Alix

Přečtené 568Aréna smrti
? - září 2022
Aréna smrti 2010, Suzanne Collins


Himmlerova kuchařka
srpen - září 2022
Himmlerova kuchařka 2014, Franz-Olivier Giesbert

Ze začátku se mi kniha líbila, ale pak už to šlo rychle dolů. Z příběhu malé a nešťastné holčičky, se velice rychle stal spíš příběh nymfomanky, která své stresy léčila skokem do postele, případně poklekem na koberec, kdykoli a s kýmkoli. Hrdinku jsem nelitovala a ani mne moc nezajímalo, jak skončí, protože jsem příběhu nedokázala uvěřit. Je dost znát, že knihu psal chlap, který má o ženách dost podivné představy anebo o nich neví vůbec nic. Jako nejsympatičtější tvor mi tady vychází jen a pouze mlok/mločice Theo.


Zlodějka knih
srpen 2022 (22.-29.)
Zlodějka knih 2009, Markus Zusak

Skoro se bojím psát svůj komentář, abych se té knihy nešetrně nedotkla, aby ji to nebolelo. Málokdy jsem četla něco tak něžného, krásného a pravdivého. Už to, že vypravěčka je Smrt, tu knihu posunuje k něčemu, co jde skoro mimo nás, pokud se nezačneme zajímat o osudy postav, které v knize jsou. Vždycky jsem si myslela, že dokážu porozumět lidem a pochopit spoustu věcí. Po přečtení této knihy si to už tak moc nemyslím. Najít krásu a lásku tam, kde ji nečekáš, kde na první pohled vůbec není, vyrovnat se s minulostí a dokonce odpustit, to je něco, co bych se chtěla naučit i já. Pro mne to JE naprosto strhující příběh a na tuto knihu nikdy nezapomenu a to z mnoha důvodů.


Vánoce Hercula Poirota
srpen 2022 (21.-26.)
Vánoce Hercula Poirota 1939, Agatha Christie


Bengálské milostné balady
? - červenec 2022
Bengálské milostné balady 1956, neznámý, neuveden

Velmi krásné a něžné milostné balady.


Vražda se zárukou
červen 2022 (23.-26.)
Vražda se zárukou 1989, Josef Škvorecký

Velmi zajímavě napsaná knížka s velkou dávkou humoru. Vyšetřování zdánlivé vraždy a sebevraždy je komplikované a motá se tam opravdu spousta osob. Atmosféra je tíživá, blíží se druhá světová válka a tak se tam hemží panoptikum různých lidiček, kteří se různým způsobem a z různých důvodů zamotávají do vyšetřování.


Billy Summers
červen 2022 (10.-22.)
Billy Summers 2022, Stephen King

Vycházela jsem z toho, že kniha je o nájemném vrahovi, takže jsem čekala něco úplně jiného. Anoano, SK se nevyplatí podceňovat, vždycky má schovaná nějaká překvapení. Knížka je nádherná, plná lásky a porozumění, ovšem nějaké násilné scény tam být musí, to by nebyl King. Ale hlavně je to snad o vykoupení. SK opravdu nemá rád Trumpa, opravdu tam jsou narážky na Osvícení, ale, podle mne i na Puls. I tam je Alice Maxwelová, ale jako někdo jiný a i tam je malá dětská botička. Pro mne bylo čtení velký zážitek.


Koně se přece střílejí
? - květen 2022
Koně se přece střílejí 2005, Horace McCoy


Enšpígl
? - květen 2022
Enšpígl 1992, Josef Hiršal


Pohádky za oponou
? - květen 2022
Pohádky za oponou 1967, Kamil Bednář


Dívka v ledu
leden 2022 (25.-26.)
Dívka v ledu 2016, Robert Bryndza

Jako odpočinková kniha to nebylo špatné, ale jinak mi tam spousta věcí lezla na nervy, včetně hlavní hrdinky. Detektiv šéfinspektor Fosterová se po celou dobu chová jako umanutá koza a její nadřízený s ní měl teda svatou trpělivost. Nepamatuji si, že by poslechla jediný jeho příkaz, což si nedovedu vůbec představit a kdyby se takhle chovala moje podřízená, vyrazím s ní dveře. Její věčně vybitý mobil mne taky rozčiloval a Superman by se cítil zahanben, protože nemusela jíst, spát a přežila by snad všechno. Jeden vrah byl jasný a druhý se dal uhodnout. Ale celkově jsem se u toho odreagovala.


