Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavný příběh z pera jednoho z nejznámějších amerických autorů 19. století. Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše se dočkal i mnoha více či méně úspěšných televizních zpracování. Jádro příběhu je velmi jednoduché. Inteligentní americký mladík pocházející z Ameriky konce 19. století se ocitá v Anglii 6. století, na dvoře bájného krále Artuše. Mladík odkojený dobou prudkého rozmachu vědy a techniky pak své znalosti využívá v prospěch svůj i svého okolí a potírá tak tehdejší tmářství, bídu a krutost. Mark Twain rozehrává celou řadu humorných situací, ovšem s vážnějším podtextem, ve kterém se moudrý satirik zamýšlí nad zneužitím moci i postavením člověka ve společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17126/yankee-z-connecticutu-na-dvore-kral-XSM-17126.jpg 482
Žánr
Literatura světová, Humor
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

A Connecticut Yankee in King Arthur, 1884

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše

Přidat komentář
Greenfingers
25.12.2020

Mark Twain je pro mě zárukou dobré četby a nezklamal ani tentokrát. Životní osudy amerického mladíka z 19.století, který se náhle ocitne v Anglii v době ranního středověku, jsou vylíčeny s notnou dávkou humoru a břitké satiry. Autor se opět projevil jako velký humanista, odpůrce církevních dogmat, kritik otrokářství a feudální šlechty. Zásluhu na celkovém vyznění knihy má i výborný překlad, který vynikl zejména v mluvě soukmenovců krále Artuše.

lentolog
04.11.2020

Najlepšia kniha o cestovaní v čase.


Jakub.T.
07.04.2020

Jedna z nejlepších knih od jednoho z mých nejoblíbenjších autorů. Toto je vyloženě výplod geniální mysli. Není co vytknout. Zlatá pokladnice světové literatury.

asakz
13.10.2019

Humorné vyprávění o tom, co by se stalo, kdyby se inteligentní a podnikavý Američan 19. století ocitnul v době krále Artuše. Pod vrstvou humoru a dobrodružství se však line jako červená nit oslava demokracie a lidského rozumu (asi podobně jako Neználek ve Slunečním městě a ještě více na Měsíci je oslavou komunismu). Román je to každopádně čtivý a ve svém závěru smutně dojemný.

MirSla
15.01.2018

Kniha plná humoru

MonikaJanka
09.04.2017

Neodporúčam pre milovníkov pôvodných artušovských príbehov. Autor z toho spravil kritiku feudálneho systému.

pepa4081
26.02.2017

Ačkoli Mark Twain byl američan, je tato kniha plná inteligentního anglického humoru. Americký yankee, který je se svými vědomostmi vržen do šestého století musí nutně působit jako největší divotvůrce. Jde ale také o vylíčení doby, kdy bylo běžné otroctví, absolutní vláda církve a šlechty a Twainova kritika těchto věcí nadčasově přesahuje až do dnešní doby. Nanejvýš uspokojivé.

adam0773
26.02.2015

Možná Vás zaujalo kolik Mark Twain předvádí v této knize odborných znalosti techniky, elektřiny atd. Přestože byl Twain jistě nadaný tak s technickými záležitostmi mu pomáhal sám Nicola Tesla. Ovšem pasáže, kdy Hank Morgan, hrdina románu a kapitalista tělem i duší, začíná používat zbroje a štíty rytířů jako reklamní plochy jsou výhradně Twainovy :-)

1