Legenda Emöke

Legenda Emöke https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30879/bmid_legenda-emoke-ZW3-30879.jpg 3.7 266

Milostný příběh, ve kterém se vypráví, jak byla promarněna příležitost k veliké lásce, k opravdovému, čistému citu. Pražský redaktor se na rekreaci seznámí s mladou Maďarkou Emöke z Košic, která prožila neradostný život s hrubým statkářem, kterého zastřelili při pokusu o překročení hranic. Emöke hledá útěchu u Boha, v náboženském fanatismu. Redaktor ji pozvolna přesvědčuje o smyslu života v reálném světě, rodí se mezi nimi vzájemný cit.... celý text

Komentáře 45 Recenze 1

Alto98
Alto98
28.10.2023 3 z 5

Dva omezenci, každý omezený jiným způsobem, usilují o přízeň slovenské Maďarky na podnikové dovolené. Napsáno 1958.

Hyaenodon
Hyaenodon
28.03.2023 4 z 5

Zajímavá jednohubka psaná nádherným jazykem, ale na pět hvězd to osobně nevidím.

mirektrubak
mirektrubak
12.08.2022 3 z 5

Mohlo by to vypadat, že obě hlavní mužské postavy jsou svými opaky. Kladná postava redaktor a záporná učitel, vnímavý vzdělanec a omezený křupan. Mně to tak nepřišlo, naopak, zdáli se mi oba pánové svým přístupem ke světu jako z jednoho vrhu, zejména svojí neochotou udělat ze středobodu světa něco jiného než sebe. Dramaticky se liší pouze jejich metody obelhávání. Obelhávání žen i obelhávání sebe samotných. Emöke je tak v očích obou z nich pouhým objektem: v horším případě rekvizitou k jednorázovému použití, v lepším případě projekcí skrytých tužeb. Jako lidská bytost v očích pánů rekreantů význam nemá a jako na svébytnou lidskou bytost na ni také nenahlížejí.
Závěrečná scéna na zpáteční cestě pak situaci osvětluje zcela zjevně. Když Emöke mizí ze scény fyzicky (když mizí její tělo, chtělo by se říct), je okamžitě zapomenuta a ukazuje, na čem redaktorovi doopravdy záleží; ve skutečnosti je jeho mentální svět na úrovni rozmazleného dítěte, kterému někdo na písku rozšlapal bábovičku … a on teď teda s gustem rozšlape na oplátku tu jeho s pocitem dobře vykonané pomsty. Achjo.

Pan Škvorecký mě zaujal svojí prací s jazykem, košatá souvětí mi nepřekážela, ale líbila se, stylista je prostě dobrý. Mám pochopení i pro to, že na krátkém prostoru novely je těžké stvořit plastickou a propracovanou psychologii postav a nezazlívám mu i jistou archetypálnost obou svůdníků. Bohužel pro Škvoreckého dala jeho literární generace světu také Milana Kunderu – a právě ve srovnání s Kunderovými sobeckými misogyny (třeba ve Směšných láskách, kde na jejich představení také nemá mnoho stran) postavy v Legendě Emöke – alespoň tedy v mých očích - neobstojí.

K739
K739
26.07.2022 5 z 5

Dočetl jsem a zeptal se sám sebe: "Jakpak se jmenovala ta tvoje Legenda Emöke, chlapče?, vzpomínáš si ještě?" Každý máme svou Emöke, tedy aspoň já ano. Taky jsem se do ní zamiloval při tanci. Šlo mi víc o její tělo, než o její duši? To vím jenom já (a pan Škvorecký).
A jestli vím, jak se jmenovala? To si pište, že ano, je to přece moje Legenda!

marketa3815
marketa3815
25.06.2022 5 z 5

Většinu Škvoreckého jsem četla jako teenager, takže Zbabělci a Prima sezona naprosto rezonovaly s mojí pubertální duší. Po 30 letech nejvýš hodnotím Legendu Emoke, ta dokáže zaseknout drápek a oslovit i starší čtenáře.

Kabuky
Kabuky
21.06.2022 5 z 5

Přečetl jsem během jednoho odpoledne. Nádherný jazyk.

Katrinreading
Katrinreading
20.02.2022 1 z 5

Na to, že jde o našeho největšího spisovatele, tedy alespoň podle některých, zdál se mi ten příběh dost neosobní, neskutečný, předvídatelný a nudný. Možná to takhle chodí v reálném životě, ale spíš si myslím, že ne. Je to jedna ze Škvoreckého nejslabších knih, tedy podle mě. Vykreslení postav se mu nepovedlo, jsou ploché, vidí a přemýšlí tunelově, chovají se roboticky... Knihu spíš nedoporučuji.