Žítkovské bohyně
leden 2022 (14.-22.)
Žítkovské bohyně 2012, Kateřina Tučková

Musím přiznat, že se mnou kniha docela zacloumala a hodně jsem o ní přemýšlela, než jsem se pustila do dalších stránek. Zároveň jsem ale nespokojená, protože mi v ní některé věci neseděly, zněly mi falešně. Problém jsem měla s Dorou. I přes její tragický osud jsem se neměla čeho chytit, těžko si mohu vytvořit nějaký vztah k postavě, která jako dítě sice zažije tragedii, pak dospěje, najednou je jí čtyřicet, ale vlastně nic o ní nevím, kromě toho, co nachází v různých archivech, což bylo pak už hodně únavné. Trapná zmínka o jejím vztahu k mužům mi připadala, že ji tam spisovatelka nacpala násilím, stejně jako scéna s Jakoubkovým záchvatem. Prostě jsem tomu nevěřila. Často jsem se musela vracet, abych pochopila o jakou postavu, v jaké době a jakém vztahu k Doře vůbec jde. Jak bylo naznačeno, Dora svému osudu neušla, ale i to mi připadalo tak nějak rychlé a násilné. Fakt mám rozporuplné pocity a říkám si, že to asi přečtu ještě jednou a budu trpělivější.


Vražda o Vánocích
? - leden 2022
Vražda o Vánocích 2007, L. Harris (pseudonym)

Velice dobře se mi to četlo. Děj ubíhá opravdu rychle, nejsou tady žádná hluchá místa a zápletka je zajímavá. Prostředí kláštera i život jeptišek je popsán velice hezky a určitě nejeden čtenář s chutí nahlédne za brány, kam se ne každý dostane.


Abeceda strachu
? - prosinec 2021
Abeceda strachu 1980, Jenny Berthelius


Dva kapitáni
? - prosinec 2021
Dva kapitáni 1951, V. Kaverin (pseudonym)

Taky jsem to četla jako dítě a nikdy jsem na tu knihu nezapomněla. Takže jsem si ji koupila tady v bazaru a zkusila to znovu. A jsem ráda, že jsem si ji koupila, líbila se mi i teď a znovu jsem prožívala všechna dobrodružství, která mne v dětství tolik upoutala. Politika vás tady zatěžuje minimálně, děj je psán v první osobě, z větší části chlapcem Saňou, pár kapitol ale i jeho životní láskou, Káťou. Nečekejte tady velké popisy bitev, hlavní důraz je kladen spíš na myšlenkové pochody obou hlavních postav, a hledání pravdy o konci jedné nešťastné polární výpravy, která zasáhla do životů spousty lidí.


Moje třicetiletá válka
listopad - prosinec 2021
Moje třicetiletá válka 1984, Hiró Onoda


Terminátor
? - prosinec 2021
Terminátor 1992, Randall Frakes


Milenec a jiné povídky
? - listopad 2021
Milenec a jiné povídky 1994, Daphne du Maurier

Pro mne je jednoznačně na prvním místě povídka Bez motivu. Je smutná, ale logicky perfektně propracovaná. Ale dají se tady najít i další skvosty, některé září víc, některé méně. Celkově je to ale čtení zajímavé a styl autorky se mi velice líbí.


Později
listopad 2021 (06.-15.)
Později 2021, Stephen King

Bylo to příjemné čtení, jako vždy, ale zdá se mi to trochu víc odlehčené, než jsem u SK zvyklá. Ovšem, vcítit se do dětské duše, to SK ovládá bravurně, protože mu věřím každé slovo.


Denik Ostravaka 1
? - listopad 2021
Denik Ostravaka 1 2005, Ostravak Ostravski

Nikdy by mne nenapadlo, že si tuto knihu přečtu, neboť jsem si, ji sama pro sebe, zařadila do škatulky "pokleslá literatura". Ale přinesl mi ji kolega, tak jsem nakoukla, začala číst a zjistila jsem, že se pochechtávám i chechtám a knížku jsem sjela jako blesk. Jazyk mi problém nedělá, bydlím v Karviné, což je 25 km od Ostravy a máme dost podobný dialekt. Zkrátka, dobře jsem se pobavila, čímž kniha splnila svůj účel.


