Příležitostné nápady

Po dobu jednoho roku posílala redakce Guardianu Eleně Ferrante, autorce slavné tetralogie Geniální přítelkyně, různé náměty a otázky. Ona se nad nimi zamýšlela ve svých pravidelných týdenních sloupcích, aby nakonec vznikl tento výjimečný soubor, neopakovatelná literární hra, v níž Ferrante tvoří texty, které se tolik odlišují od jejích románů. Ale ani změna žánru nepotlačila její literární eleganci a pronikavost a jen podpořila celosvětové uznání, kterého se jí dostalo po vydání tetralogie Geniální přítelkyně. Prostřednictvím Příležitostných nápadů se čtenářům Eleny Ferrante dostává jedinečné šance nahlédnout do světa výjimečné autorky a pochopit její inspirativní mysl. Všech dvaapadesát sloupků je doprovázeno barevnými ilustracemi známé italské umělkyně Andrey Uciniové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436807/big_prilezitostne-napady-bAR-436807.jpg 3.778
Literatura světová, Fejetony, eseje, Literatura faktu

Vydáno: , Prostor

L’invenzione occasionale, 2019

Kniha Příležitostné nápady

JancaMia

Krásné sloupky inteligentní ženy která hlouba, romány jsou vasj ctivejsi.

bosorka

Elena Ferrante píše příjemně i v žánru novinových sloupků. Někdy mě její nápady, z kterých texty tvořila, zajímaly více, někdy méně, což je naprosto normální. V takovém případě bylo možná i znát, kdy si autorka zrovna drbala hlavu, protože ji v týdenní uzávěrce zrovna nenapadlo nic na první dobrou. A pak holt vycucla něco, aby o tom šlo aspoň trochu napsat. Jiné pak byly skvělé v tom, že se nejpíš i samy psaly. To zná možná kdekdo i tady, některé komentáře vyplynou samy hned, nad jinými si koušeme nehty a kde nic tu nic.
Ale na pročítání sem tam, když člověku vybyla chvilka, byly Příležitostné nápady vlastně ideální čtení. 3,5*
PS: Ilustrace moc pěkné.

czeliza
29.12.2021

Spíš tak 3,8/5*.
Chtěla jsem dát 3*, ale přišlo mi, že bych tím knize křivdila. Některé texty pro mě skutečně postrádaly hodnotu, pokud v nich měl být smysl, nenašla jsem ho. Přešlap, nebo vznosné předstírání, netuším. Jiné mě naopak uchvátily, způsobem, jakým autorka dokázala popsat všední prožitky, něco, o čem jsem ani vědomě nepřemýšlela. Po přečtení mám pocit, jako bych autorku osobně znala, přestože ani netuším, jak vypadá. Příjemné čtení, krátké, hezká próza, hodí se k uspěchané době, kdy není příliš času na tlusté knihy. Jsem si jistá, že k některým sloupkům se po čase vrátím. A hrozně se mi líbily ilustrace ke každému ze sloupků.

Pablo7
07.12.2021

Knížka fejetonů do novin. Některé mě zaujaly více jiné méně. Hodně se jich týká psaní, které je pro autorku naprosto zásadní. Je tam spousta zajímavých úvah a napsané je to vzhledem k náročnosti dobře a čtivě.

huhuhu
30.11.2021

Tyto drobné úvahy mě zaujaly především svým stylem, autorka píše velice promyšleně a precizně, každé slovo má v textu své místo. Již méně mě ale oslovil obsah. Některé úvahy byly skvělé, často jsme se ale s autorkou trochu míjely. Její romány mě oslovují mnohem víc.

u_marketa
10.08.2021

Krásné. Sloupky Eleny Ferrante, ve kterých si rok všímala zdánlivě obyčejných věcí a citů kolem sebe, pozorovala je a popisovala, mě inspirovaly. Sama mám teď nutkání znovu se pustit do psaní deníku, tak, jak jsem ho přirozeně psala jako malá, v podobě krátkých zamyšlení na témata podobná těm v téhle knize. Příležitostné nápady doplňují i nádherné ilustrace. Ke knížce se budu ráda vracet.

Imor
25.04.2021

Toto není běžná kniha. Nehledejte zde příběh. Je to kniha a pocitech Eleny Ferrante. Kniha, ke které se budu ráda vracet. Ta kniha je neobyčejně dobrá. K její dokonalosti patří i nádherné ilustrace Andrea Ucini .

Recidivista
31.03.2021

Opäť raz zvíťazil Dávid nad Goliášom. Áno, táto útla kniha, s ktorou som viac ako mesiac zvádzal urputný boj, mi dala celkom zabrať. Nakoniec som ju síce dočítal, ale radím sa na stranu porazených. Knihu som po pár stranách vždy odložil, do čítania som sa musel veľakrát nútiť, takže čítanie som mal rozkúskované asi ako developer parcely v satelitnej zástavbe. Možno bol problém v samotnom formáte novinových stĺpčekov, keďže kniha je ich zbierkou a ja mám permanentný problém objaviť čaro krátkych textov.

Kvalita jednotlivých úvah bola kolísavá, veľa záviselo samozrejme od toho, do akej miery má rozoberaná téma zaujímala. Niektoré texty sa mi teda páčili viac (Smiech, Dcéry, Výkričník, alebo všeobecne o knihách a filmoch), iné menej a niektoré vôbec – rozumej všetky feministické, ktoré mali niekedy od toľko požadovanej rovnoprávnosti naozaj ďaleko (žena - režisérka má pri sfilmovaní knihy od Ferrante voľnú ruku, môže si ju adaptovať ako chce; zatiaľ, čo muž - režisér sa musí striktne držať predlohy).

Stále sa v knižnej komunite nájdu ľudia (čau Ľubo), ktorí si myslia, že za pseudonymom Elena Ferrante sa skrýva muž, no myslím, že po prečítaní týchto úvah by zmenili názor. Neviem si predstaviť, že Ferrante ako muž by takto skvele dokázal „zmiasť nepriateľa“. Musím pre objektívnosť podotknúť, že vopred som vedel, že asi nebudem cieľová skupina tejto knihy, čo sa po jej prečítaní plne potvrdilo. Pozitívum na záver: na knihe veľmi oceňujem vydarené a trefné ilustrácie Andreu Uciniho (je ich tam vyše 50), ktorého tvorbu som vďaka tomu začal podrobne sledovať. Preto sa nakoniec prikláňam k trom hviezdičkám.

5/10