ctenar420
ctenar420
30.01.2022 3 z 5

Děj je velmi jednoduchý, myšlenka není moc hluboká, ale stejně bych knihu postavila na popředí české literatury. Josef Škvorecký touto knihou předběhl svou dobu. Rasismus, jak vůči černochům, tak i vůči samotné Emöke. Sexismus, jehož ztělesněním je postava učitele. Trauma, kterého se člověk lehce nezbaví a kolikrát člověka donutí uchýlit se k náboženství. To všechno jsou na šedesátá/sedmdesátá léta velmi odvážná témata. Proto si této knihy velmi cením. V době, kdy většinu společnosti problémy menšin vůbec netrápily(pokud nešlo o oběti koncentračních táborů), se pan Škvorecký odvážil do krátké novely použít tolik kontroverzních názorů. Myslím, že Legenda Emöke je jedna z těch knížek, kde místo děje záleží na námětu. Samozřejmě příběh o promarněných šancích a stereotypním životě je sám o sobě velmi lákavý, ale jakmile pochopíte jeho podstatu, kniha vám otevře oči.

zarybnickylukas
zarybnickylukas
29.12.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších autorových knížek, moc hezky napsaná!

Ava365
Ava365
06.12.2021 4 z 5

Zajímavá útlá knížečka. Stojí za přečtení.

helena8303
helena8303
22.10.2021 5 z 5

Pro mne, osobně, nejlepší věc, kterou autor napsal. Jsem asi poněkud emotivní, knížku jsem četla někdy počátkem normalizace.
Byla jsem mladá a uchvátilo mě, jak to dal Škvorecký v závěru sežrat tomu hnusnému učiteli.
;-)
A jak uctivě se vyjadřoval o té tlusté paní, co dobře vařila.
Jasně, Kundera je Velikán, uznávám. Ale moje srdeční záležitost jsou Škvorecký a Salivarová.

Uka
Uka
01.01.2021 3 z 5

Chvílemi jsem si říkal, že hlavní hrdina prožívá podobné pocity, jako kdysi já. Vzápětí ale jsem si říkal, že to je jenom zcela cizí příběh. A tak se to opakovalo až do konce této krátké knihy.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
14.10.2020 3 z 5

Smutná knížka o promarněné šanci. Nikoli šanci získat ženu, ale šanci změnit svůj život k podobě důstojné člověka, přestat si volit lži. Není to příběh o nepřejících okolnostech, ale o lidské ubohosti.

ddkk
ddkk
05.10.2020 5 z 5

Je to kratičký příběh, na první pohled docela banální. Škvorecký, mistr pronikání do duší svých hrdinů, ho však povýšil na něco, co ve mně vyvolalo potřebu se zamyslet. Jaký je vlastně rozdíl mezi chováním mladého redaktora a stárnoucího učitele vůči zklamané a nedůvěřivé Emöke? Pravda, primitivnost a pitomost učitele je zřejmá a intelektuální nadřazenost redaktora také, ale oběma vlastně šlo o jediné. A Emöke, jako žena a člověk, to nebyla...

Pro mne krásný, typicky Škvoreckého příběh, který je radost si přečíst.
Plný počet a doporučuji.

felia
felia
19.08.2020 5 z 5

Kniha,kterou jsem četl v šedesátých letech. Už jsem se k ní nevrátil, ale je v mé knihovně. Považuji ji za skvělou knihu

Richisa
Richisa
30.07.2020 2 z 5

No nijak mě nenadchlo. Autora si občas ráda přečtu, ale tohle romantické dílko tedy nic moc. Kdyby to mělo být delší, asi bych ani nedočetla...
Co ovšem oceňuji je vykreslení postav. Každý účinkující byl velmi živým charakterem.

esma
esma
28.04.2020 5 z 5

Díla pana Škvoreckého čtu velmi ráda, ten styl, kdy ponechává na čtenáři z těch dlouhých vět, někdy složitých (Nevěsta z Texasu) někdy zpřeházených (Scherzo caprioccioso) pobrat příběh, který zaujme. I když jsem na vážkách, zda by vztah Emöke a vyprávěče vytrval, to sladké okouzlení bylo mámivé a postavy, které autor vykreslil, více než pravdivé (učitel je ukázkový).

Čičolina
Čičolina
27.02.2020 2 z 5

To je přesně ten Škvorecký, který mě nebaví číst, příběh mě chytne a pak se vleče k pointě, která mě nějak přestane zajímat. Televizní adaptace čehokoli od Škvoreckého vždycky v pohodě, nějak mi nesedí jeho literární styl. Otázka je, jak dlouho ho vůbec někdo bude číst...

Ronnie68
Ronnie68
18.02.2020 3 z 5

Za mě zlatý střed .. chvílemi mě bavila a na druhé straně dlouhá souvětí mi dělala problém s lehčím pochopením děje ...

jana14
jana14
25.01.2020 5 z 5

Výborná knížka.V mládí pro mne určité jednání hrdinů trochu nepochopitelné, ale člověk musí prostě dozrát....Věřte mi, že v průběhu života jsem se setkala se stejně neuvěřitelnými příběhy a vztahy. Pan spisovatel to ale napsal moc hezky.