Jako obhájce: Perry Mason
? - září 2021
Jako obhájce: Perry Mason 1974, Erle Stanley Gardner

Už jsem četla o chlup lepší případy Perryho Masona, ale i tyto dva se mi velice líbily a vůbec nejsem zklamaná. Jednu hvězdu dávám dolů proto, že v soudní síni Mason dokázal udělat daleko větší rodeo.


Orbita
červenec - srpen 2021
Orbita 1995, Thomas H. Block

Na knihu Mayday to opravdu nemá, ale je to napínavé i zajímavé. Akorát konec je trošku překotný. Za pět minut dvanáct se najednou spousta problémů vyřeší a vypadá to nadějně. Ale přečetla jsem to s potěšením a i když nemohu dát víc hvězd, určitě se k tomu vrátím.


Šikmý kostel 2
srpen 2021 (23.-27.)
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Prvnímu dílu jsem dala o hvězdičku méně, ale i tak se mnou kniha docela zamávala. Tento druhý díl bych, bez mrknutí oka, ohodnotila i deseti hvězdami. V první knize jsem si nedokázala vytvořit nějaký bližší vztah k jednotlivým postavám, ale tady už do sebe všechno zapadlo, akorát jsem si občas musela upřesnit, kdo, s kým a v jakém rodinném vztahu. Postav je tam opravdu hodně. Před paní autorkou smekám. Jako lokální patriot jsem spoustu reálií znala z vyprávění babiček, ale tady je to všechno chronologicky srovnáno a za historické informace, které jsem dosud neznala, jsem autorce upřímně vděčná. Už dlouho na mne nějaká kniha takto nezapůsobila a ten pocit za to fakt stojí!


Šikmý kostel
červenec 2021 (18.-25.)
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Kniha se mi líbila po všech stránkách nejen proto, že jsem se narodila a stále žiju v Karviné, ale i proto, že autorka dokázala vykreslit tehdejší život reálně a bez zbytečné romantiky. I můj manžel je horník, takže o jeho práci vím víc, než je mi občas milo, protože o to větší mám o něj strach, ale tak už to tady chodí. Ve vztazích Čechů a Poláků mají pořád prostor určité pocity ukřivděnosti na obou stranách, ale v době mého dětství to bylo daleko horší. Pořád u nás žije polská menšina, pořád jsou u nás polské školy, ale už jsme se naučili spolu žít. Sama pocházím ze smíšeného manželství a nebylo to pro mne vždycky jednoduché. Máme ale rádi svůj kraj a místa je tu pro všechny dost. I když moje mamka říkávala, že šachty byly pro nás požehnáním i prokletím.


Ponorka
červenec 2021 (01.-18.)
Ponorka 1988, Thomas N. Scortia

Bylo to sice hodně napínavé, ale připadalo mi to taky hodně překombinované. Prostě jsem tomu příběhu nedokázala uvěřit natolik, abych dala pět hvězd.


Šedivý Timothy
07. červenec 2021
Šedivý Timothy 1930, Edgar Wallace

Celkem jednoduchý a předvídatelný příběh bez větších ambicí. Jako odpočinkové čtení snad vhodné, ale ta naivita mne od opakovaného přečtení odradila.


Touha
? - červen 2021
Touha 1959, Antonina Dmitrijevna Kopťajeva

Třetí díl trilogie se odehrává asi jedenáct let po válce. Lidé se milují, rozcházejí i rodí a taky musí překonat svou bolest a smutek nad ztrátou blízkých, které jim válka sebrala. Skvěle vykreslené charaktery postav a skvělý překlad.


Přátelství
? - červen 2021
Přátelství 1957, Antonina Dmitrijevna Kopťajeva

Druhý díl trilogie Ivan Ivanovič, Přátelství a Touha, se odehrává během druhé světové války především ve Stalingradu. Napsáno velice poutavě a kdykoli vidím o Stalingradu nějaký dokument, musím si na tuto knihu vzpomenout.


Ivan Ivanovič
? - červen 2021
Ivan Ivanovič 1964, Antonina Dmitrijevna Kopťajeva

Kniha je sice napsaná v roce 1952, takže některé pasáže jsou samozřejmě poplatné době, knize to ale na kouzlu neubírá. Příroda i lidské charaktery jsou popsány velice poutavě, lidské osudy jsou zajímavé a opravdu nelituji, že jsem tuto knihu četla, což platí i o dvou dalších dílech.


