Zbývá jen hluk

Zbývá jen hluk Naslouchání dvacátému století Alex Ross je zkušený hudební publicista, který ve své knize mapuje v nejširších souvislostech hudbu 20. století. Zaměřuje se na hudbu tzv. vážnou, ale i na její spojitost i s jinými žánry. Klade si otázku, jak to, že výtvarné umění, které také prošlo převratnými proměnami, je široce sdílené a respektované, zatímco moderní hudbě se tak široké pozornosti a pochopení nedostává. Svůj čtivý výklad zasazuje do historického kontextu a odhaluje i překvapivé souvislosti politické. Název knihy je parafrází posledních slov Hamletových i polemickou citací námitky, že moderní hudba se poslouchat nedá. Kniha byla vyhlášena v tradiční anketě New York Times knihou roku 2007 a vyhrála cenu Guardian First Book Award. Vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/103668/zbyva-jen-hluk-naslouchani-dvacatem-k1I-103668.jpg 4.522
Literatura naučná, Umění
Vydáno:, Argo, Dokořán

The Rest is Noise: Listening to the Twentieth Century (2007)

Kniha Zbývá jen hluk

Jacck
13.08.2018

Skvělá kniha pro všechny zájemce o vážnou hudbu 20. století. Člověk se dočte spoustu o hudbě, o skladatelích, o hudebních směrech, o politice a směrech v umění. Škoda že kniha už je starší a tak končí někdy v 80. letech a už neobsahuje moderní směry. Taky není nutné knihu číst v chronologickém pořadí, ale lze začít z kterékoliv kapitoly, tj např. kapitala o hudbě ve stalinském Rusku (Šostakovič, Prokjev atd) nemá nic společného s hudbou v Hitlerovském německu nebo USA atd. Nejlépe je knih číst a rovnou poslouchat skladby, o kterých kniha píše.

zdenekhajek
23.02.2018

Kniha je jistě nabitá informacemi a dobře mapuje vývoj hudby přelomu devatenáctého a dvacátého století. Výrazně mi chyběly urývky notového zápisu, které by lépe popisovaly zajímavé hudební inovace a fenomény, o kterých kniha jinak pojednává pouze slovně.

Basti06
22.01.2015

Velice doporucuji vsem, kteri se zajimaji o hudbu 20. stoleti. Kniha je psana natolik poutave, ze zaujme akademiky i laiky (samozrejme ne uplne laiky, jista mira znalosti klasicke hudby je zapotrebi).

Koumi
22.04.2012

Kniha, která v českém jazyce chyběla. Krom Silence od Cage je to snad jediná publikace, která se takto obšírně zabývá moderním přístupem k hudbě a je možno si ji v češtině přečíst. Zbývá jen hluk je kniha opravdu neskutečně našlapaná informacemi a daří se jí úspěšně kolaborovat mezi atraktivností čtení a poctivým, podrobným, analytickým přístupem. Webovky s audio ukázkami jsou jen třešničkou na dortu. Snad jen drobná nespokojenost. I když Alex Ross sám prohlásil, že není možné se věnovat všemu dosti obšírně (což je samozřejmé), zmínit pouze zlomkovitě futurismus, konkrétní hudbu nebo grafickou notaci pro mě bylo zklamáním. Ale oproti celkovému pocitu opravdu jen velmi nepatrným.

Autor knihy

Alex Ross