Rade
Rade
19.12.2019 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší Škvorecký.
Jedna věc je příběh, sám o sobě smutný, ta zmařená naděje na něco krásného; hloupý závistivý učitel nakonec nebyl tím, kdo rozhodl, sám vypravěč neunesl ten strach z odpovědnosti, z toho, že by už nemusel životem jen tak lehce bez závazků proplouvat, ale že by musel být jiný, lepší…
Druhá věc je neuvěřitelný jazyk, dlouhá souvětí, která připomínala nekonečné houpavé verše, nebo možná i nekonečnou hudbu. Škvoreckého jsem znala jako někdy až nemilosrdného ironického pozorovatele, tady ta dojímavá lyrická stránka a smutné závěrečné vyznění o pomíjivosti lidských příběhů mě vzaly za srdce.

Acamar
Acamar
09.10.2019 3 z 5

Příběh nenaplněného potenciálu milostného vztahu...jeho protagonisté mi moc k srdci nepřirostli, ale popis myšlenkových proudů mladého intelektuála (či se jím spíše cítil být) nad vztahem k Emöke byl každopádně zajímavý a zřejmě i naprosto reálný, ze života. Vítězství pragmatismu a pohodlnosti.
Jen nevím, proč spisovatelé občas tak zbytečně házejí klacky pod nohy čtenářům...v té formě jsem se tak strašně ztrácela...

jadran
jadran
07.10.2019 5 z 5

První tři recenzenti tj. kap66, jprst a také de_baques napsali asi vše podstatné, takže bych se opakoval. Kromě obligátních "pěti hvězd" mně zaujala absolutně jiná čeština, než na jakou jsem u Škvoreckého zvyklý, ale která je pro mě ukázkou, jak dokázal pracovat s rodným jazykem. Možná, že je "angloamerické" zaměření a jistě perfektní znalost angličtiny ovlivnila jeho rodný jazyk v literární podobě později. Ale i ta dlouhá souvětí dávají smysl, protože nejsou spekulativní, jako třeba čeština u vychvalovaného Vančury. Když píše jprst o bezpáteřním, myšlenkově tupém a omezeném člověku (kteří skutečně rozhodně nevymřeli), nicméně - dodal bych - přesvědčených o své velikosti, intelektu, vzdělanosti a neomylnosti (viz. přezíravé zmínky o buranech...), napadlo mě, že to je obraz typického představitele dnešních samozvaných elit. Zrovna těch, které Josef Škvorecký tak skvěle popsal v souvislosti s osmašedesátým v Miráklu nebo ve Lvíčeti. Jinak je škoda, že takhle fascinujících novel (ve smyslu ani ne povídky, ani ne románu) je obecně v naší literatuře tak málo. Inu, ono se asi vydávat ty tenké knihy moc nevyplácí :-)...

MrKrahujec
MrKrahujec
19.05.2019 2 z 5

Tohle je až zajímavě čistý případ knihy o ničem. Respektive ty žalostné zbytky "něčeho" o čem by to snad chtělo být, jsou tak dokonale ohrané a profláknuté, že se z nich nic, ale opravdu nic originálního vycedit nedá. A to dokonce i včetně toho slaboučkého pokusu o jakési politické pozadí.

NiNo
NiNo
26.02.2019 5 z 5

V jednoduchosti je krása. Poezie povznáší. Život je nejlepší vypravěč.
Nedokážu dobře vyjádřit proč vlastně, ale tenhle příběh mě hluboce zasáhl nejen svou upřímností, ale i pravdivostí.
Doporučuju.

ronave
ronave
12.02.2019 1 z 5

Kniha mě nezaujala, teda možná jen chvílemi. Škvorecký používá dlouhá souvětí a chvilkama mi unikal i smysl a musela jsem si to přečíst znovu...

"Emöke, ten příběh, ta legenda, ta báseň, ta minulost, ta budoucnost."

mi-380
mi-380
03.01.2019 4 z 5

Škvoreckého image, hrabalovské věty, amadeovský příběh, v roli Salieriho dědic Komenského myšlenek dvacátého století, láska v hořkém světě, vším samozřejmě prostupuje hudba. Galerie odporných chlapů versus křehká, nedostupná, krásná elfka Emöke.
Před lety to byl pro mne jeden z nejkrásnějších knižních příběhů, často jsem na Emöke vzpomínal. Dělám to málokdy, ale dal jsem se do čtení znovu, vždyť jde jen o 80 stran. Příběh pořád dobrý, s formou a s arogantním vypravěčem jsem se ale při druhém čtení musel sem tam trochu poprat.
85 % (170 hodnotících, průměr 74 %).

xxtom
xxtom
30.10.2018 3 z 5

Kniha se odehrává na podnikové rekreaci a cestě vlakem z ní. Jde o dvoření se staršího pána mladší paní, jeho vnímání jí samé a jeho vlastních pocitů.

LiKa00
LiKa00
19.10.2018 4 z 5

Kniha krásná. Jen mi vadila ta dlouhá souvětí třeba i na tři strany. Docela jsem se v tom ztrácela. Ale jinak příběhově je to pěkné.

Roselunda 1928
Roselunda 1928
07.10.2018 3 z 5

Napsáno nádherným jazykem, nicméně jsem nepochopila, co tím chtěl básník říci...

Štítky knihy

rozhlasové zpracování