Když teče krev
červen 2021 (16.-27.)
Když teče krev 2021, Stephen King


Výbuch
červen 2021 (03.-16.)
Výbuch 1993, Thomas N. Scortia

Sice se mi to líbilo, ale trochu i zklamalo. Jak už tady bylo napsáno, Scortia a Robinson mají lepší knihy. Bylo to dost předvídatelné, velké množství postav, které se občas oslovovaly příjmením, občas jménem, mne rušilo a mátlo. Záchrana přeživších byla určitě technicky možná, ale při nejlepší vůli si ji nedokážu představit. Ale knihu jsem si koupila tady v bazaru a jsem ráda, že ji mám.


Revival
duben - květen 2021
Revival 2015, Stephen King

King sice svůj styl během let trochu mění, ale pořád je to on a to je důležité. Příběh reverenda, který se postavil Bohu, když mu vzal to nejdražší, a malého chlapce, na kterého měl kdysi velký vliv, se zamotává, když se ti dva znovu a znovu setkávají a chlapec, už jako dospělý muž, se dostává do vleku sil, kterým se nedokáže vzepřít. Je to zajímavá sonda do duše lidí nešťastných i doufajících a konec je, aspoň pro mne, hodně deprimující.


Pláž utonulých
leden 2013 - květen 2021
Pláž utonulých 2013, Domingo Villar

Četlo se to dobře, zápletka byla zajímavá a rozuzlení překvapivé, aspoň pro mne.


Poslední vůle
? - březen 2021
Poslední vůle 1999, John Grisham

Bohatý miliardář sepíše poslední vůli, která po jeho smrti uvede do šoku i jeho bývalé manželky i nezdárné děti. Všechen majetek totiž odkáže nemanželské dceři, o které nikdo neměl tušení. Najatí právníci se snaží najít východisko, napřed ale musí dceru najít. Ta žije v brazilském pralese jako misionářka a nemá zájem ani o právnické kličky, ani o majetek.


Hitlerovy obdivovatelky a Marlene
? - březen 2021
Hitlerovy obdivovatelky a Marlene 2002, Guido Knopp

Proč by je nikdo neznal? Že se Eva Braun stala Hitlerovou manželkou se přece vědělo, Že měl Goebbels manželku Magdu, taky nebylo tajemstvím. A slavná Marlene Dietrich se nikdy netajila s tím, proč opustila Německo. Leni Riefenstahl taky nebyla úplně neznámá. Snad jen o posledních dvou se nevědělo, ale možná jsem o nich nevěděla jen já.


Tajemný oheň
? - březen 2021
Tajemný oheň 2020, Wilbur Smith

Asi tady budu v menšině, ale, co nadělám. Hlavní hrdinové mi šíleně lezli na nervy. Theo, protože se choval jako blázen a odkýval každou kravinu, kterou si sestra vymyslela a Connie, protože se od začátku chovala jako zdatná manipulátorka, ovšem i tak se plácala z jednoho problému do druhého. Ale i to bych ještě brala. Měla jsem taky pocit, že spisovatel musí mít nějaký problém se sexem, protože ho narval do každé skuliny románu, kde to jen trochu šlo. Že se Connie chovala jako prodejná děva, byla její věc, ale číst skoro pokaždé, když se objevila na scéně, že ji někdo znásilnil, chce znásilnit, myslí na její znásilnění, případně ji oťapkává a osahává, bylo už pak na mne moc. U Thea to tak markantní nebylo, ale i na něm se spisovatel vyřádil. Co je moc, to je moc, knihu jsem dočetla, ale myslím, že v tomto případě by méně znamenalo více. Ještě bych chtěla dodat, že pro neznalce tady historie naprosto nehraje žádnou roli. Prostě se perou Francouzi a Angličané.


Sběratel kostí
? - únor 2021
Sběratel kostí 2016, Jeffery Deaver


Mouka pro meluzínu a jiné glosy
leden - únor 2021
Mouka pro meluzínu a jiné glosy 2020, Petr Kukal

Milé a příjemné glosy, které ve vás vyvolají celou řadu pocitů, od pobavení, poučení, přes nostalgii i vlastní vzpomínky, které ve vás čtení vyvolá. Četlo se to moc hezky a nic mi v tom neskřípalo. Akorát fakt nechápu, proč měl autor problém kvůli glose Perské princezny.


Povídky malostranské
? - leden 2021
Povídky malostranské 1987, Jan Neruda


1 ...