Alix Alix komentáře u knih

Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Mark Twain (p)

Satirická kniha, plná vynikajícího humoru se smutným podtextem. Mladík, který se řízením osudu nedobrovolně ocitne na dvoře krále Artuše, napřed bojuje o svůj život a využívá k tomu svou inteligenci a znalosti, o kterých v tehdejší Anglii neměli ponětí. Postupně získává úctu i postavení a snaží se poměry v zemi zlepšit. Jeho snaha ale často připomíná boj s větrnými mlýny.

30.11.-0001 5 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

V temném středověku, v malém rakouském městečku, žije skupina kamarádů. Jednoho dne poznají krásného mladíka, který se představí jako Satan a brzy je přesvědčí o svých nadlidských schopnostech. Ukáže jim spoustu nádherných kouzel, ale postupně jim ukazuje i lidskou závist, hloupost a zlobu. Městečko se začíná díky jeho přítomnosti měnit, ale skupinka kamarádů, kteří jediní vědí, kdo ten krásný cizinec ve skutečnosti je, nedokážou vždy pochopit jeho jednání. Je třeba dodat, že Satan tady vůbec není proto, aby městečku škodil, spíš chování lidí pozoruje nezúčastněně a s pohrdáním. Tato kniha je opravdu "nastavené zrcadlo" a musím říct, že mi při čtení vůbec nebylo do smíchu.

30.11.-0001 5 z 5

Panna ve zbroji Panna ve zbroji Mark Twain (p)

Johanka z Arku je svým způsobem fenomén a Twain jí touto knížkou složil hold. Zajímavé je, že se dodnes historikové nedokážou shodnout, jak je možné, že mladá dívka dokázala zázračné věci.

30.11.-0001 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Tom Sawyer je chlapec s nekonečnou fantazií, které podřizuje své hry i svá dobrodružství. Ale taky se dočteme, jaký byl život v malém městečku na začátku devatenáctého století na americkém Jihu, poznáme tehdejší zvyky, pověry i způsob myšlení.

30.11.-0001 5 z 5

Myslím, že to je nadčasová kniha. Lidské charaktery jsou vykresleny naprosto brilantně. Není to jen popis klučičích dobrodružství, kniha má i silný protirasistický podtext.

Delfín Delfín Eric Lambert

Mladá anglická učitelka přijíždí do malé australské vesničky a její život se začíná měnit. Nic tam není podle jejích představ a lidé se nechovají tak, jak byla zvyklá. Ale pomalu si zvyká, dokud se neobjeví krotký a přátelský delfín. Do zapadlé vesničky se začínají sjíždět zvědavci i tisk a malá, přátelská vesnička už není tím, čím byla.

Kořeny Kořeny Alex Haley

Sága, zpracovaná podle skutečných událostí, jak se je podařilo dochovat v ústním podání. Mladého chlapce z Gambie unesli otrokáři do Ameriky a prodali jako otroka. Nikdy nezapomněl kdo je a všechno, co si pamatoval vyprávěl své jediné dceři. A ta pokračovala ve vyprávění a tak to šlo po generace. Sám autor je potomek onoho gambijského chlapce a po dlouhém hledání v archivech a porovnávání s rodinnou legendou, našel vesnici, z níž vzešel jeho předek.

30.11.-0001 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

O lásce dvou zcela odlišných lidí, kteří tak nějak mají pořád za sebou smrt i když každý z jiného důvodu. Konec jsem nečekala.

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

V Salemu zmizí dítě a pak už nic není, jako dřív.

Dračí oči Dračí oči Stephen King

U Kinga nejsme zvyklí na pohádky a toto pohádka je i když zvláštní. Klasický boj dobra a zla, ale King tady zase dokázal úžasné věci. Třeba, jak uniknout z vysoké věže?

Nespavost Nespavost Stephen King

Rozsáhlá kniha, děj se rozjíždí zdánlivě pomalu, ale pak to nabírá obrátky a člověk se nemůže odtrhnout. Jestli jste si sudičky představovali jako stařenky, které předou nit osudu, tady změníte názor!
King dokáže psát o všem a o všech. Dokáže být puberťačkou i vrahem, starým, unaveným mužem i umírající ženou. King dokáže být čímkoliv, co se mu zlíbí být. Ale já si ho osobně vážím za to, že v této knize s láskou a úctou píše o starých lidech, kteří se nevzdávají. Přes svůj věk, nemoci a samotu se snaží pomoct jiným, což v našem světě vypadá jako značně trapné sci-fi.

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Mám ráda Kinga, ale do této knihy jsem se nějak nemohla vžít. Některé pasáže jsou dobré, ale celkově jsem byla trošku zklamaná.

30.11.-0001 3 z 5

Christina Christina Stephen King

Bála jsem se, když jsem to četla. Je to nejen hrůzostrašné, ale i skvěle propracované, hlavně psychologie hlavních postav. Mám vždycky pocit, že King se dokáže vcítit do kohokoliv a v jakémkoliv věku.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Tady není co dodat. Klaním se před spisovatelem i fantaziií a umem pana překladatele!

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

Krásná a velice zábavná knížka. Je zajímavá nejen skvělým humorem, ale celá je psaná spisovnou a nádhernou češtinou. Další zajímavost je, že je tam spousta historických postav a jejich osudy jsou podány podle skutečnosti. Ale humor, ten vede!

30.11.-0001 5 z 5

Nesrovnávala bych to s filmem, spousta věcí tam chybí. Kniha je skvělá, aneb, jak se dá psát vesele o smutných věcech.

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Bázlivý mág Mrakoplaš, turista Dvoukvítek, Zavazadlo, barbar Cohen a dívka Bethan, se musí pokusit zachránit Zeměplochu, protože na nebi se objevila zlověstná rudá hvězda. A zvětšuje se.

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Sir Elánius tady musí řešit spousu problémů a dostat se ze spousty nebezpečných situací. Co třeba dělat, když si vlkodlaci chtějí hrát?

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Neschopný mág Mrakoplaš prožívá spoustu zajímavých, ale naprosto nedobrovolných dobrodružství na horkém a vražedném kontinentu.

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Kocour Silver je tady opravdu kouzelný!