou koncentraci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425192/big_digitalni-minimalismus-vhL-425192.jpg 4119
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika, Věda

Vydáno: , Jan Melvil

Digital Minimalism, 2019

Kniha Digitální minimalismus

KáťaM.
13.11.2022

Mám teď období, kdy jsem zase v těch motivačních knihách nasáčkovaná, tohle je taková jejich bible. Moc se mi do knížky nechtělo, bála jsem se, že půjde pouze obecné tipy, jak netrávit tolik času na sítích, v čemž už mám dlouho jasno. Knížka ale obsahovala mnohem víc, odnesla jsem si z ní spoustu věcí o produktivitě a nakládání s časem. Velké doporučení. A Hluboká práce od autora je mimochodem taky nutnost!

SCP
25.09.2022

(+ SPOILER) Dejte přednost náročné aktivitě před pasivní konzumací. Vytvářejte za pomoci svých dovedností hodnotné věci ve fyzickém světě. Vyhledávejte aktivity vyžadující reálné, strukturované společenské interakce.
Sezónní a týdenní plán volného času.

Alto98
22.09.2022

"Chytrý telefon je hrací automat. Platí se časem a pozorností."

kristyna.havlov
24.06.2022

Souhlasím s uživatelkou baroo pode mnou. Většina věcí člověk zna, ale musím uznat, že občas mě nějaké informace udivili. Ubiram jednu hvězdičku se zbytečným roztahováním obsahu, opravdu mohla být kratší. Jinak jsem ráda, že někdo takovou knížku napsal, myslím si, že je dobře se zamyslet nad dnešními technologie co nám vše nabízí/co nám všechno berou, když svůj čas dáváme jim, místo abysme tvořili rukama.

baroo
13.04.2022

Kniha spíše než by přinesla nové myšlenky a tipy shrnuje to, co všichni tak nějak víme. A to říkám z pohledu osoby která sociálních sítí zase tolik nevyužívá. Je to fajn čtení pro začátečníky v tématu, ale i tak je dle mého názoru zbytečně roztažená (to je ale u těchto řekněme "motivačních knih" už standardem).

Jitulevrtule
12.03.2022

Dobrá kniha k zamyšlení. Určitě další impulz se zamyslet a některé věci zredukovat.
Některé části o tom, jak si nás FB a jiné omotávají jsou zajímavé.
Čekala jsem od ní víc...Bavil mě spíš jen konec knihy.

Kniha pro mě nebyla dobře čitelná, někde mi přišlo, že na sebe myšlenky nenavazovaly. Dost mě rozptylovaly všechny jména, adresy a letopočty...lepší by to vše bylo pod čarou. Taky příklady různých historických a nehistorických osobností mi tam nějak vadily.

pegasusss
07.02.2022

kniha vlastne negatívne ( teda aká cestá nie je dobrá v rámci žitia dobrého života )prichádza k tomu, čo to znamená žiť uvedomelý život :D, big thumb up

kedlis
08.10.2021

(+ SPOILER) Newport představuje digitální minimalismus v éře sociálních sítí, influencerů apod. Je to určitě super úvod do problematiky, já osobně jsem o tom už něco věděla a proto pro mě nebylo vše nové a šokující. Ale jako souhrn to bylo bezva, neškodí si věci zopakovat a vidět to napsané černé na bílém. Kdybych měla vypíchnout co se mi moc nelíbilo, tak by to byly příklady ze života celebrit, prezidentů a lidí s pasivním příjmem, jelikož to je přeci jen trochu odklon od "obyčejných lidí" a hlavně mladých lidí v této době, jejichž život je prakticky od narození spojený se sociálními sítěmi.