Dobrodružství Toma Sawyera

Mistrovským vyprávěním chlapeckých dobrodružných příběhů a osudů vždy znovu poutá Tom Sawyer čtenáře mladé i dospělé docela tak, jak si to autor přál v předmluvě k prvnímu vydání knihy r. 1876.

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40832/big_dobrodruzstvi-toma-sawyera-C6E-40832.PNG 4.2836

Tom Sawyer 1.

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladá fronta

Adventures of Tom Sawyer, 1876

Kniha Dobrodružství Toma Sawyera

Leona333

Jak už to u mladšího sourozence bývá, dost často po starším sourozenci podědí různé věci, včetně oblečení... a i knížek. Za dědictví Marka Twaina jsem bratrovi vděčná. Stejně tak i za úžasné dětství, které jsem mohla se svým bratrem a jeho partou kamarádů, každý víkend a i o prázdninách, prožít u prarodičů na venkově. Díky tomu se spousta věcí z této knížky, dala realizovat v praxi... ; ) Běhat v obnošených kalhotách a roztrhaném tričku po polích a loukách, bosá se brodit v potoce, chytat ryby a i dost často se u toho sklouznout po mokrém kameni a vymáchat se ve vodě... Lézt po stromech, nebo tajně plivat ze střechy nádražní budky po kolemjdoucích... Jo, i v tomhle mě, nás děti tahle úžasná knížka inspirovala. ; ) Takové to krásné dětství, na které v dospělosti můžu jen v dobrém zavzpomínat a v duchu poděkovat, hlavně mému tatínkovi za neskutečnou trpělivost a shovívavost, kterou se mnou měl..., na rozdíl od tety Apoleny - Polly, z knížky Toma Sawyera. ; )
Knížka, která v mé knihovně, nesmí chybět ani dnes.

SamanthaCook

(+ SPOILER) Túto knihu som mala ako povinné čítanie, niektoré kapitoly sa tiahli, ale na to, že to je staršia kniha tak veľmi dobre. Najviac sa mi páčilo keď Huck s Tomom išli hľadať poklad a keď sa Becky a Tom stratili v jaskyni.
Podľa mňa celkom dobrá kniha na jej dobu.
85%

vernem1850

SKVĚLÁ KLASIKA KTERÁ NESKLAME.

lukaskmn1

Naprosto geniální.

knihomolmoravy

Celý život jsem o této knize slyšel mnoho věcí, proto jsem nemohl odolat, si ji přečíst. Když jsem ji viděl na školním seznamu povinné četby, tak jsem nebyl zklamán. Připadala mi velmi čtivá. Sem tam jsem musel číst pasáže textu s delším popisem. I přesto autor zvládal barvitě popisovat povahu postav, jejich myšlenky a krajinu. Doporučuji přečíst všem, kteří mají rádi dobrodružství a přání.

Lilda

Mrzí mě, že jsem knihu nečetla v dětství. Ale není čas plakat nad rozlitým mlékem. Jsem ráda, že jsem ji přečetla nyní během studia češtiny, abych ji potom mohla představovat svým budoucím žákům — v komentářích vnímám nelibost k jazyku; pro mě naopak byl ten jazyk přitažlivý a líbilo se mi, jak vykresloval dobu. Co se týče pochopitelnosti u dětí — nemůžeme jim přeci dávat jen jednoduché a nesložité věci, takový krásný jazyk v děské literatuře je důležitý. Když s ním dítě nezačne pracovat v dětství, těžko se potom vrhne třeba na takový Zločin a trest nebo nějakou poezii.

Petr K.

Pokud budu hodnotit příběh, tak ten je naprosto v klidu a nemám co vytknout. Jak už tu někdo psal, měl jsem také před očima nonstop ,,Páni kluci,, a k postavám i některým událostem to nedalo, abych je v tom neviděl . Jsou tak pochopitelně určité věci jinak a ne vše je ve filmu podle knihy. Ale to je vedlejší, to je jen postřeh.
Co ale vůbec nehodnotim kladně, je styl ( asi i překlad, netuším ) jakým je tato kniha a toto vydání napsáno. Vůbec se to nečte dobře, ani mě a to je mi 39. Děti se s tou knihou neskutečně perou. Nevím, jestli už existuje nějaké novější vydání, ale snad jo, protože toto je tragédie. Myslím, že v dnešní době už je na trhu moře jiných a velice povedených a napínavějších knížek pro děti, než je tento pravěk . (Vysvětlujte dětem, co je černošský sluha a tak ) Za mě je prostě povedenější náš film Páni kluci :-)

Meda77

Netřeba představovat, v mládí povinná četba, kterou všichni četli rádi a nepovinně. Skvělý příběh od Twaina.