Legenda Emöke

Koupit

Milostný příběh, ve kterém se vypráví, jak byla promarněna příležitost k veliké lásce, k opravdovému, čistému citu. Pražský redaktor se na rekreaci seznámí s mladou Maďarkou Emöke z Košic, která prožila neradostný život s hrubým statkářem, kterého zastřelili při pokusu o překročení hranic. Emöke hledá útěchu u Boha, v náboženském fanatismu. Redaktor ji pozvolna přesvědčuje o smyslu života v reálném světě, rodí se mezi nimi vzájemný cit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30879/big_legenda-emoke-ZW3-30879.jpg 3.7238

Kniha Legenda Emöke

Katrinreading

Na to, že jde o našeho největšího spisovatele, tedy alespoň podle některých, zdál se mi ten příběh dost neosobní, neskutečný, předvídatelný a nudný. Možná to takhle chodí v reálném životě, ale spíš si myslím, že ne. Je to jedna ze Škvoreckého nejslabších knih, tedy podle mě. Vykreslení postav se mu nepovedlo, jsou ploché, vidí a přemýšlí tunelově, chovají se roboticky... Knihu spíš nedoporučuji.

ctenar420

Děj je velmi jednoduchý, myšlenka není moc hluboká, ale stejně bych knihu postavila na popředí české literatury. Josef Škvorecký touto knihou předběhl svou dobu. Rasismus, jak vůči černochům, tak i vůči samotné Emöke. Sexismus, jehož ztělesněním je postava učitele. Trauma, kterého se člověk lehce nezbaví a kolikrát člověka donutí uchýlit se k náboženství. To všechno jsou na šedesátá/sedmdesátá léta velmi odvážná témata. Proto si této knihy velmi cením. V době, kdy většinu společnosti problémy menšin vůbec netrápily(pokud nešlo o oběti koncentračních táborů), se pan Škvorecký odvážil do krátké novely použít tolik kontroverzních názorů. Myslím, že Legenda Emöke je jedna z těch knížek, kde místo děje záleží na námětu. Samozřejmě příběh o promarněných šancích a stereotypním životě je sám o sobě velmi lákavý, ale jakmile pochopíte jeho podstatu, kniha vám otevře oči.

zarybnickylukas
29.12.2021

Jedna z mých nejoblíbenějších autorových knížek, moc hezky napsaná!

Ava365
06.12.2021

Zajímavá útlá knížečka. Stojí za přečtení.

helena8303
22.10.2021

Pro mne, osobně, nejlepší věc, kterou autor napsal. Jsem asi poněkud emotivní, knížku jsem četla někdy počátkem normalizace.
Byla jsem mladá a uchvátilo mě, jak to dal Škvorecký v závěru sežrat tomu hnusnému učiteli.
;-)
A jak uctivě se vyjadřoval o té tlusté paní, co dobře vařila.
Jasně, Kundera je Velikán, uznávám. Ale moje srdeční záležitost jsou Škvorecký a Salivarová.

Uka
01.01.2021

Chvílemi jsem si říkal, že hlavní hrdina prožívá podobné pocity, jako kdysi já. Vzápětí ale jsem si říkal, že to je jenom zcela cizí příběh. A tak se to opakovalo až do konce této krátké knihy.

Hanka_Bohmova
14.10.2020

Smutná knížka o promarněné šanci. Nikoli šanci získat ženu, ale šanci změnit svůj život k podobě důstojné člověka, přestat si volit lži. Není to příběh o nepřejících okolnostech, ale o lidské ubohosti.

ddkk
05.10.2020

Je to kratičký příběh, na první pohled docela banální. Škvorecký, mistr pronikání do duší svých hrdinů, ho však povýšil na něco, co ve mně vyvolalo potřebu se zamyslet. Jaký je vlastně rozdíl mezi chováním mladého redaktora a stárnoucího učitele vůči zklamané a nedůvěřivé Emöke? Pravda, primitivnost a pitomost učitele je zřejmá a intelektuální nadřazenost redaktora také, ale oběma vlastně šlo o jediné. A Emöke, jako žena a člověk, to nebyla...

Pro mne krásný, typicky Škvoreckého příběh, který je radost si přečíst.
Plný počet a doporučuji.